rph nurul nazifah
TRANSCRIPT
TINGKATAN : 5 Harmoni
MASA : 40 minit
BIDANG PEBELAJARAN : Nilai Berkaitan Dengan Demokrasi
NILAI : 6.4 Penglibatan Diri Dalam Pembangunan Negara
KANDUNGAN AKADEMIK : Rakyat Bertanggungjawab Negara Makmur
TAJUK : Pembangunan Negara Tanggungjawab Setiap Rakyat
Penglibatan pelbagai pihak dalam projek dan program pembangunan negara
Peranan badan-badan sukarela
Peranan individu/rakyat
HASIL PEMBELAJARAN : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;
1. Kognitif
- Menyatakan 5 kepentingan mengamalkan nilai penglibatan diri dalam pembangunan negara dalam masyarakat
2. Afektif
- Menyedari peranan mereka dalam program pembangunan negara
3. Psikomotor
- Melibatkan diri dalam aktiviti badan sukarela untuk membangunkan negara
PENDEKATAN: Pemupukan Nilai
Pembelajaran koperatif
1 | P a g e
BAHAN BANTU MENGAJAR:
1. “Brochure” derma darah (lampiran A)
2. Slaid persembahan (lampiran B)
3. Kad situasi (lampiran C)
4. Video pendek PBSM
KAEDAH: Pemusatan guru dan murid
TEKNIK:
1. Soal jawab
2. Paparan video (penggunaan ICT)
PENILAIAN: Guru memaparkan soalan kepada pelajar (lampiran D)
PENGUKUHAN: Lembaran Kerja
2 | P a g e
LANGKAH/
MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/
KAEDAH/
ABM/NILAI/KBKK AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR
Set induksi
(5 minit)
Soalan:
Pelajar sekalian sila nyatakan
siapakah yang terlibat dalam
program yang ditunjukkan
dalam “brochure” berkenaan?
i) Guru menunjukkan
“brochure” derma darah
kepada pelajar
(lampiran A)
ii) Guru menyoal pelajar
siapakah yang terlibat bagi
menjayakan program
tersebut.
iii) Guru memperkenalkan
topik pelajaran yang akan
diajar.
i) Pelajar memberi tumpuan
terhadap “brochure” yang
diberikan oleh guru.
ii)Pelajar memberikan
jawapan
ABM: “brochure” derma
darah
KBKK:
i) memahami topik yang
diajar
3 | P a g e
LANGKAH/
MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/
KAEDAH/
ABM/NILAI/KBKK AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR
Aktiviti 1
(15 minit)
- Kad
situasi
Soalan :
Semua pelajar diminta
membentuk 4 kumpulan yang
terdiri daripada 6 atau 7 orang.
Setiap kumpulan perlu
menjawab soalan pada kad
situasi yang diberikan.
Wakil bagi kumpulan yang
dipilih diminta membentangkan
hasil perbincangan kumpulan di
hadapan kelas
i) Guru meminta pelajar
membentuk 4 kumpulan
yang terdiri daripada 6 atau
7 orang.
ii) Guru mengarahkan pelajar
membuka kad situasi dan
mula menjawab soalan
yang ada pada kad tersebut
dalam masa 10 minit.
(lampiran C)
iii) Guru meminta wakil
kumpulan yang terpilih
untuk membentangkan
hasil perbincangan.
i) Pelajar menuruti arahan
guru dan memilih rakan-
rakan untuk membentuk
kumpulan
ii) Pelajar membuka kad
situasi dan mula menjawab
soalan sambil berbincang
iii) Wakil kumpulan yang
terpilih membentangkan
hasil perbincangan
kumpulan mereka.
ABM: Kad Situasi
KBKK:
Fokus dan berupaya
mendapatkan isi
perbincangan
Nilai: Penglibatan diri
dalam aktiviti badan
sukarela
4 | P a g e
LANGKAH/
MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/
KAEDAH/
ABM/NILAI/KBKK AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR
Aktiviti 2
(15 minit)
- Round
table
Soalan:
Semua pelajar diminta
membentuk 4 kumpulan yang
terdiri daripada 6-7 orang dan
wakil setiap kumpulan diminta
tampil ke hadapan untuk
mendapatkan kertas soalan dan
borang jawapan.
