rancangan mengajar sains

26
Tugasan 1 Persediaan RPH dan penghuraian Rancangan Mengajar Sains Tahun 5 Tarikh :22 Ogos 2014 Masa : 10:00-1100 pagi Tempoh :60 minit Tahun : 5 Kasih Tema : Bumi dan Alam Semesta:Buruj Tajuk :Buruj Objektif Pengajaran :Memahami buruj Objektif Eksplisit :Selepas sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid tahun 5 Kasih akan dapat 1 menyatakan apakah buruj 2 mengidentifikasi buruj 3 menyatakan kepentingan buruj Kemahiran Saintifik dan KBKK :memerhati, menginferens, menjana idea, meramal Sikap Saintifik :menghargai sumbangan sains dan teknologi,mengagumi ciptaan dan nilai murni Tuhan Kecerdasan pelbagai:verbal-linguistik Pembelajaran kontekstual:menghubungkait 1

Upload: mu-yien-lee

Post on 18-Jan-2016

54 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph sains

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Mengajar Sains

Tugasan 1 Persediaan RPH dan penghuraian

Rancangan Mengajar Sains Tahun 5

Tarikh :22 Ogos 2014

Masa : 10:00-1100 pagi

Tempoh :60 minit

Tahun : 5 Kasih

Tema : Bumi dan Alam Semesta:Buruj

Tajuk :Buruj

Objektif Pengajaran :Memahami buruj

Objektif Eksplisit :Selepas sesi pengajaran dan pembelajaran, murid-murid tahun 5

Kasih akan dapat

1 menyatakan apakah buruj

2 mengidentifikasi buruj

3 menyatakan kepentingan buruj

Kemahiran Saintifik dan KBKK :memerhati, menginferens, menjana idea, meramal

Sikap Saintifik :menghargai sumbangan sains dan teknologi,mengagumi ciptaan dan nilai murni Tuhan

Kecerdasan pelbagai:verbal-linguistik

Pembelajaran kontekstual:menghubungkait

Pengetahuan sedia ada: murid-murid pernah melihat keindahan bintang-bintang di langit.

Bahan bantu mengajar:gambar buruj, LCD projector, computer riba, lembaran aktiviti

1

Page 2: Rancangan Mengajar Sains

LANGKAH/

MASA

ISI PELAJARAN AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

CATATAN

Set Induksi(5 minit)

1.1 Nyanyikan lagu

“Twinkle-twinkle Little

Star”

Guru mengaitkan

tajuk dengan isi

pelajaran.

1. Guru menunjukkan

lirik lagu dan murid

membacanya.

2. Guru menayangkan

video.Murid

memerhatikan video

dan mendengar

lagu.

3. Murid menyanyi lagu

“Twinkle twinkle

Little Star”.

4. Murid berdiri untuk

menyanyikan lagu

sambil membuat

aksi.

5. Guru nyatakan tajuk

hari ini, iaitu Buruj.

Lirik Lagu

(lampiran 1)

BBM: komputer

riba, LCD projektor

Langkah 1(15 minit)

2.1 Apakah yang

kamu tahu tentang

buruj?

-buruj ialah bintang di

langit

-buruj kelihatan

macam sesuatu

bentuk

2.2 Mengapakah buruj

tidak dapat dilihat

pada waktu siang?

-cahaya matahari

1. Guru mempamerkan

gambar buruj dan

meminta murid

memerhatikannya.

2. Guru dan murid

bersoal jawab

tentang gambar

buruj yang

dipamerkan.

3. Guru menerangkan

bahawa bintang-

bintang di langit

Kad Gambar

(lampiran 2)

Kemahiran

Saintifik:

memerhati

KB:

-menjana idea

Kemahiran

Saintifik:

-menginferens

2

Page 3: Rancangan Mengajar Sains

terlalu terang dicipta oleh Tuhan

dan sangat indah

dipandang.

Nilai:

Mengagumi ciptaan

Tuhan

Langkah 2(15 minit)

3.1 Bincangkan

kepentingan buruj

kepada petani

pada zaman

dahulu.

-petani menggunakan

buruj untuk menandakan

musim menanam dan

menuai di ladang.

3.2 Apakah kegunaan

buruj kepada ahli

astronomi?

-memetakan langit

3.3 Bagaimanakah kita

menentukan arah

pada waktu malam

tanpa menggunakan

kompas?

-melihat buruj

1 .Guru menerangkan

bentuk buruj dan

masa buruj muncul di

langit.

2. Murid berbincang

secara berpasangan

tentang kepentingan

buruj.

3.Guru dan murid

bersoal jawab tentang

kepentingan buruj.

KB:

-menjana idea

K. pelbagai:

-verbal-linguistik

P. Kontekstual

-menghubungkait

Langkah 3(5 minit)

1.1 Sila perhatikan

gambar dan lukiskan

buruj dengan betul.

