rph
DESCRIPTION
hiTRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 berlian
Tema/TajukKonsep masa dalam sejarah
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 1.1 pengertian sejarah dan kemahiran sejarah
Standard Pembelajaran: 1.1.2 mengenal pasti konsep masa silam dan ruang berdasarkan garis masa dan kronologi1.1.3 mengenal pasti peristiwa sejarah mengikut garis masa.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;0. Menyusunkan kronologi peristiwa sejarah mengikut garis masa0. Menghasilkan garis masa peristiwa penting berdasarkan pengalaman murid0. Menjelaskan konsep masa silam dan garis masa
Aktiviti
EMK
Tahap Penguasaan
Bahan Bantu BelajarKomputer, laman web facebook, kad tugasan, kad permainan, buku latihan,
Penilaian Pengajaran dan PembelajaranDSP
Refleksi
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI / Pelaksanaan EMKCATATAN
Set induksi (5 minit)2. Guru menunjukkan timeline yang terdapat laman web facebook .2. Guru mengemukakan soalan.
a. Apakah yang anda dapat lihat melalui laman web ini?b. Apa yang boleh anda faham melalui timeline?
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.KPS: Meneroka bukti, Membuat interpretasi
KB:- menjana idea
Pedagogi:-soal jawab
Kecerdasan pelbagai:Visual, Linguistik
Komputerlaman web facebook rangkaian internet
Aktiviti 1 (15 minit)1. Guru menerangkan konsep masa dan masa silam. 2. Guru menerangkan konsep alaf abab dan dekad dengan konsep matematik.3. Guru menerangkan konsep masihi dan sebelum masihi. (dinasour, maharaja Qing, perang dunia) 4. Guru menerangkan konsep garis masa dan kronologi dengan panduan timeline facebook.5. Murid mencari pasangan untuk menjalankan aktiviti kumpulan.6. Guru mengedarkan kad tugasan.
Tugasan :- susunkan (5 jenis kenderaan yang berbeza zaman, 5 tahun)- nyatakan alaf, abab, dekad bagi 5 tahun tersebut.
KPS Memahami kronologi
KB
Pedagogikontekstual
Kecerdasan pelbagai:Visual, Linguistik, interpersonal
Kad tugasan
Aktiviti 2 (20 minit)0. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan guru mengedarkan kad peristiwa sejarah.0. Murid diminta berbincang dalam kumpulan dan menyusun peristiwa tersebut berdasarkan kronolgi.0. Guru memberi penerangan lanjut tentang cara pelaksanaan.0. Murid membentangkan hasil kumpulan masing-masing.KPS Memahami kronologi, membuat penjelasan
KB Susun mengikut urutan PedagogiPembelajaran koperatif
Kecerdasan pelbagai:Visual, Linguistik, interpersonalKad permainan
Aktiviti 3 (18 minit)1. Murid diminta menyediakan garis masa berdasarkan pengalaman sendiri di dalam buku latihan.2. Buku latihan dikutip dan disemak.KPS Memahami kronologi,
KB Susun mengikut urutan
PedagogiPembelajaran koperatif
Kecerdasan pelbagai:Visual, Linguistik, interpersonalBuku latihan
Penutup (2 minit)1. Guru merumuskan isi pelajaran dengan soalan. Soalan:3. Apakah yang dimaksudkan dengan kronologi?3. Nyatakan perbezaan antara abad dengan alaf
2. Guru meminta murid mengumpulkan gambar-gambar perkembangan sendiri serta menyusunkannya dalam garis masa.
PedagogiSoal jawab
KPS Memahami kronologi
Kecerdasan pelbagai:Visual, Linguistik, interpersonal
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Maju
Tema/TajukMari Belajar Sejarah
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 1.2 Pengertian diri dan keluarga.
Standard Pembelajaran: 1.2.1 Menyatakan biodata diri.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;0. Menyenaraikan sekurang-kurangnya 11 daripada 21 butir-butir biodata diri dengan betul dalam sijil kelahiran.
Aktiviti1. Menonton tayangan video pada musim sejuk (TMK) 2. Bercerita tentang keadaan semasa cuaca sejuk dan cuaca panas berdasarkan video yang ditonton. 3. Melihat gambar keadaan bentuk muka bumi di kawasan yang mengalami musim sejuk melalui slaid powerpoint (KPS)4. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang diberikan.
