copy of matematik tahun 4

10
RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5 Tarikh : 14 .01.2013 Masa : 7.50 - 8.50 am ( 1 jam ) Kehadiran : 30/30 Kelas : 5 Berlian Tajuk : Timbangan Berat Bidang : Ukuran dan sukatan HPK : Aras 1 : a) Mengenal alat-alat timbang b) Membaca alat-alat timbang dalam unit kg dan g. Pengetahuan : Murid pernah melihat alat timbang di kedai runcit. Sedia Ada Murid Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat : Pembelajaran a) Mengenal alat-alat timbang yang berlainan skala. b) Membaca alat-alat timbang dengan betul dan tepat. c) Mengukur berat dalam unit kg dan g. Nilai murni : Berkepimpinan, bekerjasama dan mendengar arahan.

Upload: ismail-kasim

Post on 27-Nov-2015

57 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: Copy of Matematik Tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5

Tarikh : 14 .01.2013

Masa : 7.50 - 8.50 am ( 1 jam )

Kehadiran : 30/30

Kelas : 5 Berlian

Tajuk : Timbangan Berat

Bidang : Ukuran dan sukatan

HPK : Aras 1

: a) Mengenal alat-alat timbang

b) Membaca alat-alat timbang dalam unit kg dan g.

Pengetahuan : Murid pernah melihat alat timbang di kedai runcit.

Sedia Ada

Murid

Objektif : Di akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :

Pembelajaran a) Mengenal alat-alat timbang yang berlainan skala.

b) Membaca alat-alat timbang dengan betul dan tepat.

c) Mengukur berat dalam unit kg dan g.

Nilai murni : Berkepimpinan, bekerjasama dan mendengar arahan.

Page 2: Copy of Matematik Tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5

LANGKAH ISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARAN

NOTADAN PEMBELAJARAN

Set Induksi Pengenalan bagi jenis-jenis 1. Guru menunjukkan gambar jenis- BBM :

( 5 minit ) alat timbang jenis alat timbang yang berlainan Gambar alat-alat

skala. timbang

2. Guru bertanya kepada murid di KBKK :

mana mereka boleh dapati alat-alat Menganalisa bahan

timbang tersebut.

3. Murid-murid akan memberi

jawapan sama ada mereka boleh

dapati alat-alat tersebut di pasar

atau di pasar raya atau di pasar

malam.

4. Guru bertanya kepada murid

apakah kegunaan alat tersebut.

5. Murid akan memberi jawapan

untuk menimbang daging, sayur,

beras, gula dan sebagainya.

Segala jawapan diterima.

Langkah 1 Membaca alat timbang 1. Guru menerangkan cara mengguna BBM :

( 15 minit ) 500 g kan alat-alat timbang tersebut Gambar alat-alat

0.5 kg dan cara membaca skala pada timbang.

alat timbang tersebut.

Contohnya: setiap satu skala KBKK :

bagi penimbang 2 skala ia bernilai Menganalisa dan

500 g atau 0.5 kg setiap satu skala. membuat pemerhatian

Page 3: Copy of Matematik Tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5

LANGKAH ISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARAN

NOTADAN PEMBELAJARAN

250 g Bagi penimbang berskala 4, setiap

0.25 kg satu skala bernilai 250 g atau

0.25 kg.

Bagi penimbang skala 5, setiap

200 g satu skala bernilai 200 g atau 0.2kg.

0.2 kg

100 g Bagi penimbang skala 10, setiap

0.1 kg satu skala bernilai 100 g atau 0.1 kg

2. 4 orang murid akan dipilih untuk

membaca skala yang ditunjukkan

2.5 kg 1.25 kg pada gambar penimbang tersebut.

2500 g 1250 g

3.4 kg 2.2 kg

Page 4: Copy of Matematik Tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5

3400 g 2200 g

LANGKAH ISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARAN

NOTADAN PEMBELAJARAN

Langkah 2 Gerak kerja kumpulan. 1. Murid dibahagi kepada 5 kumpulan.BBM :

( 15 minit ) 2. Setiap kumpulan akan diberi 1 Jadual, alat timbang,

jenis alat penimbang dan beberapa buah-buahan

objek serta jadual.

3. Guru memberi arahan kepada Nilai murni :

kumpulan untuk menimbang Bekerjasama,

objek yang sama. mendengar arahan

Contoh: 2 biji durian. berkepimpinan.

4. Guru dan murid membuat

pemerhatian terhadap bacaan KBKK :

pada alat penimbang. Menganalisa

5. Guru membuat penegasan bahawa

bacaan skala pada alat penimbang Teknik :

hendaklah bermula dari sifar. Kerja amali

Langkah 3 Perbincangan hasil kerja 1. Wakil murid bagi setiap kumpulan Nilai murni :

( 5 minit ) akan mencatatkan setiap hasil Bekerjasama,

pemerhatian di dalam jadual yang mendengar arahan

disediakan di papan hitam. berkepimpinan.

2. Guru telah menyediakan jawapan KBKK :

yang sebenar bagi hasil kerja Menganalisa

tersebut dan memaparkan jawapan

di papan hitam.

Langkah 4 Latihan bertulis 1. Guru mengedarkan lembaran kerja Nilai murni :

( 25 minit ) mengenai bacaan pada alat Bekerjasama,

timbang. mendengar arahan

Page 5: Copy of Matematik Tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5

berkepimpinan.

2. Murid membuat latihan dengan KBKK :

bantuan guru. Menganalisa

LANGKAH ISI KANDUNGANAKTIVITI PENGAJARAN

NOTADAN PEMBELAJARAN

Penutup Rumusan 1. Seorang murid dipilih untuk mem KBKK :

( 5 minit ) buat rumusan mengenai tajuk Membuat rumusan

yang mereka pelajari pada hari

ini dengan bantuan guru iaitu

" cara membaca timbang dengan

betul dan tepat ".

2. Guru memberi penghargaan kepada

kumpulan murid yang telah berjaya

mengisi jadual penimbang dengan

betul dan tepat.

Page 6: Copy of Matematik Tahun 4

RANCANGAN PENGAJARAN MATEMATIK TAHUN 5

NAMA KUMPULAN

BAHAN KG G

1 biji durian

2 biji durian

10 biji pulasan

15 biji rambutan

10 biji manggis