bab 9 rancangan mengajar harian

Upload: esther-ponmalar-charles

Post on 16-Oct-2015

383 views

Category:

Documents


2 download

TRANSCRIPT

  • 1

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    Di akhir bab ini, anda seharusnya dapat:

    mengenal pasti format untuk rancangan pengajaran harian;

    menjelaskan perkara-perkara yang perlu ada dalam rancangan pengajaran harian; dan

    membina rancangan pelajaran untuk mana-mana topik dalam Pendidikan Moral

    1.1 Pengenalan 1.2 Rancangan Pengajaran Tahunan 1.3 Rancangan Pengajaran Harian

    1.3.1 Perancangan Rancangan Pengajaran Harian

    1.4 Kandungan Rancangan Pengajaran Harian 1.5 Kepentingan Rancangan Pengajaran Harian 1.6 Contoh Rancangan Pengajaran Harian

    Bab 1: Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR)

    Bab 2: Pendekatan Pengajaran Pendidikan Moral - 1 Bab 3: Pendekatan Pengajaran Pendidikan Moral - 2 Bab 4: Pemikiran Menakul Merentasi Pendidikan Moral Bab 5: Pemikiran Kreatif & Inovasi Merentasi Pendidikan Moral Bab 6: Dilema Real Life dalam Pengajaran Pendidikan Moral Bab 7: Dokumen Standard Kurikulum Tahun 1 & 2 Bab 8: Dokumen Standard Kurikulum Tahun 3 & 4 Bab 9: Rancangan Mengajar Harian Bab 10: Keadah Mengajar Pendidikan Moral

  • 2

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    1.1 PENGENALAN

    Bab ini membincangkan Rancangan Pengajaran Harian (RPH) bagi subjek Pendidikan Moral

    yang merupakan rangka kerja aktiviti pengajaran-pembelajaran yang disediakan oleh untuk

    beberapa waktu pelajaran. Rancangan Pengajaran Harian ini dibina sebagai panduan para guru

    untuk mengajar dengan lebih sistematik dan efektif serta mampu untuk mencapai apa yang

    diobjektifkan dalam sesi pengajaran dan pembelajaran. Rancangan ini sangat penting dan

    berguna agar guru dapat menyampaikan input pembelajaran kepada murid. Ia juga penting

    untuk dijadikan bahan bukti bahawa guru telah membuat perancangan rapi terlebih dahulu

    sebelum masuk ke dalam kelas.

    Perancangan pengajaran perlu dilakukan bagi memastikan proses pengajaran dan pembelajaran

    (P&P) dapat berjalan lancar tanpa gangguan dan guru perlu merancang dalam pengajaran

    dengan baik. Malah, terdapat hasil kajian yang mendapati punca kegawatan tingkah laku pelajar

    dan prestasi rendah pelajar di sekolah adalah berpunca daripada pengajaran tidak dirancang

    dengan baik dalam bilik darjah. Kemahiran dan kecekapan guru dalam perancangan

    menguruskan bilik darjah akan dapat menghindari pengajaran dan pembelajaran yang tidak

    efektif.

    1.2 RANCANGAN PENGAJARAN TAHUNAN (RPT)

    Rancangan Pelajaran Tahunan dirancang dan dibina berdasarkan Dokumen Standard Kurikulum

    (DSK) yang mengandungi Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran. Malah, RPT turut

    juga merangkumi sepanjang tahun sesi persekolahan berdasarkan takwim sekolah. RPT turut

    diolah mengikut kesesuaian kelas dan potensi murid yang ada di sekolah masing-masing. Sebagai

    rujukan tambahan membina RPT, buku teks boleh digunakan.

  • 3

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    Dalam Rancangan Pelajaran Tahunan, pemetaan Standard Prestasi turut dicatatkan di mana DSK

    (Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran) dan DSP (Deskriptor dan Evidens) adalah

    sebagai rujukan utama. Guru perlu mengkaji, meneliti, memahami dan memasukan cadangan

    evidens (DSP) yang bersesuaian dalam Rancangan Pelajaran Tahunan. Kebolehlaksanaan

    pengajaran dan pembelajaran serta pentaksiran adalah bergantung kepada perancangan dan

    pemetaan guru.

    Bincangkan kepentingan Rancangan Pelajaran Tahunan dan kaitannya dengan

    Dokumen Standard Kurikulum.