Setiap ahli kumpulan perlu
menyelesaikan soalan dan
menulis jawapan pada borang
jawapan yang disediakan dalam
masa 30 saat dan kemudiannya
perlu diserahkan kepada kawan
di sebelahnya untuk
i) Guru mengarahkan
pelajar membentuk 4
kumpulan dan wakil setiap
kumpulan diminta
mendapatkan kertas soalan
dan borang jawapan dari
guru
(Lampiran B)
ii) Guru menerangkan perkara
yang perlu dilakukan oleh
pelajar dalam aktiviti ........
dan memberi peluang
kepada pelajar bertanya
soalan.
i) Pelajar menuruti arahan
guru dan membentuk
kumpulan, manakala wakil
setiap kumpulan tampil
ke hadapan untuk
mengambil kertas soalan
dan borang jawapan
ii) Pelajar mendengar arahan
guru dan bertanya soalan
kepada guru.
iii)Pelajar mula menjawab
soalan yang diberikan
ABM: kertas soalan, slide
power point
KBKK:
Adaptasikan kepentingan
melibatkan diri dalam
pertubuhan badan
sukarela.
5 | P a g e
menyambung jawapan yang
seterusnya.
Sesiapa yang tidak faham, sila
angkat tangan dan bertanya
soalan kepada guru.
6 | P a g e
LANGKAH/
MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/
KAEDAH/
ABM/NILAI/KBKK AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR
Penilaian
(2 minit)
Pengukuhan
(1 minit)
Soalan:
Mengapakah nilai penglibatan
diri dalam pembangunan negara
penting diamalkan dalam
masyarakat?
Lembaran kerja
i) Guru mempamerkan soalan
pada slide power point
(lampiran D)
i)Guru menunjukkan video
pendek mengenai PBSM
ii) Guru meminta pelajar
mencatatkan tugasan untuk
pengukuhan
i) Pelajar menjawab soalan
i)Pelajar mencatat soalan
tugasan tanpa membuat
bising
ABM:
Slide power point, video
PBSM
KBKK:
Fokus pada nilai
penglibatan diri,dan
masyarakat dalam aktiviti
pembangunan negara
7 | P a g e
LANGKAH/
MASA
ISI KANDUNGAN
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN STRATEGI/
KAEDAH/
ABM/NILAI/KBKK AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR
Penutup
(2 minit)
Soalan:
Kepada sesiapa yang ingin
membuat rumusan tentang
keseluruhan pembelajaran pada
hari ini dipersilakan
Membuat Kesimpulan
(i) Guru membuka ruang
kepada murid-murid untuk
membuat rumusan secara
menyeluruh berkenaan
dengan apa yang diperolehi
sepanjang P&P.
(i) Pelajar bangun dan
memberikan pendapatnya
tentang sesi pembelajaran
yang dijalankan
ABM:
Slide power point
KBKK:
Dapat merumuskan dan
membuat kesimpulan
berkenaan apa yang telah
dipelajari
NILAI:
Berani, yakin, terbuka
dan mampu merumuskan
pembelajaran yang
dipelajari.
8 | P a g e
LAMPIRAN A
LAMPIRAN B
9 | P a g e
Rajah di atas menunjukkan tindakan badan sukarela untuk membantu mangsa tsunami. Huraikan nilai-nilai yang diamalkan oleh rakyat Malaysia.
LAMPIRAN C (Jingga)
10 | P a g e
Mangsa tsunamiPertubuhan MERCY menghantar bantuan
perubatan
Badan sukarela seperti pasukan Bomba dan penyelamat menghantar pasukan penyelamat
Rakyat Malaysia mengahantar bantuan wang dan pakaian
Penduduk Taman Sri Harmoni telah menubuhkan satu pasukan Rukun Tetangga untuk menjaga keselamatan penduduk dan harta benda di kawasan perumahan mereka. Hal ini berikutan daripada peningkatan kes kecurian di taman perumahan itu.
a) Huraikan nilai yang diamalkan oleh penduduk Taman Sri Harmoni.
b) Jelaskan tiga faedah menubuhkan Pasukan Rukun Tetangga di sesuatu kawasan perumahan.
c) Terangkan satu cara meningkatkan penglibatan individu dalam pembangunan Negara.
LAMPIRAN C (biru)
11 | P a g e
Encik Cheng seorang pegawai kerajaan yang menjalankan tugasnya dengan penuh tanggungjawab. Pada masa lapang, beliau menyertai badan sukarela di kawasan perumahannya. Antara projek yang dijalankan oleh mereka termasuklah membersihkan taman kanak-kanak, gotong-royong sebulan sekali di dua sekolah dalam kawasan perumahan mereka, melawat warga tua yang tinggal sebatang kara di taman perumahannya.
a) Terangkan nilai yang diamalkan oleh Encik Cheng.
b) Huraikan tiga kebaikan Encik Cheng menyertai badan sukarela di kawasan perumahannya.
c) Jelaskan satu cara anda membantu dalam pembangunan Negara.