EMKNilai Murni bersyukur, kasih sayang KPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asal- usul negara.TMK belajar melalui TMK
Bahan Bantu BelajarKomputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, buku latihan, alat tulis, kad arahan
Penilaian Pengajaran dan PembelajaranDSPB1D2E1 , band 2, band 4Menyatakan maksud dan proses yang berlaku pada Zaman Air Batu
Refleksi30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P.Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITI/PELAKSANAANEMKCATATAN
Set Induksi (5 minit)Guru bercerita berpandukan buku cerita bergambar yang berjudul I Dont Know Who Am I?
Guru mengemukakan soalan.Bagaimanakah anda membuktikan identiti sendiri? (Sijil Kelahiran)
Guru mengaitkan jawapan murid dengan topik pelajaran hari ini. KPS:Meneroka buktiMembuat Interpretasi Nilai Murni
EMK-TKP-TMKKB:-Menjana Idea-menghubung kait
Pedagogi:MI:VisualLinguistik
BBM-Komputer riba, SlaidGambar
Langkah 1 (15 minit)1. Guru menerangkan konsep sijil kelahiran.Guru menjelaskan butir-butir kelahiran dalam sijil kelahiran. KPS:Meneroka BuktiMembuat Interpretasi
Pedagogi:Pendekatan kontekstualMI:VisualLinguistik
Pembelajaran Koperatif
NilaiTaat setiaBangga
KBMembuat perbandinganPeta
Langkah 2 (20 minit)1. Murid diminta melengkapkan brg berdasarkan sijil kelahiran secara individu.Guru memantau murid semasa mengisi brg.
Nilaimenghargai alam
EMKICT
KBmemberi sebab
suhu dibawah takat bekumanusia bergerak bebas dunia seolah-olah satu daratan sahajalitupan air batu yang jelas
Aktiviti 3 (15 minit)Murid akan membentangkan jawapan mereka dan guru akan memberi maklum balas. EMKICT
KBmenjana ideamenjelas
BBMgambar
*DSPMenyatakan maksud dan proses yang berlaku pada Zaman Air Batu
Penutup (5 minit)1. Murid menyatakan kepentingan sijil kelahiran.Guru merumuskan isi pelajaran hari ini.Nilaimenjaga alam sekitar
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4M
Tema/TajukSekolah Kebangsaan Saya
Masa8.40 9.40 pagi
FokusStandard Kandungan: 1.3 Sejarah Sekolah
Standard Pembelajaran: 1.3.1 Menyatakan nama dan alamat sekolah dengan lengkap.1.3.4 Menyatakan cogan kata, visi dan misi sekolah.K1.3.7Menjelaskan tanggungjawab diri sebagai warga sekolah.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;0. menyatakan nama SK Yamtuan Hitam dengan betul.0. menulis alamat sekolah yang lengkap.0. Mencipta cogan kata, visi dan misi kelas yang sesuai.
Aktiviti5. Guru menunjukkan gambar sekolah.6. Guru memimpin murid meneroka identiti sekolah.7. Murid menjalani aktiviti mencipta identiti bilik darjah.8. Murid menaungkan cogan kata sekolah.
EMKNilai Murni bersyukur, taat setia kepada sekolah, banggaKPS - membuat interpretasi, rasionalisasi, meneroka bukti.Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan identiti sekolahTMK slaid, video
Bahan Bantu BelajarKomputer, LCD, slaid powerpoint, gamnbar, kad tugasan, pen warna, marker pen, kertas mahjong.
Penilaian Pengajaran dan PembelajaranDSP
Refleksi
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Set Induksi (5 minit)1. Guru menunjukkan gambar yang berkaitan SK, SJKC dan SJKT terhadap murid melalui power point. 2. Murid diminta menamakan sekolah-sekolah yang ditunjukkan secara lengkap.
3. Guru menjalani soal jawab terhadap murid berdasarkan gambar sekolah.
Soalan:a. Sila nyatakan nama sekolah yang telah ditunjukkan.b. Mengapakah perlu ada nama sekolah?c. Mengapakan anda perlu ada nama?
Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran pada hari ini.KPS:Meneroka buktiMembuat interpretasiPedagogi:Kecerdasan pelbagai:Visual, LinguistikBBM-Komputer riba, Gambar sekolah
Langkah 1 (15 minit)1. Guru menunjukkan gambar sekolah yang murid sedang menuntut ilmu dengan nama sekolah yang lengkap.2. Murid diminta menyatakan sebab-sebab sekolah diperlukan oleh kanak-kanak.3. Murid diminta menyatakan alamat sekolah berdasarkan gambar yang ditunjukkan.4. Guru menerangkan maksud dan tujuan alamat sekolah.5. Guru menerangkan bahagian-bahagian penting yang terdapat dalam alamat sekolah.Misalnya:a. Nama sekolahb. Poskodc. Tempat sekolahd. Negeri
4. Murid diminta menulis alamat rumah masing-masing secara terperinci pada kertas yang diedarkan.KPS:Meneroka buktiMembuat interpretasi
Pedagogi:Pendekatan Kontekstual
MI:Visual, Linguistik
KB:Mencari sebab
Nilai Murni:Bersyukur, bangga- Gambar sekolah, kertas A4
Langkah 2 (20 minit)1. Guru menerangkan konsep cogan kata, visi dan misi dengan contoh yang sesuai. (melalui power point)
2. Guru mengedarkan kad tugasan kepada semua murid yang meminta murid mencatat identiti sekolah.
2. Guru memimpin murid-murid keluar dari bilik darjah untuk meneroka nama, alamat sekolah, visi dan misi sekolah.
3. Guru menerangkan cogan kata, visi dan misi sekolah secara terperinci.
4. Guru menjalani soal jawab terhadap murid.
Soalan:a. Apakah tujuan sesebuah sekolah memerlukan identiti sekolah?b. Bagaimanakah sesebuah sekolah meencipta identiti sekolah yang unik.c. Adakah murid-murid menuju ke arah seperti yang terkandung dalam cogan kata, visi dan misi sekolah?d. Apakah kesan yang berlaku sekiranya sesebuah sekolah tiada sebarang identiti masing-masing.
4. Murid diminta mencatatkan maklumat yang sedia ada dalam kad tugasan.
5. Guru memimpin murid balik ke bilik darjah untuk meneruskan pembelajaran.
KPS:Meneroka buktiMembuat interpretasi
Pedagogi:Pembelajaran koperatifPendekatan kontekstual
MI:Lingusitik, interpersonal
KB:Menjana idea
Nilai murni:Bangga, taat setia kepada sekolah
Kad tugasan, slaid
Langkah 3 (15 minit)Akitiviti pertandingan mencipta identiti kelas 4M
1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan kecil.
2. Murid diminta mencipta cogan kata, visi dan misi bagi kelas pada kertas mahjong yang diberi.
3. Murid akan diminta membentangkan hasil kumpulan.
4. Murid-murid akan memilih hasil kumpulan yang terbaik untuk menjadi identiti bilik darjah.
Soalan:Nyatakan visi anda untuk menjadi murid yang sayang akan sekolah. KPS:Membuat interpretasiMembuat rasionalisasi
MI:Interpersonal, linguistik, kinestatik
KB:Menjana ideamenghubungkait
Nilai murni:Bangga, rasional, bekerjasamaKertas mahjongPen warnaMarker pen
Penutup (5 minit)1. Murid diminta untuk menaungkan identiti sekolah dan identiti kelas yang dicipta dengan bersemangat.
2. Guru merumuskan isi pelajaran pada hari ini.
MI:Kinestatik
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANSEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Merdeka
Tema/TajukMari Belajar Sejarah
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 1.4 Kawasan Tempat Tinggal Murid
Standard Pembelajaran: 1.4.2 Menyatakan lokasi tempat tinggal1.4.3 Menyatakan sejarah tempat tinggalK1.4.9 Menyatakan sejarah tempat tinggal sebagai perkara yang perlu dihargai.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;0. Menyatakan lokasi tempat tinggal.0. menjelaskan sejarah tempat tinggal0. Menyenaraikan dua perkara yang perlu menghargai sejarah tempat tinggal
Aktiviti9. Melihat dan membincang maklumat yang terdapat dalam poskad.10. Menunjukkan peta lakaran lokasi rumah 11. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang diberikan. 12. Menghasikan peta minda tentang sejarah tempat tinggal.
EMKNilai Murni bersyukur, bekerjasama KPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asal- usul tempat tinggal.
