print sdp rph

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH Mata Pelajaran dan Kelas Sejarah Tahun 4 Tema/Tajuk Unit 9 - Parameswara Pengasas Melaka Masa 9.00 – 10.00 pagi (60 minit) Standard Kandungan: 5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka Standard Pembelajaran: 5.2.1 Menyatakan latar belakang Parameswara sebagai pengasas Melaka. 5.2.2 Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka. 5.2.3 Menyatakan peristiwa pembukaan Melaka. K5.1.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi. K5.2.6 Menyatakan kepentingan menghargai sumbangan seseorang pemimpin yang dihormati dalam masyarakat. K 5.2.7 Menjelaskan kewujudan Kesultanan Melayu Melaka sebagai warisan yang dibanggakan. Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat: i.Menjelaskan 3 nilai murni yang ada pada Parameswara sebagai pengasas Melaka. ii.Menganalisis empat kronologi perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka secara lisan. iii.Menyenaraikan 3 faktor negeri Melaka dipilih

Upload: loh-chia-pei

Post on 06-Dec-2015

302 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

sdp

TRANSCRIPT

Page 1: Print Sdp Rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH

Mata Pelajaran dan

Kelas

Sejarah Tahun 4

Tema/Tajuk Unit 9 - Parameswara Pengasas Melaka

Masa 9.00 – 10.00 pagi (60 minit)

Standard Kandungan: 5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka

Standard Pembelajaran: 5.2.1 Menyatakan latar belakang Parameswara sebagai

pengasas Melaka.

5.2.2 Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari

Palembang ke Melaka.

5.2.3 Menyatakan peristiwa pembukaan Melaka.

K5.1.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang

boleh dicontohi.

K5.2.6 Menyatakan kepentingan menghargai sumbangan

seseorang pemimpin yang dihormati dalam

masyarakat.

K 5.2.7 Menjelaskan kewujudan Kesultanan Melayu Melaka sebagai

warisan yang dibanggakan.

Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat:

i.Menjelaskan 3 nilai murni yang ada pada Parameswara

sebagai pengasas Melaka.

ii.Menganalisis empat kronologi perjalanan Parameswara

dari Palembang ke Melaka secara lisan.

iii.Menyenaraikan 3 faktor negeri Melaka dipilih menjadi

sebuah kerajaan.

Aktiviti 1. Murid-murid diterangkan tentang rentetan peristiwa perjalanan

Parameswara ke Melaka oleh guru melalui PowerPoint.

2. Murid-murid ditayangkan video dan melihat bahan maujud tentang

peristiwa pembukaan Melaka oleh guru.

3. Murid-murid berlakonkan peristiwa pembukaan Melaka.

4. Murid-murid menjawab soalan pada kad soalan dan disemak

jawapan oleh ketua kumpulan.

5. Perbincangan kumpulan tentang soalan ”Jika anda merupakan

Parameswara, apakah tindakan yang akan lakukan untuk

memajukan negeri Melaka” dan mengeluarkan idea dalam bentuk

I-Think lalu membentangkannya.

6. Nyanyian lagu negeri Melaka.

Page 2: Print Sdp Rph

7. Murid-murid diberi lembaran kerja sebagai latihan

pengukuhan oleh guru dan guru membuat kesimpulan.

EMK Nilai Murni - menghargai jasa pemimpin, bersyukur,

hormat-menghormati, toleransi,

bertanggunjawab.

Kreativisi dan inovasi - murid membina pelbagai ayat yang

gramatis dan kreatif.

Keusahawanan - berani, rajin dan tidak berputus asa.

Kemahiran Pemikiran Sejarah – Elemen asas Sejarah

Alat dan Bahan Bantu

Belajar

Buku teks, lembaran kerja, alat tulis, kertas mahjong, kotak hitam,

kostum berupa Parameswara, kad soalan, topeng anjing dan

pelanduk, keris, bahan maujud, PowerPoint, kertas putih kosong,

komputer riba, projektor, tengkolok.

Tahap Penguasaan

1. Murid memahami Parameswara

sebagai pengasas Melaka.

2. Murid memahami kronologi

perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka.

3. Murid memahami peristiwa pembukaan Melaka

Penilaian Pengajaran

dan Pembelajaran

Refleksi

Page 3: Print Sdp Rph

STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

AKTIVITI EMK/PEDAGOGI CATATAN

Set Induksi (2 minit)

1. Guru masuk ke dalam kelas dengan kostum berwarna kuning berupa Parameswara.

2. Guru akan bermain silat dengan menggunakan keris di dalam bilik darjah.

3. Murid akan ditanya siapa yang akan memakai pakaian seperti begitu semasa Zaman Kesultanan Melayu Melaka.

4. Murid yang berjaya menjawabnya akan diberi pujian oleh guru.

5. Murid tersebut akan diberi peluang memakai pakaian Parameswara sepanjang sesi pengajaran dan pembelajaran (PdP) pada hari tersebut.

Nilai Murni:

-kreativiti dan inovasi

Dimensi:

Kewarganegaraan

- perkongsian kekitaan.

Keusahawanan:

-berani dan tidak

berputus asa

BBM:

-Kostum berupa

Parameswara

-Tengkolok

-Keris

-Kotak

Seni Pergerakan

Page 4: Print Sdp Rph

Aktiviti 1 (15 minit)

1. Murid-murid akan dibahagikan kepada 4 kumpulan oleh guru.

2. Murid-murid bergerak duduk dalam kumpulan masing-masing.

3. Setiap kumpulan akan diberi nama buah-buahan yang berlainan seperti kumpulan manggis, kumpulan kelapa, kumpulan epal dan kumpulan tembikai.