1. Murid diminta

melukis buruj ke dalam

lembaran yang diberi.

2.Guru membetulkan

kesilapan murid (jika

ada)

Lembaran aktiviti

(lampiran 3)

Kemahiran

Saintifik:

-memerhati

3

Page 4: Rancangan Mengajar Sains

Langkah 4(15 minit)

1.1 Siapkan latihan

secara individu.

1.Guru meminta murid

menyiapkan latihan

secara individu.

2. Guru membimbing dan

membetulkan kesilapan

murid sekiranya ada.

Lembaran aktiviti

(lampiran 4)

KB:

-menjana idea

Penutup(5 minit)

1.1 Apakah yang

kamu pelajari pada hari

ini?

-definisi buruj

-contoh-contoh buruj

2.1 Ramalkan buruj

apakah yang kamu boleh

lihat pada malam ini?

-Buruj Scorpio

1. Guru dan murid

membuat rumusan isi

pelajaran.

2. Guru meminta murid

menggunakan plainesfera

interaktif untuk mencerap

langit pada malam ini di

rumah nanti.

Nilai: menghargai

pendapat orang

lain

Kemahiran

Saintifik: meramal

4

Page 5: Rancangan Mengajar Sains

小星星

一闪一闪亮晶晶满天都是小星星挂在天空放光明好像许多小眼睛一闪一闪亮晶晶满天都是小星星

一闪一闪亮晶晶满天都是小星星挂在天空放光明好像许多小眼睛一闪一闪亮晶晶满天都是小星星

5

Lampiran 1Lampiran 1

Page 6: Rancangan Mengajar Sains

6

Lampiran 2Lampiran 2

Page 7: Rancangan Mengajar Sains

7

Page 8: Rancangan Mengajar Sains

8

Page 9: Rancangan Mengajar Sains

9

Page 10: Rancangan Mengajar Sains

五年级科学星座

姓名:______________

画出有关星座

1 南方十字座 3猎户座

2大熊座 4天蝎座

10

Lampiran 3Lampiran 3

Lampiran 4Lampiran 4

Page 11: Rancangan Mengajar Sains

11

Page 12: Rancangan Mengajar Sains

Huraian:12

Page 13: Rancangan Mengajar Sains

Seni Dalam Pendidikan menjurus kepada seni visual, seni muzik, dan seni pergerakan.

Seni Dalam Pendidikan menegaskan kepada aspek pemahaman, penghayatan, dan kritikan.

Seni Dalam Pendidikan memainkan peranan penting dalam meningkatkan daya persepsi,

estetika, dan kreativiti murid. Guru memberi peluang kepada murid untuk menjalankan aktiviti

meneroka, mengalamai dan meluahkan perasaan.

Tujuan pengintegrasian Seni Dalam Pendidikan adalah untuk melahirkan individu yang

berbudaya dengan mengamalkan pertimbangan kesenian, berjiwa kreatif, inovatif, inventif dan

mempunyai jati diri yang tinggi. Selain itu, diharapkan ia juga mampu mengoptimumkan

pencapaian pembelajaran murid-murid. Pengabungan tiga jenis seni yang terdiri seni visual,

seni muzik dan seni pergerakan akan membantu pembentukan insan yang lebih bersifat

holistik.

Untuk menjalankan tugasan ini, saya telah memilih Sains tahun 5 dengan tajuk Buruj.

Rancangan mengajar ini mengambil masa sepanjang 60 minit. Objektif pembelajaran ialah

memahami buruj, manakala objektif eksplisit ialah selepas sesi pengajaran dan pembelajaran ,

murid-murid tahun 5 Kasih dapat menyatakan apakah buruj, mengidentifikasikan buruj, dan

menyatakan kepentingan buruj.

Kemahiran Saintifik dan kamahiran berfikir yang terlibat adalah memerhati,

menginferens, menjana idea, dan meramal. Sikap Saintifik dan nilai murni pula adlah

menghargai sumbangan sains dan teknologi serta mengagumi ciptaan Tuhan. Kecerdasan

pelbagai yang diterapkan ialah verbal-linguistik, manakala pembelajaran kontekstual pula ialah

menghubungkait. Beberapa bahan telah disediakan untuk menjalankan pengajaran dan

pembelajaran, tremasuklah gambar buruj, lembaran aktiviti, LCD projector, dan komputer riba.

Dalam set induksi, aktiviti seni dalam pendidikan telah dijalankan, iaitu murid menyanyi

dan melakukan pergerakan badan. Dalam langkah ini, guru menayangkan lirik lagu dan murid

membacanya. Selepas itu, guru menayangkan video dan murid memerhati sambil mendengar

lagu yang disiarkan. Kemudiannya, murid menyanyikan lagu tersebut dengan muzik dari video.

