rph sdp
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SENI DALAM PENDIDIKAN
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual
Kelas : Tahun 3 Bijak
Hari : Selasa
Tarikh : 17 Februari 2015
Masa : 11.00 pagi – 12.00 tgh ( 60 minit )
Bilangan Murid : 42 orang
Bidang : Membentuk dan Membuat Binaan
Tajuk : Membuat boneka burung menggunakan teknik tampalan dan
guntingan kertas.
Standard Kandungan : 3.1 Persepsi Estetik
Membuat persepsi dan menggunakan bahasa seni visual yang
ada pada boneka.
3.2 Aplikasi Seni
Mengaplikasi bahasa seni visual dan media dalam penghasilan
boneka.
3.3 Ekspresi Kreatif
Penzahiran idea melalui pelbagai sumber, kajian, dan teknologi
dalam penghasilan boneka.
3.4 Apresiasi Seni
Apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan berpandukan
bahasa seni visual, sejarah seni dan budaya.
Standard Pembelajaran : Persepsi Estetik
Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa
seni visual yang ada pada boneka.
3.1.1 Unsur seni
3.1.1.1 Bentuk – konkrit
3.1.1.2 Jalinan – sentuh dan tampak
3.1.2 Prinsip rekaan
3.1.1.2 Imbangan - simetri
Aplikasi Seni
Murid dapat mengetahui kefahaman bahasa seni visual, media
serta proses dan teknik dalam penghasilan boneka.
3.2.1 Mengenal dan menyatakan jenis-jenis media
3.2.1.1 Alat – gunting
3.2.1.2 Bahan – gam, kertas dan bahan lain yang sesuai
3.2.2 Mengetahui penggunaan media serta proses dan teknik
dalam proses penghasilan karya
Ekspresi Kreatif
Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kefahaman
bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam
penghasilan karya.
3.3.1 Memilih dan memanipulasi bahan secara kreatif
3.3.2 Menggunakan bahasa seni visual dalam penghasilan
karya.
3.3.3 Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai dalam
penghasilan karya
Apresiasi Seni
Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan
rakan berpandukan bahasa seni visual
3.4.1 Membuat persembahan boneka yang dihasilkan
3.4.2 Menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan
secara lisan
Objektif Pembelajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :-
(i) Mengetahui 3 daripada 6 langkah-langkah menghasilkan
boneka burung dengan betul.
(ii) Menghasilkan boneka burung dengan tenik tampalan dan
guntingan kertas.
(iii) Merasa seronok menghasilkan boneka burung dengan cara
yang betul.
Penggabungjalinan : Pendidikan Seni Visual, Pendidikan Jasmani dan Muzik
Kecerdasan Pelbagai : Verbal Linguistik, Interpersonal, Kecerdasan Muzik,
Pemerhatian, Naturalis dan Visual Ruang
Terapi : Muzik dan Nyanyian dan Pergerakan Kreatif
Nilai : Ketekunan, keberanian, bekerjasama, bersemangat dan
kesabaran
EMK : Kreativiti dan Inovatif
BBB : Video lagu “ Burung Kakak Tua ”, boneka burung, slaid
powerpoint, pen marker, gunting, kertas warna dan gam
Pengetahuan Sedia Ada : 1. Murid pernah melihat burung.
2. Murid biasa bermain dengan boneka.
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set Induksi
( 5 minit )
Lagu “ Burung
Kakak Tua ”
1. Guru memaparkan video lagu “ Burung
Kakak Tua ” pada skrin LCD.
2. Guru meminta murid menyanyi bersama-
bersama lagu “ Burung Kakak Tua ”.
Kecerdasan
Pelbagai :
- Verbal
Linguistik
- Interpersonal
- Kecerdasan
Muzik
Strategi :
- Kontekstual
Terapi :
- Muzik dan
Nyanyian
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
EMK :
- Kreativiti dan
Inovatif
BBB :
- Video lagu
“ Burung
Kakak Tua ”
Nilai Murni :
Bekerjasama
Langkah 1
( 10 minit )
Boneka burung 1. Guru menerangkan tentang tajuk
“ Boneka burung ”.
2. Murid ditunjukkan hasil kerja boneka
burung yang telah siap.
3. Murid mendengar dengan teliti tentang
boneka burung.
4. Guru mengeluarkan alat dan bahan yang
hendak digunakan sambil menerangkan
fungsi alat dan bahan tersebut.
5. Murid mendengar dengan teliti tentang
pengenalan alat dan bahan.
BBB :
- Boneka
burung
- Pen marker
- Gunting
- Gam
- Kertas warna
Nilai :
- Ketekunan
Langkah 2
( 10 minit )
Slaid powerpoint
langkah-langkah
1. Guru menerangkan langkah-langkah
menghasilkan boneka burung
berpandukan tayangan slaid powerpoint.
