rph

15
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Mata Pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : Baiduri 2 Tarikh : 01 April 2015 Masa : 9.15 am- 10.15 am Jumlah Murid : 7 orang Tajuk : Perkataan kvkv Objektif Pembelajaran: Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat: 1. Membaca perkataan kvkv KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH) Nama Murid 1. Muhamad Irfan b Mohd Idris 2. Muhamad Amin b Mohd Fazli 3. Muhammad Izwan b Zaidi 1. Syaza Illyana bt Marzuki 2. Shazniza bt Ibrahim 3. Mohd Syah Helmi b Zulkifli 4. Mohd Hasbi b Jaafar Tajuk Perkataan kv+kv Hasil Pembelajaran: Pada akhir p&p murid dapat:- 1.Mengeja dan membunyikan perkataan kv+kv 2.Menulis perkataan kv+KV berdasarkan gambar 1.Meneka nama haiwan yang bermula dengan suku kata awalan kv 2. Memadankan gambar

Upload: ieta-yatim

Post on 15-Jan-2016

20 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

book

TRANSCRIPT

Page 1: rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : Baiduri 2

Tarikh : 01 April 2015

Masa : 9.15 am- 10.15 am

Jumlah Murid : 7 orang

Tajuk : Perkataan kvkv

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:

1. Membaca perkataan kvkv

KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH)

Nama Murid 1. Muhamad Irfan b Mohd Idris2. Muhamad Amin b Mohd Fazli3. Muhammad Izwan b Zaidi

1. Syaza Illyana bt Marzuki2. Shazniza bt Ibrahim3. Mohd Syah Helmi b Zulkifli4. Mohd Hasbi b Jaafar

TajukPerkataan kv+kv

Hasil Pembelajaran:Pada akhir p&p murid dapat:-

1.Mengeja dan membunyikan perkataan kv+kv2.Menulis perkataan kv+KV berdasarkan gambar dengan betul

1.Meneka nama haiwan yang bermula dengan suku kata awalan kv

2. Memadankan gambar dengan perkataan kv+kv

Pengetahuan Sedia Ada

1.Kenal beberapa jenis haiwan yang biasa dilihat

2.Boleh mengeja dan membunyikan suku kata kv

1.Kenal beberapa jenis haiwan yang biasa dilihat

2. Boleh mengeja suku kata kv

Page 2: rph

Bahan Bantu Belajar 1.Komputer riba (bunyi suara haiwan)

2. Kad gambar haiwan

3. Kad gambar (jigsaw puzzle) permainan ‘Cantumkan saya’

4.Lembaran kerja

1.Komputer riba (bunyi suara haiwan)

2. Kad gambar haiwan

3. Kad suku kata kv

4.Lembaran Kerja

Penerapan Nilai 1.Keberanian

2. Kesyukuran

3. kasih sayang

Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza

- Mencirikan

Set Induksi(5 minit)

- Guru memainkan bunyi suara binatang melalui Komputer riba

-Guru meminta murid melelapkan (tutup) mata dan menggunakan telinga untuk mendengar bunyi tersebut

-Guru meminta murid meneka nama haiwan yang diperdengarkan.

Langkah 1:Pengenalan(10 minit)

-Guru menunjukkan kad gambar haiwan seperti kuda, pari, rusa, naga , nuri dan kera. Guru meminta murid-murid menyebut nama haiwan yang ditunjukkan

- Guru meminta murid bercerita tentang haiwan tersebut sambil guru bertanya soalan berkaitan haiwan tersebut. Contohnya;

1) Di mana murid-murid biasa melihat haiwan ini?2) Adakah murid-murid suka/sayang haiwan tersebut?

Langkah 2:Aktiviti kumpulan(20 minit)

- Guru memberikan lembaran kerja iaitu melengkapkan (menulis) perkataan kv+kv berdasarkan gambar dan mewarna gambar

-Guru menyemak jawapan

- Guru menyediakan beberapa kad suku kata awalan kv di dalam kotak dan meminta murid bergilir-gilir mencabut satu kad

-Murid diminta mengeja dan membunyikan kad suku kata

Page 3: rph

murid yang telah siap. yang dicabutnya

- Murid diminta meneka nama haiwan yang bunyinya sama dengan suku kata awalan kv yang dicabut. Contohnya:

1. Ke = Kera2. Ru = Rusa3. Pa = Pari4. Ku = Kuda

Langkah 3:Aktiviti kumpulan(20 minit)

- Guru memberikan satu set permainan “cantumkan saya” menggunakan kad gambar (jigsaw puzzle).kepada setiap murid

-Murid yang lebih awal mencantumkan kesemua gambar dan mengeja nama haiwan dalam gambar tersebut dikira pemenang.

- Guru memberi lembaran kerja iaitu mewarna dan memadankan gambar dengan perkataan kv+kv yang betul.

Penutup(5 minit)

- Guru menulis lirik lagu ‘bunyi haiwan’ di papan tulis.

“Saya ayam, kok, kok, kok, kok, kok”“Saya itik, kwek, kwek, kwek, kwek, kwek”“Saya burung, twit, twit, twit, twit, twit”“Kami bunyi kok-kok, kwek-kwek, twit-twit”

- Guru menyanyi terlebih dahulu dan seterusnya menyanyi bersama murid-murid.

