tutorial 9
DESCRIPTION
fsafsavTRANSCRIPT
Tutorial 9 :
Rancangan pengajaran harian untuk pedagogi kelas bercantumRANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
1.Tarikh / masa25 Julai 2009 / 8.45 pagi 9.45 pagi
2.Mata pelajaranBahasa Melayu
3.Tajuk Sang Kancil Menipu Harimau
4.Tahun4 Bestari5 Bestari
5.Bilangan murid10 orang12 orang
HPU/HPK
5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi, dan gaya pembacaan yang sesuai.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.5.0 Membaca kuat dengan kelancaran sebutan, intonasi dan gaya pembacaan yang sesuai.
5.1 Membaca kuat perkataan dan ayat dengan sebutan dan
intonasi yang betul dan
memahami perkara yang dibaca.
6.ARAS
Aras 1
i. Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
Aras 1
i. Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.
HPS8.1 Membina dan menulis perkataan, ayat tunggal dan ayat majmuk.
8.2 Membina dan menulis ayat
tunggal dan ayat majmuk
dalam sesuatu penulisan
teks tentang sesuatu tajuk.
ARASAras 1
i. Membina perkataan dan pelbagai jenis ayat berdasarkan topik yang diberikan.
Aras 1
i. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.
7.OBJEKTIFPada akhir pembelajaran murid dapat :
i. Membaca kuat perkataan dan ayat berdasarkan teks Sang Kancil Menipu Harimau dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.ii. Membina dan menulis ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja berdasarkan teks Sang Kancil Menipu Harimau.
Pada akhir pembelajaran murid dapat :i. Membaca kuat perkataan dan ayat berdasarkan teks Sang Kancil Menipu Harimau dengan sebutan dan intonasi yang betul dan memahami perkara yang dibaca.
ii. Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan teks Sang Kancil Menipu Harimau.
8.KEMAHIRAN BAHASA
( tandakan mana yang berkenaan )
MENDENGAR
MEMBACA
BERTUTUR
MENULIS
MENDENGAR
MEMBACA
BERTUTUR
MENULIS
9.SISTEM BAHASA
( tandakan mana yang berkenaan )TATABAHASA
EJAAN
KOSA KATA
SEBUTAN & INTONASI
PERIBAHASA
TATABAHASA
EJAAN
KOSA KATA
SEBUTAN & INTONASI
PERIBAHASA
10.PENGISIAN KURIKULUM
Ilmu
Pendidikan Moral, Teknologi maklumatNilai
Amanah, Tidak MenipuKewarganegaraan
-Peraturan Sosio Budaya
-
Ilmu
Pendidikan Moral, Teknologi maklumatNilai
Amanah, Tidak Menipu
Kewarganegaraan
-
Peraturan Sosio Budaya
-
11.KEMAHIRAN BERNILAI TAMBAH
KEM. BERFIKIR
KECERDASAN PELBAGAI
KEM. BELAJAR CARA BELAJAR
KAJIAN MASA DEPAN
KEM. TMK
KEM. KONSTRUKTIVISME
KEM. KONTEKSTUAL
KEM. BERFIKIR
KECERDASAN PELBAGAI
KEM. BELAJAR CARA BELAJAR
KAJIAN MASA DEPAN
KEM. TMK
KEM. KONSTRUKTIVISME
KEM. KONTEKSTUAL
12.BAHAN BANTU MENGAJAR
Petikan teks Sang Kancil Menipu Harimau, kad gambar, komputer riba dan lembaran kerja.
Petikan teks Sang Kancil Menipu Harimau, komputer riba, kad manila, lembaran kerja.
13.PENGETAHUAN SEDIA ADA
Murid pernah membaca cerita-cerita dongeng.Murid pernah membaca cerita dongeng dan tahu serba sedikit mengenai ayat tunggal dan ayat majmuk.
Langkah dan masa
TahunIsi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan
Set induksi
( 5 minit )
8.45 pagi
8.50 pagi4 & 5
Bahan :
Kad Gambar Haiwan (kancil dan harimau)Teknik penyoalan :
Contoh soalan:
i. Apakah haiwan ini?ii. Dimanakah haiwan ini berada?i. Guru bertanyakan tentang binatang peliharaan pelajar.ii. Guru menunjukkan kad gambar haiwan kepada murid.
iii. Guru bersoal jawab dengan murid-murid tentang gambar haiwan tersebut.- Pembelajaran Kontekstual :
menghubung kaitkan isi pelajaran dengan pengalaman sedia ada murid.
Langkah 1
(10 minit )
8.50 pagi
9.00 pagi4 & 5
Bahan :
Petikan teks cerita Sang Kancil Menipu Harimau.
i. Guru mengedar petikan cerita kepada murid.
ii. Guru membaca petikan tersebut dan murid menyemak bacaan.
iii. Secara berkumpulan, murid dikehendaki membaca petikan dengan nada dan intonasi yang sesuai sambil murid lain menyemak bacaan.
iv. Guru membetulkan jika terdapat kesalahan.Kemahiaran belajar cara belajar : Mendengar dengan cekap.
Langkah 2
( 20 minit)9.00 pagi
9.20 pagi4 & 5
Bahan :
1. LCD2. Komputer riba
i. Guru memaparkan tayangan slaid soalan kefahaman berkaitan petikan yang dibaca.
ii. Secara berkumpulan, murid dikehendaki menyelesaikan soalan tersebut.iii. Jawapan yang betul diberikan markah.Kemahiran Belajar Cara Belajar :
Memahami teks yang dibaca.
