rph

13
KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA SUKATAN PELAJARAN BAHAN BINAAN KURIKULUM ALIRAN VOKASIONAL 2006 BAHAGIAN KURIKULUM TEKNIKAL & VOKASIONAL JABATAN PENDIDIKAN TEKNIKAL KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

Upload: saujanaworld

Post on 20-Nov-2014

668 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

 

TRANSCRIPT

Page 1: RPH

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

SUKATAN PELAJARAN

BAHAN BINAAN

KURIKULUM ALIRAN VOKASIONAL 2006

BAHAGIAN KURIKULUM TEKNIKAL & VOKASIONALJABATAN PENDIDIKAN TEKNIKAL

KEMENTERIAN PELAJARAN MALAYSIA

PENDAHULUAN

Page 2: RPH

Bahan Binaan adalah satu kemahiran yang penting dalam bidang pembinaan. Pendedahan peringkat awal amat penting khususnya bagi golongan pelajar yang cenderung dan berminat dalam bidang ini. Di peringkat menengah rendah pelajar didedahkan asas ketukangan dalam matapelajaran Kemahiran Hidup. Apabila pelajar meningkat ke tingkatan empat dan lima, mereka sudah di ambang kerjaya dan perlu diberi pendedahan yang sewajarnya bagi menentukan bidang pengkhususan tertentu yang terdapat di sekolah. Matapelajaran Bahan Binaan merupakan salah satu daripada matapelajaran vokasional. Dalam matapelajaran ini pelajar didedahkan kepada bahan binaan seperti kayu, bata, konkrit dan kerja paip. Selain daripada aktiviti di bilik darjah, pelajar didedahkan juga kepada kerja amali di bengkel serta lawatan ke tapak bina bagi memperkukuhkan penguasaan dalam matapelajaran ini. Pengetahuan yang diperoleh pada peringkat ini amat penting bagi pelajar kerana ia dapat menjuruskan mereka ke arah memilih bidang kerjaya yang bersesuaian dengan minat dan kecenderungan mereka selepas menamatkan pelajaran mereka di tingkatan lima.

MATLAMAT

Matlamat matapelajaran Bahan Binaan ialah untuk melengkapkan pelajar dengan pengetahuan dan kemahiran penggunaan bahan-bahan binaan dalam industri pembinaan.

OBJEKTIF

Objektif am matapelajaran ini adalah pelajar dapat:

Objektif 1 mengenalpasti jenis kayu tempatan dan pengkelasan kayu mengikut gred;

Objektif 2 mengenalpasti dan memasang jenis barang logam dan kelengkapan serta bahan lain dalam binaan;

Objektif 3 mengetahui jenis kemasan kayu dan membuat kerja kemasan kayu;

Objektif 4 memahami prinsip ikatan bata dan melakukannya dalam bidang pembinaan bangunan;

Objektif 5 membina tembok bata,pemasangan tetulang,pemasangan lapisan kalis lembap dan kerja kemasan dalam kerja bata;

Objektif 6 mengetahui kegunaan konkrit dalam struktur binaan;

Objektif 7 melaksanakan ujian penurunan,menyediakan kiub dan membuat ujian kekuatan mampatan konkrit;

Objektif 8 mengetahui pelbagai kerja kotak bentuk konkrit dan melakukan cara pembinaannya;

Page 3: RPH

Objektif 9 memahami sistem bekalan air domestik dan kaedah agihannya;

Objektif 10

melaksanakan penyambungan kerja paip dan penggunaan alat tangan serta mesin mudah alih kerja paip;

Objektif 11

mengenal pasti ciri-ciri dan peranan usahawan, agensi yang dapat membantu usahawan serta mematuhi prosedur penubuhan perniagaan dan seterusnya menyediakan rancangan perniagaan yang mudah berkaitan “bidang kursus” yang dipelajari dalam usaha melahirkan usahawan.

Page 4: RPH

PENGAGIHAN WAKTU

Matapelajaran ini dirancang untuk diajar dalam sepuluh (10) waktu seminggu, 40 minit sewaktu dan berdasarkan kepada minima 35 minggu pengajaran setahun. Jumlah bilangan waktu untuk tempoh tingkatan empat dan lima ialah 700 waktu. Pembelajaran akan melibatkan teori dan juga kerja amali.