Integrasi seni muzik dengan isi pelajaran berlaku. Murid-murid menyanyikan lagu “Twinkle

twinkle Little Star”.

13

Page 14: Rancangan Mengajar Sains

Pengintegrasi seni muzik dalam pengajaran dan pembelajaran membantu

mengimbangkan perkembangan otak kiri dan otak kanan. Ini diakui oleh beberapa tokoh seni

muzik seperti Riley(2012), yang mengenengahkan teori pembelajaran berasaskan otak kanan

dan otak kiri. Walaupun setiap pengkaedahan muzik mempunyai latar belakang yang berbeza

tetapi setiap daripada mereka banyak memberi perhatian kepada penghayatan kepada murid.

Secara yang tersirat, pengertian ini menunjukkan bahawa murid-murid akan belajar

menggunakan kemahiran berfikir dan penghayatan secara berperingkat.

Selain menyanyi, murid juga melakukan aksi dalam langkah ini. Selepas murid telah

menyanyikan lagu ini sebanyak dua kali, mereka berdiri dan nyanyi sambil melakukan aksi. Di

sini pengintegrasian mata pelajaran Sains dengan Seni Pergerakan berlaku. Seorang murid

yang gemar menari telah mengetuai rakan-rakan untuk membuat pergerakan sambil menyanyi.

Murid-murid berasa amat seronok semasa menjalankan aktiviti tersebut.

Aktiviti seni pergerakan membolehkan kanak-kanak mengembangkan daya imaginasi di

samping mempraktikkan kecerdasan pelbagai mereka. Setiap pergerakan mendapat kawalan

dari otak kiri dan kanan melalui proses mengimaginasi. Pergerakan-pergerakan kreatif pula

membolehkan murid menaakul dan membuat pertimbangan rasional teantang gerak-geri yang

hendak dilakukan.

Guru memperkenalkan tajuk hari tersebut, iaitu buruj. Dalam langkah satu, guru

menunjukkan gambar-gambar buruj. Murid-murid diminta untuk memerhatikan gambar-gambar

tersebut dan menjawab soalan guru. Kemahiran sainfik, memerhati dipraktikkan. Murid-murid

memerhatikan gambar di bawah bimbingan guru dan murid-murid nyatakan pengetahuan

mereka tentang buruj. Murid-murid mengatakan bahawa buruj ialah bintang yang terdapat di

langit dan mereka kelihatan macam sesuatu bentuk.

Guru juga meminta murid-murid untuk nyatakan sebab buruj tidak dapat dilihat pada

siang hari. Murid-murid dapat memberi jawapan yang betul, iaitu kerana cahaya matahari yang

terang menyebabkan buruj tidak kelihatan pada siang hari. Kemahian saintifik, menginferens

dipraktikkan di sini.

14

Page 15: Rancangan Mengajar Sains

Seterusnya, dalam langkah dua, guru menerangkan keempat-empat buruj kepada

murid. Ini termasuklah nama buruj, bentuk buruj, arah yang ditunjuk oleh buruj tertentu serta

masa buruj tertentu muncul di langit. Murid-murid menjalankan aktiviti berpasangan selepas ini.

Mereka berbincang tentang kepentingan buruj secara berpasangan. Selepas sesi

perbincangan selesai, guru dan murid bersoal jawab tentang kepentingan buruj.

Murid-murid dapat nyatakan buruj amat berguna kepada petani pada zaman dahulu.

Petani menggunakan buruj untuk menentukan musim menanam dan menuai di ladang. Selain

itu, murid-murid dapat nyatakan ahli astronomi menggunakan buruj untuk memetakan langit.

Buruj juga penting kepada orang yang perlu menentukan arah pada waktu malam sekiranya

tiada kompas.

Dalam langkah ketiga pula, Guru meminta murid melukis buruj ke dalam lembaran yang

disediakan oleh guru. Dengan berpandukan gambar yang ditunjukkan, murid-murid dapat

melukis keempat-empat buruj dengan betul. Semasa murid-murid melukis, guru meronda dan

membetulkan kesilapan murid. Penginterasian Pendidikan Seni Visual dengan Sains berlaku

dalam langkah ini.

Seni visual mampu meningkatkan kebolehan murid dalam pengamatan dan

memperkayakan pengetahuan mereka. Mereka dapat membezakan objek atau imej yang

dilihat di sekeliling mereka. Menurut Brown (1980), pengalaman kanak-kanak dalam memerhati

ketika melukis atau membuat lakaran dapat meningkatkan kebolehan-kebolehan murid dalam

aspek yang disebutkan. Kanak-kanak berupaya mengembangkan pemikiran yang kritis

sekiranya diberi pendedahan kaedah dan teknik yang sempurna.

