rancangan mengajar harian
TRANSCRIPT
RANCANGAN MENGAJAR HARIAN
Mata Pelajaran : Prinsip Perakaunan
Tarikh / Hari : 11 mac 2009 (Rabu)
Tingkatan : 4 C
Masa : 10.25 hingga 11.35 pagi ( 70 minit )
Tajuk : Aset, Liabiliti dan Ekuiti Pemilik serta Pengelasannya
Objektif : Di akhir pengajaran, pelajar-pelajar dapat:
a) menyatakan maksud aset, liabiliti dan ekuiti pemilik (Aras 1).
b) menyenaraikan kategori aset, liabiliti dan ekuiti pemilik
(Aras 1).
c) mengelaskan item-item mengikut kategori aset semasa dan
aset bukan semasa, liabiliti semasa dan liabiliti bukan semasa
serta ekuiti pemilik.
Pengetahuan sedia ada: Pelajar-pelajar telah belajar mengenai:
a) pengertian hasil dan belanja
b) pengelasan item-item hasil dan item-item belanja
ABM : Nota power point, kad manila, nota ringkas, kad-kad edaran,
kertas soalan pengukuhan.
Nilai murni : Menghormati guru, patuh arahan, beri perhatian, bekerjasama,
memberi tumpuan, berkeyakinan dan berani.
KBKK : Membeza, mengelaskan, menentukan kriteria.
AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
LANGKAH / MASA
ISI KANDUNGAN AKTIVITI GURU AKTIVITI PELAJAR STRATEGI/
KAEDAH/ ABM/
NILAI/ KBKK
Set Induksi
(15 minit)
Permulaan Guru mengimbas pelajaran lepas:
Apakah yang dimaksudkan dengan
hasil dan pengelasannya?
Apakah yang dimaksudkan dengan
belanja dan pengelasannya?
Guru menyediakan satu cerpen
pendek.
Guru mengaitkan cerpen pendek
tersebut dengan apa yang akan
diajar.
Pelajar mendengar
penerangan guru mengenai
pelajaran lepas.
Pelajar menumpukan
perhatian kepada cerpen
pendek yang dipaparkan
oleh guru.
Pelajar memberikan tindak
balas terhadap apa yang
hendak diajar.
Strategi:
Berpusatkan guru dan
pelajar
Kaedah:
Induktif
ABM:
Cerpen pendek
Nilai:
Menghormati guru, patuh
arahan
KBKK:
Menghubungkait dengan
pelajaran
Langkah 1
( 15 minit )
Pengertian aset,
liabiliti dan ekuiti
pemilik serta
pengelasannya
Guru menerangkan dengan
menggunakan gambar rajah yang
dipaparkan melalui power point
yang menunjukkan contoh-contoh
bagi aset, liabiliti dan ekuiti
pemilik.
Guru menerangkan secara
terperinci mengenai pengertian
aset, liabiliti dan ekuiti pemilik
serta pengelasannya.
Guru memilih pelajar secara rawak
untuk mengetahui tentang
Pelajar memberikan
tumpuan terhadap
penerangan yang diberikan
oleh guru.
Pelajar memberi respon
atau tindak balas apabila
disoal oleh guru.
Pelajar memberikan
pendapat mereka apabila
dipilih oleh guru untuk
menjawab soalan.
Strategi:
Berpusatkan guru dan
pelajar
Kaedah:
Penerangan dan soal
jawab ringkas
ABM:
Gambar rajah, power
point
Nilai:
Menghormati guru, patuh
pendapat mereka mengenai aset,
liabiliti dan ekuiti pemilik.
arahan, beri perhatian
dan bekerjasama
KBKK:
Memahami pendedahan
awal
Langkah 2
(15 minit)
Latihan di dalam
kumpulan
Guru memberi penerangan tentang
aktiviti yang akan dilakukan.
Guru memberikan kad-kad yang
mempunyai nama aset semasa dan
aset bukan semasa, liabiliti semasa
dan liabiliti bukan semasa serta
ekuiti pemilik dan sehelai kada
manila kepada pelajar dalam setiap
kumpulan.
Pelajar mendengar
penerangan guru.
Pelajar berbincang bersama
ahli dalam kumpulan
masing-masing.
Strategi:
Berpusatkan pelajar dan
bimbingan guru secara
berkumpulan.
Kaedah:
Pembelajaran kooperatif
ABM:
Kad-kad edaran dan kad
manila
Guru meminta pelajar berbincang
di dalam kumpulan untuk
mengenalpasti dan menyenaraikan
aset semasa dan aset bukan
semasa, liabiliti semasa dan
liabiliti bukan semasa serta ekuiti
pemilik. Pelajar juga perlu
membuat transasksi perniagaan
berdasarkan kategori yang
diperolehi.
.
Nilai:
Kerjasama, tekun dan
patuhi masa
KBKK:
Menentukan kriteria,
mengelaskannya dan
menyelesaikan masalah
Langkah 3
( 15 minit )
Pembentangan
jawapan dan
perbincangan
Guru meminta wakil dari setiap
kumpulan datang ke hadapan
untuk membentangkan jawapan
hasil daripada perbincangan
mereka bersama dengan kad
manila yang disediakan.
Wakil setiap kumpulan
membentangkan jawapan
yang telah mereka dapati
daripada perbincangan
bersama ahli kumpulan
tadi.
Strategi:
Berpusatkan guru dan
pelajar
Kaedah:
Kooperatif dan
Guru memberikan respon kepada
jawapan pelajar dan mengadakan
perbincangan mengenai jawapan
yang diberikan oleh pelajar tadi.
Pelajar memberi
perhatian dan respon
dalam perbincangan
jawapan dengan guru.
perbincangan
ABM:
Kad manila
Nilai:
Yakin diri, tekun, hormat
dan berkeyakinan tinggi
KBKK:
Menyelesaikan masalah
Penutup
( 10 minit )
Kesimpulan Guru mengadakan pop kuiz
mengikut prinsip siapa cepat dia
dapat dan pelajar yang berjaya
akan diberi hadiah.
Guru membuat kesimpulan
Pelajar mengambil
bahagian dalam pop kuiz
dan menjawab soalan
berdasarkan siapa cepat dia
dapat.
Strategi:
Berpusatkan guru dan
pelajar
Kaedah:
Refleksi, kuiz dan
mengenai matapelajaran yang
diajar pada hari ini dan
bertanyakan sama ada pelajar
faham atau tidak pelajaran hari ini.
Guru memberikan nota ringkas
dan soalan latihan serta meminta
pelajar membuat ulangkaji di
rumah.
Pelajar memberikan respon
atau tindak balas
kepada penerangan guru.
penyoalan
ABM:
Pop kuiz, nota ringkas
dan soalan pengukuhan
Nilai:
Patuh arahan, jujur,
berani dan berkeyakinan
KBKK:
Dapat membuat refleksi
Refleksi:
________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________