Page 4: rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : Baiduri 2

Tarikh : 08 April 2015

Masa : 9.15 am- 10.15 am

Jumlah Murid : 7 orang

Tajuk : Perkataan kvkv

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:

1. Membaca perkataan kvkv

KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH)

Nama Murid 1. Muhamad Irfan b Mohd Idris2. Muhamad Amin b Mohd Fazli3. Muhammad Izwan b Zaidi

1. Syaza Illyana bt Marzuki2. Shazniza bt Ibrahim3. Mohd Syah Helmi b Zulkifli4. Mohd Hasbi b Jaafar

Tajuk Perkataan kv+kv

Hasil Pembelajaran:Pada akhir p&p murid dapat:-

1.Mengeja dan membunyikan perkataan kv+kv

2.Membaca ayat pendek mengandungi perkataan kv+kv

1.Membunyikan perkataan kvkv dalam lirik lagu ‘Rama-rama biru’

2. Mengecam abjad yang terdapat dalam lirik lagu yang mengandungi perkataan kv+kv

Pengetahuan Sedia Ada

1.Mengenali Rama-rama

2.Boleh mengeja dan membunyikan suku kata kv

1.Mengenali Rama-rama

2.Boleh mengeja suku kata kv

Page 5: rph

Bahan Bantu Belajar

1.Komputer riba dan LCD Projector (power point lirik dan lagu “Rama-rama Biru)

2.Buku latihan

1.Komputer riba dan LCD Projector (power point lirik dan lagu “Rama-rama Biru)

2.Lembaran Kerja

Penerapan Nilai 1.Keberanian

2.Kerjasama

3.kasih sayang

Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza

- Mencirikan

Set Induksi(5 minit)

- Guru menunjukkan slide power point gambar animasi rama-rama

-Guru meminta murid menceritakan apa yang murid tahu tentang rama-rama dengan mengaitkan pengetahuan sedia ada murid

Langkah 1:Pengenalan(10 minit)

-Guru menunjukkan lirik lagu “Rama-rama Biru” tanpa muzik dan minta murid-murid mengikut guru membaca lirik tersebut secara beramai-ramai

- Kemudian, guru memainkan muzik lagu tersebut dan meminta murid-murid sama-sama menyanyikan lagu tersebut mengikut rentak melodi lagu “Rasa Sayang”.

Langkah 2:Aktiviti kumpulan(20 minit)

- Guru minta murid-murid kumpulan ini menyalin lirik lagu yang dipaparkan menerusi ‘power point’ dalam buku latihan/tulis.

- Guru meminta murid-murid menggariskan perkataan kv+kv yang disebut oleh guru dalam lirik lagu “Rama-rama Biru’, seperti

Rama-rama biru

SukaMaduHari

CariLariSana

Page 6: rph

sini

Langkah 3:Aktiviti kumpulan(20 minit)

- Guru meminta murid membaca lirik lagu yang disalin dalam buku latihan tadi seorang demi seorang.

- Guru memberi lembaran kerja iaitu mengecam dan menulis nama huruf/abjad yang terdapat dalam lirik lagu “Rama-rama Biru”. Contohnya:

1. a2. b3. t4. s5. m

Penutup(5 minit)

- Sekali lagi guru mengajak murid-murid sama-sama menyanyikan lagu “Rama-rama Biru” sebelum mengakhiri sesi pengajaran dan pembelajaran pada hari ini.

Page 7: rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : Baiduri 2

Tarikh : 15 April 2015

Masa : 9.15 am- 10.15 am

Jumlah Murid : 7 orang

Tajuk : Perkataan kvkv

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:

1. Membaca perkataan kvkv

KUMPULAN GEMILANG (PANDAI) CEMERLANG (LEMAH)

Nama Murid 1. Muhamad Irfan b Mohd Idris2. Muhamad Amin b Mohd Fazli3. Muhammad Izwan b Zaidi

1. Syaza Illyana bt Marzuki2. Shazniza bt Ibrahim3. Mohd Syah Helmi b Zulkifli4. Mohd Hasbi b Jaafar

Tajuk Perkataan kv+kv

Hasil Pembelajaran:Pada akhir p&p murid dapat:-

1.Mengeja dan membunyikan perkataan kv+kv

2.Membaca ayat pendek mengandungi perkataan kv+kv

1.Mengeja dan membunyikan suku kata kv

2.Memadankangambar dengan perkataan kv+kv

Pengetahuan Sedia Ada

1. Boleh mengeja dan membunyikan suku kata kv2.Boleh melengkapkan perkataan kv+kv berpandukan gambar

1.Kenal beberapa abjad kecil dan besar

2.Boleh mengeja suku kata kv

Bahan Bantu Belajar 1.Komputer riba dan LCD 1.Komputer riba dan LCD

Page 8: rph

(Power point slide)

2.Buku Bacaan Bergred

3.Buku latihan

(power point slide)

2.Tapak permainan ‘Buka dan Pasang’

3.Buku latihan

Penerapan Nilai 1. Keberanian 2. Kerjasama 3. Kerajinan

Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza

- Menyusun atur

Set Induksi(5 minit)

- Guru menulis perkataan “Gigi” di papan tulis dan minta murid-murid bercerita mengenainya.