    1.3 RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Berdasarkan petikan Surat Pekeliling Ikhtisas BIL. 3/1999: Penyediaan Rekod Pengajaran dan

    Pembelajaran KP (BS) 8591/Jilid XV/ (3) yang menjadi satu arahan yang mesti bagi setiap orang

    guru di Malaysia untuk merancang dan menyediakan rancangan pengajaran bagi setiap mata

    pelajaran yang diajar. Rancangan Pengajaran Harian (RPH) merupakan satu rekod khas yang

    disediakan lebih awal oleh guru sebelum menjalankan sesi pengajaran dan pembelajaran di bilik

    darjah. Rancangan Pengajaran Harian ini dibina sebagai panduan kepada para guru untuk

    mengajar dengan lebih sistematik dan efektif serta mampu untuk mencapai objektif pengajaran /

    standard pembelajaran. Dokumen ini sangat penting dan berguna supaya guru dapat

    menyampaikan input pembelajaran kepada para murid dengan teratur. RPH juga adalah bahan

    bukti bahawa guru telah membuat perancangan rapi terlebih dahulu sebelum melaksanakan

    pengajaran dan pembelajaran di blik darjah.

    Rancangan Pengajaran Harian yang dibina perlu merujuk

    kepada Dokumen Standard Kurikulum, Standard

    Kandungan dan Standard Pembelajaran. Rancangan

    Pelajaran Harian merupakan terjemahan Rancangan

    Pelajaran Tahunan yang mengandungi sekurang-kurangnya

    maklumat seperti objektif, cara bagaimana hendak

    mencapai objektif dan kenyataan sejauh mana objektif itu

    tercapai. Secara ringkas, RPH adalah sebagai penulisan

    tentang kaedah pelaksanaan proses pengajaran dan

    pembelajaran bagi satu matapelajaran pada sesuatu hari

    tertentu menggunakan format-format yang telah ditetapkan.

  • 4

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    1.3.1 Perancangan Rancangan Pengajaran Harian

    Penyediaan rancangan pengajaran memerlukan ketelitian dan

    kreativiti guru. Model perancangan yang sesuai seperti plan, do, check and act boleh digunakan sebagai garis panduan penyediaan rancangan pengajaran harian.

    1.3.1.1 Plan (Rancang)

    Aktiviti pengajaran yang dirancang dengan rapi dan sistematik dapat mengelakkan pelaksanaan

    secara ad-hoc. Guru perlu menyemak Standard Kandungan dan Standard Pembelajaran supaya

    semua kemahiran yang perlu dikuasai oleh seseorang murid telah dicakupi dalam perancangan

    pengajaran harian tersebut.

    1.3.1.2 Do (Buat)

    Setelah perancangan dihasilkan, guru mesti melaksanakan dengan sepenuhnya. Peringkat ini

    adalah paling penting dan kritikal kerana dapat menentukan kejayaan setiap rancangan harian.

    1.3.1.3 Check (Semak/Refleksi)

    Semakan / Refleksi perlu dilakukan oleh guru-guru supaya rancangan harian yang telah

    dilakukan mencapai standard pembelajaran dan objektif pembelajaran. Kaedah penilaian juga

    begitu penting dalam pengajaran dan pembelajaran, oleh itu, semakan perancangan dapat

    menambah baik lagi aktiviti penilaian yang telah dirancang supaya mencapai objektif seperti

    terkandung dalam standard kandungan.

    1.3.1.4 Act (Bertindak)

    Tindakan perlu diambil oleh setiap guru adalah apabila mendapati perancangan yang telah

    dibuat tidak mencapai sasaran atau wujudnya kelemahan. Guru perlu membuat tindakan susulan

    terhadap kelemahan dan kekurangan dalam perancangan yang telah dibuat.

  • 5

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    1.4 KANDUNGAN RANCANGAN PELAJARAN HARIAN

    Maklumat yang perlu dicatatkan dalam RPH adalah hari dan tarikh, mata pelajaran dan kelas,

    masa, tajuk dan objektif, kemahiran yang ingin dicapai, aktiviti yang dijalankan serta impak atau

    refleksi.

    Guru akan menggunakan Rancangan Pelajaran Tahunan (RPT) untuk menulis RPH. Malah, guru

    perlu menyesuaikan dan memasukkan Elemen Merentas Kurikulum (EMK) dalam RPH. Jika

    pentaksiran standard prestasi dibuat pada suatu P&P, maka kod evidens (contoh: B1D1E1)

    perlu diletakkan dalam penilaian P&P.

