rph tema.docx

4
RPH Tema: Haiwan Peliharaan RANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN ( SLOT 30 MINIT ) Nama Kelas Prasekolah Seri Mawar Bilangan Murid 16 orang Masa 9.00 – 9.30 pagi Tarikh 18 Oktober 2012 Tunjang Utama Komunikasi ( Bahasa Malaysia ) Tema Subtema Alam Hidupan Haiwan Peliharaan Standard Pembelajaran Utama BM 2.2.3 – Bersoal jawab berdasarkan tema, minat dan situasi semasa. BM 3.5.1 – Membatangkan ( mengeja sambil membaca ) suku kata untuk menjadi perkataan. Standard Pembelajaran lain yang disepadukan ST 3.1.2 – Mengenal pasti bahagian badan haiwan KTI 1.1.5 – Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu PM 12.1.1 – Menjayakan aktiviti secara berkumpulan Objektif Pelajaran Pada akhir pengajaran murid dapat :- 1) Mengecam bunyi dan mengenali haiwan jinak 2) Membaca perkataan dengan betul 3) Menganalisis dan melabel bahagian badan ikan. Kemahiran Berfikir 1) Memberikan pendapat dan mengenal pasti jenis-jenis haiwan peliharaan 2) Menjana idea murid Fokus MI Kecerdasan naturalistik Pengetahuan Sedia Ada Murid telah mengetahui dan mengenali beberapa jenis haiwan peliharaan melalui pengalaman sedia ada murid dari pembelajaran yang lalu. Penerapan Nilai Bekerjasama, kasih sayang, menjaga dan memelihara

Upload: li-ai-lau

Post on 05-Dec-2015

234 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Tema.docx

RPH Tema: Haiwan PeliharaanRANCANGAN PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN ( SLOT 30 MINIT )

Nama Kelas Prasekolah Seri Mawar

Bilangan Murid 16 orang

Masa 9.00 – 9.30 pagi

Tarikh 18 Oktober 2012

Tunjang Utama Komunikasi ( Bahasa Malaysia )

TemaSubtema

Alam HidupanHaiwan Peliharaan

Standard Pembelajaran Utama BM 2.2.3 – Bersoal jawab berdasarkan tema, minat                   dan situasi semasa.

BM 3.5.1 – Membatangkan ( mengeja sambil                   membaca ) suku kata untuk menjadi                   perkataan.

Standard Pembelajaran lain yang disepadukan ST 3.1.2   – Mengenal pasti bahagian badan haiwan

KTI 1.1.5 – Mewarnakan gambar dalam ruang tertentu

PM 12.1.1 – Menjayakan aktiviti secara berkumpulan

Objektif Pelajaran Pada akhir pengajaran murid dapat :-1)  Mengecam bunyi dan mengenali haiwan jinak2)  Membaca perkataan dengan betul3)  Menganalisis dan melabel bahagian badan ikan.

Kemahiran Berfikir       Memberikan pendapat dan mengenal pasti jenis-jenis haiwan peliharaan      Menjana idea murid

Fokus MI Kecerdasan naturalistik

Pengetahuan Sedia Ada Murid telah mengetahui dan mengenali beberapa jenis haiwan peliharaan melalui pengalaman sedia ada murid dari pembelajaran yang lalu.

Penerapan  Nilai Bekerjasama, kasih sayang, menjaga dan memelihara haiwan

Alatan dan Bahan Komputer riba, LCD, pembesar suara, gambar haiwan, kad perkataan, gam, kertasA4, pensel warna

Page 2: RPH Tema.docx

Fasa IsiKandungan

Aktiviti Pengajaran Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Permulaan / Mencungkil idea

( 7 Minit )

Sesi bersoal jawab*membina pengetahuan

Penerangan guru secara ringkas mengenai haiwan peliharaan.

1.1 Guru memperdengarkan bunyi-bunyi haiwan dan  meminta murid mengenalpasti bunyi haiwan peliharaan.

1. 1.Guru menayangkan gambar  jenis-jenis haiwan peliharaan  kepada murid.

2.Contoh :

Guru bersoal jawab dengan murid ciri-ciri haiwan tersebut dan bunyinya.

3.Guru mengaitkan soalan dengan pengetahuan sedia ada murid

Murid mendengar penerangan guru dan bersoal jawab.

Murid mendengar arahan guru secara bertatasusila

1.Murid mendengar bunyi haiwan dan meneka bunyi haiwan peliharaan.

2.Murid mengenali jenis-jenis haiwan peliharaan  yang terdapat di persekitaran.

Murid memberi respon:-.Murid menyatakan mengenai ciri-ciri dan bunyi haiwan tersebut berdasarkan gambar haiwan peliharaan yang telah dipaparkan

3.Murid menceritakan pengalaman masing-masing

Strategi/Teknik

Penyoalan seluruh kelas

Perkembangan bahasa murid

KB ; menjana         Idea

ABMKomputer ribaPembesar suara

Gambar haiwan

Menstruktur semula idea

( 5 minit )

Mencungkil perasaan ingin tahu murid melalui inkuri penemuan

1.Guru menunjukkan bahagian badan ikan

2.Membimbing murid menyebut nama bahagian badan ikan.

3.Guru meminta murid mengeja suku kata menjadi perkataan yang betul

1.Guru membahagikan murid kepada 5 kumpulanPenerangan mengenai aktiviti2.Guru akan mengedarkan kad-kad perkataan bahagian badan ikan kepada kumpulan masing-masing

1.Murid mengenali haiwan peliharaan. Contoh: ikan

2.Murid menyebut nama bahagian badan ikan

3. Murid mengeja perkataan tanpa

Strategi/Teknik:Mengaitkan pengajaran lepas dengan pelajaran baru

Perkembangan bahasa murid

KB ; menjana         Idea

ABM

Kad perkataanGambar ikan

Page 3: RPH Tema.docx

Menstruktur semula idea

( 5 minit )

Penerangan beserta aktiviti yang sesuai

3.Guru meminta setiap kumpulan melabel bahagian badan ikan pada gambar yang telah disediakan.

4. Mewarna gambar haiwan

bimbingan guru

1.Murid mendengar penerangan dari guru

2.Murid memerhati dan mengaitkan pengalaman

Strategi/Teknik:Inkuairi penemuan

ABM

Kad perkataan bahagian badan ikan

Gambar ikan

Nilai murni:Kerjasama Berdikari

Aplikasi Idea( 10 minit )

Menjalankan aktiviti mengikut kumpulan yang telah ditetapkan

 Melabel bahagian badan haiwan

1.Guru meminta murid memulakan aktiviti

2.Guru memantau dan memerhati hasil kerja murid

3.Murid menyelesaikan masalah

1.Murid bergerak dalam kumpulan yang telah ditetapkan.

2.Murid mengenal pasti bahagian badan ikan

3.Murid mengecam perkataan nama bahagian badan ikan

4.Murid melabel bahagian badan ikan. Contoh :

5.Murid mewarna gambar mengikut kreativiti

Strategi/Teknik:Menjalankan aktiviti kumpulan diikuti pembentangan hasil kerja

Nilai :Bekerjasama,Berani mencuba

Penutup( 3 minit )

Membuat kesimpulan

1.Bersoaljawab dan mengemukakan beberapa soalan  mengenai haiwan peliharaan yang dipelajari dan penerapan nilai murni seperti  menjaga dan menyanyangi haiwan

1.Murid menjawab soalan guru dan menyatakan  idea

Strategi/Teknik:Penyoalan kepada semua murid.Perkembangan bahasaMenjana ideaNilai:Sayangi haiwan

Page 4: RPH Tema.docx