Bilangan waktu ini termasuk juga masa menjalankan kerja-kerja amali/projek tetapi tidak termasuk masa untuk lawatan atau lain-lain aktiviti pembelajaran. Pembahagian waktu bagi dua tahun pengajian adalah seperti berikut :-

MODUL / TOPIK AGIHAN WAKTU

JUMLAH WAKTU

MODUL 1.0: Kayu

1.1 Jenis-jenis Kayu Tempatan dan Proses Pengeluaran Kayu

1.2 Kecacatan Kayu1.3 Kebaikan Dan Keburukan Kayu Sebagai Bahan

Binaan1.4 Jenis-Jenis Produk Kayu dan Kegunaanya1.5 Kemasan Kayu

10

22

4844

106

MODUL 2.0: Barang Logam dan Kelengkapan serta Bahan Binaan Lain

2.1 Barang Logam dan Kelengkapan2.2. Bahan-Bahan Binaan Lain

364

40

MODUL 3.0: Bata

3.1 Pengenalan3.2 Bahan Kerja Batu Bata3.3 Jenis-Jenis Bata dan Bata Potong3.4 Prinsip-prinsip Ikatan Bata3.5 Jenis-jenis Ikatan Bata3.6 Kerja Bata Bertetulang3.7 Lapisan Kalis Lembap3.8 Kemasan Bata

2248

182

28

226

MODUL 4.0: Konkrit

4.1. Pengenalan4.2 Bahan Konkrit4.3 Ciri-ciri Konkrit4.4 Bancuhan Konkrit4.5 Kaedah Membancuh Konkrit4.6 Kaedah Menempatkan Konkrit4.7 Kawalan Mutu Konkrit4.8 Konkrit Bertetulang4.9 Konkrit Pra-Tegasan4.10 Kotak Bentuk Konkrit

2336

242602

56

176

Page 5: RPH

MODUL / TOPIK AGIHAN WAKTU

JUMLAH WAKTU

MODUL 5.0: Kerja Paip

5.1 Pengenalan Sumber Bekalan Air5.2 Bekalan Air Domestik5.3 Jenis-jenis Injap dan Kegunaannya5.4 Jenis-jenis Paip dan Kegunaannya5.5 Sistem Bekalan ke Bangunan Kediaman5.6 Bekalan Air Panas5.7 Kerja Paip

2242

2260

92

MODUL 6.0: Anggaran Kuantiti dan Kos

6.1 Kaedah dan Unit Ukuran6.2 Jenis Kos6.3 Membina Kadar Kos

55

30

40

MODUL 7.0: Keusahawanan

7.1 Pengenalan Kepada Keusahawanana. Definisi peniagab. Definisi usahawanc. Definisi keusahawanand. Perbezaan peniaga dan usahawane. Ciri-ciri usahawan berjayaf. Peranan usahawang. Agensi- agensi membantu pembangunan

keusahawanan

7.2 Milikan Perniagaana. Bentuk milikanb. Prosedur penubuhan perniagaanc. Cara memulakan perniagaan

7.3 Pemasarana. Definisi pemasaranb. Tujuan pemasaran c. Konsep pemasarand. Unsur-unsur pemasaran

7.4. Rancangan Perniagaana. Definisi rancangan perniagaanb. Tujuan rancangan perniagaanc. Format rancangan perniagaan d. Unsur-unsur dalam rancangan perniagaane. Penyediaan rancangan perniagaan

4

3

3

10

20

Jumlah Keseluruhan Waktu700

Page 6: RPH

OBJEKTIFDi akhir modul ini pelajar akan dapat:1. menerangkan definisi peniaga, usahawan dan keusahawanan;2. mengenal pasti dan menerangkan ciri-ciri usahawan yang berjaya;3. mengenal pasti agensi-agensi dan bagaimana agensi tersebut membantu usahawan;4. mengenal pasti bentuk milikan perniagaan yang mudah diceburi;5. mematuhi prosedur penubuhan perniagaan;6. mengenal pasti unsur-unsur dalam pemasaran;7. membina strategi pemasaran8. menyediakan rancangan perniagaan dan menilai fisibiliti sesuatu peluang perniagaan.

Isi Kandungan Pembelajaran

7.1 Pengenalan Kepada Keusahawanan

a. Definisi peniaga

b. Definisi usahawan

c. Definisi keusahawanan

d. Perbezaan peniaga dan usahawan

e. Ciri-ciri usahawan berjaya

f. Peranan usahawan

g. Agensi-agensi membantu pembangunan usahawanan

7.2 Milikan Perniagaan

a. Bentuk milikan

b. Prosedur penubuhan milikan tunggal dan perkongsian

c. Cara memulakan perniagaan

7.3 Pemasaran

a. Definisi pemasaran

b. Tujuan pemasaran

c. Konsep pemasaran

d. Unsur-unsur pemasaran

7.4 Rancangan Perniagaan

a. Definisi rancangan perniagaan

b. Tujuan rancangan perniagaan

c. Format rancangan perniagaan

d. Unsur-unsur dalam rancangan perniagaan

e. Penyediaan rancangan perniagaan

MODUL 7.0: KEUSAHAWANAN

WAKTU : 20

Page 7: RPH

Bidang Pembelajaran Hasil PembelajaranCadangan Aktiviti

Pembelajaran

7.1 Pengenalan Kepada Keusahawanan

a. Definisi peniaga 1. Menerangkan definisi peniaga, usahawan dan keusahawanan

Sumbang saran

Perbincangan

b.

c.

