contoh rancangan mengajar thun4

25
CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 : Tema : Menyiasat Alam Bahan Tajuk : Sifat-sifat Bahan Sub Topik : Sifat Bahan Tempoh : 60 minit Tahun : 4 Objektif Pembelajaran : Memahami sifat-sifat bahan Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat; Mengenalpasti bahan konduktor/penebat elektrik Pendekatan/ Kaedah/ Strategi : - Pendekatan - Inkuri – penemuan - Strategi Mengeksperimen dan Perbincangan Fasa (Masa) Isi kandungan Aktiviti pengajaran & pembelajaran Catatan Set Induksi (5 minit) Mengapa terdapat jenis bahan dalam satu alat elektrik Jenis aktiviti : Bercerita - Guru menceritakan tentang pengalaman terkena kejutan elektrik yang kecil. - Bersoal jawab tentang pengalaman sedia ada murid. Kemahiran saintifik: Komunikasi Nilai murni : Berhati-hati Mengedarkan

Upload: hanis-zaiton

Post on 27-Jul-2015

479 views

Category:

Education


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Contoh rancangan mengajar thun4

CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :

Tema : Menyiasat Alam Bahan

Tajuk : Sifat-sifat Bahan

Sub Topik : Sifat Bahan

Tempoh : 60 minit

Tahun : 4

Objektif Pembelajaran : Memahami sifat-sifat bahan

Hasil Pembelajaran : Pada akhir P&P, para pelajar akan dapat;

Mengenalpasti bahan konduktor/penebat elektrik

Pendekatan/ Kaedah/ Strategi : - Pendekatan - Inkuri – penemuan

- Strategi – Mengeksperimen dan Perbincangan

Fasa(Masa)

Isi kandungan Aktiviti pengajaran & pembelajaran

Catatan

Set Induksi(5 minit)

Mengapa terdapat jenis bahan dalam satu alat elektrik

Jenis aktiviti : Bercerita

- Guru menceritakan tentang pengalaman terkena kejutan elektrik yang kecil.- Bersoal jawab tentang pengalaman sedia ada murid.

Kemahiran saintifik:Komunikasi

Nilai murni :Berhati-hati

MeramalIdea

(10 minit)

Mengenalpasti objek konduktor dan penebat elektrik.

Mengedarkan pelbagai jenis objek kepada murid,Seperti paku, kertas buku, pensil kayu, pembaris plastik, karbon pensil, duit syiling 10 sen, sudu plastik, getah pemadam dan rod kaca.

Murid mengelaskan

Kemahiran saintifik:Meramal,Mengelas

Nilai murni :Kerjasama,berani

Page 2: Contoh rancangan mengajar thun4

bahan kepada 2 kumpulan konduktor dan penebat elektrik.

Pemerhatian (25 minit)

Mengeksperimen bahan yang diberi dalam litar elektrik.

Murid membina litar lengkap.

Murid menyambungkan objek yang diberi dalam satu litar yang lengkap.

Murid membuat pemerhatian tentang nyalaan mentol bagi setiap objek yang disambung dalam litar lengkap.

Murid merekodkan hasil pemerhatian dalam borang yang diberi.

Kemahiran saintifik:Mengeksperimen,Pemerhatian

Nilai Murni :BerkerjasamaJujur

Penjelasan(15 minit)

- Bahan konduktor (pengalir elektrik)

- Bahan penebat (bukan pengalir elektrik)

Guru meminta setiap kumpulan murid membentangkan hasil keputusan eksperimen.

Setiap kumpulan murid memberikan kesimpulan berdasarkan hasil eksperimen masing-masing. ( Aras tinggi)

Guru mengukuhkan hasil dan memberi takrifan konduktor elektrik dan penebat elektrik.

Refleksi(5 minit)

Senarai bahan konduktor dan penebat elektrik

1.Murid membuat peta minda.

i)Bahan konduktor

ii)Bahan penebat

2.(Lampiran kerja disediakan)

Lampiran 1

Page 3: Contoh rancangan mengajar thun4

Standarad Kandungan: 5.1 Memahami sifat-sifat bahan.

Standard Pembelajaran: 5.1.3 Mengenalpasti konduktor dan penebat

Tandakan ( / ) bagi objek yang dapat menyalakan mentol.

