rph

5
Mata Pelajaran/ Kelas Bahasa Malaysia / 2 Cemerlang Tarikh / Hari 29 April 2012 / Ahad Durasi 7.45 8.45 pagi Bil.Murid 35 orang Tema Sihat dan Cerdas Tajuk Bersenam Menyihatkan Badan Objektif Pada akhir pembelajaran, murid dapat : i.menyebut kata adjektif pancaindera . ii.menulis kata adjektif pancaindera di dalam ayat dengan betul Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata dengan betul mengikut konteks. Standard Pembelajaran 5.1.1 Memahami dan menggunakan kata adjektif

Upload: mary-sharpe

Post on 14-Nov-2015

9 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Mata Pelajaran/ KelasBahasa Malaysia / 2 Cemerlang

Tarikh / Hari29 April 2012 / Ahad

Durasi7.45 8.45 pagi

Bil.Murid35 orang

TemaSihat dan Cerdas

TajukBersenam Menyihatkan Badan

ObjektifPada akhir pembelajaran, murid dapat :i.menyebut kata adjektif pancaindera .ii.menulis kata adjektif pancaindera di dalam ayat dengan betul

Standard Kandungan 5.1 Memahami dan menggunakan golongan kata denganbetul mengikut konteks.

Standard Pembelajaran

5.1.1 Memahami dan menggunakan kata adjektif pancainderadengan betulmengikut konteks.

Sistem BahasaTatabahasa - Kata adjektif

IlmuPendidikan Kesihatan, Pendidikan Jasmani

Nilai MurniKebersihan,Kesihatan, Kecergasan

KBTKB Membuat KesimpulanKontekstual - Menghungkaitkan

BBMPermainan Puzzle, Teks petikan, lembaran kerja

Aktiviti pengajaran dan Pembelajaran

Langkah/MasaIsi PelajaranGuruMuridBBM

Set induksi( 5 minit )

1.Guru mengedarkan bahan untuk permainan Puzzle.

2. Guru minta murid mencantum kad menjadi perkataan dan menyebutnya.

3. Bersoaljawab dengan murid tentang perkataan yang telah terbentuk.

1.Murid mencantumkan pecahan kad menjadi perkataan.

2.Murid menyebut perkataan yang terbentuk.

3. Murid menjawab soalan secara lisan.

Pecahan kad

Langkah 1

( 5 minit )

Bacaan Mekanis1.Guru minta ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks .

2. Minta murid membaca dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

1.Ketua kumpulan mengedarkan kertas petikan teks kepada semua ahli dalam kumpulannya.

2.Murid membaca petikan dan menggariskan kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

Petikan teks

Langkah 2

( 5 minit )

Menyebut kata adjektifdalam petikan1.Minta murid sebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

2.Minta murid menulis kata adjektif yang terdapat dalam petikan di papan tulis.

3.Minta murid lain membaca kuat perkataan yang ditulis di papan tulis.

1.Murid menyebut kata adjektif yang terdapat dalam petikan.

2.Beberapa orang murid menulis kata adjektif di papan tulis.

3.Murid lain membaca perkataan yang ditulis di papan tulis.

Langkah 3

( 10 minit )Menyiapkan lembaran kerja1.Guru mengedarkan lembaran kerja .

2.Guru menerangkan cara meyiapakan lembaran kerja.

1.Murid mendapatkan lembaran kerja.

2. Mengisi tempat kosong dengan kata adjektif yang betul.Lembaran kerja

Penutup( 5 minit )

Menyebut kembali kata adjektif yang telah dipelajari1.Guru bersoal jawab tentang kata adjektif dan minta murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.1.Murid menyebut kembali semua kata adjektif yang telah dipelajari.

ANCANGAN PELAJARAN HARIAN:

Mata pelajaran : Bahasa MelayuKelas : 2 BudimanTarikh : 5 April 2012Masa : 7.40 pagi 8.40 pagiBilangan murid : 21 orangTema : Sihat dan CerdasTajuk : Bersenam Menyihatkan BadanObjektif pembelajaran : Pada akhir pelajaran murid dapat: i. memahami dan menggunakan kata adjektif pancaindera dengan betul mengikut konteks. ii. Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayat.Pengetahuan sedia ada: i. Murid pernah melakukan aktiviti senaman dan berjoging. ii. Murid telah belajar kata adjektif dalam pelajaran yang lepas.Konsep : Bersenam dapat menyihatkan badan.Bahan : Gambar, benda maujud, buku teks, buku aktivitiNilai : Cergas, sihat, kerjasama, kerajinanKemahiran : i. Memberikan jawapan yang sesuai dengan soalan yang dikemukakan. ii. Membina ayat berdasarkan perkataan yang diberikan.Langkah/MasaIsi PelajaranAktiviti Pengajaran PembelajaranCatatan

Aktiviti GuruAktiviti Murid

Set Induksi(5 minit)-Kata adjektif pancaindera-Menunjukkan gambar dan benda maujud kepda murid.Menyatakan kata adjektif pancaindera pada gambar dan benda maujud yang ditunjukan oleh guru.BBM:-Minyak wangi-Gula-gula-Meja Murid-Gambar-Lagu Strategi:-Perbincanganseluruh kelas

PerkembanganLangkah 1(15 minit)Membaca petikan teks SenamrobikMeminta murid membaca petikan teks serta meminta murid melengkapkan tempat kosong.Murid membaca petikan teks serta melengkapkan tempat kosong dalam teks.Strategi:-Bercerita secara didik hibur.

Langkah 2(5 minit)Membaca petikan teks dengan intonasi yang betulMeminta murid membaca kembali petikan teks yang telah lengkap dengan intonasi yang betul.Murid membaca petikan teks dengan intonasi yang betul.Strategi:-bacaan lancar

Langkah 3(20 minit)Menyenaraikan kata adjektif pancaindera dan bina ayatGuru membahagikan murid kepada lima kumpulan. Setiap kumpulan diminta menyenaraikan kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.Secara berkumpulan murid mencari kata adjektif dalam teks kemudian bina ayat.BBM:-Petikan teksStrategi:-Cari kata adjektif-Bina ayat

Langkah 4(10 minit)Melengkapkan ayat.Meminta murid membuka Buku Aktiviti halamanMelengkapkan cerita dengan perkataan yang betul.BBM:-Buku AktivitiStrategi:-Membuatlatihan bertulis

Penutup(5 minit)PenilaianTaksir kefahaman murid dengan menyoal apakah kata adjektif pancainderaMenyatakan apa itu kata adjektif pancainderaStrategi:-Penyoalan secara keseluruhan kelas.