Bahan Bantu BelajarPeta minda, peta lakar, kad arahan,poskad
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Set Induksi (5 minit)1. Guru menunjukkan poskad. 2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan poskad yang ditunjukkan:
a) Apakah yang anda lihat?b) Apakah kegunaan poskad?c) Apa yang ditulis dalam poskad tersebut?
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
KPS:Membuat interpretasi
KB:Menjana idea
Pedagogi:MI: visualLinguistikposkad
Langkah 1 (15 minit)1. Guru menerangkan maksud lokasi tempat. 2. Guru menunjukkan peta lakar lokasi rumahAmirah dan menjelaskan cara melihat peta lakar dengan betul.
3. Guru bersoal jawab dengan murid. Soalan:a. Nyatakan lokasi rumah Amirah.b. Di manakah lokasi Sekolah Kebangsaan TokPelita?c. Apakah nama resort yang berhampirandengan rumah amirah?
KPS:Membuat interpretasi
Pedagogi:Pembelajaran kontekstual
KBmenjana idea
peta
Langkah 2 (20 minit)1. Guru membahagikan murid kepada 4 orang dalam satu kumpulan dan menyediakanempat stesen game. 2. Guru akan memberi penerangan tentang permainan stesen game.3. Murid akan bergerak ke setiap stesen yang ditetapkan. Murid akan menjawab soalan berdasarkan arahan yang terdapat dalam kad arahan dalam kertas sebak yang disediakan.4. Murid akan membentangkan jawapan mereka dan guru akan memberi maklumbalas. Pedagogi:Pembelajaran koperatif
Nilai:Bekerjasama
KB:Menjana ideakad arahan
Langkah 3 (15 minit)1. Guru membahagikan murid kepada 4 orang murid dalam satu kumpulan. 2. Murid diminta mengeluarkan maklumat yangdicari dari pelbagai sumber.3. Murid diminta menghasilkan peta minda sejarah tempat tinggal murid. 3. Guru memilih murid secara rawak untuk membentangkan hasil peta minda mereka.4. Guru memberi peneguhan kepada murid- Murid.Pedagogi:Pembelajaran koperatif
Nilai:Bekerjasama
KBmenjana idea
Peta minda
Penutup (5 minit)1. Guru bersoal jawab dengan murid.
2. Murid diminta menyatakan sejarah tempat tinggal sebagai perkara yang perlu dihargai.
3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini.Nilai:BersyukurBerbangga
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Maju
Tema/TajukZaman Air Batu
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 2.1 Mengetahui dan memahami Zaman Air Batu
Standard Pembelajaran: 2.1.1 Menyatakan maksud Zaman Air Batu2.1.2 Menyatakan perubahan yang berlaku pada Zaman Air BatuK2.1.4 Menyatakan keperluan menghargai alam sekitar
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;0. Menyatakan maksud zaman air batu.0. menjelaskan perubahan-perubahan yang berlaku pada zaman air batu0. Menyenaraikan dua keperluan menghargai alam sekitar
Aktiviti13. Menonton tayangan video pada musim sejuk (TMK) 14. Bercerita tentang keadaan semasa cuaca sejuk dan cuaca panas berdasarkan video yang ditonton. 15. Melihat gambar keadaan bentuk muka bumi di kawasan yang mengalami musim sejuk melalui slaid powerpoint (KPS)16. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang diberikan.
EMKNilai Murni bersyukur, kasih sayang KPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asal- usul negara.TMK belajar melalui TMK
Bahan Bantu BelajarKomputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, buku latihan, alat tulis, kad arahan
Penilaian Pengajaran dan PembelajaranDSPB1D2E1 , band 2, band 4Menyatakan maksud dan proses yang berlaku pada Zaman Air Batu
Refleksi30 orang daripada 36 orang murid telah mencapai objektif P&P.Murid yang belum menguasai akan diberi bimbingan.Murid yang telah menguasai akan diberi latihan pengayaan.
