rancangan harian 2

21
BAHASA MALAYSIA TAHUN 1 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN TARIKH : 09 FEBRUARI 2011 (SELASA) MASA : 0820 – 0920 (60 MINIT) TEMA : TERNAKAN

Upload: 810518136258

Post on 14-Jun-2015

260 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan harian 2

BAHASA MALAYSIA TAHUN 1

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

TARIKH : 09 FEBRUARI 2011 (SELASA)

MASA : 0820 – 0920 (60 MINIT)

TEMA : TERNAKAN

TAJUK : MAKAN APA ITU ?

Page 2: Rancangan harian 2

Tarikh : 09 Februari (SELASA)Masa : 0820 - 0920 (60 minit)Tahun : Tahun 1 CemerlangTema : TernakanTajuk Pelajaran : Makan Apa itu ?Bilangan Murid : 25 orang

Fokus Utama 5.2 :Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca Aras 1 (ii) : Membaca ayat tunggal dengan sebutan dan intonasi yang betul

Fokus Sampingan 2.2 : Melaporkan sesuatu perkara dengan bahasa yang sesuai dan tepat. Aras 2 (ii) : Menyatakan perkara penting berdasarkan bahan rangsangan8.1 : Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmukAras 2 (i) : Melengkapkan ayat tunggal dengan menggunakan perkataan yang sesuai secara berpandu.

Pengetahuan Sedia Ada :i) Murid-murid telah mengetahui makanan bagi haiwanii) Murid-murid telah menguasai kemahiran menulis dan kemahiran membaca peringkat awal.

Page 3: Rancangan harian 2

Objektif Eksplisit :Pada akhir pelajaran murid dapat :

i) Membaca lima daripada lapan ayat tunggal dengan gaya bahasa dan intonasi yang betul berdasarkan dialog.ii) Melaporkan tiga daripada lima haiwan dan makanannya berdasarkan dialog.iii) Melengkap dan menulis tiga daripada enam ayat berdasarkan perkataan yang diberi dalam lembaran kerja.

Sistem Bahasa : i) Tatabahasa : Kata Tanyaii) Kosa kata : Karnivor, Herbivor

Pengisian Kurikulum :i) Ilmu : Sains, Kajian Tempatan ii) Nilai murni : Rajin,Berhati – hati, Kerjasama

Kemahiran Bernilai Tambah : i) Teori Kecerdasan Pelbagai : Kinestik,Muzik,Verbal linguistik,Interpersonalii) Kemahiran berfikir : Menjana ideaiii)Belajar Cara Belajar : Bacaan mekanis dan bacaan secara individu.

Isi Pelajaran :i) Dialogii) Kad Perkataan iii) Tatabahasa : Kata Tanyaiv) Kosa kata - Herbivor,Karnivor

Page 4: Rancangan harian 2

Bahan Sumber Mengajari. Pancingii. Kad perkataaniii. Slaid dialog iv. Slaid lagu v. Kad ayatvi. Lembaran kerjavii. LCD Projektor & Laptop

Langkah / Masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set induksi(5 minit)

Lagu“Bangau Oh Bangau”

- Guru memaparkan lirik lagu menggunakan slaid power point.

- Murid dibahagikan dalam dua kumpulan. - Guru menerangkan cara menyanyikan lagu

tersebut- Guru dan murid menyanyi bersama – sama.- Guru mengaitkan pelajaran hari ini dengan

lagu yang dinyanyikan

TKP- Muzik- Kinestetik

Strategi - Berpusatkan murid

Page 5: Rancangan harian 2

BSM- Slaid lagu

Perkembangan Langkah 1( 15 minit)

Slaid

*Monyet itu makan apa? Monyet itu makan pisang.

*Arnab itu makan apa? Arnab itu makan lobak

* Adakah bangau itu makan ikan ? * Wah, ayam itu makan jagung! * Kucing itu makan ikan? Ya,kucing itu makan ikan.

Kosa Kata- Karnivor- Herbivor

-Guru memaparkan slaid dialog -Guru membaca dialog dengan sebutan dan intonasi yang betul dan murid mendengar bacaan guru. - Murid membaca dialog mengikut kelas,kumpulan dan individu- Murid membuat simulasi berdasarkan dialog tersebut. - Guru menjelaskan kandungan dialog dan memberi contoh haiwan yang tergolong dalam kumpulan karnivor dan hervibor

Strategi : BCB- Bacaan mekanis- Bacaan secara individu

TKP: -Verbal linguistik-Interpersonal-kinestetik

Nilai- Rajin- Berhati-hati- Kerjasama

BSM: -Slaid Dialog

Penilaian HPFS :5.1 : Aras 1(ii)

Langkah 2(15 minit)

Kad Perkataan - Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.- Murid dikehendaki memancing kad perkataan- Murid dikehendaki menyusun semula perkataan

Strategi : BCB:- Bacaan mekanis- Bacaan secara

monyet makan pisang

Page 6: Rancangan harian 2

Contoh Ayat1. Monyet makan pisang2. Arnab makan lobak.3. Bangau makan ikan.4. Ayam makan jagung.5. Kucing makan ikan.

tersebut sehingga menjadi ayat mengikut masa yang ditetapkan.