OBJEK

KEADAAN MENTOL SELEPAS DISAMBUNGKAN OBJEK

MENYALA TIDAK MENYALA

Getah Pemadam

Pensil kayu

Pembaris plastic

Karbon pensil

Duit Syiling 10 sen

Page 4: Contoh rancangan mengajar thun4

Sudu plastic

Rod Kaca

Paku

Kertas buku

Page 5: Contoh rancangan mengajar thun4

CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :

Hari : Selasa

Tarikh : 01 Februari 2010

Masa : 60 minit

Kelas : 4 MAJU

Tema : Menyiasat Alam Kehidupan

Bidang Pembelajaran : Hidupan memerlukan keperluan asas

Objektif Pembelajaran : Memahami bahawa haiwan memerlukan keperluan asas.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran ini diharapkan murid dapat:

Mengenalpasti keperluan asas haiwan.

Memberikan sebab haiwan memerlukan makanan, air, udara dan tempat berlindung.

Pendekatan P& P : Pembelajaran Masteri

Kaedah : Mengeksperimen

KPS : Berkomunikasi, Meramal, Menginferens, Mengeksperimen,

Membina hipotesis, Mengawal Pemboleh ubah

KMS : Mengguna dan mengendalikan bahan dan peralatan sains

Mengendalikan spesimen hidup betul dan cermat

BBM : Bekas, kasa dawai, kadbod, belalang, air, daun, pita pelekat,

akuarium, ikan, tumbuhan air

Page 6: Contoh rancangan mengajar thun4

Perancangan P & P :

Fasa Pengajaran

Isi Kandungan Aktiviti Catatan

Orientasi(5 minit)

Menyatakan haiwan peliharaan murid

Guru bersoal-jawab: Siapakah yang

memelihara haiwan di rumah?

Apakah nama haiwan kesayangan kamu?

Bagaimana kamu menjaga haiwan kesayangan kamu?

Pencetusan idea(15 minit)

Keperluan asas haiwan

Berdasarkan soalan-soalan tersebut, guru mengaitkan dengan keperluan asas haiwan.Contoh :Udara, air, makanan, dan tempat berlindung

Soal-jawab: Mengapakah kamu

memberikan haiwan peliharaan kamu makanan?

Mengapakah kamu memberikan haiwan kamu air?

Mengapakah kamu menyediakan haiwan peliharaan kamu tempat berlindung?

Apakah akan berlaku jika haiwan peliharaan kamu tidak mendapat udara, air, makanan dan tempat berlindung?

KPS: Berkomunikasi Meramal Menginferens

KBKK: Menghubungkai

tkan Mencirikan Menginferens

Nilai Murni: Minat dan

bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling

Mempunyai sifat tanggungjawab terhadap diri sendiri, orang lain, dan alam sekeliling.

Tahap Kognitif:

Pengetahuan Kefahaman

Penstrukturan semula idea(25 minit)

Mengenalpasti keperluan asas haiwan:

Udara Air

Guru memberi arahan kepada kaedah menjalankan eksperimen:

Menjalankan eksperimen untuk

KPS: Mengeksperime

n Mengawal

pemboloeh

Page 7: Contoh rancangan mengajar thun4

Makanan Tempat

berlindung

mengkaji keperluan asas haiwan iaitu air, udara, dan makanan. Murid

memasukkan haiwan kecil seperti belalang ke dalam empat buah bekas.

Stesen 1Bekas A : Mengandungi makanan kering dan ditutup dengan jaring.

Stesen 2 Bekas B:

Mengandungi air tanpa makanan dan ditutup dengan jaring

Stesen 3Bekas C:Mengandungi air dan makanan dan ditutup rapat supaya udara tidak boleh masuk

Stesen 4Bekas D:Mengandungi air, makanan dan ditutup dengan jaring

Murid diminta membina hipotesis menentukan pemboleh ubah, membuat pemerhatian serta cadangan dan akhirnya membuat kesimpulan tentang apa yang mereka dapati daripada

ubah Membuat

pemerhatian

KBKK: Membanding

dan membezakan keperluan asas hidupan.

Menghubungkait

Menjana idea Membina

hipotesis

Nilai Murni

Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling

Mempunyai sifat tanggungjawab terhadap diri sendiri, orang lain, dan alam sekeliling.

