rancangan mengajar harian sains tahun 4

8
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4 Hari : Rabu Tarikh : 19 jun 2013 Masa : 60 minit Kelas : 4 Amanah Tema : Bumi dan Sains Angkasa Tajuk Standard Kandungan Standard Pembelajaran : Sistem Suria : 9.2 : 9.2.1 , 9.2.2 , 9.2.3 dan 9.2.4 Objektif pembelajaran :Murid dapat memahami secara relatif perbandingan saiz Bumi , Bulan dan matahari. Kemahiran proses sains : Memerhati , Berkominikasi , meramal Pendekatan P&P : Pembelajaran Konstruktivisme Kaedah/ strategi Elemen Merentas kurikulum : Soal jawab, perbincangan, kerja kumpulan. : Kreativiti dan inovasi , komunikasi , TMK , Nilai ( Minat dan sifat in . Bahan Bantu Mengajar : Fasa Pengajaran Isi kandungan Aktiviti Fasa/SDK/ Catatan Set Induksi (3 minit) Murid memerhati slaid power point dan membandingkan Jenis aktiviti : soal jawab Persediaan Orientasi idea berasaskan pengetahuan yang sedia

Upload: haslinawati-hashim

Post on 03-Jan-2016

110 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Mengajar Harian Sains Tahun 4

RANCANGAN MENGAJAR HARIAN SAINS TAHUN 4

Hari :   Rabu

Tarikh :   19 jun 2013

Masa :   60 minit

Kelas                          :   4 Amanah

Tema                          :  Bumi dan Sains Angkasa

Tajuk

Standard Kandungan

Standard Pembelajaran

:  Sistem Suria

: 9.2: 9.2.1 , 9.2.2 , 9.2.3 dan 9.2.4

Objektif pembelajaran :Murid dapat memahami secara relatif perbandingan saiz Bumi , Bulan dan matahari.

Kemahiran proses sains : Memerhati , Berkominikasi , meramal

Pendekatan  P&P      :  Pembelajaran Konstruktivisme

Kaedah/ strategi

Elemen Merentas kurikulum

: Soal jawab, perbincangan, kerja kumpulan.

: Kreativiti dan inovasi , komunikasi , TMK , Nilai Murni( Minat dan sifat in .

Bahan Bantu Mengajar :

Fasa Pengajaran

Isi kandungan Aktiviti Fasa/SDK/ Catatan

Set Induksi     (3 minit)

Murid memerhati slaid power point dan membandingkan saiz tiga jenis buah.

Contoh: tembikai susu, oren dan blueberry

Jenis aktiviti : soal jawab

1.     Guru memulakan kelas dengan menunjukkan tiga jenis buah.

2.     Guru mengemukakan soalan

a.    Buah yang manakah

Persediaan Orientasi idea berasaskan pengetahuan yang sedia ada .

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Kemahiran Sains:

Page 2: Rancangan Mengajar Harian Sains Tahun 4

paling besar?

b.    Buah yang manakah paling kecil?

PemerhatianMeramal Komunikasi

Kemahiran Berfikir :

Membanding dan membeza

BBM :

Slaid PowerPoint

Nilai :

Minat dan bersifat ingin tahu tentang sekeliling

Pencetusan Idea

    (10 minit)

Saiz Matahari lebih besar daripada saiz Bumi dan Bulan.

Saiz Bumi lebih besar daripada saiz Bulan.

Jenis aktiviti:   Tayangan slaid

1. .Guru menyoal murid.

a.    Ramalkan antara Matahari dan Bumi, yang manakah lebih besar?

b.    Ramalkan antara Bumi dan Bulan, yang manakah lebih besar?

2.    Guru menayangkan slaid power point gambar Matahari, Bumi dan Bulan

Imaginasi Meramal

Tahap Kognitif:

Pengetahuan

Kemahiran Sains:

PemerhatianMeramal Komunikasi

BBM :

Slaid PowerPoint

Nilai :

Minat dan bersifat ingin tahu tentang sekeliling

Penstrukturan Semula Idea

(20 minit)

Nisbah relatif saiz Matahari, Bumi dan Bulan

Jenis bahan

Ukur lilit dalam cm

1. Bola     keranjang

Jenis Aktiviti: Kerja Kumpulan

Arahan: Guru meminta murid mengukur lilitan setiap bola yang disediakan dan

Perkembangan Aplikasi idea

BBM :

Bola keranjang, bola tennis, guli dan lembaran kerja.

