rph roeya baru

12
KPD 4046 KAEDAH MENGAJAR RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAB 3: PENCERNAAN DAN PENYERAPAN DISEDIAKAN OLEH: SITI ROHAYAH BINTI SHEIK OMAR L20112008015 DPLI GSTT ERT 1

Upload: ro-e-ya

Post on 19-Feb-2015

152 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rancangan pengajaran harian ert

TRANSCRIPT

Page 1: rph roeya baru

KPD 4046

KAEDAH MENGAJAR

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

BAB 3: PENCERNAAN DAN PENYERAPAN

DISEDIAKAN OLEH:

SITI ROHAYAH BINTI SHEIK OMAR

L20112008015

DPLI GSTT ERT

PENSYARAH:

PUAN SURIANI BINTI MOHAMED

1

Page 2: rph roeya baru

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Mata pelajaran : Ekonomi Rumah Tangga

Tarikh : 23 November 2012 (Jumaat)

Masa : 10.40 – 11.20 pagi (40 minit)

Kelas : 5 ERT

Bilangan murid : 20 orang

Tajuk : Bab 3 : Pencernaan dan Penyerapan

Sub tajuk : a. Definisi pencernaan

b. Prinsip pencernaan makanan : organ-organ yang terlibat dalam

pencernaan.

Objektif umum : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat mengetahui apakah

proses yang terlibat dalam sistem pencernaan dalam tubuh badan manusia.

Hasil pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat

1. menyatakan maksud pencernaan dengan tepat.

2. menyenaraikan semua organ pencernaan dengan tepat.

3. mengenalpasti proses pencernaan yang berlaku pada organ

pencernaan dengan tepat.

Isi pelajaran :

Nilai murni : i. bekerjasama

2

PENCERNAAN MAKANAN

DEFINISI PENCERNAAN

ORGAN PENCERNAAN

MULUT ESOFAGUS PERUT USUS KECIL

T/bls enzim amylase ke atas kanji

Proses peristalsis T/bls enzim pepsin dan renin ke atas protein

T/bls enzim ke atas pepton, kanji dan lemak

Page 3: rph roeya baru

ii. kesederhanaan

Alat Bantu Mengajar (ABM) :

i. Slaid power point “Pencernaan Makanan”

ii. Video bertajuk “Pencernaan makanan”

iii. Video bertajuk “Proses Pencernaan Makanan”

iv. Lembaran kerja untuk diisi oleh murid sebagai latihan pengukuhan

v. kertas mahjung dan pen marker untuk murid

Bahan rujukan :

i. Sarimah Binti Abd. Razak dan Zahrah Binti Isa (2003). KBSM: Ekonomi Rumah Tangga

Tingkatan 5. Kuala Lumpur: Blue-T Communications.Sdn.

ii. http://www.youtube.com/watch?v=T0ex_CVxzik di akses pada 12 November 2012

iii. http://nursadatulnessabpsrt.wordpress.com/pencernaan-dan-penyerapan/ di akses pada 20

Disember 2012

Pengetahuan sedia ada :

i. Murid-murid telah mempelajari subjek pencernaan makanan dalam subjek sains

tingkatan 2.

ii. Murid-murid telah didedahkan dengan pelbagai jenis makanan dalam pada kitaran

harian mereka.

AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

FASAISI KANDUNGAN

HASIL PEMBELAJA-RAN

AKTIVITI GURU AKTIVITI MURID CATATAN

Set induksi (3 minit)

Tayangan gambar

1. Guru merangsang minda-murid berkenaan topik pelajaran dengan tayangan slaid power point.

2. Guru mengemukakan soalan berkaitan dengan gambar makanan kepada

1. Murid berbincang sesama mereka mengenai slaid power point yang dipaparkan.

2. Murid memberi respon kepada pertanyaan guru.

ABM- Slaid power point- Gambar makanan

Strategi- Berpusatkan murid- Berpusatkan guru

Teknik

3

Page 4: rph roeya baru

murid.a) Apakah yang anda faham tentang gambar tadi?

b) bagaimanakah makanan itu dicernakan?

3. Guru menyatakan tajuk P&P pada hari ini.

- Penyoalan seluruh kelas-Penyoalan individu

Kemahiran- Pemerhatian- Komunikasi

Nilai murniMenghormati pendapat rakan dan guru.

Langkah 1(3 minit)

Definisi pencernaan

Menyatakan definisi pencernaan makanan. Pencernaan

ialah proses memecahkan molekul makanan kompleks ke unit yang paling ringkas oleh tindakan mekanikal dan kimia supaya dapat diserap oleh tubuh.

