rancangan mengajar harian
DESCRIPTION
teknologi konkritTRANSCRIPT
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran : TEKNOLOGI KONKRIT Tarikh: 19 MAC 2015
Tingkatan : 4 KONKRIT Bil. Pelajar: 17 ORANG
Tempat : BENGKEL KONKRIT Masa :
TAJUK: BANCUHAN KONKRIT (KEBOLEHKERJAAN KONKRIT)
OBJEKTIF :
i. Pelajar dapat menerangkan secara lisan kebolehkerjaan konkrit dan faktor-faktor yang
mempengaruhinya menggunakan perkataan sendiri.
ii. Pelajar dapat menyenaraikan secara bertulis jenis-jenis ujian kebolehkerjaan yang
dijalankan menggunakan perkataan sendiri.
ALAT BAHAN BATU MENGAJAR :
Slaid power point
PENGETAHUAN SEDIADA :
Pelajar telah mempelajari tajuk bancuhan konkrit dan nisbah bancuhan konkrit pada minggu
lepas.
LANGKAH KESELAMATAN :
i. Memastikan bengkel dalam keadaan selesa dan bersih sebelum memulakan kelas.
ii. Memastikan kedudukan kerusi dan meja teratur.
iii. Memastikan pencahayaan dan pengaliran udara dalam keadaan baik.
PENERAPAN NILAI-NILAI MURNI
i. Berani
ii. Bekerjasama
iii. Hormat-menghormati
SESI PENGAJARAN :
Masa Isi Pelajaran Kefahaman/Kemahiran Pelajar Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
a.m.-
a.m.
(2 minit)
Pra Pengajaran :- Memberi salam dan
membaca doa.
- Dapat memupuk nilai-nilai murni dalam diri pelajar.
- Guru memulakan kelas dengan memberi salam.
- Wakil pelajar mengetuai bacaan doa.
Buku kehadiran pelajar
Set Induksi :- Bertanyakan masalah
yang berlaku terhadap konkrit
- Punca-punca berlakunya masalah.
- Pelajar memberikan idea dari pengetahuan sedia ada mereka.
- Pelajar dapat meningkatkan kemahiran berfikir.
- Guru imbas kembali pembelajaran minggu lepas berkaitan bancuhan konkrit.
- Guru bercerita mengenai masalah yang berlaku terhadap konkrit.
Slaid power point
a.m.-
a.m
(7 minit)
Penyampaian Isi :1. Definisi kebolehkerjaan
- Pelajar dapat menerangkan definisi kebolehkerjaan konkrit.
- Guru bertanyakan soalan apa itu kebolehkerjaan.
- Guru memaparkan slaid power point mengenai kebolehkerjaan.
Slaid power point
2. Faktor-faktor yang mempengaruhi kebolehkerjaan.
- Pelajar dapat menerangkan faktor-faktor yang mempengaruhi kebolehkerjaan.
- Guru menayangkan slaid berkaitan.- Guru meminta pandangan para
pelajar berkaitan faktor tersebut.
Slaid power point
3. Jenis-jenis ujian kebolehkerjaan
- Slump test- Cube test
- Pelajar dapat menyenaraikan dan membezakan jenis-jenis ujian kebolehkerjaan.
- Guru memaparkan gambar-gambar ujian yang akan dilaksanakan.
- Guru meminta pelajar menjawab soalan yang diberi.
Slaid power point
a.m.-
a.m.
(1 minit)
Penutup :- Membuat rumusan
tentang kebolehkerjaan
- Pelajar dapat menambah pengetahuan dan akan lebih bersedia untuk kelas amali minggu hadapan.
- Guru meminta wakil untuk menjelaskan keseluruhan topik.
- Guru memaklumkan pembelajaran akan datang
REFLEKSI PELATIH :
i. Pelajar menumpukan sepenuh perhatian dan dapat memahami topik yang disampaikan
ii. Terdapat segelintir pelajar yang tidak memberi sepenuh perhatian kerana pengajaran
dan pembelajaran yang dilkasana tidak dapat menarik perhatian.
iii. Mempelbagaikan kaedah pengajaran dan alat bahan bantu mengajar agar pelajar dapat
memahami dengan lebih jelas sebagai contoh membuat lawatan.