Kecerdasan
Pelbagai :
- Pemerhatian
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
membuat boneka
burung
Langkah 1 :
Untuk bahagian
badan burung,
lipat kertas merah
jambu kepada 4
bahagian
( bahagian hujung
lebih kecil ) dan
gam bahagian
hujung tersebut.
Langkah 2 :
Lukiskan bentuk
sayap pada kertas
warna biru dan
guntingkan. Lipat
bahagian hujung.
Langkah 3 :
Lukiskan bentuk
ekor pada kertas
warna hijau dan
guntingkan. Lipat
bahagian hujung.
Langkah 4 :
Lukiskan bentuk
paruh pada kertas
warna kuning dan
guntingkan.
2. Berpandukan tayangan slaid, guru
menerangkan sambil membuat
demonstrasi di depan kelas.
3. Guru menunjukkan hasil kerja yang siap
kepada murid.
4. Murid diberi peluang untuk menyoal.
5. Guru meminta beberapa orang murid
menerangkan semula langkah membuat
boneka burung.
Strategi :
Perbincangan
BBB :
- Slaid
powerpoint
- Pen marker
- Gunting
- Gam
- Kertas warna
Nilai Murni :
- Kesabaran
- Ketekunan
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
Lipat bahagian
hujung.
Langkah 5 :
Lukiskan bentuk
mata pada kertas
warna hitam dan
guntingkan.
Langkah 6 :
Gamkan semua
bahagian iaitu
sayap, ekor,
paruh dan mata
pada badan
burung.
Langkah 3
( 10 minit )
Proses membuat
boneka burung
1. Murid dibahagikan kepada kumpulan.
2. Guru menyuruh ketua kumpulan tampil
ke depan untuk mengambil bahan di
depan kelas. Bagi murid lain pula
mengeluarkan alatan yang dibawa.
3. Murid memulakan kerja menghasilkan
boneka burung di dalam kumpulan.
4. Guru memberi bimbingan dan tunjuk ajar
dari satu kumpulan ke kumpulan lain.
Kecerdasan
Pelbagai :
- Naturalis
- Visual ruang
Ketelitian,
Kekemasan
Menjana idea
Strategi /
Teknik :
Aktiviti inkuiri
dalam
kumpulan
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
5. Murid membuat kemasan dengan
menambah hiasan lain pada boneka
burung masing-masing.
EMK :
Kreativiti dan
Inovatif
BBB:
- Pen marker
- Gunting
- Gam
- Kertas warna
Nilai Murni :
Bekerjasama
Langkah 4
( 10 minit )
Lakonan 1. Guru memilih beberapa orang murid
untuk melakonkan watak pada boneka
burung yang mereka hasilkan.
2. Beberapa orang murid melakonkan
watak pada boneka burung yang mereka
hasilkan dengan gaya yang sesuai.
EMK :
Kreativiti dan
Inovatif
BBB:
Boneka
burung
Nilai Murni :
Keberanian
Apresiasi
( 10 minit )
Penilaian hasil
kerja
1. Setiap kumpulan mempamerkan hasil
kerja masing-masing.
2. Murid diberi peluang untuk memberi
komen hasil kerja rakan.
Kecerdasan
Pelbagai :
- Verbal
Linguistik
- Interpersonal
Langkah / Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Masa
3. Guru memberi ulasan dan pengukuhan
berdasarkan hasil kerja murid.
Strategi :
Penyoalan
keseluruhan
kelas
Nilai :
Bekerjasama
BBB :
Boneka
burung
Penutup
( 5 minit )
Video lagu
“ Burung Kakak
Tua ”
Pergerakan :
Burung Kakak
Tua ( gerakkan
tangan seperti
burung terbang )
Hinggap di
jendela
( mencangkung )
Nenek sudah tua
( berdiri kemudian
membongkokkan
badan )
1. Guru memaparkan video lagu “ Burung
Kakak Tua ” pada skrin LCD.
2. Guru meminta murid menyanyikan
semula bersama-bersama lagu “ Burung
Kakak Tua ” sambil melakukan gerakan
senaman lokomotor dan bukan
lokomotor.
3. Murid menyanyi sambil melakukan
gerakan berpandukan gerakan guru.
Kecerdasan
Pelbagai :
- Verbal
Linguistik
- Interpersonal
- Kecerdasan
Muzik
Strategi :
- Masteri
Terapi :
- Muzik dan
Nyanyian
- Pergerakan
Kreatif
EMK :
- Kreativiti dan
Inovatif
Langkah /
Masa
Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Giginya tinggal
dua
( mengilaskan
pinggang )
Letcum Letcum
( lompat ke depan
dan ke belakang )
Letcum u la la 3x
( lompat
setempat )
Burung Kakak
Tua ( gerakkan
tangan seperti
burung terbang )
BBB:
- Video lagu
“ Burung
Kakak Tua ”
Nilai Murni :
- Bekerjasama
- Bersemangat
REFLEKSI : ______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________