rph

10
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN EMPAT Mata pelajaran : Bahasa Melayu Kelas : Tahun 4 Tarikh : 16 November 2011 Masa :Pukul 11.10 – Pukul 12.10 tengah hari Tajuk pengajaran : Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila. Objektif pengajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat; 1 ) Mengecam intonasi soalan tanpa kata tanya. 2 ) Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya secara logik dan tepat. 3 ) Membuat rumusan dan keputusan tentang isi kandungan pelajaran Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah mengemukakan dan menjawab soalan di persekitaran mereka.

Upload: nunggandennis

Post on 30-Jul-2015

484 views

Category:

Documents


4 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN EMPAT

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Kelas : Tahun 4

Tarikh : 16 November 2011

Masa :Pukul 11.10 – Pukul 12.10 tengah hari

Tajuk pengajaran : Bertanya dan menjawab tentang sesuatu perkara secara bertatasusila.

Objektif pengajaran : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid-murid dapat;

1 ) Mengecam intonasi soalan tanpa kata tanya.

2 ) Mengemukakan soalan bertumpu dan bercapah serta menjawabnya secara logik dan tepat.

3 ) Membuat rumusan dan keputusan tentang isi kandungan pelajaran

Pengalaman sedia ada : Murid-murid pernah mengemukakan dan menjawab soalan di persekitaran mereka.

Penerapan nilai : Interaksi yang baik, kepatuhan, berdikari, bersahsiah tinggi, serta dapat menilai dan membuat keputusan .

Alat Bantu Mengajar : Radio, pita rakaman, manila kad, komputer, buku teks dan soalan teka silang kata.

KBKK :1 ) Murid - murid dapat menginterpretasi dan membanding beza sistem pertanyaan dan kaedah jawapan tentang sesuatu

perkara secara bertatasusila.

2 ) Murid-murid dapat membuat rumusan dan keputusan secara logik tentang sesuatu perkara.

Page 2: Rph

LANGKAH /

MASA

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARAN ISI PENGAJARAN / FOKUS CATATAN

Set Induksi

( 10 Minit )

1. Guru mengajukan soalan kepada murid

tentang aktiviti yang akan dilakukan.

2. Guru meminta murid – murid

menyanyikan lagu tersebut mengikut

irama dan lagu yang dimainkan.

1. Mengajar konsep soalan dan

jawapan.

2. Murid – murid mendengar lagu

dan menyanyi mengikut intonasi

muzik.

o Pita rakaman,

o Radio

o Senikata lagu

o Bangau Oh

Bangau

o Manila kad.

Page 3: Rph

Langkah 1

( 20 Minit )

1. Guru menerangkan tentang cara

bertatasusila ketika mengajukan soalan.

2. Guru memilih dua orang murid

membaca petikan dialog di antara dua

pihak di hadapan kelas.

3. Guru mengemukakan soalan lisan

kepada murid mengenai dialog tersebut.

4. Contoh soalan :

Berapa orangkah yang terlibat

dalam dialog tersebut?

Apakah rancangan mereka?

1. Murid mengajukan soalan kepada

guru mengenai penerangan yang

diberikan oleh guru.

2. Pada masa yang sama guru

memperbetulkan kesalahan

pertanyaan murid yang kurang

bertatasusila.

3. Murid mendengar dengan peka

perbualan tersebut.

4. Murid menjawab persoalan yang

dikemukakan oleh guru dengan

tepat dan cepat serta bertatasusila.

o Pita rakaman,

o radio

Page 4: Rph

Langkah 2

( 15 minit )

1. Guru meminta beberapa orang murid

keluar ke hadapan kelas untuk menulis

beberapa contoh soalan.

2. Guru meminta beberapa murid yang lain

untuk menjawab soalan yang ditulis oleh

rakan mereka.

1. Beberapa orang murid keluar

ke hadapan lalu menulis

beberapa soalan.

2. Beberapa orang murid

seterusnya keluar ke hadapan

lalu menjawab soalan yang

ditulis oleh rakan mereka itu.

o papan tulis

o marker pen.

o Teknik:

Bersoaljawab

Page 5: Rph

Langkah 3

( 15 minit )

1. Guru menerangkan tentang cara

bertatasusila ketika menjawab persoalan.

2. Guru mengemukakan beberapa soalan

secara lisan tentang isi pelajaran yang

diajar.

3. Contoh soalan :

Apakah yang dimaksudkan

dengan tatasusila?

Bagaimana menjawab soalan

dengan bertatasusila?

1. Murid mengajukan soalan kepada

guru mengenai penerangan yang

diberikan guru.

2. Murid menjawab persoalan yang

dikemukakan oleh guru dengan

tepat dan cepat serta bertatasusila.

o Slide show

o Komputer riba.

Page 6: Rph

Langkah 4

( 15 minit )

1. Guru meminta beberapa orang murid ke

hadapan kelas untuk melakonkan watak

berdasarkan kepada dialog yang terdapat

buku teks.

2. Sesi soal – jawab antara guru dengan

murid berkaitan dengan drama yang

dilakonkan.

1. Murid keluar ke hadapan dan

melakonkan watak yang

diberikan.

2. Sesi soal-jawab antara murid dan

guru.

o Buku teks dan iringan

muzik (radio dan pita

rakaman)

Penutup

( 5 minit )

1. Guru memberikan soalan dalam bentuk

teka silang kata mengenai cara

bertatasusila semasa berkomunikasi.

1. Murid diberikan soalan dalam

bentuk teka silang kata dan

diminta untuk menghantarnya

sebelum tamat kelas.

o Soalan teka

silang kata.

Page 7: Rph
Page 8: Rph