LAMPIRAN D
12 | P a g e
LEMBARAN KERJA
13 | P a g e
Mengapakah Nilai Penglibatan Diri Dalam
Pembangunan Negara Penting Diamalkan Dalam
Masyarakat?
Pilih mana-mana badan sukarela yang terdapat di Malaysia. Kemudian anda dikehendaki
membuat buku skrap tentang badan sukarela yang telah dipilih.
Antara maklumat yang wajib disertakan ialah:
a. Nama penuh badan sukarela
b. Sejarah penubuhan badan sukarela
c. Apakah rasional penubuhan badan sukarela tersebut
d. Huraikan matlamat penubuhan badan sukarela tersebut
e. Apakah aktiviti yang dijalankan oleh badan tersebut
*Maklumat tambahan adalah amat dialu-alukan.*bilangan muka surat
Tarikh serahan: 27 Januari 2011
14 | P a g e
HURAIAN SUKATAN PELAJARAN PENDIDIKAN MORAL KBSM
TINGKATAN LIMA
NILAI KANDUNGAN AKADEMIK
HASIL PEMBELAJARAN
CADANGAN AKTIVITI PEMBELAJARAN
6.4
Penglibatan Diri Dalam Pembangunan Negara
Kebebasan untuk melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti pembangunan negara dengan mematuhi peraturan, undang-undang dan Perlembagaan Malaysia
Rakyat bertanggungjawab negara makmur
Pembangunan negara tanggungjawab setiap rakyat
Penglibatan pelbagai pihak dalam projek dan program pembangunan negara
Peranan badan-badan sukarela
Peranan individu/rakyat
i. Melibatkan diri dalam aktiviti badan sukarela untuk membangunkan negara
ii. Menyokong dan menjayakan projek dan program pembangunan negara
Lawatan sambil belajar ke salah sebuah badan sukarela dan mengumpul maklumat tentang aktiviti badan tersebut dalam program pembangunan negara
CONTOH JAWAPAN
15 | P a g e
Kad situasi orange
a) Nilai yang diamalkan oleh penduduk Taman Sri harmoni ialah penglibatan diri dalam pembangunan Negara.
b) 1) mengelakkan berlakunya kecurian melalui rondaan pihak Rukun Tetangga.2) mengeratkan hubungan silaturahim di kalangan penduduk.3) membantu pihak polis dalam menjaga keselamatan Negara.
c) Dengan mengadakan pelbagai aktiviti di peringkat tempatan hingga ke peringkat kebangsaan agar remaja dapat melibatkan diri dalam pembangunan negara.
Kad situasi biru
a) Encik Cheng mengamalkan nilai penglibatan diri dalam pembangunan negara.
b) Dengan menyertai badan sukarela di kawasan perumahannya, Encik Cheng dapat membuat kerja-kerja sukarela, membantu meriangkan hati penghuni yang tinggal sebatang kara, dan menghabiskan masa lapang dengan berjasa kepada bangsa dan negara.
c) Menyertai badan beruniform di sekolah dan melibatkan diri dalam aktiviti amal bakti yang dijalankan oleh badan tersebut.
JAWAPAN SOALAN LAMPIRAN B
• Rakyat Malaysia mengamalkan nilai penglibatan diri dalam pembangunan negara.
• Nilai tersebut merujuk kepada kebebasan rakyat untuk melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti pembangunan negara.
• Contohnya, rakyat boleh menganggotai pertubuhan MERCY atau pasukan Bomba dan Penyelamat sebagai sukarelawan.
• Rakyat malaysia mempunyai kebebasan untuk melibatkan diri dalam pelbagai aktiviti dengan mematuhi peraturan, undang-undang dan perlembagaan Malaysia.
• Contohnya, rakyat bebas menyertai aktiviti kemasyarakatan seperti menderma wang dan pakaian asalkan tidak melanggar undang-undang negara.
JAWAPAN PENILAIAN LAMPIRAN D
16 | P a g e
Mengapakah Nilai Penglibatan Diri Dalam Pembangunan Negara Penting Diamalkan Dalam Masyarakat?
Masyarakat yang melibatkan diri dalam program pembangunan negara secara aktif mampu menjana kemajuan diri,bangsa,agama dan negara
Melahirkan masyarakat yang aktif, progresif, dan berdaya maju
Membentuk masyarakat yang saling membantu dan menghormati antara satu sama lain
Menjadikan negara sebagai sebuah negara yang maju dan setanding dengan negara lain di dunia
Mengelakkan masyarakat mementingkan diri dan bangsa sendiri.
RUMUSAN
Terlibat dalam program pembangunan negara
Melibatkan diri dalam aktiviti badan sukarela
Menyokong dan menjayakan projek pembangunan negara
Memajukan negara menerusi khidmat bakti
17 | P a g e