Definisi usahawan

Definisi keusahawanan

2. Membezakan antara peniaga dan usahawan.

3. Mengenal pasti ciri-ciri usahawan berjaya

Soal selidik

d. Perbezaan peniaga dan usahawan

4. Menerangkan peranan usahawan

e. Ciri- ciri usahawan berjaya

f. Peranan usahawan

i. Mewujudkan peluang perniagaan

ii. Memenuhi kehendak dan keperluan masyarakat

iii. Menyumbang kepada pembangunan ekonomi

iv. Meningkatkan taraf hidup

v. Penemuan dan ciptaan baru

Keratan akhbar

Kajian kes

Kajian profil usahawan

g. Agensi-agensi membantu pembangunan usahawan

i. Latihan dan pengurusan

ii. Pembiayaan

iii. Infrastruktur dan ruang niaga

iv. Pemasaran

v. Penyelidikan dan pembangunan

1. Menyenaraikan agensi dan peranannya dalam membantu pembangunan usahawan

Suai dan padan

Aktiviti pendekatan pembelajaran terbimbing (GLA)

Page 8: RPH

Bidang Pembelajaran Hasil PembelajaranCadangan Aktiviti

Pembelajaran

7.2 Milikan Perniagaan

a. Bentuk milikan

i. Milikan tunggal

ii. Perkongsian

1. Mengenal pasti ciri-ciri milikan tunggal dan perkongsian

Perbincangan

b. Prosedur penubuhan perniagaan 2. Mengenal pasti dan mengisi borang-borang pendaftaran perniagaan

3. Menerangkan prosedur pendaftaran perniagaan “on-line”

Sumbang saran

Mengisi borang

Melayari internet

c. Cara memulakan perniagaan

i. Memulakan perniagaan baru

ii. Ambil alih perniagaan sedia ada

iii. Perniagaan Francais

4. Menerangkan cara-cara usahawan memulakan perniagaan

Sumbang saran

7.3 Pemasaran

a. Definisi pemasaran 1. Menerangkan definisi pemasaran

Perbincangan

Sumbang saran

b. Tujuan pemasaran 2. Menerangkan tujuan pemasaran

Aktiviti berkumpulan menghasilkan satu brosur berkaitan produk yang hendak dipasarkan

c.

d.

Konsep pemasaran

i. Berorientasikan produk

ii. Berorientasikan pengguna

Unsur-unsur pemasaran

i. Produk

ii. Harga

iii. Agihan (saluran pemasaran)