4. Murid-murid akan diterangkan tentang rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka melalui PowerPoint oleh guru.

5. Selepas itu, seorang wakil murid daripada setiap kumpulan akan ditanya oleh guru tentang rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka.

6. Wakil murid perlu berdiri di hadapan kelas dan menjawab soalan guru secara lisan.

Nilai Murni:

- kerjasama,

Kreativiti dan inovasi

KB:

menjana idea

KPS:

- memahami kronogi

- membuat interpretasi

BBM:

-Buku Teks Sejarah

Tahun 4

-Persembahan

elektronik

Aktiviti 2 (10 minit)

1. Murid akan ditayangkan video tentang peristiwa pembukaan Melaka oleh guru.

2. Murid akan ditunjukkan bahan maujud ”How Come Malacca”

Nilai Murni:

-kerjasama

-sopan-santun

Dimensi

BBM:

-Kostum berupa

Parameswara

-Tengkolok

Page 5: Print Sdp Rph

supaya dapat melihat dan lebih memahami keadaan sebenar tentang peristiwa pembukaan Melaka.

3. Kemudian, beberapa orang murid yang dipilih oleh guru dikehendaki berlakonkan peristiwa ini di hadapa kelas.

4. Perwatakan Parameswara merupakan murid yang memakai kostum berupa Parameswara tadi.

5. Seorang murid akan berlakonkan perwatakan pelanduk dengan memakai topeng pelanduk manakala seorang lagi murid akan berlakonkan perwatakan anjing dengan memakai topeng anjing.

6. Murid-murid ditanya tentang nilai-nilai murni yang ada pada Parameswara oleh guru.

Guru akan memberi pujian dan pendapat terhadap lakonan murid supaya mereka membuat penambahbaikan pada masa yang akan datang.

Kewarganegaraan:

-perkongsian kekitaan

KB:

-menjana idea

-menjelaskan

Kreativiti dan inovasi:

-menginterpretasi idea

dengan menggunakan ayat

yang gramatis.

KPS:

-memahami kronologi.

-membuat imaginasi

-membuat interpretasi

-membuat rasionalisasi

-Keris

-Bahan Maujud ”How

Come Malacca”

-topeng anjing

-topeng pelanduk

-video tentang

”Peristiwa pelanduk

menendang anjing”

Page 6: Print Sdp Rph

Aktiviti 3 (15 minit)1. Seterusnya, setiap kumpulan akan

diberi satu kad soalan oleh guru.2. Murid-murid dikehendaki

membaling dadu dan menjawab sepuluh soalan daripada tiga puluh empat soalan yang terdapat dalam kad soalan tersebut.

3. Murid-murid dikehendaki berbincang dengan ahli kumpulan dan menuliskan jawapan di atas kertas kosong.

4. Kemudian, murid akan ditayangkan jawapan bagi kad soalan tersebut melalui Powerpoint oleh guru.

5. Ketua kumpulan akan menyemak jawapan.

6. Ketua kumpulan akan menghantar markah masing- masing kepada guru.

7. Markah akan dicatat oleh guru pada papan permarkahan.

8. Kumpulan yang berjaya mendapat markah yang paling tinggi akan mendapat ganjaran yang telah disediakan oleh guru.

Nilai Murni:

-bertanggungjawab

Keusahawanan:

- rajin

BBM:

-Kad Soalan

-Dadu dan biji berwarna-

warni

-Papan pemarkahan

Aktiviti 4 (15 minit)1. Tajuk perbincangan ialah “Jika anda merupakan Parameswara, apakah tindakan yang akan lakukan untuk memajukan negeri Melaka?”2. Murid-murid dikehendaki mengeluarkan pendapat mereka dengan melukiskan I-

Nilai Murni:

-kerjasama

-bertanggungjawab

-hormat-menghormati

-sopan-santun

-toleransi

BBM:

-kertas majong, pen marker

Seni Pergerakan

Seni Visual

Page 7: Print Sdp Rph

think pada kertas mahjong dengan menggunakan pen marker yang berwarna-warni yang disediakan oleh guru.3. Perbincangan diadakan selama 5 minit.4. Setiap kumpulan akan diberi peluang untuk membentangkan hasilnya di hadapan kelas.Guru akan memberi pendapat dan cadangan penambahbaikan terhadap hasil pembentangan murid.

Dimensi

Kewarganegaraan:

-perkongsian

kekitaan

-tanggungjawab

warganegara

-keterikatan emosi

kepada negara

KB:

-menjana idea

-menjelaskan

Kreativiti dan inovasi:

-menginterpretasi idea

dengan menggunakan ayat

yang gramatis.

KPS:

-memahami kronologi.

-membuat imaginasi

-membuat interpretasi

-membuat rasionalisasi

Penutup (3 minit)1.Murid-murid berdiri dan menyanyikan lagu negeri Melaka melalui pertayangan video lagu negeri Melaka oleh guru.2.Murid-murid diberi lembaran kerja sebagai latihan pengukuhan oleh guru.3. Guru membuat kesimpulan.

Nilai Murni:

-bertanggungjawab

-cinta akan negara

Keusahawanan:

- rajin

BBM:

Video Lagu negeri Melaka

Lembaran kerja

Seni Muzik

Page 8: Print Sdp Rph