rph

5
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun : 5 Kuning Bilangan Murid : 33 orang Tema : Kehidupan yang Berkualiti Tajuk : Kebersihan Asas Kesihatan Tarikh : 21 April 2015 Masa : 7.10 8.10 Tengah Hari Standard Kandungan 1.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Standard Pembelajaran 1.2.1 Membaca kuat sesuatu bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek dan predikat dengan lancar dan sebutan yang betul. Objektif pengajaran dan pembelajaran: Pada akhir pengajaran, murid dapat; 1. Murid dapat membaca ayat tunggal dan ayat majmuk daripada petikan teks Kebersihan asas Kesihatan dengan sebutan dan intonasi yang betul 2. Menjawab sekurang-kurangnya 3 daripada 5 soalan pemahaman berdasarkan petikan dengan betul. Sistem Bahasa: 1. Sintaksis : ayat tunggal dan ayat majmuk 2. Kosa Kata : Pengisian Kurikulum/EMK: Kemahiran : membaca dan menulis. Ilmu : Pendidikan Kesihatan. Nilai Murni : Yakin Diri, berani, Kerjasama, menjaga kebersihan fizikal dan mental. 1

Upload: amalyna-xuly

Post on 07-Apr-2016

27 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

kebersihan diri tahun 5 KSSR

TRANSCRIPT

Page 1: RPH

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 5 Kuning

Bilangan Murid : 33 orang

Tema : Kehidupan yang Berkualiti

Tajuk : Kebersihan Asas Kesihatan

Tarikh : 21 April 2015

Masa : 7.10 – 8.10 Tengah Hari

Standard Kandungan

1.3 Membaca kuat pelbagai bahan bacaan dengan lancar, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.

Standard Pembelajaran

1.2.1 Membaca kuat sesuatu bahan bacaan yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk berbilang subjek

dan predikat dengan lancar dan sebutan yang betul.

Objektif pengajaran dan pembelajaran:

Pada akhir pengajaran, murid dapat;

1. Murid dapat membaca ayat tunggal dan ayat majmuk daripada petikan teks “Kebersihan asas

Kesihatan” dengan sebutan dan intonasi yang betul

2. Menjawab sekurang-kurangnya 3 daripada 5 soalan pemahaman berdasarkan petikan dengan

betul.

Sistem Bahasa:

1. Sintaksis : ayat tunggal dan ayat majmuk

2. Kosa Kata :

Pengisian Kurikulum/EMK:

Kemahiran : membaca dan menulis.Ilmu : Pendidikan Kesihatan.Nilai Murni :Yakin Diri, berani, Kerjasama, menjaga kebersihan fizikal dan mental.

Kepelbagaian Kaedah dan teknik:

Kemahiran berfikir aras tinggi : Menghubung kait, Menganalisis, Merumus

1

Page 2: RPH

Kecerdasan pelbagai : Verbal-linguistik, Interpersonal, Intrapersonal, kinestetik,

Kepelbagaian Sumber Bahan

1. Petikan teks2. Kad Bergambar3. kotak4. sampul bewarna

Pengetahuan sedia ada : hampir semua murid sudah menguasai kemahiran membaca.

Aktiviti pengajaran dan pembelajaran:

ISI PELAJARAN PERKARA/AKTIVITI CATATAN

Paparan kad bergambar

Soalan:1. Gambar apa ni ?

Contoh jwapan : kuku yang kotor dan panjang

2. Kenapa kotor?Contoh jawapan: tidak cuci dengan bersih dan tidak potong kuku.

3. Apa yang Kita perlu buat?Jawapan : potong kuku dan cuci tangan.

Tajuk Pelajaran“Kebersihan asas makanan”

Set Induksi (5 minit) 1. Guru menunjukkan kad bergambar

kepada murid.2. Guru dan murid bersoal jawab

mengenai gambar yang ditunjukkan.3. Guru mengaitkan gambar dengan

tajuk pelajaran.

