rph- mikro

23
Rancangan Pengajaran Harian Tingkatan : 4 Matapelajaran : Perdagangan Tarikh / Hari : 5 Januari 2010 Bilangan pelajar : 54 orang Masa : 40 minit Tajuk : 7.0 Pelaburan Sub Tajuk : 7.2 ) Jenis Pelaburan 7.2 c) Saham Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mempelajari maksud pelaburan dan mengetahui tentang pelabur serta spekulator. Di samping itu mengetahui tentang jenis pelaburan secara ringkas dalam pembelajaran pertama. Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:- i. Menyatakan maksud saham serta jenis-jenis saham. ii. Mengenalpasti dan membandingkan antara ciri-ciri syer biasa dan syer keutamaan. iii. Membuat pengiraan mudah berkaitan pulangan atas saham . Pendekatan : Berpusatkan guru, bahan dan pelajar. Alat Bantu Mengajar : Komputer, slaid nota dan gambar power point . Penerapan nilai : Berani menyatakan pendapat, bertanggungjawab, sifat hormat menghormati, berdaya usaha, rasional, sentiasa bersedia, memberi tumpuan dan bekerjasama.

Upload: suhaila-hamdan

Post on 24-Jun-2015

877 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph- MIKRO

Rancangan Pengajaran Harian

Tingkatan : 4

Matapelajaran : Perdagangan

Tarikh / Hari : 5 Januari 2010

Bilangan pelajar : 54 orang

Masa : 40 minit

Tajuk : 7.0 Pelaburan

Sub Tajuk : 7.2 ) Jenis Pelaburan

7.2 c) Saham

Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mempelajari maksud pelaburan dan mengetahui tentang pelabur

serta spekulator. Di samping itu mengetahui tentang jenis pelaburan secara ringkas dalam pembelajaran

pertama.

Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, pelajar dapat:-

i. Menyatakan maksud saham serta jenis-jenis saham.

ii. Mengenalpasti dan membandingkan antara ciri-ciri syer biasa dan syer keutamaan.

iii. Membuat pengiraan mudah berkaitan pulangan atas saham .

Pendekatan : Berpusatkan guru, bahan dan pelajar.

Alat Bantu Mengajar : Komputer, slaid nota dan gambar power point .

Penerapan nilai : Berani menyatakan pendapat, bertanggungjawab, sifat hormat menghormati,

berdaya usaha, rasional, sentiasa bersedia, memberi tumpuan dan bekerjasama.

KBKK : Berfikir untuk menjana idea, memahami, mengira, mengenalpasti dan membuat

perbandingan.

Page 2: rph- MIKRO

Langkah/masa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Strategi/KaedahBBM/

Nilai/KBKK/Aktiviti guru Aktiviti pelajar

Set Induksi

(5 minit)

Pengenalan topik pelaburan

saham melalui persoalan :

“Mengapa ibu bapa

menghantar anak mereka ke

sekolah?”.

Perkaitan :

Perkaitan tersebut ialah ibu

bapa dianggap membuat

pelaburan melalui anak-anak

mereka dengan menghantar

ke sekolah. Manakala anak-

anak adalah penentu kepada

pulangan pelaburan ibu bapa.

Begitu juga dalam

perdagangan, terdapat aktiviti

pelaburan dijalankan iaitu

pelaburan saham dan

melaluinya, pelabur akan

mendapat

pulangan/keuntungan.

Guru memulakan pembelajaran

dengan memberikan persoalan

kepada pelajar iaitu :

“Mengapa ibu bapa menghantar anak

mereka ke sekolah?”.

Guru meminta pendapat pelajar

tentang perkaitan antara tujuan ibu

bapa menghantar anak pergi sekolah

dengan tajuk pelaburan saham.

Seterusnya guru menerangkan

perkaitan antara persoalan yang telah

diberikan dengan tajuk isi kandungan

dengan lebih jelas.