iv. Promosi

3. Membezakan konsep pemasaran berorientasikan produk dan pengguna

4. Mengenal pasti dan menerangkan unsur-unsur pemasaran

5. Membina strategi pemasaran bagi sesuatu produk

7.4 Rancangan Perniagaan

a. Definisi rancangan perniagaan 1. Menyatakan definisi Rancangan Perniagaan

Perbincangan

b. Tujuan rancangan perniagaan 2. Mengenal pasti tujuan Rancangan Perniagaan

Perbincangan

c. Format rancangan perniagaan 3. Mengenal pasti format Rancangan Perniagaan

Format Rancangan Perniagaan

1. Pelajar menyediakan rancangan perniagaan

Page 9: RPH

Bidang Pembelajaran Hasil PembelajaranCadangan Aktiviti

Pembelajaran

d. Unsur-unsur dalam rancangan perniagaan

i. Ringkasan eksekutif dan objektif rancangan perniagaan

4. Menyediakan ringkasan eksekutif dan objektif Rancangan Perniagaan yang sesuai

Sumbang-saran

ii. Rancangan pengeluaran

iii. Rancangan pemasaran

5. Menerangkan produk atau perkhidmatan yang akan dikeluarkan

6. Melukis carta aliran proses pengeluaran

7. Membina strategi pemasaran untuk sesuatu produk yang akan dikeluarkan

Lakarkan carta aliran proses pengeluaran

Perbincangan mengikut bidang kursus

iv. Rancangan organisasi

v. Rancangan kewangan

8. Menerangkan latar belakang pemilik dan organisasi perniagaan

9. Melakarkan carta organisasi perniagaan

10. Menyenaraikan jawatan dan senarai tugas

11. Mengenal pasti perbelanjaan yang wujud di dalam organisasi (contoh: gaji bulann, sewa, caruman KWSP dan lain-lain)

12. Menyediakan rancangan kewangan

Mengumpul maklumat dan menyediakan rancangan organisasi yang terdiri daripada: -

- carta organisasi

- senarai jawatan dan tugas

Menyenaraikan perbelanjaan operasi yang terlibat

Penyediaan Pro-Forma:

Belanjawan Tunai

Untung Rugi

Kunci Kira-kira

e. Penyediaan rancangan perniagaan

13. Menyediakan rancangan perniagaan berasaskan produk yang dipilih

Aktiviti berkumpulan

Pelajar berkemahiran dalam berkomunikasi secara lisan

Contoh rancangan perniagaan yang sesuai dengan bidang kursus

Page 10: RPH

Contoh Rancangan Pelajaran HarianMata Pelajaran Aliran Vokasional

JABATAN / PANATIA

BINAAN BANGUNAN

MATA PELAJARAN / TAJUK

BAHAN BINAAN

TINGKATAN / KUMPULAN

5 BB 2

TARIKHHARIMASA

22 Ogos 2013khamis2.00 hingga 5.00 ptg

Nama Pengajar

MasaHasil

PembelajaranTugas utama / Proses / isi

pelajaranBahan sumber pembelajaran

Topik / aktivitiKeusahawananSub Topik : Pengenalan Kepada Keusahawanan

Waktu2 X 60 mnit[120 minit – 2W]

Set Induksi( 15 minit )

Perkembangan( 15 minit )

Langkah 1( 10 minit )

Menyebut dan membezakan antara peniaga dan usahawan

Mengenalpasti bentuk perniagaan dan corak urusan jual beli yang sedang dilakukan

Menyatakan definasi peniagaMenyatakan definasi usahawanMenyatakan definasi keusahawanan

Memaparkan video aktiviti urusan perniagaan. Menjelaskan akan keperluan perniagaan dalam kehidupan manusia.

Meminta pelajar menjelaskan dan pendapat berkenaan persepsi perniagaan yang dilakukan.

Menerangkan definasi peniaga, usahawan dan keusahawan

Tayangan Klip Video memaparkan aktiviti jualbeli

Edaran nota

Aktiviti secara sumbang saran dan perbincangan

Slide Power Point mengenai

Page 11: RPH

Langkah 2( 20 minit )

Langkah 3( 15 minit )

Langkah 4( 20 minit )

Langkah 5(15 minit )

Menyatakan perbezaan peniaga dan usahawanMenyatakan secara ringkas 13 ciri-ciri usahawan dengan jelas.

Menyatakan dan menghurai peranan usahawan

Menyatakan egensi yang terlibat dalam membantu pembangunan usahawan.

Menghuraikan secara ringkas peranan setiap egensi yang terlibat.

Pengayaan

Menerangkan perbezaan antara peniaga dan usahawan

Mengenalpasti ciri-ciri usahawan yang berjaya.

Menerangkan peranan usahawan1. Mewujudkan peluang

perniagaan2. Memenuhi kehendak dan

keperluan masyarakat3. Menyumbangkan kepada

pembangunan ekonomi4. Meningkatkan taraf hidup5. Penemuan dan ciptaan baru

Menyenaraikan egensi-agensi dan peranananya dalam membantu pembangunan usahawan

1. Latihan dan pengurusan2. Pembiayaan3. Infrastruktur dan ruang niaga4. Pemasaran5. Penyelidikan dan

pembangunan.

Meminta pelajar menyatakan definasi peniaga dan usahawan.Mengaitkan padanan antara egensi dan peranannya.Menulis peranan sebagai usahawan

keusahawanan

Keratan Akhbar corak perniagaan seperti Pasar Malam, kedai runcit, kedai makan dan industri

Keratan Akhbar berkenaan sumbangan, penghasilan syarikat dan aktiviti sosial ahli-ahli perniagan.

Clip video sebahagian agensi yang terlibat seperti MARA, FAMA dan MARDI.

Page 12: RPH

Penutup( 10 minit )

pengukuhan Menjawab dua soalan kuiz Edaran soalan dan pelajar menjawab soalan

Refleksi(ditulis tangan)

Aktiviti program