rph
DESCRIPTION
yTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU
TARIKH : 1 OKTOBER 2013
MASA : 8.00 PAGI – 9.00 PAGI
TAHUN : 1 COMPETENT
BILANGAN MURID : 30 ORANG
MATA PELAJARAN : BAHASA MELAYU
TEMA : KESIHATAN DAN KEBERSIHAN
TAJUK : SAYA JAGA KEBERSIHAN
STANDARD KANDUNGAN : 5.1 MEMAHAMI DAN MENGGUNAKAN GOLONGAN KATA DENGAN BETUL MENGIKUT
KONTEKS
STANDARD PEMBELAJARAN : 5.1.1 MEMAHAMI DAN MENGGUNAKAN KATA NAMA AM YANG MUDAH DENGAN BETUL
MENGIKUT KONTEKS
OBJEKTIF PEMBELAJARAN : PADA AKHIR PROSES PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN, MURID-MURID DAPAT:
1. MENYENARAIKAN SEKURANG-KURANGNYA TIGA PERKATAAN KATA NAMA AM
ANGGOTA BADAN DENGAN BETUL.
2. MEMBINA TIGA AYAT TUNGGAL DENGAN MENGGUNAKAN KATA NAMA AM
ANGGOTA BADAN.
SISTEM BAHASA : TATABAHASA
1. KATA NAMA AM ANGGOTA BADAN
PENGISIAN KURIKULUM : 1. ILMU : KESIHATAN
2. NILAI MURNI : KEBERSIHAN DIRI, KASIH SAYANG
3. PERATURAN SOSIOBUDAYA : AMALAN KEBERSIHAN
ELEMEN NILAI TAMBAH : 1. KEMAHIRAN BERFIKIR:
PENYOALAN, MENGHUBUNG KAIT, MEMBANDING BEZA, MENYELESAIKAN
MASALAH
2. PEMBELAJARAN KONTEKSTUAL:
MENGHUBUNG KAIT DENGAN AMALAN KEBERSIHAN DALAM KEHIDUPAN
SEHARIAN
3. KECERDASAN PELBAGAI:
VERBAL LINGUISTIK, INTERPERSONAL, INTRAPERSONAL, MUZIK
4. KEMAHIRAN BELAJAR CARA BELAJAR:
MENGUMPUL MAKLUMAT, MEMPROSES MAKLUMAT, KEMAHIRAN MEMBUAT
PERSEMBAHAN
EMK : KREATIVITI DAN INOVASI
BAHAN BANTU MENGAJAR :
PENGETAHUAN SEDIA ADA : MURID BIASA MENGAMALKAN AMALAN KEBERSIHAN DIRI DALAM KEHIDUPAN
SEHARIAN MEREKA.
LANGKAH / MASA ISI PELAJARAN LANGKAH DAN AKTIVITI CATATAN
SET INDUKSI
( 5 MINIT )
Peralatan kebersihan diri:
Tuala mandi
Sabun mandi
Berus gigi
Ubat gigi
Lampiran 1
1. Guru menunjukkan
bahan maujud peralatan
kebersihan diri.
2. Guru dan murid bersoal
jawab penggunaan
peralatan tersebut.
3. Guru mengaitkan
jawapan murid dengan
tajuk pelajaran hari ini.
BBB:
- Bahan maujud
ENT:
- KB: Menghubung kait
BCB:
- Mengumpul maklumat
KP:
- Verbal linguistik
- Intrapersonal
- Interpersonal
NILAI MURNI:
- Kebersihan
PEMBELAJARAN:
- Pembelajaran
Kontekstual
LANGKAH 1 LAGU GOGOK GIGI 1. Murid diperdengarkan BBB:
( 10 MINIT )
Upin dan Ipin
Lampiran 2
rakaman lagu ‘Bangun
Pagi Upin Dan Ipin”
2. Murid-murid diminta
menyanyikan lagu
bersama-sama dengan
guru.
3. Murid diminta
melakukan gerak kreatif
berdasarkan seni kata
lagu tersebut.
- Teks lagu
- Rakaman lagu
- LCD
TEKNIK:
- Pemerhatian
- Tunjuk Cara
- Olah Tubuh
LANGKAH 2 LAGU BANGUN PAGI 1. Guru mengedarkan teks
lagu kepada semua
KP:
( 20 MINIT ) Lirik Lagu Gosok Gigi
- Rujuk Lampiran 2
KREATIVITI DAN INOVASI:
- Murid menyanyikan lagu
‘Gosok Gigi‘ sambil
membuat gerak kreatif.
murid.
2. Murid-murid diminta
membaca teks lagu
tersebut secara
berkumpulan.
3. Murid-murid diminta
mengenal pasti jenis
kata yang bergaris.
4. Guru meminta murid-
murid menyatakan kata
nama am.
5. Guru menerangkan
jenis kata nama am.
- Intrapersonal
- Kinestatik
NILAI MURNI:
- Bekerjasama
- Berani, Yakin
BBB:
- Teks lagu
EMK:
- Kreativiti dan inovasi
LANGKAH 3 KATA NAMA AM
1. Muka
1. Guru mempamerkan
gambar tubuh manusia.
2. Murid diminta
BBB:
- Gambar tubuh manusia
( 10 MINIT ) 2. Gigi
3. Badan
4. hati
memotong cebisan
kertas warna dan
membuat kolaj
berdasarkan gambar
yang diberi.
3. Selepas itu murid-murid
perlu melabelkan
anggota badan
manusia.
4. Murid diminta membina
ayat tunggal
berdasarkan kata nama
am.
5. Guru menyemak hasil
kerja murid.
- Kad perkataan
BCB:
- Menjana idea bagi
membina ayat tunggal
KP:
- Verbal linguistik
- Intrapersonal
LANGKAH 4
( 10 MINIT )
ANGGOTA BADAN:
- Tangan
- Kaki
PENGAYAAN:
1. Murid diminta mencatat
kata nama am anggota
BBB:
- Lembaran Kerja
- Jari
- Kuku
- Muka
badan berdasarkan
petikan yang disediakan
oleh guru.
PEMULIHAN:
1. Memadankan kata
nama am anggota
badan berdasarkan
gambar yang diberi.
KB:
- Menyelesaikan masalah
KP:
- Verbal linguistik
- Interpersonal
NILAI MURNI:
- Yakin, Berani
PERATURANSOSIO
BUDAYA:
- Berbudi bahasa
PENUTUP
( 5 MINIT )
KOGNITIF:
RUMUS ISI PELAJARAN
- Cara menyanyikan lagu
‘Bangun Pagi’ dengan
kelancaran dan aksi
1. Murid diminta menyebut
kata nama am yang
telah dipelajari.
BBB:
- LCD
- SKRIN
- LIRIK LAGU
yang menarik.
SOSIAL:
- Pujian dan galakan
selepas nyanyian lagu.
2. Guru memberi pujian
atas sikap murid dan
meminta murid-murid
menyanyikan lagu
diiringi muzik latar dan
paparan lirik.
KB:
- Merumus
NILAI MURNI:
- Amalan budi bahasa
KP:
- Verbal Linguistik
- Intrapersonal