Guru menerangkan kepada pelajar

jenis-jenis pelaburan dengan

berbantukan slaid secara ringkas.

Pelajar memberi perhatian

kepada persoalan yang

diajukan.

Pelajar mungkin menjawab:

Untuk menuntut ilmu

dan persediaan masa

hadapan.

Supaya menjadi anak

yang berguna.

Pelajar mungkin menjawab:

Untuk mendapat

keuntungan atau

pulangan yang baik.

Pelajar mendengar dan

memahami perkaitan yang

dijelaskan oleh guru.

Strategi :

Berpusatkan pelajar

Kaedah :

Soal jawab

KBKK :

Menjana idea

Nilai:

Berani menyatakan

pendapat, menyedari

tanggungjawab sebagai

seorang pelajar.

Page 3: rph- MIKRO

Langkah 1

(15 minit)

Pelaburan saham

Saham ialah :

Gabungan kesemua syer yang

dibayar oleh pemegang syer.

Modal kepada syarikat berhad

untuk membuat pelaburan.

Satu bentuk pelaburan bagi

tujuan mendapat pulangan

dalam bentuk dividen atau

bonus.

Hak milik yang dikeluarkan

oleh syarikat berhad sebagai

pengakuan bahawa sejumlah

wang tertentu diterima

daripada individu tertentu

sebagai pelaburan dalam

syarikat itu.

Jenis saham :

1. Saham disenaraikan

Saham yang boleh diniagakan

dalam pasaran saham iaitu di

Bursa Saham Kuala Lumpur

(BSKL).

Sesebuah syarikat berhad

Guru menerangkan maksud

pelaburan saham dengan lebih jelas.

Guru menerangkan maksud saham

disenaraikan serta memberikan

contoh bergambar iaitu beberapa

logo dan produk syarikat berhad bagi

memudahkan pelajar mengetahui

tentang syarikat yang tersenarai di

Seorang pelajar membaca

nota pada paparan slaid

dengan jelas dan memahami

makna saham.

Pelajar mendengar dan

memberi perhatian terhadap

penerangan selanjutnya yang

diberikan oleh guru.

Pelajar melihat paparan

gambar yang berkaitan

saham disenaraikan dan cuba

mengenalpasti nama syarikat

Strategi :

Berpusatkan guru, pelajar

dan bahan.

Kaedah:

Soal jawab, penerangan.

BBM:

Slaid power point

KBKK :

Memahami,

mengenalpasti,

membezakan

Nilai :

Menghormati guru,

memberi penumpuan dan

rasional.

Page 4: rph- MIKRO

boleh memohon supaya

sahamnya disenaraikan

melalui Suruhanjaya Sekuriti.

Rujuk laman web

http://www.sc.com.my.

Antara syarat yang perlu

dipenuhi ialah:

Syarikat mesti berprestasi

baik dari segi keuntungan

dan pengurusan.

Syarikat yang ingin

sahamnya disenaraikan

pada papan utama perlu

ada modal minimum

terbayar RM60juta

manakala RM40 juta bagi

papan kedua.

Lampiran IV- Antara

syarikat yang tersenarai di

Bursa Saham Kuala Lumpur

(BSKL)

2. Saham yang tidak

disenaraikan

Merupakan saham semua

Syarikat Sdn. Bhd.

Saham ini dijual kepada ahli

keluarga atau kenalan.

BSKL melalui paparan slaid.

Guru cuba mendapatkan contoh lain

daripada pelajar.

Seterusnya guru menerangkan pula

tentang saham tidak disenaraikan

serta contoh bergambar melalui

paparan slaid powerpoint.

Guru cuba mendapatkan contoh lain

daripada pelajar.

Guru akan bertanya sama ada pelajar

berdasarkan logo yang

dipaparkan.

Pelajar menjawab soalan

dengan memberikan contoh

syarikat berhad yang lain di

Malaysia.

Pelajar melihat paparan

gambar yang berkaitan dan

mengenalpasti syarikat

saham tidak disenaraikan.