Page 3: Rancangan Mengajar Harian Sains Tahun 4

2.Bola tennis3.Guli

Perbentangan hasil dapatan murid

merekodkan hasil kerja kumpulan.

1.    Murid dibahagikan kepada kumpulan yang terdiri daripada 4-5 orang.

2.    Murid mengukur ukur lilit setiap bola menggunakan benang dan pembaris.

3.    Murid merekodkan hasil dapatan kumpulan masing-masing.

4.    Setiap kumpulan dikehendaki untuk melaporkan dapatan hasil daripada kerja kumpulan  mereka.

5.    Guru menerangkan cara pengiraan nisbah saiz Matahari, Bumi dan Bulan. (1: 4: 400)

Kemahiran Sains:

Mengukur dengan menggunakan nombor

Nilai :

Bekerjasama dalam kumpulan.

Jujur semasa mencatat jawapan dengan tiada perbincangan antara kumpulan.

Menepati masa yang ditetapkan.

Aplikasi Idea(20 minit)

Mengaplikasi hasil dapatan daripada aktiviti kumpulan tentang saiz Matahari, Bumi dan Bulan. 

Jenis Aktiviti : Membina Model Matahari, Bumi dan Bulan.

Arahan :Guru meminta murid membina model mengikut pengiraan nisbah saiz Matahari, Bumi dan Bulan.

1.    1. Setiap kumpulan diberikan

2.        bahan-bahan yang telah

3.        disediakan iaitu plastisin.

4.     5.    2. Setiap kumpulan

diberi masa 10 

Tindakan KesimpulanPenilaian

BBM

Plastisin

Kemahiran Sains:Mengukur dengan menggunakan nombor

Nilai :

Bekerjasama dalam kumpulan.

Menepati masa yang ditetapkan

Page 4: Rancangan Mengajar Harian Sains Tahun 4

    minit untuk membina model      Matahari, Bumi dan Bulan.

3.    3. Murid mempersembahkan hasil

4.        kreativiti mereka

Penilaian Jenis aktiviti: Soalan objektif.

1. Murid diberikan 5 soalan untuk dijawab dalam 3 minit.

2. Hasil penilaian disemak bersama dengan murid.

3. Murid yang dapat menjawab 4-5 soalan dengan betul akan diberikan aktiviti pengayaan.

4. Murid yang dapat menjawab  3-4 dengan betul akan diberikan aktiviti

Lampiran 1Lampiran 2Lampiran 3Lampiran 4

KBKKMenjana idea

Page 5: Rancangan Mengajar Harian Sains Tahun 4

pengukuhan.

5. Murid yang menjawab kurang daripada 3 soalan dengan betul diberikan aktiviti ansur maju .

Aktiviti PengayaanJenis Aktiviti:Melukis gambar Matahari, Bumi dan Bulan untuk membezakan saiz secara relatif.

Murid cerdas dikehendaki untuk Melukis gambar Matahari, Bumi dan Bulan untuk membezakan saiz secara relatif

Aktiviti PengukuhanJenis Aktiviti : Melabelkan gambar berdasarkan saiz.

Murid sederhana dikehendaki melabelkan gambar berdasarkan saiz.

Aktiviti Ansur MajuJenis aktiviti: Padankan Murid pemulihan dikehendaki

Page 6: Rancangan Mengajar Harian Sains Tahun 4

memadankan gambar dengan perkataan.

Refleksi (7 minit)

Perbandingan Saiz Matahari lebih besar daripada saiz Bumi dan Bulan.

Perbandingan Saiz Bumi lebih besar daripada saiz Bulan

Jenis Aktiviti: menayangkan slaid power point

1. Guru menayangkan semula slaid.

2. Guru membimbing murid untuk membuat rumusan tentang pelajaran hari itu.

BBM

Slaid power point

Posted by farukupsi at 05:58 Email This BlogThis! Share to Twitter Share to Facebook http://farukkaisarupsi.blogspot.com