rph sdp

Upload: ainiss-nizri

Post on 09-Jul-2015

429 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tahun : Tahun 3 Mawar Murid : 15 orang Tajuk : Kata nama Tema : Keluarga saya

Masa : 60 minit

Objektif : Pada akhir pembelajaran, murid dapat

1. Menyebut 2 jenis kata nama. 2. Menyebut 2 contoh kata nama am. 3. Menyebut 2 contoh kata nama khas.

Hasil pembelajaran :

1.0

Berbual dengan keluarga, rakan sebaya dan pihak lain dalam situasi formal dan tidak formal. 1.1 Berbual tentang sesuatu perkataan berkaitan kehidupan seharian dengan menggunakan kata, ungkapan, ayat, sebutan, intonasi dan nada yang sesuai. Aras 2 : Menggunakan kata panggilan yang sesuai mengikut situasi dalam aktiviti harian.

Langkah

Isi pengajaran

Cadangan Aktiviti

Catatan

Set induksi (5 minit)

Menonton video clip keluarga saya Video clip keluarga saya mengandungi ayat tunggal, ayat majmuk, kata nama, kata kerja. Guru memfokuskan sesi pengajaran terhadap kata nama am dan kata nama khas yang terdapat dalam video.

1) Guru menayangkan video tentang keluarga saya. 2) Murid memerhatikan tayangan video tersebut. 3) Guru memaparkan lirik cerita yang

1. Bbm : video, lirik cerita.

2. Kemahiran : lisan

3. Teknik : Soal jawab, sumbangsaran, mengingat kembali.

4. Kecerdasan pelbagai Muzik Linguistik

Contoh ayat dalam video. Tajuk : Keluarga saya. Inilah keluarga saya. Kami sebuah keluarga yang bahagia. Adik perempuan saya suka makan aiskrim. Saya dan ayah suka menangkap ikan. Pada masa lapang, ayah dan ibu suka berkerbun.

terdapat dalam video 4) Murid menjawab soalan guru berdasarkan video tersebut. Soalan : 1. Apakah tajuk cerita

5. Nilai : Bekerjasama Kasih sayang

-

Saya dan adik akan membantu mereka. Ini ialah keluarga bapa saudara saya. Namanya ialah En. Razman. Isterinya bernama Pn. Laila. Ini sepupu saya. Namanya ialah Ahmad. Ini ialah adiknya. Namanya ialah Amirah. Inilah kakak saya yang amat saya sayangi. Namanya ialah Liyana. Saya juga mempunyai seorang abang yang bernama Roslan. Dia sedang belajar di Mesir. Saya rindukannya.

ini? 2. Berapa orang watak yang terlibat dalam cerita? Nyatakan. 3. Apakah tempat yang terlibat dalam cerita? Nyatakan.

-

Begitulah kisah mengenai keluarga saya.

Langkah 1

1) Berdasarkan maklumat yang dinyatakan oleh murid, guru mula member penerangan mengenai Kata Nama.

1) Murid mendengar penerangan guru mengenai Kata Nama dengan

1. Bbm : Papan tulis

2. Kemahiran : Lisan, menulis

Contoh :

memberikan contoh.

3. Teknik :

Kata Nama terbahagi kepada Kata Nama Am dan Kata Nama Khas. Kata Nama Am ialah kata yang digunakan untuk menjelaskan nama sesuatu yang bernyawa seperti Kata nama am : orang, haiwan dan sesuatu yang tidak Orang : ayah, ibu, bernyawa seperti tumbuh-tumbuhan, tempat, benda. perempuan. Haiwan : kucing, ayam Tumbuhan : pokok, bunga Contoh : ( guru catat di hadapan, murid salin)

-

Mencatat isi penting.

4. Kecerdasan pelbagai Linguistik

5. Nilai : Bekerjasama Kasih sayang

Kata Nama Khas ialah kata nama yang secara khususnya digunakan untuk menyebut nama sesuatu benda sama ada benda yang bernyawa dan tidak bernyawa.

Tempat : kebun, kantin.

Kata nama khas : Orang : Pak Mat, Cikgu Shah Haiwan : Kucing Siam, ayam Belanda Tumbuhan : Pokok Kaktus, Bunga Matahari.

Tempat : Kebun Pak Mat, Kantin Wawasan.

Langkah 2

1) Meningkatkan lagi pengetahuan sedia ada murid mengenai Kata Nama. Guru menggunakan contoh kata nama dalam lirik cerita. Kata nama am: 1. Keluarga

1) Murid diberikan lirik cerita berdasarkan video

1. Bbm : Lirik cerita

2. Kemahiran : Lisan, menulis & membaca 3. Teknik :

2) Murid berbincang bersama guru Kata

2. Adik 3. Perempuan 4. Aiskrim 5. Ayah 6. Ikan 7. Ibu 8. Bapa saudara 9. Isteri 10. Sepupu 11. Kakak 12. Abang

Nama yang terlibat dalam lirik tersebut.

-

Mencatat isi penting.

4. Kecerdasan pelbagai Linguistik

5. Nilai : Bekerjasama Kasih sayang

Kata nam khas : 1. En. Razman 2. Pn . Laila 3. Ahmad 4. Amirah 5. Liyana 6. Roslan 7. Mesir

Langkah 3

Teknik bermain sambil belajar. Melalui teka teki, murid dikehendaki untuk menjawab dan mengkategorikan kata nama tersebut.

1) Murid akan bermain katak beracun. 2) Murid yang memegang kotak beracun ketika

1. Bbm : Muzik Kotak beraun Teka- teki Papan tulis

Contoh teka-teki: Mengandungi ilmu. Boleh ditulis dan dibaca. __ __ __ __

muzik berhenti akan mengambil 1 kertas teka teki. 3) Murid dikehendaki untuk menjawab soalan di hadapan.

2. Kemahiran : Lisan, menulis & membaca 3. Teknik : Menjawab soalan

4. Kecerdasan pelbagai Linguistik, muzik, kinestatik 5. Nilai : Bekerjasama Kasih sayang

-

Digunakan untuk pelajar selesa belajar dan menulis. Diperbuat daripada kayu, berkaki empat. __ __ __ __

4) Guru membimbing murid.

__ __ __ __

-

Pelajar akan berkumpul untuk membeli makanan Pelbagai makanan dijual __ __ __ __ __ __ Pelajar akan berkumpul untuk __ __ __ilmu. mencari __ Pelbagai jenis buku terdapat di dalamnya. __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __ __

__ __ __ __ Merupakan ketua keluarga. Lelaki __ __ __ __

-

Menguruskan rumah tangga, memasak, mengemas. Perempuan. __ __ __ __

Langkah 4

Memberi peluang kepada murid untuk meluahkan perasaan melalui seni visual.

1) Murid mengklasifikasikan Kata Nama Kemahiran : menulis

Lembaran kerja diberikan untuk pengukuhan.

mengikut kategori dalam lembaran yang diberikan oleh

Kecerdasan pelbagai : seni visual

Contoh lembaran

guru.

Nilai : kasih sayang

2) Murid akan melukis dan mewarna gambar bertemakan keluarga.Kata Nama Am Khas

Bbm : kertas lukisan

Penutup

Kognitif : guru merumuskan isi pelajaran pada hari itu.

Murid mengimbas kembali isi pelajaran melalui soal jawab dengan guru.

Nilai : kasih sayang

Kemahiran : lisan

Sosial : guru memberikan ganjaran kepada murid. Kecerdasan pelbagai : linguistik