Dalam langkah empat, guru mengedarkan lembaran latihan secara individu. Tujuannya

untuk melihat pencapaian objektif pengajaran dan pembelajaran sesi tersebut. Sementara

murid menyiapakan latihan, guru meronda dan memberi bimbingan kepada murid yang lemah.

Dalam penutup, guru membimbing murid untuk membuat rumusan untuk isi pelajaran

hari tersebut. Murid-murid dapat menyatakan definisi buruj, nama buruj, arah yang ditunjukkan

oleh buruj tertentu serta masa buruj tertentu muncul di langit. Guru meminta murid

15

Page 16: Rancangan Mengajar Sains

menggunakan plainesfera untuk mencerap langit pada malam tersebut. Murid membuat

ramalan bahawa mereka akan melihat buruj Scorpio kerana ia muncul pada bulan Ogos.

16

Page 17: Rancangan Mengajar Sains

Tugasan 2:Pelaksanaan Seni Dalam Pendidikan

17

Page 18: Rancangan Mengajar Sains

Tugasan 3: Refleksi

Tugasan WAJ3073 Seni Dalam Pendidikan terbahagi kepada tiga bahagian. Dalam

tugasan satu, kami perlu membuat satu rancangan mengajar yang mengintegrasikan ketiga-tiga

Seni Dalam Pendidikan dan menghuraikannya dengan terperinci.

Penghubungkaitan seni boleh disamakan dengan program antara disiplin dalam seni. Ia

berperanan menyediakan persekitaran pengajaran dan pembelajaran yang menyelitkan aspek

sosial agar setiap insan dihormati, menggalakkan kepimpinan, inisiatif, dan inovasi. Hasratnya

setiap setiap murid mencapai kecemerlangan akademik. Seni memainkan peranan yang

penting dalam pendidikan keseluruhan kanak-kanak.

Guru memikul tanggungjawab untuk merealisasikan hasrat tersebut. Guru perlu

merancang pengajaran dan pembelajaran dengan baik agar ia dijalankan dengan sistematik

dan merangkumi ketiga-tiga Seni Dalam Pendidikan.

Dalam tugasan dua pula, kami perlu melaksanakan RPH yang disediakan dalam

konteks sebenar di sekolah. Murid-murid sangat gembira dan berminat untuk melakukan aktiviti

seperti menyanyi, beraksi, dan melukis. Seni merupakan asas perkembangan individu.

Kepakaran deria kanak-kanak dapat dirangsang dengan maksimumnya sekiranya bidang ini

diajar dengan baik kerana semua deria mempunyai ruang pembelajaran yang tersendiri.

Guru hendaklah membantu murid-murid dalam memperkembangkan kebolehan kreatif

dan imaginatif kanak-kanak. Sehubungan dengan itu, guru perlu memahami naluri semulajadi

murid-murid dan keinginan asa mereka bersesuaian dengan kecenderungan dan peringkat

umur.

Dengan pelaksanaan tugasan ini, saya telah banyak mendapat ilmu pengetahuan

tentang Seni Dalam Pendidikan serta pengintegrasian ketiga-tiga seni dalam pengajaran dan

pembelajaran. Kesedaran tentang kepentingan pengintegrasian seni dalam pengajaran dan

pembelajaran telah timbul dalam pelaksanaan tugas harian saya.

18

Page 19: Rancangan Mengajar Sains

Pengetahuan ini yakni akan membantu saya dalam pelaksanaan tugas di sekolah saya

kelak. Terima kasih saya ucapkan kepada Pensyarah Encik Ngalai Anak Belawing yang

banyak membimbing saya dan juga rakan sekumpulan saya.

19

Page 20: Rancangan Mengajar Sains

Bibliografi

Ahmad Hozi H.A.Rahman, Cheah Eng Joo, Yeap Chin Heng, Zainon ABD Majid, Johari

Shamsudin, Rohana Mahmood,…Cheah Ghak Khim. (2003). Huraian Sukatan Pelajaran Sains

Tahun6. Kuala Lumpur:Pusat Pekembangan Kurikulum.

Census data revisited. (n.d.). Retrieved from http://www.scribd.com/doc/236482553/

Liang Li An. (2009). KBSR Sains Tahun5. Selangor: The Malaya Press Sdn Bhd.

Md. Arris Yamin, Sopia Md. Yasin, Mohd Yatim Datir, Naziyah Khalid & Toh Kim Kau.

(2003). Sains Tahun 5 Buku Teks. Kuala Lumpur: Dewan Bahasa dan Pusaka.

Modul-Waj3107

Riley, L. (2012). The Right Brain The Left Brain and The Musician. Retrieved from

http://laurierileymusic.wordpress.com/2012/09/23/the-right-brain-the-left-brain-and-the-musician/

Tang Ling Ling & Wong Li Ling. (2010). UPSR Edisi Impresif. Selangor:Tunas Pelangi

Sdn Bhd.

20