rph individu sdp sains

7
1 Nama Guru Mohd. Raffee Bin Bahrin No. Kad Pengenalan 670206125283 Kumpulan / Unit BMM4/PPG/IPG KENT Mata Pelajaran Seni Dalam Pendidikan/WAJ 3073 Nama Pensyarah Ahmad Sobry Mohd. Noor Tarikh Serahan 27 Sept. 2014

Upload: jumiati-suparno

Post on 26-Dec-2015

35 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Raffee

TRANSCRIPT

Page 1: Rph Individu Sdp Sains

1

Nama Guru

Mohd. Raffee Bin Bahrin

No. Kad Pengenalan

670206125283

Kumpulan / Unit

BMM4/PPG/IPG KENT

Mata Pelajaran

Seni Dalam Pendidikan/WAJ 3073

Nama Pensyarah

Ahmad Sobry Mohd. Noor

Tarikh Serahan

27 Sept. 2014

Page 2: Rph Individu Sdp Sains

2

TUGASAN INDIVIDU:

Menyediakan secara individu satu RPH

bagi satu matapelajaran pilihan anda

dengan memasukkan aktiviti-aktiviti seni

dalam pendidikan bagi murid-murid

sekolah rendah.

Page 3: Rph Individu Sdp Sains

3

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SAINS

Kelas : 2 Baiduri

M / P : Sains

Tarikh : 17 Ogos 2014

Hari : Rabu

Masa : 9.00 – 10.00 (60 minit)

Bil. Murid : 30 Orang (15 lelaki, 15 perempuan)

Tema : Belajar tentang benda hidup

Tajuk : Haiwan

Kemahiran :

3.1.1 Menyatakan haiwan memerlukan makanan, air dan udara untuk hidup

3.2.1 Menyenaraikan makanan yang dimakan oleh haiwan

3.2.2 Mengenalpasti ada haiwan yang makan :

a) tumbuhan sahaja

b) haiwan lain

c) tumbuhan dan haiwan lain

Pengetahuan Sedia Ada :

1. Murid pernah melihat dan didedahkan dengan haiwan-haiwan yang dinyatakan oleh

guru di persekitaran mereka.

2. Murid mengetahui bentuk dan warna haiwan yang ditanyakan oleh guru.

3. Murid mengetahui makanan yang dimakan oleh haiwan.

Page 4: Rph Individu Sdp Sains

4

Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :

1. Murid dapat mengenalpasti keperluan asas haiwan tersebut.

2. Mewarnakan haiwan mengikut warna dan keperluan masing-masing

3. Murid dapat menggayakan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 pergerakkan haiwan

yang di tunjukkan kepada mereka melalui tayangan video.

4. Murid dapat menyebut sekurang-kurangnya 3 nama haiwan yang telah mereka lihat

di dalam tayangan video.

5. Murid mampu meniru sekurang-kurangnya 2 daripada 3 jenis pemakanan haiwan.

Penyerapan M / P :

Pendidikan seni

Pendidikan jasmani(pergerakkan)

Muzik

Pengabungjalinan kemahiran : Mewarna, menulis, koordinasi dan mengecam.

Penyerapan nilai : Yakin, berani, bersungguh-sungguh untuk belajar.

KPS : Memerhati, Berkomunikasi, Mengelas,

BBM / Resos : Kad gambar, pensel warna, kertas warna, gunting,

gam, lembaran kerja, komputer riba.

Page 5: Rph Individu Sdp Sains

5

LANGKAH-LANGKAH PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

LANGKAH ISI PELAJARAN ISI KANDUNGAN /AKTIVITI CATATAN

Set induksi

(±10 Minit ) Keperluan asas bendahidup

-Makanan

-Air

1. Guru bertanya khabar kepadamurid-murid.

- Sihat ?- Sudah makan ?

2. Guru bercerita tentang kepentinganmengambil makanan.(Sarapan, makan tengahhari, danmalam)

3. Guru bertanya murid kenapa kitaperlu makan.

Teknik : soal jawab,penyebutan

KPS:Berkomunikasi

Nilai :a) Berani

mengemukakanpendapat.

b) Bersungguh-sungguh mengikutisesi P&P.

Langkah 1

(± 10 Minit )

Perbezaan

pemakanan haiwan.

Terdapat haiwan yang

makan :

a). Tumbuhan sahaja

b). Haiwan lain sahaja

b). Kedua-duanya.

( Rujuk Lampiran )

1. Guru bertanya adakah haiwanjuga perlukan makanan?

2. Haiwan apa yang makan :a). Tumbuhanb). Haiwan lainb). Kedua-duanya.

3. Guru memberikan murid kadgambar haiwan

4. Murid diminta memadankan kadgambar haiwan denganmakanannya.

Elemen pengajaran :1. Seni visual

KPS :MemerhatiMengelasBerkomunikasi

Kemahiran: Koordinasi mata

dan tangan. Motor halus

Nilai : Sentiasamenumpukan perhatianpada kerja yang diberikan.

ABM :1. Kad imbasan

Page 6: Rph Individu Sdp Sains

6

LANGKAH ISI PELAJARAN ISI KANDUNGAN /AKTIVITI CATATAN

Langkah 2

(± 20 Minit )

Mewarna gambarhaiwan yang telahdisediakan

a)

b)

c)

d)

1. Murid diberikan lembaran kerjayang mengandungi gambarhaiwan dan makanannya.

2. Murid diminta untuk mewarnakansetiap gambar haiwan samawarna dengan makanannya.

*Elemen pengajaran :1.Seni visual

Teknik : Mewarna denganbetul

Terapi : Motor halus

Nilai : Sentiasamenumpukan perhatianpada kerja yang diberikan.

ABM:1.Pensil warna2.Pensil

Sumber pengajaran :1. Lembaran kerja2. Pensel warna

Langkah 3

(± 10 Minit ) Pergerakan haiwan

-Berjalan

-Merangkak

-Melompat

-Terbang

-Berenan

1. Guru memainkan lagu “Bangauoh Bangau”

2. Murid-murid di arahkanmengikut pergerakan haiwanmencari makan yang didemonstrasikan oleh guru.

3. Guru bersama – sama muridmembuat pergerakan mengikutgiliran

- Murid lelaki melakukanpergerakan

- Murid perempuanmelakukan pergerakan

Elemen pengajaran:1. Muzik2. Pergerakan tubuh

badan (Pj)3.

Teknik : Pergerakan

Kemahiran : Motor kasar Koordinasi tubuh

badan

Bahan pengajaran :1. Komputer riba2. Lagu haiwan

kanak-kanak

Page 7: Rph Individu Sdp Sains

7

LANGKAH ISI PELAJARAN ISI KANDUNGAN /AKTIVITI CATATAN

Penutup

(±10 Minit )

Ingat kembali :

Keperluan asas

haiwan dan

pemakanan haiwan

1. Murid-murid ditayangkan dengan

video nyanyian berkenaan dengan

haiwan dan seterusnya diminta

untuk menyebut semula apakah

haiwan yang telah mereka lihat di

dalam video tersebut.

2. Murid kemudianya akan ditanya

semula apakah yang telah mereka

pelajari.

Elemen Pengajaran :

1. Seni visual

KPS :

Pemerhatian

Komunikasi

Kemahiran:

Pertuturan

penglihatan

Nilai:

Yakin dalam melakukan

sesuatu

Bahan sumber pengajaran:

1. Komputer riba