1. Guru menunjukkan video pencernaan makanan dan menyoal murid perkara yang berkaitan.

2. Guru memberi penerangan pentingnya pencernaan makanan dalam kehidupan dan maksudnya.

1. Murid memerhati, meramal dan menjawab soalan guru.

2. Murid menumpukan perhatian kepada penerangan yang diberikan oleh guru.

3. Murid dapat menyatakan maksud pencernaan makanan dengan betul.

ABM- Video pencernaan makanan

- Slaid power point

Teknik-penyoalan

Kaedah- Soal jawab keseluruhan kelas

Langkah 2 (5 minit)

Organ pencernaan

Menyenaraikan organ pencernaan. Mulut Esofagus

1. Guru merangsang murid untuk berfikir dengan menayangkan

1. Murid menumpukan perhatian mendengar penerangan

ABM- Video proses pencernaan

- Slaid power point

4

Page 5: rph roeya baru

Perut Usus kecil

video tentang bagaimana proses pencernaan makanan dilakukan oleh organ pencernaan.

2. Guru mengaitkan video yang ditunjukkan dengan isi pelajaran.

3. Guru mengulang semula Organ Pencernaan dengan menunjukkan poin-poin penting di paparan slaid.

daripada guru tentang organ yang terlibat dalam proses pencernaan.

2. Murid memberi respon kepada penerangan dan soalan guru.

- Pen marker

KaedahPenerangan

KBKKBerfikir kreatif

Nilai murniKesederhanaan

Langkah 3 (25 minit)

Proses pencernaan yang berlaku pada setiap organ pencernaan

Mengenalpasti proses pencernaan yang berlaku pada organ pencernaan dengan tepat.

1. Guru membahagikan murid kepada empat kumpulan yang terdiri daripada lima orang ahli bagi setiap kumpulan.

2. Guru memberi penerangan berkenaan proses yang perlu dilakukan oleh setiap organ pencernaan.

3. Guru menunjukkan video bagaimana organ pencernaan melakukan proses pencernaan.

4. Setiap kumpulan diberi tugasan untuk

1. Murid bergerak dan membentuk kumpulan seperti mana diarahkan oleh guru.

2. Setiap kumpulan melukis peta minda satu organ pencernaan dan menghuraikan proses pencernaan yang perlu dilakukan bagi organ tersebut dalam bentuk nota ringkas berserta contoh yang sesuai di atas kertas mahjung.

3. Wakil bagi setiap kumpulan perlu membentangkan

ABM- Kertas

mahjung- Pen

marker pelbagai warna

Kaedah- Pembelaja-ran koperatif mengguna-kan pendekatan konstruktivis-me

- Sumbang saran

- Perbinca-ngan dalam kumpulan

- Pembenta-ngan

KBKKMenganalisis

5

Page 6: rph roeya baru

membina peta minda mewakili 1 organ sahaja. Kumpulan-kumpulan tersebut akan mendapat proses pencernaan yang berbeza di antara satu kumpulan dengan kumpulan yang lain.

5. Guru meminta setiap kumpulan mencatat nota ringkas bersama peta minda yang menghuraikan proses pencernaan di bawah setiap organ pencernaan. Murid digalakkan menambah maklumat untuk proses pencernaan kumpulan masing-masing mengikut pemahaman murid melalui kaedah sumbang saran.

6. Murid membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.

hasil perbincangan di hadapan kelas.

4. Guru memberikan komen dan peneguhan positif.

Kesimpu-lan(2 minit)

i) Apakah yang anda telah pelajari hari ini?

1. Definisi pencernaan

makanan makanan.2. Organ-organ

pencernaan

1. Guru mengemukakan soalan untuk menyemak kefahaman murid tentang isi pelajaran.

2. Guru meminta murid berfikir akan kepentingan

1. Murid memberikan respon kepada persoalan yang diutarakan oleh guru.

Kemahiran- Mengim-

bas kembali

6

Page 7: rph roeya baru

makanan.3. proses pencernaan yang dilakukan oleh setiap organ.

mempelajari tajuk pelajaran pada hari ini.

Penilai-an(2 minit)

1. Penilaianberterusan2. Penilaian diakhirpengajarana) Apakahmaksudpencernaanmakanan.b) Nyatakan organ pencernaanmakananmengikuturutan.c)Senaraikanproses pencernaan yang perlu dilakukanbagi organ pencernaan dengan betul.

Guru bertanyakan kepentingan mempelajari tajuk hari ini kepada murid.

Mengapa kita perlu belajar tajuk pada hari ini?- Untuk

diaplikasikan dalam menjalani kehidupan seharian agar kesihatan sentiasa

Penutup kognitif Dua orang murid dipilih secara rawak dan diminta membuat refleksi isi pelajaran serta menyatakan perlunya mempelajari tajuk isi pelajaran hari ini dan kepentingan mengamalkannya dalam kehidupan.

Penutup sosialGuru mengucapkan tahniah kepada semua murid di atas kerjasama dan perhatian yang diberikan sepanjang P&P berlangsung.

Murid diminta bertepuk tangan sebagai tanda penghargaan kepada diri sendiri atas tumpuan yang diberikan.

Guru menyatakan isi pelajaran dalam kelas berikutnya.

KBKK- Berfikir- Membuat

rumusan- Menaakul

7

Page 8: rph roeya baru

terjamin dan dapat hidup lebih lama.

Refleksi Guru :

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

____________________________________________________________________________

Tugasan : Pelajar diminta menjawab soalan dalam lembaran kerja yang diedarkan oleh guru

sebagai kerja rumah.

8