ABM:Kad bergambar

IlmuKesihatan

Kepelbagaian kaedah:Pembelajaran Kontekstual

KP:Intrapersonal, Verbal–linguistik

KB:Menghubung kait

Nilai murni:berani

Petikan teks“ kebersihan asas kesihatan”

Langkah 1 (10 minit)1. Guru mengedarkan petikan teks

kepada setiap murid. 2. Murid membaca petikan tersebut

secara beramai-ramai.3. Guru meminta seorang murid

membaca teks perenggan pertama dan memilih rakannya untuk menyambung bacaannya.

4. Guru membimbing murid membaca dengan sebutan dan intonasi yang jelas

5. Guru menjelaskan nilai yang terdapat dalam teks.

ABM:Petikan

Ilmu : kesihatan

KP:Verbal – linguistik

Kepelbagaian kaedah:Pembelajaran kontruktuvisme

2

Page 3: RPH

nilai murni:berani, yakin dan menjaga kebersihan fizikal dan mental.

Soalan pemahamanLangkah 2 (20 Minit)

1. Guru memberikan soalan pemahaman kepada murid.

2. Guru memilih beberapa orang murid.3. Guru meminta murid membaca

jawapan soalan pemahaman berdasarkan petikan yang diberi.

4. Guru membimbing murid-murid mendapatkan jawapan yang betul.

5. Murid diminta untuk menggariskan jawapan yang disebut oleh guru.

ABM:Petikan.

IlmuPendidikan kesihatan

KP:Verbal-linguistik, , intrapersonal

KBAT:Menghubungkait

KBAT:Menghubung kait, menganalisis, menilai

KBKreatif dan kritis

Nilai Murni:Yakin, berani

Permainan “cari saya”

Langkah 3 (10 minit) 1. Guru menerangkan peraturan

permainan “cari saya”2. Guru membahagikan murid kepada 6

kumpulan.3. Setiap kumpulan diberikan 1 sampul

surat.4. Murid diminta untuk menyimpan isi

sampul tersebut dan ikut arahan seterusnya.

5. Permainan diteruskan sehingga ke stesen terakhir

6. Apabila sampai pada stesen yang terakhir iaitu kelas.

7. Setiap kumpulan diminta untuk menyusun ayat tersebut menjadi ayat majmuk pancangan relatif yang lengkap.

ABM:Kertas kajang, sampul surat

IlmuPendidikan kesihatan

KP:Intrapersonal, kinestetik, Verbal-linguistik KBAT:Menghubung kait,

Nilai murni:Yakin, berani, bersyukur

3

Page 4: RPH

8. Ayat yang berjaya disusun dengan betul dikira sebagai pemenang.

Aktiviti membaca Penilaian (5 Minit) Guru memilih beberapa orang murid untuk membaca petikan berdasarkan soalan yang guru berikan.

KP:Verbal-linguistik

KB:Menjana ideaMenghubung kait

Nilai murni:Yakin diriBerdikariBersungguh-sungguh

Aktiviti Pemulihan dan Pengayaan

Pemulihan ( 5 Minit)1. Guru mengedarkan lembaran kerja

kepada murid. 2. Murid diminta menandakan betul

pada jawapan yang betul..

Pengayaan ( 5 Minit)

1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.

2. Murid diminta membina ayat majmuk pancangan relatif berdasarkan ayat yang cikgu berikan.

ABM:Lembaran kerja

KP:Intrapersonal

IlmuPendidikan kesihatan

KB:mengenalpastiMenghubung kait

Nilai murni:Yakin diriBerdikariBersungguh-sungguh

Rumusan pembelajaran:1. Apakah tajuk yang

kamu belajar hari ini?2. Senaraikan beberapa

kebersihan yang perlu dijaga untuk kesihatan yang baik.

3. Menerapkan nilai murni dalam diri murid

Penutup (5 Minit) 1. Guru bersoal-jawab dengan murid

tentang tajuk “kebersihan asas kesihatan”

2. Guru merumuskan pengajaran dan menerapkan nilai murni kepada murid.

3. Guru menutup sesi PdP pada hari dengan tepukan beramai-ramai bersama murid

ABM:LCD, video

KP:Verbal-linguistik, muzik

K.BMerumus

Nilai Murni:BersyukurMenjaga kesihatan

Makanan yang hendak dimasak perlu dicuci sampai bersih

4dicuci

Page 5: RPH

5

sampaibersih.