Page 5: rph- MIKRO

Boleh dibeli secara langsung

daripada penjual.

Ciri-ciri Syer Biasa

Kadar pembayaran dividen

adalah tidak tetap dan

berdasarkan keuntungan

syarikat.

Pelabur berhak mengundi,

melantik, menyingkir Ahli

Lembaga Pengarah dan

mengawal polisi syarikat serta

memperolehi maklumat

tentang prestasi dan bidang

operasi syarikat.

Modal mereka adalah berisiko

tinggi kerana mereka adalah

penerima terakhir dalam

pembahagian aset syarikat

sekiranya syarikat

dibubarkan.

Menerima bahagian

keuntungan (dividen) selepas

pemegang syer keutamaan.

memahami tentang saham yang

disenaraikan dan tidak disenaraikan

sebelum menyentuh isi kandungan

selanjutnya.

Guru meminta pendapat pelajar

tentang syer dan saham berdasarkan

gambar yang ditunjukkan dalam

slaid.

Guru menerangkan selanjutnya

tentang ciri-ciri syer biasa.

Pelajar mungkin memberikan

pendapat :

1000 unit syer = I lot

saham.

Saham adalah gabungan

unit-unit kecil syer.

Seorang pelajar membaca

dengan jelas nota pada

paparan slaid mengenai ciri

syer biasa.

Pelajar mendengar dengan

teliti dan mencatat nota.

Page 6: rph- MIKRO

Ciri-ciri Syer Keutamaan

Kadar pembayaran dividen

adalah tetap.

Tidak berhak mengundi untuk

melantik Ahli Lembaga

Pengarah dan oleh yang

demikian mereka tidak boleh

mengawal operasi syarikat.

Diberi keutamaan dalam

pembahagian aset jika

syarikat dibubarkan.

Menerima pembayaran

dividen mendahului

pemegang syer biasa tetapi

selepas dibayar faedah atas

pinjaman dan debentur.

Rujuk Lampiran I untuk

melihat Jadual Perbezaan

Diantara Syer Biasa dan Syer

keutamaan.

Jenis Syer Keutamaan

Kumulatif - Mendapat dividen

tetap setiap tahun dan berhak

menuntut dividen tunggakan.

Guru menerangkan selanjutnya

tentang ciri-ciri syer keutamaan.

Selepas membuat penerangan, guru

akan menyoal pelajar berkaitan

perbezaan diantara syer biasa dan

syer keutamaan berdasarkan aspek

pembayaran dividen, hak mengundi

dan risiko. Ia bertujuan untuk

menguji tahap pemahaman pelajar

sebelum melangkah ke isi kandungan

selanjutnya.

Guru menerangkan lebih lanjut

tentang 4 jenis syer keutamaan:

i. Kumulatif

ii. Penyertaan

Seorang pelajar membaca

dengan jelas nota pada

paparan slaid mengenai ciri

syer keutamaan.

Pelajar mendengar dengan

teliti dan mencatat nota.

Beberapa orang pelajar

menjawab soalan dengan

membuat penerangan dan

perbandingan ciri di antara

syer biasa dan syer

keutamaan.

Seorang pelajar membaca

dengan jelas nota pada

paparan slaid mengenai jenis

syer keutamaan.

Page 7: rph- MIKRO

Penyertaan - Berhak

mendapat dividen tetap dan

dividen tambahan.

Boleh Tebus - Syer yang

boleh dibeli semula oleh

syarikat selepas suatu tempoh

masa.

Boleh Tukar - Syer

keutamaan yang boleh ditukar

kepada syer biasa. Contoh :

Jika seseorang pemegang syer

yang mempunyai 1000 unit

syer keutamaan diberi hak

bertukar kepada syer biasa

pada kadar 1:2 dalam tempoh

5 tahun dan pertukaran

dilakukan dalam tempoh

tersebut, maka pemegang

saham akan dapat 500 unit

syer biasa.

iii. Boleh tebus

iv. Boleh tukar

Guru menunjukkan contoh pengiraan

syer bonus.