Baik hati dan penyayang

Mensyukuri nikmat yang dikurniakan Tuhan

Borang Pemerhatian

Lembaran Kerja

Page 8: Contoh rancangan mengajar thun4

eksperimen yang dijalankan.(Murid menulis dalam lembaran kerja yang disediakan: Lembaran kerja Borang

pemerhatianAplikasi idea(10 minit)

Mengenalpasti keperluan asas haiwan:

Udara Air Makanan Tempat

berlindung

Projek memelihara ikan secara kumpulan

Murid menyediakan bahan-bahan yang diperlukan seperti : Akuarium Pam udara Makanan Ikan Tumbuhan air Air bersih

Nilai murniMenyayangi haiwan

Bekerjasama

Tahap kognitif

Pengetahuan Aplikasi

Refleksi(5 minit)

UdaraPeta minda berkaitan dengan keperluan asas hiawan

MakananGuru meminta murid melengkapkan peta minda berdasarkan pelajaran hari iniAir

Keperluan asas haiwan

Tempat berlindung

Tahap kognitif

Pengetahuan Kefahaman

Borang pemerhatian

Page 9: Contoh rancangan mengajar thun4

Bekas Hari Pertama Hari Kedua Hari Ketiga Hari Keempat

A

B

C

D

Lembaran Kerja

Page 10: Contoh rancangan mengajar thun4

Kumpulan :.................................................................

Nama ahli :..................................................................

.....................................................................

...................................................................

..................................................................

........................................................................

Arahan : Jawab semua soalan

Tujuan : Menyiasat keperluan asas haiwan.

Bina satu hipotesis berdasarkan eksperimen yang akan dijalankan.

_____________________________________________________________________________________________________________

_____________________________________________________________________________________________________________

Nyatakan pemboleh ubah yang boleh dikenalpasti dalam eksperimen ini.

Pemboleh ubah yang dimanipulasikan(diubah-ubah)

..................................................................................................................................

..........................................................................

Pemboleh ubah yang bergerak balas(berubah)

..................................................................................................................................

.........................................................................

Pemboleh ubah yang dimalarkan(ditetapkan)

..................................................................................................................................

............................................................................

CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :

Page 11: Contoh rancangan mengajar thun4

Tahun : 4 Bestari (kelas cemerlang)Masa : 60 minitTema : Menyiasat Alam BahanBidang Pembelajaran (LA) : Sifat BahanObjektif Umum(LO) : Memahami sifat bahanHasil Pembelajaran(LOT) : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat:

mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik

Pendekatan Pengajaran dan Pembelajaran : KonstruktivismeStrategi : Aktiviti `Hands-on`

Fasa Pengajaran

Isi Kandungan Aktiviti P&P Catatan

Set Induksi(5 minit)

Membina litar elektrik

Jenis Aktiviti : Simulasi

Guru memberi gambar bateri, mentol, dan suis – digantungkan kepada murid untuk menghasilkan satu litar .

Murid berpegang tangan untuk menunjukkan satu litar elektrik lengkap.(Murid telah ada pengetahuan membina litar elektrik.)

Soalan : Adakah mentol akan menyala?Mengapa?

Murid yang memakai gambar suis melepaskan tangan

Soalan:Adakah mentol akan menyala sekarang?Mengapa?

BBM: Gambar mentol, bateri, dan suis

Kemahiran Proses Sains: Memerhati

Kemahiran Berfikir: Membuat gambaran mental

Nilai Murni:Bekerjasama, minat, sifat ingin tahu tentang alam sekeliling

Pelbagai Kecerdasan: Visual dan pergerakan kinestatik

Tahap Kognitif: Pengetahuan

Perkembangan Mengenalpasti objek yang boleh

Jenis Aktiviti : MengelasSoalan

BBM: Bahan yang sedia ada dan dibawa oleh

Page 12: Contoh rancangan mengajar thun4

Langkah 1

5 minit

mengalir arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik

Adakah murid-murid membawa objek yang diminta?

Murid meletakkan objek-objek yang dibawa di atas meja.

SoalanDaripada pengetahuan kamu, kelaskan objek mengikut kebolehan mengalirkan arus elektrik.

Murid mengelas objek kepada boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik

murid:Sudu plastik, limau, kunci, sapu tangan, pembaris kayu, gelas, pemadam, syling satu sen, surat khabar, lid pensil, air kopi, gelang getah, klip kertas, dan paku

Kemahiran Proses Sains: Mengelas

Kemahiran Berfikir: menghubungkait dan meramal

Nilai Murni:Sistematik dan berfikir secara rasionalTahap Kognitif: Pengetahuan, pemahaman

Rujuk Lampiran 1

Langkah 2

17 minit

Menguji objek yang boleh mengalir arus elektrik

Jenis aktiviti : `Hands-on`

ArahanGuru meminta murid menguji objek yang dikelaskan tadi dan merekodkan pemerhatian.

Murid menguji objek yang telah dikelaskan dengan menggunakan litar elektrik.

Murid merekodkan hasil dapatan mengikut kreativiti kumpulan masing-masing.