Belajar secara berkumpulan.
Kemahiran TMK :
Tayangan slaid soalan kefahaman.
Langkah 3
(10 minit )
9.20 pagi
9.30 pagi4
5
Bahan :
Petikan teks cerita Sang Kancil Menipu Harimau
Bahan :
Petikan teks cerita Sang Kancil Menipu Harimau
Kata Kerja :
Duduk
Mencari
Makan
Mendengar
Menunggu
Menunjukkan
Memberikan
Memandang
mengejar
i. Guru meminta murid membulatkan kata kerja dalam petikan yang diberi.
ii. Guru menyemak jawapan bersama murid.
i. Guru menyuruh murid menyenaraikan seberapa banyak kata kerja dalam petikan teks tersebut.ii. Guru menyuruh murid membina dua ayat tunggal daripada lima kata kerja yang tersenarai dalam petikan tersebut.
iii. Guru mengadakan sesi perbincangan bersama murid- murid mengenai jawapan mereka.Kemahiran Berfikir:
Menjana idea dan fikiran.
Kemahiran Berfikir:
Menjana idea dan fikiran.
Langkah 4
(10 minit )
9.30 pagi
9.40 pagi4
5
Bahan :
Petikan teks cerita Sang Kancil Menipu Harimau.
Bahan :
Petikan teks cerita Sang Kancil Menipu Harimau.i. Di dalam kumpulan, murid dikehendaki membina ayat tunggal dengan menggunakan kata kerja yang telah dibulatkan.
ii. Guru menyemak jawapan bersama murid.
i. Guru menerangkan serba sedikit mengenai Ayat Majmuk kepada murid-murid.ii. Guru menulis dua ayat di papan tulis. Seterusya guru menyuruh tiga orang murid menggabungkn dua ayat tersebut menjadi satu petikan.iii. Guru mengadakan sesi perbincangan bersama murid-murid.
Kemahiran Berfikir
Menjana idea dan fikiran
Kemahiran Belajar Cara Belajar :
Belajar secara berkumpulan.
Kemahiran Berfikir
Menjana idea dan fikiran
Kemahiran Belajar Cara Belajar :
Belajar secara berkumpulan.
.Penutup
( 5 minit )9.40 pagi
9.45 pagi4 & 5Bunyi- bunyian haiwan.i. Guru memperdengarkan bunyi-bunyian haiwan yang ditunjukkan gambar.
ii. Murid melakukan pergerakan harimau dalam bulatan sambil mengikut bunyi harimau.
Kecergasan Pelbagai: Kinestetik
Pergerakan
Muzik
Pengayaan
: Baca cerita Sang Kancil Menipu Harimau daripada buku di Pusat
Sumber.
Pemulihan
: Baca petikan teks cerita berulang kali.
PETIKAN TEKS CERITA SANG KANCIL MENIPU HARIMAU
Harimau ternampak Sang Kancil duduk di bawah sepohon pokok. Pada ranting pokok itu ada sarang tebuan.
Hah, Sang Kancil ! Puas aku cari kamu, sekarang baru bertemu, kata harimau. Apalagi yang kamu hendak, harimau? tanya Sang Kancil.Aku nak makan kamu, kata harimau.Nak makan aku? Eh, sekarang tak boleh, harimau, kata Sang Kancil .
Sang Kancil memberitahu dia sedang menjalankan perintah Raja Sulaiman.
Aku diperintahkan menunggu benda ini, kata Sang Kancil sambil menunjukkan ke arah sarang tebuan.
Sang Kancil memberitahu harimau itulah gong Raja Sulaiman.
Baginda akan mendengar bunyi gong ini apabila baginda hendak ke hutan, kata Sang Kancil. Tentu sedap bunyi gong raja, kata harimau.Sudah tentulah. Siapa yang mendengarnya akan rasa gembira, kata Sang Kancil sambil memandang ke arah sarang tebuan itu.
Harimau meminta Sang Kancil memalu gong itu kerana ia sangat ingin mendengarnya. Sang Kancil tidak mahu kerana katanya ia hanya diperintahkan supaya menjaganya, dan bukan memalunya.
Tolonglah, Sang Kancil. Palulah gong raja itu. Baginda bukan ada di sini, kata harimau merayu.Tak boleh. Kalau aku palu gong ini, bermakna aku tak jujur, kata Sang Kancil.Bagaimana kalau aku yang memalunya,kata harimau.
Sang Kancil terdiam dan berfikir seketika.
Baiklah harimau. Jika kamu ingin memalu gong raja ini, biarlah aku pergi jauh dari sini, kata Sang Kancil.
Sang Kancil memberikan sebatang kayu kepada harimau.
Palulah gong itu dengan kayu ini apabila aku suruh, kata Sang Kancil.
Sang kancil pergi dari pokok itu. Apabila sudah jauh,ia berteriak dengan kuat ,
Harimau, palu!
Harimau pun memalu sarang tebuan itu. Wah, apabila sarangnya dipalu, maka keluarlah semua tebuan itu lalu menyengat harimau.
Aummmm! Harimau mengaum dengan kuatnya. Dia meraung kesakitan. Semua tebuan itu menyerang seluruh badannya. Harimau lari dengan laju sekali. Akan tetapi tebuan-tebuan terus mengejarnya. Mujurlah ia terjumpa sungai. Ia pun terjun ke dalam sungai untuk menyelamatkan dirinya.CONTOH GAMBAR HARIMAU