    Objektif Pembelajaran adalah satu pernyataan ringkas dan tepat yang ingin dicapai oleh guru

    selepas tamat sesi pengajaran. Objektif pengajaran perlulah spesifik, boleh diukur (measurable),

    boleh dicapai (attainable) sebenar dan relevan (realistic and relevant).

    Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran merupakan elemen penting dalam memastikan para

    pelajar dapat mengikuti isi kandungan subjek yang disampaikan. Satu aktiviti pengajaran dan

    pembelajaran akan mengandungi langkah-langkah yang tersusun dan dalam tiap-tiap langkah itu

    pula mempunyai kemahiran dan latihan yang terancang.

    Elemen Merentas Kurikulum (EMK) ialah unsur nilai tambah yang diterapkan dalam proses

    pengajaran dan pembelajaran selain yang ditetapkan dalam standard kandungan. Elemen-elemen

    ini diterapkan bertujuan mengukuhkan kemahiran dan keterampilan modal insan yang

    dihasratkan serta dapat menangani cabaran semasa dan masa hadapan. Elemen merentas

    kurikulum yang sedia ada adalah seperti bahasa, sains dan teknologi, pendidikan alam sekitar,

    nilai murni dan patriotisme.

  • 6

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    Elemen merentas kurikulum yang baharu, iaitu kreativiti dan inovasi, keusahawanan, serta

    teknologi maklumat dan komunikasi dikenal pasti sebagai pelengkap kepada usaha

    memantapkan kualiti pelaksanaan KSSR. Guru hendaklah memastikan kesemua elemen

    merentas kurikulum diterapkan secara efektif dalam proses pengajaran dan pembelajaran demi

    melahirkan insan yang dihasratkan oleh Falsafah Pendidikan Kebangsaan.

    Bahan Bantu Belajar (BBM) adalah segala kelengkapan yang digunakan oleh guru untuk

    membantunya dalam menyampaikan pengajaran. Ia boleh dilihat, didengar, dipegang, dibaca,

    dikisahkan, dirasai, dihidu, digunakan dan sebagainya. Bahan bantu belajar boleh dibahagikan

    kepada tiga kategori: bukan elektronik, elektronik dan bahan bercorak pengalaman dan bahan

    sebenar daripada alam sekitar.

    Penilaian di dalam pengajaran dan pembelajaran adalah sesuatu proses untuk mengesan

    perkembangan, kebolehan, keupayaan dan pencapaian murid. Malah, melalui penilaian semasa

    proses pengajaran dan pembelajaran ianya dapat mengesan samada hasil pembelajaran telah

    dikuasai atau belum, mengenalpasti sebab kelemahan murid dalam sesuatu mata pelajaran,

    menentukan aktiviti pemulihan, pengayaan atau pengukuhan dan menentukan keberkesanan

    kaedah pengajaran dan pembelajaran.

    Refleksi sering digunakan secara intensif di dalam proses pengajaran. Refleksi adalah penting di

    dalam proses pengajaran dan pembelajaran (Kolb, 1984). Guru-guru sedar tentang kepentingan

    membuat refleksi iaitu menganalisa semula apa yang telah dilakukan di dalam proses pengajaran

    mereka. Guru-guru tidak boleh hanya bergantung kepada tugas rutin yang dilaksanakan di dalam

    sekolah seperti merekodkan markah, mengendalikan kes disiplin pelajar-pelajar atau menulis

    rancangan mengajar untuk kelas hari berikutnya. Guru perlu memikirkan tentang cara-cara yang

    lebih kritikal untuk memperbaiki amalan pengajaran mereka. Cara produktif menulis refleksi

    ialah dengan mengimbau kembali apa yang telah dilakukan di dalam proses pengajaran dan

    pembelajaran.

    1.5 KEPENTINGAN RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Penyediaan RPH dalam kalangan guru dapat mengelakkan penyelewengan atau terkeluar

    daripada topik atau sub topik semasa pengajaran dilakukan. Oleh kerana pengalaman dan

    penguasaan isi kandungan guru adalah berbeza antara satu sama lain maka dengan adanya RPH,

    persamaan daripada segi maklumat yang disampaikan akan dapat dilakukan. Guru dapat

    menggunakan kreativiti masing-masing semasa merancang aktiviti pembelajaran yang akan

    dilaksanakan. Siri aktiviti yang dirancang ini akan membolehkan perubahan tingkah laku dan

    penguasaan isi kandungan mata pelajaran yang disampaikan. Objektif atau hasil pembelajaran

    yang telah dirancang dalam RPH menjadikan pengajaran dan pembelajaran sentiasa tertumpu

    dan guru dapat melaksanakan penyampaian maklumat dan isi kandungan dengan lebih tersusun

    dan berfokus.