BBM: bateri, wayar, mentol, suis, kad manila, dan marker

Kemahiran Proses Sains: Memerhati, inferens, mengelas, eksperimen, dan komunikasi

Kemahiran Berfikir: membanding dan membeza, serta mengumpul

Nilai Murni:Jujur dalam merekod, sabar dalam menjalani sesuatu perkara, kritis dan analitis, serta kerjasama

Pelbagai Kecerdasan: verbal, visual, dan pergerakan kinestatik

Page 13: Contoh rancangan mengajar thun4

Tahap Kognitif: Pengetahuan

Langkah 3

15 minit

Laporan hasil dapatan murid

Jenis aktiviti : Pembentangan

Wakil daripada setiap kumpulan melaporkan hasil dapatan.

Murid membuat perbandingan jawapan dengan ramalan yang telah dibuat.

Guru membuat perbandingan hasil dapatan antara kumpulan. ( Cara merekod yang paling sesuai adalah jadual)

Kemahiran Proses Sains: komunikasi

Nilai Murni:Berani, yakin dan berdikari

Pelbagai Kecerdasan: interpersonal

Rujuk Lampiran 2

Langkah 4

8 minit

Besi dan keluli boleh mengalirkan arus elektrik.Plastik, kain, getah, kayu, kaca tidak boleh mengalirkan arus elektrik.*air limau dan lid pensil (karbon) boleh mengalirkan arus elektrik.

*air paip adalah konduktor elektrik yang lemah

*plastik boleh mengelakkan daripada renjatan elektrik kerana tidak boleh mengalirkan arus elektrik

Jenis aktiviti : Perbincangan

Guru membimbing murid menyenaraikan jenis bahan berdasarkan objek yang telah dikelaskan.

Murid mengenalpasti bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik.

Soalan Apa akan berlaku jika

kita memegang suis dengan tangan yang basah?

Mengapa wayar elektrik disalut dengan bahan plastik?

BBM: mentol, bateri, dan suis

Kemahiran Proses Sains: komunikasi

Kemahiran Berfikir: menilai dan membuat kesimpulan

Nilai Murni:Berfikir secara rasional, berhati-hati semasa mengendalikan alatan elektrik

Tahap Kognitif: aplikasi dan penilaian

Penutup

5 minit

Peneguhan Jenis aktiviti : Nyanyian

Murid menyanyi lagu . (Adaptasi lagu Satu Dua Tiga

Lampiran 3

Page 14: Contoh rancangan mengajar thun4

Empat oleh Ariswatan)

Refleksi

5 minit

Guru menunjukkan 10 objek satu persatu kepada murid untuk dikelaskan kepada yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik.

Murid mengangkat kad warna (merah- tidak, hijau – ya)

BBM : botol plastik, majalah, sudu besi, straw, dawai, kertas, cermin, pembaris keluli, klip rambut besi, dan rod besi.

Lampiran 1

Contoh ramalan murid sebelum eksperimen.

Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik dan tidak boleh mengalirkan arus elektrik

Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

KunciSyiling satu sen

Klip kertasPaku

Sudu plastikSapu tangan

*Air limau*Lid pensilPemadam

Surat khabar

Lampiran 2

Hasil Dapatan Murid

Contoh 1

Boleh mengalirkan arus elektrik Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

KunciSyiling satu sen

Klip kertasPaku

*Air limau*Lid pensil

Sudu plastikSapu tangan

PemadamSurat khabar

Page 15: Contoh rancangan mengajar thun4

Lampiran 3:

Lagu (Adaptasi lagu satu dua tiga- Ariswatan)

Kunci, klip kertas dan paku

Objek yang boleh mengalirkan arus elektrik

Pemadam, pembaris kayu,

Tidak boleh mengalirkan arus elektrik

Ingat wahai kawan-kawan

Sifat bahan juga mempengaruhinya

Apa yang dipelajari bahan besi dan keluli

Boleh mengalirkan arus elektrik

Ingat janganlah lupa

Setiap bahan ada cirinya

Pastikan kita mengetahui

Bahan yang boleh mengalirkan arus elektrik

CONTOH RANCANGAN MENGAJAR 1 :

Page 16: Contoh rancangan mengajar thun4

TAHUN : 4 Bestari

MASA : 60 Minit

TEMA : Menyiasat Alam Kehidupan

BIDANG PEMBELAJARAN : Proses Hidup

OBJEKTIF PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :

1. Berwaspada mengenai tabiat yang menganggu proses hidup

HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir pembelajaran murid akan dapat :

Memberi contoh tabiat yang membawa keburukan

kepada kehidupan manusia

Menyatakan kesan merokok terhadap paru-paru

Fasa(Masa)

Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Set Induksi(5 minit)

Tabiat buruk manusia

Guru menyediakan beberapa keratan akhbar mengenai tabiat buruk manusia

Guru memilih 3 orang murid untuk membaca berita yang disediakan dan mengarahkan murid membaca berita seperti pembaca berita ditelevisyen.(Skrip berita)

Guru bertanya soalan-soalan berkaitanContoh

Soalan 1:Mengapakah murid itu dibuang sekolah?