Guru menggunakan contoh nilai unit

syer yang berlainan untuk menguji

kefahaman pelajar mengira berkaitan

syer keutamaan boleh tukar.Contoh

2000 unit atau 3000unit.

Pelajar mendengar dan

mengenalpasti 4 jenis syer

keutamaan.

Pelajar memahami kaedah

mengira berkaitan situasi

syer keutamaan boleh tukar

serta membuat kiraan yang

berlainan berdasarkan contoh

lain yang diminta oleh guru..

Langkah 2

(10 minit)

Pulangan atas saham

Merupakan hasil keuntungan

yang akan diterima oleh

pelabur dalam saham iaitu

dalam bentuk :

Guru menerangkan tentang maksud

pulangan atas saham.

Pelajar menumpukan

perhatian kepada penerangan

guru dan mencatat nota

penting.

Strategi :Berpusatkan bahan dan pelajar.

Kaedah: Penyelesaian masalah

Page 8: rph- MIKRO

i. Dividen

Dividen adalah dalam

bentuk peratus

berdasarkan jumlah syer

yang dipegang oleh

pelabur.

Dividen Interim – dividen

yang dibayar sebelum

untung sebenar dikira.

Dividen akhir – dividen

yang dibayar selepas

keuntungan sebenar

diketahui.

Contoh pengiraan dividen:

En. Mon memiliki 3000 unit

syer Sime Darby Bhd yang

bernilai RM0.50 seunit. Syer

itu sedang diurusniagakan di

bursa saham pada harga

pasaran RM5.00. Syarikat

tersebut mengisytiharkan

dividen sebanyak 20%.

Berapakah dividen yang

diterima oleh En.Mon?

Jawapan:

Jumlah dividen = % kadar

dividen x unit syer x nilai tara

seunit

Guru menerangkan maksud dividen

dan kategorinya.

Guru menunjukkan kepada pelajar

contoh soalan dan cara pengiraan

dividen serta syer bonus.

Pelajar melihat dan bersama-

sama membuat contoh soalan

tersebut.

BBM:Slide power point, contoh soalan dan papan putih

KBKK :Memahami, Mengira

Nilai : Berdaya usaha, yakin diri

Page 9: rph- MIKRO

= 20% x 3000 x RM0.50

= RM 300

*Nilai tara – nilai asal/nilai muka

syer seunit.

ii. Syer bonus

Syer tambahan yang

diberi secara percuma

berdasarkan nisbah

tertentu.

Contoh :

Jika syarikat

mengisytiharkan bonus

mengikut 1:2, maka

pemegang syer yang

mempunyai 1000 unit

syer akan dapat 500 unit

syer tambahan.

Latihan:

Pada tahun 2007, Encik Zam

mempunyai 3000 unit syer

Syarikat Papa Berhad yang

bernilai RM1.00 seunit. Pada

tahun tersebut, syarikat itu

mengisytiharkan dividen

sebanyak 8% di samping bonus

pada kadar 1:2. Saham ini sedang

Guru menerangkan makna nilai tara

dan bentuk penulisan dalam soalan.

Guru seterusnya menerangkan

maksud syer bonus dan cara

pengiraannya.

Guru menggunakan contoh nilai unit

syer yang berlainan untuk menguji

kefahaman pelajar mengira berkaitan

syer bonus.Contoh 2000 unit atau

3000unit.

Untuk menguji kefahaman pelajar

berkaitan pengiraan dividen dan syer

bonus, guru memberi satu latihan

untuk diselesaikan oleh pelajar di

dalam kelas.

Pelajar kenalpasti nilai tara

dalam soalan.

Pelajar mendengar dengan

teliti dan memahami cara

pengiraan syer bonus serta

membuat kiraan berdasarkan

contoh yang diberi oleh guru.