-Guru bertanya soalan kepada murid-murid seperti apakah jenis makanan yang boleh merosakkan gigi

-Guru menguji kemahiran lisan murid iaitu mendengar dan bertutur.

Langkah 1:Pengenalan(10 minit)

-Guru menunjukkan slide ‘power point’ mengandungi gambar dan perkataan kv+kv.

- Guru meminta murid mengeja dan menyebut perkataan kv+kv berdasarkan gambar yang dilihat.

-Guru minta murid membunyikan suku kata kv yang terdapat pada slide tersebut bagi tujuan membantu murid mengingati pelajaran yang telah dipelajari sebelum ini.

Langkah 2:Aktiviti kumpulan(20 minit)

- Guru memberikan tugasan iaitu melengkapkan suku kata awalan dan akhiran. .

-Guru hanya memantau murid melaksanakan tugasan yang diberi.

- Guru menyediakan tapak permainan ‘Buka dan Pasang’ yang telah dipasang suku kata kv+kv.

-Guru mengeja dan menyebut suku kata tersebut dan diikuti oleh murid beramai-ramai

Page 9: rph

-Guru mengagihkan kad gambar kepada setiap ahli kumpulan dan mengarahkan mereka memadankan gambar yang diberi dengan suku kata kv+kv yang ada pada tapaknya.

Langkah 3:Aktiviti kumpulan(20 minit)

- Guru meminta murid membaca ayat pendek pada buku bacaan bergred seorang demi seorang.

-Kemudian, guru meminta salah sorang murid membaca bacaan bergred tersebut dan diikuti oleh rakan-rakan sekumpulannya.

- Murid diminta memadankan gambar dengan perkataan yang disediakan.

Penutup(5 minit)

- Guru mengajak murid sama-sama menyanyikan lagu ‘Muka Kita’ sebelum mengakhiri sesi p&p pada hari ini.

Page 10: rph

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : Baiduri 2

Tarikh :22 April 2015

Masa : 9.15 am- 10.15 am

Jumlah Murid : 7 orang

Tajuk : Perkataan kvkv

Objektif Pembelajaran:

Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat:

1. Membaca perkataan kvkv

Nama Murid 1. Muhamad Irfan b Mohd Idris2. Muhamad Amin b Mohd Fazli3. Muhammad Izwan b Zaidi4. Syaza Illyana bt Marzuki2. Shazniza bt Ibrahim3. Mohd Syah Helmi b Zulkifli4. Mohd Hasbi b Jaafar

TajukPerkataan kv+kv

Hasil Pembelajaran:Pada akhir p&p murid dapat:-

1.Membaca perkataan kvkv

Pengetahuan Sedia Ada

1.Boleh mengeja dan membunyikan suku kata kv

2 .Boleh melengkapkan perkataan kv+kv berpandukan gambar

Bahan Bantu Belajar

1.Komputer riba dan LCD (Power point slide)

2.KAD TORA

3.Lembaran kerja

Page 11: rph

Penerapan Nilai 1. Keberanian 2. Kerjasama 3. kerajinan

Kemahiran Berfikir - Membanding dan membeza

- Menyusun atur

Set Induksi(5 minit)

- Guru bersoal jawab dengan murid tentang pemakaian yg dipakaian oleh murid

- Murid menjawab soalan dengan mennyatakan mereka memakai “baju”

- Guru menguji kemahiran lisan murid iaitu menyebut perkataan baju mengikut sukukata‘ba ju’

Langkah 1:Pengenalan(10 minit)

- Guru menunjukkan slide gambar baju - Guru meminta murid mengeja dan menyebut perkataan

kv+kv berdasarkan gambar yang dilihat- Guru menunjukkan KAD TORA bergambar- Guru meminta murid membaca perkataan kv+kv

berdasarkan gambar yang dilihat mengikut sukukata- Proses diulang untuk 6 gambar yang perkataan kvkv yang

berbeza- Guru minta murid membunyikan suku kata kv yang

terdapat pada KAD TORA tersebut bagi tujuan membantu murid mengingati setiap perkataan kvkv yang diajar.

Langkah 2:Aktiviti kumpulan/individu(20 minit)

- Guru memperkenalkan puzzle KAD TORA- Murid ditunjukcara untuk membentuk perkataan kvkv dan

membaca perkataan tersebut- Murid membentuk perkataan tersebut secara individu- Proses diulang untuk semua murid

Langkah 3:Aktiviti kumpulan/individu(20 minit)

- Guru mengedarkan lembaran kerja- Murid diminta untuk melengkapkan lembaran kerja

perkataan kvkv

Penutup(5 minit)

- Guru bersoal jawab tentang proses pengajaran dan pembelajaran pada hari ini

Page 12: rph

- Murid menyebut 6 perkataan kvkv yang telah dipelajari- Murid diminta membaca setiap perkataan kvkv yang telah

dipelajari