    Pengurusan masa menjadi faktor yang penting dalam aktiviti pengajaran sebab jadual waktu

    pengajaran bagi setiap mata pelajaran adalah begitu terhad dan ketat. Oleh itu RPH akan

    membantu guru menguruskan masa dengan lebih cekap.

  • 7

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    Aktiviti pengajaran yang telah disusun dalam RPH

    membantu guru menyampaikan isi kandungan

    pelajaran dengan mudah. Penyusunan sub topik

    daripada mudah ke sukar membolehkan murid

    menguasai pengetahuan dan kemahiran yang

    disampaikan dengan mudah dan jelas.

    Penggunaan teknologi pendidikan juga dapat

    dimanfaat dengan optimum apabila perancangan

    dilakukan dengan baik. Guru boleh memikirkan

    apakah teknologi yang akan diintegrasikan dalam

    pengajaran semasa mereka menyediakan RPH.

    a. Apakah tujuan utama Rancangan Pengajaran Harian?

    b. Bagaimanakah pengajaran dapat dipersembahkan dengan berkesan selepas mengambil kira segala kandungan utama Rancangan

    Pengajaran Harian?

    c. Apakah kepentingan refleksi selepas selesai pengajaran pembelajaran seseorang guru?

  • 8

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    1.6 CONTOH RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

  • 9

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

  • 10

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

  • 11

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

  • 12

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

  • 13

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

  • 14

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

  • 15

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

  • 16

    Bab 9: Rancangan Pelajaran Harian

    RINGKASAN:

    Rancangan Pengajaran Harian merupakan satu dokumen rasmi penting kepada seorang

    guru profesional yang perlu disediakan sebelum sesuatu pengajaran dilaksanakan.

    Kejayaan sesuatu pengajaran yang disampaikan oleh guru di dalam kelas bergantung sepenuhnya kepada kebijaksanaan guru membuat perancangan dan persediaan rapi

    sebelum memulakan sesi pengajaran.

    Rancangan Pengajaran Harian adalah penulisan tentang kaedah pelaksanaan proses pengajaran dan pembelajaran bagi satu matapelajaran pada sesuatu hari tertentu

    menggunakan format-format yang telah ditetapkan.

    Penyediaan rancangan pengajaran memerlukan ketelitian dan kreativiti guru.

    Maklumat yang perlu dicatatkan dalam RPH adalah hari dan tarikh, mata pelajaran dan kelas, masa, tajuk dan objektif, kemahiran yang ingin dicapai, aktiviti yang dijalankan

    serta impak atau refleksi.

    RUJUKAN:

    Abdul Rahman Aroff. (1986). Pengenalan pendidikan moral. Petaling Jaya, Selangor: Fajar

    Bakti.

    Abdul Rahman Md. Aroff (1999). Pendidikan moral: Teori etika dan amalan moral.

    Serdang: University Putra Malaysia.

    Chang Lee Hoon. (2001). Penggunaan vignette dalam kajian penaakulan moral di kalangan

    pelajar tingkatan empat. Dalam Marohaini Yusoff (ed.). Penyelidikan kualitatif: pengalaman kerja lapangan kajian (m.s. 155 187). Kuala Lumpur: Penerbit Universiti Malaya.

    Eow, B.H. (2000). Pendidikan moral: Siri pendidikan tinggi. Petaling Jaya: Pearson

    Education Malaysia.

    Gilligan, C. (1982). In a different voice: Psychological theory and womens development.

    Cambridge, MA: Harvard University Press.

    Koo, K.P. dan Tang, C.Y. (1990). Pendidikan moral. Kuala Lumpur: Kumpulan Budiman.

    Narvaez, D. (2001). Community voices and character education. Minnesota, Department of

    Children, Families & Learning and University of Minnesota.

    Noddings, N. (1984). Caring: a feminine approach to ethics and moral education. Berkeley:

    University of California Press.

    Nucci, L. P. (2001). Education in the moral domain. Cambridge: Cambridge University

    Press.