Page 10: rph- MIKRO

diurusniagakan di Bursa Saham

pada harga RM2.20 seunit.

Kirakan :

a) Jumlah dividen yang akan

diterima oleh Encik Zam.

b) Jumlah unit syer bonus

yang akan diterima oleh

Encik Zam.

c) Jumlah unit syer selepas

terbitan bonus.

Guru membimbing pelajar

menyelesaikan latihan tersebut.

Guru bertanyakan kepada pelajar lain

adakah jawapan yang diberi oleh

rakan mereka betul atau salah.

Beberapa orang pelajar

dipanggil untuk

menunjukkan cara pengiraan

di hadapan kelas melalui

penggunaan papan putih

berdasarkan kehendak

soalan.

Langkah 3

(5 minit)

Aktiviti pengukuhan

Permainan “Who Am I?”

Aktiviti ini memerlukan

beberapa senarai soalan atau

ciri-ciri yang berkaitan

dengan pelaburan saham.

Ia melibatkan dua kumpulan

pelajar.

Pilihan soalan dibuat

berdasarkan cabutan undi

oleh wakil kumpulan melalui

peti undi yang disediakan oleh

guru.

Guru membahagikan pelajar kepada

dua kumpulan.

Dua orang pelajar dipilih untuk

membantu guru menjalankan aktiviti

ini iaitu sebagai pencatat markah dan

pemegang peti undi.

Guru mendengar pelajar menjawab

soalan dan membimbing pelajar

membuat semakan jawapan.

Guru juga memerhati dan mengawal

proses aktiviti ini agar berjalan lancar

dan dalam keadaan terkawal.

Pelajar duduk di dalam

kumpulan yang diberikan

oleh guru. Pelajar melantik

ketua kumpulan.

Pelajar mendengar

penerangan daripada guru

mengenai aktiviti yang akan

dijalankan.

Kumpulan pelajar menjawab

soalan secara bergilir-gilir

dengan membuat cabutan

undi sebagai penentu nombor

soalan.

Strategi:

Berpusatkan guru, bahan

dan pelajar.

Kaedah:

Soal jawab

BBM:

Komputer, Slaid power

point

KBKK:

Menjana idea untuk

menjawab soalan,

mendengar dan bertindak

mengikut arahan.

Page 11: rph- MIKRO

Cabutan nombor soalan

dibuat setiap kali apabila tiba

giliran kumpulan masing-

masing .

10 orang pelajar di barisan

belakang bilik darjah dilantik

sebagai ‘speaker’ iaitu

bertanggungjawab membuat

sorakan “Who Am I?” setiap

kali selepas soalan dibacakan.

Pemarkahan dikira

berdasarkan nilai RM yang

tercatat pada setiap soalan

yang berjaya dijawab.

Sila rujuk Lampiran II

untuk soalan dan jawapan

aktiviti “Who Am I?”

Setelah selesai soalan dijawab,

markah akan dikira dan kumpulan

yang menang diumumkan.

Seorang pelajar membaca

soalan pilihan mereka pada

slaid power point manakala

pelajar lain mendengar dan

melihat soalan serta cuba

membantu rakan menjawab

soalan.

Kumpulan ‘speaker’ yang

telah dilantik melaksanakan

tugas setiap kali soalan

selesai dibaca.

Speaker dipilih dari barisan

belakang supaya pelajar

tersebut juga memberi

perhatian semasa aktiviti

berlangsung.

Nilai:

Hormat-menghormati,

bekerjasama, memberi

sokongan dan peka dalam

memberikan tindakbalas

serta sentiasa bersedia.

Page 12: rph- MIKRO

Penutup

(5 minit)

Merumuskan topik

Rujuk Lampiran III - peta minda

Guru meminta pelajar menerangkan

secara ringkas mengenai topik

pelaburan saham yang dipelajari

pada hari ini dengan berbantukan

peta minda yang dipaparkan.