Soalan 2:Mengapakah ibu malang itu di kelar lehernya oleh anaknya?

Soalan 3:Mengapakah kereta yang dipandu oleh pemuda tersebut terbabas?

KPS-Memerhati-Berkomunikasi

KBKK-Menjana idea-Membandingkan dan membezakan

Nilai Murni-Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling

BBMTeks berita

Page 17: Contoh rancangan mengajar thun4

Langkah 1(10 minit)

Contoh tabiat yang membawa keburukan kepada kehidupan manusia

Jenis aktiviti Soal-JawabPeta minda1. 2. Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok, minum arak dan jenis-jenis dadah.Guru menyoal murid:

a) Berdasarkan berita-berita yang dibacakan adakah tabiat-tabiat tersebut baik atau buruk.

JawapanYa buruk

b) Bina Peta Minda

Tabiat-tabiat buruk

MerokokMinum arak

Mengambil dadah

2. Guru menayangkan gambar-gambar orang merokok, minum arak dan jenis-jenis dadah.

KBKK-mengumpul-mengelas

KPS-berkomunikasi-pemerhatian

Nilai Murni-berfikir secara rasional

BBMSlide gambar-gambardari internet

Langkah 2 Menyatakan keburukan kesan merokok kepada paru-paru

Jenis aktiviti : ‘hands-on’ aktiviti

Langkah-langkah1. Memasukkan kapas kedalam botol air mineral.2. Menutup tutup botol dengan plastisin3. Tebuk lubang pada plastisin dengan menggunakan pensil.4. Masukkan rokok ke dalam lubang yang disediakan.5. Nyalakan rokok tersebut.6. Memicit botol plastik menggambarkan manusia bernafas7.Keluarkan plastisin dan rokok .8. Buat pemerhatian terhadap kapas.

Dapatan1. Guru meminta murid merekodkan dapatan eksperimen.(contoh catatan eksperimen di bawah)

KPS-berkomunikasi

KBKK-mengikut urutan-menganalisis-membanding dan membeza

Nilai Murni-berkerjasama-sistematik

BBM-botol plastik-kapas-rokokGambarajah di ‘powerpoint’

Langkah 3 Menyatakan Jenis Aktiviti : Gambar KPS

Page 18: Contoh rancangan mengajar thun4

(10 minit) keburukan kesan merokok kepada paru-paru

1. Guru menunjukkan gambar menggunakan komputer kesan merokok terhadap paru-paru

2. Guru menyoal murid:(a)Apakah perbezaan antara paru-paru yang ditunjukkan?

Jawapan:Paru-paru elok dan rosak

(b) Apakah kesan daripada tabiat tersebut terhadap manusia?

Jawapan:Kanser paru-paru

-pemerhatian-berkomunikasi-meramal

KBKK-Membanding dan membeza-menjana idea

Nilai Murni-Berfikiran kritikal dan analitis

BBMGambar dari ‘powerpoint’

Langkah 4(10 minit)

Kesimpulan Jenis Aktiviti: Percambahan Fikiran

1. Guru meminta murid membuat kesimpulan daripada eksperimen yang telah dijalankan.

Jawapan :Merokok membahayakan kesihatanMerosakkan gigiBau nafas dan badanMencemarkan udaraMenjejaskan kesihatan orang sekeliling

2. Guru merumuskan dari percambahan fikiran tersebut.

- Mengingatkan murid supaya tidak mendekati rokok

KPS-membuat inferens

KBKK-menjana idea

Nilai Murni-Bertanggungjawab keselamatan diri, rakan dan alam sekeliling

Langkah 5(10 minit)

Refleksi Jenis Aktiviti: Pertandingan melukis karikatur

1. Guru meminta murid melukis kartun “Kempen anti merokok”

BBMKertas lukisanPensil warna

Catatan eksperimen

Page 19: Contoh rancangan mengajar thun4

Warna kapas sebelum eksperimen Warna kapas selepas eksperimen

a) Apakah organ pernafasan yang diwakili oleh kapas ?

………………………………………………………………………………………

b) Kenapakah kapas itu bertukar warna?

………………………………………………………………………………………

c) Bagaimana eksperimen ini menunjukkan kesan merokok terhadap paru-paru?

………………………………………………………………………………………