rph

4
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Nama Guru : Siti Nordiana binti Raduan Sekolah : SK. Seri Mutiara Kelas : PK Aman (Tahun 1) Tarikh : 24 April 2014 Hari : Khamis Masa : 7.40 pagi -8.10 Pagi Mata Pelajaran : Matematik Kumpulan Kumpulan A Kumpulan B Nama Murid Muhammad Farish Ramadhan (Autisme) Muhammad Hasif (Slow Learner) Lim Yu Hin (Slow Learner) Hanis Zulaika (Slow learner) Muhammad Ruzaini (Autisme) Tajuk Objek di sekitar kita Standard Kandungan 1.3 Mengklasifikasikan objek mengikut saiz Standard pembelajaran 1.3.1 Mengasingkan objek mengikut saiz (besar dan kecil) 1.3.2 Menyebut saiz dengan menggunakan objek sebenar Hasil pembelajaran: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat: 1. Mengasingkan objek mengikut saiz besar dan kecil 2. Menyebut saiz dengan melihat objek sebenar Pengetahuan sedia ada Murid pernah melihat bentuk dan benda di sekeliling mereka. Elemen Merentas Kurikulum Bahasa, Nilai murni, teknologi maklumat dan komunikasi Alat bantu mengajar Komputer riba, pembesar suara Bahan bantu mengajar Slaid (Saiz) Bahan bantu belajar Kertas, bakul, gam, lembaran kerja Nilai Murni Disiplin Kemahiran Berfikir Klasifikasi, mengaitkan Terapi Cara kerja, muzik Kecerdasan Pelbagai visual-ruang, verbal linguistik IPG KPM 2011 Page 1

Upload: annenhafurqhani

Post on 26-Dec-2015

31 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

cth

TRANSCRIPT

Page 1: RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Nama Guru : Siti Nordiana binti Raduan

Sekolah : SK. Seri Mutiara Kelas : PK Aman (Tahun 1)

Tarikh : 24 April 2014 Hari : Khamis

Masa : 7.40 pagi -8.10 Pagi

Mata Pelajaran : Matematik

Kumpulan Kumpulan A Kumpulan B

Nama Murid Muhammad Farish Ramadhan

(Autisme)

Muhammad Hasif (Slow Learner)

Lim Yu Hin (Slow Learner)

Hanis Zulaika (Slow learner)

Muhammad Ruzaini (Autisme)

Tajuk Objek di sekitar kita

Standard Kandungan 1.3 Mengklasifikasikan objek mengikut saiz

Standard pembelajaran 1.3.1 Mengasingkan objek mengikut saiz (besar dan kecil)

1.3.2 Menyebut saiz dengan menggunakan objek sebenar

Hasil pembelajaran: Pada

akhir pengajaran dan

pembelajaran murid

dapat:

1. Mengasingkan objek mengikut saiz besar dan kecil

2. Menyebut saiz dengan melihat objek sebenar

Pengetahuan sedia ada Murid pernah melihat bentuk dan benda di sekeliling mereka.

Elemen Merentas

Kurikulum

Bahasa, Nilai murni, teknologi maklumat dan komunikasi

Alat bantu mengajar Komputer riba, pembesar suara

Bahan bantu mengajar Slaid (Saiz)

Bahan bantu belajar Kertas, bakul, gam, lembaran kerja

Nilai Murni Disiplin

Kemahiran Berfikir Klasifikasi, mengaitkan

Terapi Cara kerja, muzik

Kecerdasan Pelbagai visual-ruang, verbal linguistik

IPG KPM 2011 Page 1

Page 2: RPH

LANGKAH PENGAJARAN

Langkah Kumpulan A Kumpulan B

Set Induksi

(5 minit)

Isi pelajaran:

Saiz

- Besar

- Kecil

1. Guru menayangkan video berkaitan saiz kepada murid.

2. Murid diminta untuk menonton video yang ditayangkan oleh guru.

3. Guru bersoaljawab dengan murid tentang video yang ditayangkan.

Contoh soalan:

i. Apakah yang terdapat dalam video yang ditayangkan cikgu

sebentar tadi?

4. Guru menerangkan kepada murid bahawa dalam video tersebut

terdapat bentuk yang bersaiz kecil dan bersaiz besar.

5. Guru mengaitkan video yang ditayangkan dengan isi pelajaran

pada hari ini.

Catatan:

ABM:

Komputer riba

Pembesar suara

BBM:

Video

EMK:

Teknologi maklumat dan komunikasi

KP:

Visual-ruang

Verbal linguistik

Langkah 1

(10 minit)

Isi pelajaran:

Kumpulan A:

Saiz

- Besar

- Kecil

Interaksi pengajaran dan pembelajaran

1. Guru menayangkan slaid berkaitan saiz besar dan saiz kecil

kepada murid.

2. Guru menerangkan tentang objek bersaiz besar dan objek bersaiz

kecil yang terdapat di dalam slaid kepada murid.

Catatan

ABM :

- Komputer riba

- Pembesar suara

IPG KPM 2011 Page 2

Page 3: RPH

Kumpulan B:

Saiz

- Besar

- Kecil

BBM:

Slaid

KP:

Visual-ruang

Verbal-linguistik

EMK:

Teknologi maklumat dan komunikasi

Langkah 2

(10 minit)

Isi pelajaran.

Kumpulan A:

Saiz

- Kecil

- Besar

Kumpulan B :

Saiz

- Kecil

- Besar

Aktiviti

1. Guru menunjukkan cara

mengasingkan kertas bersaiz

besar dan kertas bersaiz kecil

ke dalam bekas yang

disediakan di hadapan murid.

2. Setiap murid diminta untuk

mengasingkan kertas bersaiz

besar dan kertas bersaiz kecil

ke dalam bekas yang

disediakan mengikut giliran

seperti yang ditunjukkan oleh

guru.

3. Murid diminta untuk menyebut

saiz kertas sebelum

memasukkan objek ke dalam

bekas yang disediakan.

Catatan:

BBB:

- Bakul

- Kertas

S.K : 1.3

S.P : 1.3.1

S.P : 1.3.2

KP:

- Visual-ruang

- Verbal-linguistik

Pengukuhan

1. Guru mengedarkan lembaran

kerja kepada murid.

2. Guru memberi arahan kepada

murid.

3. Murid diminta untuk melekatkan

bentuk bersaiz besar dan

bentuk bersaiz kecil di dalam

lembaran kerja.

Contoh:

Arahan: Lekatkan kertas

mengikut bentuk.

Catatan

BBB:

- Lembaran kerja

- Kertas

- Gam

KP:

- Visual-ruang

KB:

- Klasifikasi

IPG KPM 2011 Page 3

Page 4: RPH

Nilai murni:

- Disiplin

KB:

Klasifikasi

Terapi:

- Cara kerja

Terapi:

- Cara kerja

Nilai murni:

Disiplin

Penutup

(5 minit)

Isi kandungan:

Saiz

- Kecil

- besar

1. Guru membuat rumusan berkaitan isi pelajaran.

2. Guru menunjukkan kertas bersaiz besar dan kertas bersaiz kecil

kepada murid dan bersoal jawab dengan murid tentang saiz kertas

yang ditunjukkan.

Contoh soalan :

i. Apakah saiz kertas ini?

3. Guru meminta murid menyebut saiz yang telah dipelajari pada hari

ini.

4. Guru menayangkan video lagu kepada murid.

BBM:

- Kertas

S.P:

1.3.2

KP:

Verbal-linguistik

KB:

Mengaitkan

IPG KPM 2011 Page 4