Guru merumuskan topik

pembelajaran pada hari ini iaitu

pelaburan saham.

Guru juga mengingatkan pelajar

bahawa pentingnya membuat

pelaburan mengikut undang-undang

yang sah serta berhati-hati dengan

skim cepat kaya.

Akhir sekali guru mengingatkan

pelajar supaya menyedari

tanggungjawab mereka sebagai

pelajar.

Pelajar melihat paparan peta

minda dengan teliti.

Pelajar menerangkan topik

pembelajaran pada hari ini

iaitu berkaitan pelaburan

saham berdasarkan peta

minda pada paparan slaid.

.

Pelajar mendengar rumusan

dari guru.

Strategi :

Berpusatkan bahan dan

pelajar.

Kaedah :

Penyoalan, penerangan

BBM:

Komputer, power point -

peta minda

KBKK :

Merumuskan topik

pembelajaran melalui peta

minda.

Nilai :

Menghormati guru dan

rakan, berani dan

berusaha.

Lampiran I

Page 13: rph- MIKRO

Jadual Perbezaan Diantara Syer Biasa dan Syer Keutamaan

Aspek Syer Biasa Syer Keutamaan

1. Pembayaran dividen 1. Berubah mengikut untung 1. Ditetapkan

2. Keutamaan pembayaran dividen 2. Pembayaran dividen selepas syer keutamaan 2. Mendahului pembayaran dividen

3. Hak mengundi ahli lembaga pengarah 3. Pelabur berhak 3. Pelabur tidak berhak

4. Keutamaan menuntut balik modal 4. Pihak terakhir 4. Diberi keutamaan

5. Risiko 5. Tinggi 5. Sederhana

Lampiran II

Page 14: rph- MIKRO

NO.

SOALAN SOALAN/CIRI

J AWAPAN

1

Menerima dividen berdasarkan keuntungan syarikat.

Risiko pelaburan adalah tinggi.

SYER

BIASA

2

Diberi keutamaan dalam pembayaran dividen.

Pelabur ini TIDAK BERHAK mengawal polisi syarikat.

SYER KEUTAMAAN

3

Pelabur ini di utamakan dalam menuntut balik modal.

Kadar pembayaran dividen adalah tetap.

SYER KEUTAMAAN

4

Pelabur ini berhak memperolehi maklumat tentang prestasi dan bidang operasi syarikat.

Merupakan pihak terakhir dalam pembahagian aset.

SYER

BIASA

5 Merupakan saham tambahan daripada syarikat berhad dan diberikan percuma berdasarkan jumlah saham yang dimiliki. SYER BONUS

6 Sesebuah syarikat yang berhasrat untuk menyenaraikan sahamnya boleh memohon melalui………………… SURUHANJAYA

SEKURITI

7 Dividen ini di bayar selepas untung rugi dikira. DIVIDEN AKHIR

8 Merupakan nilai muka atau harga asal saham seunit. NILAI TARA

9 Seorang pemegang saham akan menerima pulangan dalam bentuk ? DIVDEN

10

Syer bonus

Dividen

Ciri di atas dikenali sebagai ?

PULANGAN

ATAS SAHAM

11

Kadar dividen tetap.

Pemegang syer berhak mendapat tunggakan dividen tahun sebelumnya.

Penyataan di atas merujuk kepada ?

SYER

KEUTAMAAN

KUMULATIF

12

*Penyertaan *Boleh tebus

*Kumulatif *Boleh tukar

Merujuk kepada ?

JENIS

SYER

KEUTAMAAN

Page 15: rph- MIKRO

Lampiran III

JENIS PELABURAN SAHAM

SAHAM

TIDAK DI SENARAIKAN DI SENARAIKAN

SYER BIASASYER

KEUTAMAAN

Kumulatif

Penyertaan

Boleh tebus

Boleh tukar

PULANGAN ATAS SAHAM

Dividen

Syer bonus