- Murid membaca ayat yang telah dibina dengan intonasi yang betul dengan bimbingan guru dalam kumpulan.

individu

TKP:- Verbal linguistik- Kinestetik

Nilai murni:-kerjasama

BSM:- Kad Perkataan- Pancing- Kad Ayat

Penilaian HP

FU :5.1 Aras 1(ii)

Langkah 3(10 minit )

Penerapan Tatabahasa:

Kata Tanya

* Apa* Mana* Bila

-Guru menunjukkan kata tanya menggunakan slaid.-Murid membaca kata tanya tersebut.-Guru menerangkan penggunaan kata tanya.-Murid diminta membina ayat menggunakan kata tanya yang dibincangkan secara lisan.

TKP : - verbal linguistik

Sistem Bahasa- Kata Nama Am

Strategi- Pendekatan

Page 7: Rancangan harian 2

deduktif

Kemahiran Berfikir- Menjana Idea

BSM- Slaid kata tanya

Langkah 4(10 minit )

Lembaran kerja -Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.-Guru membahagikan lembaran kerja mengikut tahap kecerdasan murid.

Kumpulan A dan B

Melengkapkan ayat dengan perkataan yang sesuai secara berpandu,

Kumpulan C

- Memadankan frasa menjadi ayat bermakna - Murid menyalin semula ayat yang telah dibina dalam lembaran kerja. - Guru akan membimbing murid-murid kumpulan C sewaktu mereka melakukan aktiviti menulis.

TKP- verbal linguistik

Kemahiran Berfikir- Menjana Idea

BSM- Lembaran kerja

Penilaian HP- 8.1 Aras 2 (i)

Page 8: Rancangan harian 2

Pengayaan

Membina ayat menggunakan kata tanya dalam buku latihan.

Pemulihan

Membaca ayat mudah.

Penutup (5 minit)

Permainan Makan Apa - Murid dibahagikan kepada dua kumpulan mengikut jantina.- Guru menerangkan cara permainan dijalankan.- Guru membuat rumusan.

TKP- kinestetik- muzik

Nilai murni: - kerjasama

Aktiviti susulan : Murid diminta mengumpul seberapa banyak gambar haiwan. TKP –Spatial

Page 9: Rancangan harian 2
Page 10: Rancangan harian 2

1.CARTA LAGU

Bangau oh bangau Nasi oh nasi,

Mengapa engkau kurus? Mengapa engkau mentah ?

Bagaimana ku tak kurus Bagaimana ku tak mentah

Ikan tak mahu timbul (2x) Kayu api basah (2x)

Ikan oh ikan Kayu oh kayu

Mengapa tak mahu timbul? Mengapa engkau basah ?

Bagaimana ku nak timbul Bagaimana ku tak basah

Rumput panjang sangat. (2x) Hujan timpa aku (2x)

Rumput oh rumput Hujan oh hujan

Mengapa panjang sangat? Mengapa timpa kayu ?

Bagaimana ku tak panjang Bagaimana ku tak timpa

Kerbau tak makan aku.(2x) Katak panggil aku (2x)

Kerbau oh kerbau Katak oh katak

Mengapa tak makan rumput ? Mengapa panggil hujan ?

Bagaimana ku nak makan Bagaimana aku tak panggil

Perut aku sakit. (2x) Ular nak makan aku (2x)

BANGAU OH BANGAU

Page 11: Rancangan harian 2

2.SLAID DIALOG

Makan apa itu?Monyet itu makan apa?

Monyet itu makan pisang.

Arnab itu makan lobak.

Wah, ayam itu makan jagung!

Adakah bangau itu makan ikan?

Arnab itu makan apa?

Ya, Elin.

Kucing itu makan ikan?

Ya, kucing itu makan ikan.

Page 12: Rancangan harian 2

3.KATA PERKATAAN

MonyetMonyet makan makan pisangpisang

ArnabArnab

Bangau Bangau

makanmakan

makanmakan

makanmakan

Kucing Kucing

Ayam Ayam

ikanikan

lobaklobak

jagungjagung

makanmakan ikanikan

Page 13: Rancangan harian 2

4. KAD AYAT

Monyet makan pisangMonyet makan pisang

Kucing makan ikanKucing makan ikan

Arnab makan lobakArnab makan lobak

Bangau makan ikanBangau makan ikan

Ayam makan jagungAyam makan jagung

Page 14: Rancangan harian 2

5 ) KATA TANYA

Apa?

Mana?

Bila?

Kata Tanya

Page 15: Rancangan harian 2

6) LEMBARAN KERJA (KUMPULAN A DAN B)

Page 16: Rancangan harian 2
Page 17: Rancangan harian 2

Nama : _______________ Tarikh : ________

Latihan

Suaikan haiwan dengan makanannya. Kemudian tulis ayat. Mulakan ayat dengan huruf besar.

1.___________________________________

2.___________________________________

3.___________________________________

4.___________________________________

5.____________________________________________