rph
DESCRIPTION
rphTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Mata Pelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : Dua Pintar
Bil. Pelajar : 23 orang
Tarikh / Hari :
Masa : 10.30 – 11.30 pagi (60 minit)
Tema : Saya Anak Malaysia
Tajuk : Cara-cara Menghormati Jalur Gemilang
Standard Utama : 2.2 Membaca dan memahami perkataan, frasa, dan ayat daripada pelbagai sumber dengan sebutan yang betul.
2.2.3 Membaca dan memahami ayat majmuk daripada pelbagai bahan bacaan dengan sebutan yang betul.
Standard Sampingan : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
1.5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat majmuk
3.2 Menulis secara mekanis berdasarkan bahan yang diberi dengan betul dan kemas.
3.2.6 Menulis ayat majmuk dengan betul dan kemas
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat:
1. Membaca dan mengenal pasti empat (4) ayat majmuk dalam teks dengan sebutan yang betul.
2. Bercerita berkaitan cara-cara menghormati Jalur Gemilang dengan menggunakan ayat majmuk secara tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang sesuai.
3. Membina empat (4) ayat majmuk dengan menggunakan Kata Hubung yang terdapat dalam teks.
4. Menulis empat (4) ayat majmuk dalam lembaran kerja dengan betul.
Pengetahuan Sedia ada: Murid-murid pernah melihat Jalur Gemilang yang dipasang di tiang bendera di sekolah.
Kemahiran bahasa : 1. Membaca
2. Mendengar dan bertutur
3. Menulis
Sistem Bahasa : 1. Tatabahasa
Kata Hubung
2. Kosa kata
lambang, sisi, memandang, rapat
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) :
1. Ilmu
· Pendidikan Sivik dan Kewarganegaraan
· Pendidikan Muzik
2. Nilai
· Semangat patriotisme
· Hormat
· Bersyukur
3. Kewarganegaraan
Kemahiran Bernilai Tambah :
1. Kemahiran Berfikir
· Mengenai pasti
2. Kecerdasan Pelbagai
· Verbal-linguistik
3. Kreativti dan Inovasi
Bahan Bantu Mengajar :
· komputer riba
· lagu ‘minus one’- Jalur Gemilang
· senikata lagu Jalur Gemilang
· Bendera Jalur Gemilang bersaiz besar
· Bendera Jalur Gemilang bersaiz kecil
· Kad Perkataan – kata hubung
· Buku teks- Petikan ‘Cara-cara Menghormati Jalur Gemilang’
· Lembaran Kerja- Kuiz
· Lembaran Kerja- Latihan membina ayat
Langkah/ Tempoh Isi Pelajaran Aktiviti PdP Catatan
Set Induksi
(5 Minit)
1) Pernahkah kamu melihat bendera ini?
2) Apakah nama bendera ini?
-guru meminta murid untuk melakonkan aksi berlari sambil membawa bendera Jalur Gemilang bersaiz besar
-murid-murid lain melihat aksi rakan mereka
-sesi soal jawab antara murid dan guru.
BBM :
-bendera Jalur Gemilang bersaiz besar, bendera Jalur gemilang bersaiz kecil, komputer riba, LCD.
Nilai : Patriotisme
KBT: Kajian Masa Depan
Langkah 1
(7 minit)
‘Cara-cara menghormati Jalur Gemilang’.
Petikan:
“Cara-cara Menghormati Jalur Gemilang”
-menyoal murid tentang ayat majmuk secara kelas.
1) Adakah ayat ini ayat majmuk?
2. Mengapakah ayat ini dikatakan ayat majmuk?
-guru menayangkan video klip berkaitan Jalur Gemilang.
- soal jawab berkenaan video.
-meminta murid-murid membaca kuat petikan.
-meminta murid mengenal pasti ayat majmuk yang terdapat dalam petikan.
BBM:
Video Klip
Petikan daripada Buku Teks Tahun 2: m/s 119.
1.Apakah Kata hubung yang digunakan dalam ayat majmuk ini?
Kata Hubung:
- dan
-sambil
-kerana
-lalu.
- Menyoal murid tentang kata hubung yang digunakan dalam ayat majmuk.
-murid menyebut kata hubung yang digunakan dalam ayat majmuk tersebut.
- Murid mendengar penerangan guru tentang fungsi kata hubung dalam ayat majmuk.
-Murid melihat kata hubung dalam petikan yang dipaparkan.
Langkah 2 Kumpulan 1
-membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung ‘dan’
Kumpulan 2
-membina kata majmuk dengan menggunakan kata hubung ‘sambil’.
Kumpulan 3
-membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung ‘kerana’.
-membahagikan murid kepada 4 kumpulan.
-Meminta murid menjawab soalan kuiz dalam kumpulan masing-masing.
-ketua kumpulan membentangkan dapatan kuiz.
BBM :
-Lembaran Kerja:
Soalan Kuiz.
KBT :
Kemahiran berfikir dan menyelesaikan masalah.
Kumpulan 4
-membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung ‘lalu’.
Langkah 3
(8 minit)
-membina ayat majmuk dengan menggunakan kata hubung berdasarkan ayat-ayat tunggal yang diberi.
-murid menjawab soalan penilaian yang diberikan.
BBM:
-Lembaran kerja
Penutup
(3 minit)
Aspek Kognitif
-Fungsi kata hubung dalam binaan ayat majmuk.
Aspek Afektif dan Sosial
-sebagai warganegara Malaysia yang baik, kita hendaklah menghormati bendera Jalur Gemilang.
-banyakkan membaca buku teks Bahasa Melayu supaya lancar membaca.
-mengingatkan pelajar tentang pelajaran hari.
-menerapkan nilai kepada murid.
-berperanan kepada murid.