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Permulaan (5 minit)Menonton tayangan video klip1. Murid menonton tayangan video klip Ice Age
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan klip video yang ditayangkan:
d) Siapa tahu tajuk cerita ini?Murid menjawab soalan guru secara lisane) Apa maksud tajuk itu dalam bahasa Melayu?Murid menjawab secara lisanf) Masa itu semua kawasan dilitupi/ dipenuhi apa? Murid menjawab soalan guru
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
Nilai Murni-bersyukur- kasih sayang
KPSMeneroka buktiMembuat interpretasi
KB-Menjana Idea-menghubung kaitBBM-Komputer riba, LCD, DVD
Aktiviti 1 (15 minit)1. Guru meminta murid membaca teks dahulu pada muka surat 60 supaya mendapat gambaran terhadap zaman air batu.2. Murid dibahagikan kepada dua kumpulan. Kumpulan 1 diminta menyenaraikan keadaan semasa cuaca sejuk /terlalu sejuk. Kumpulan 2 menyenaraikan sebab-sebab cuaca menjadi sejuk/ terlalu sejuk. 3. Murid-murid berbincang dalam kumpulan masing-masing menyenaraikan hasil dapatan mereka dalam kertas sebak.4. Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.4. Murid membentangkan hasil dapatan masing-masing.5. Guru merumuskan pembentangan murid dan mengaitkannya dengan proses membuat air batu di rumah masing-masing.
6. Guru cuba mengaitkan isi pelajaran dengan meminta murid menjelaskan maksud zaman air batu.7. Murid memberikan pelbagai jawapan.8. Guru memberikan pengukuhan dan memberikan jawapan yang paling tepat tentang maksud zaman air batu.Nilaimenghargai alamKBmenjana idea
KPSMeneroka bukti
PedagogiMI: linguistik, visual, pembelajaran koperatif
Ciri cuaca sejukmenggigilsaljibaju tebal
Ciri cuaca panasberpeluhmatahari terikhaus/ dahaga
Zaman air batu adalah dunia diliputi salji/ air batu dan berkeadaan sejuk
*DSP
Aktiviti 2 (20 minit)1. Guru menunjukkan gambar slaid/ klip video kawasan-kawasan yang dilitupi air batu yang sedang mencair.
2. Murid diminta menjelaskan peristiwa/ kandungan klip video
3. Guru juga merumuskan jawapan murid dengan satu eksperimen ringkas iaitu kiub air batu yang terdedah. 4. Guru meminta murid menyenaraikan sebab-sebab air batu mencair.
5.Murid meneyenaraikan sebab-sebab air batu mencair.6. Guru menyoal murid kenapa cuaca menjadi panas.
Murid-murid memberi beberapa jawapan .
7. Guru mengaitkan jawapan murid dengan menerangkan tentang keadaan dan pencairan zaman air batu dengan bantuan gambar-gambar berkaitan dan mengaitkan dengan perubahan zaman air batu.
Nilaimenghargai alam
KPSMembuat interpretasi
PedagogiPendekatan konstektual
MI:VisualLinguistik
KBmemberi sebab
suhu dibawah takat bekumanusia bergerak bebas dunia seolah-olah satu daratan sahajalitupan air batu yang jelas
Aktiviti 3 (15 minit)1. Guru menyediakan tiga stesen. Setiap stesen disediakan gambar-gambar dan kad arahan Murid dibahagikan kepada 3 stesen berikut: Stesen 1 (zaman Air batu) - Stesen 2 (perubahan-perubahan zaman air batu) Stesen 3 (alam sekitar)
2. Murid akan bergerak kesetiap stesen yang ditetapkan. Murid akan menjawab soalan berdasarkan arahan yang terdapat dalam kad arahan dalam kertas sebak yang disediakan.
3. Murid akan membentangkan jawapan mereka dan guru akan memberi maklumbalas. KPSInterpretasi
KBmenjana ideamenjelas
BBMgambar
*DSPB1D2E1 Menyatakan maksud dan proses yang berlaku pada Zaman Air Batu
Penutup (5 minit)1. Guru menunjukkan semula gambar-gambar berkaitan zaman air batu.
2. Murid diminta menyatakan kepentingan menjaga alam sekitar.
3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini.Nilaimenjaga alam sekitar
Contoh : Kad/ gambar untuk stesen
Kad ArahanStesen 1Berdasarkan gambar-gambar dibawah, kumpulan anda diminta menjawab soalan-soalan berikut:
(contoh gambar)1. Apa yang anda dapat perhatikan dari gambar di atas?
2.Bagaimana keadaan waktu ini?
3.Bolehkah air batu dalam gambar di atas cair?
4. Mengapakah air batu boleh cair?
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4
Tema/TajukZaman Prasejarah
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 3.1 Kehidupan manusia prasejarah
Standard Pembelajaran: 3.1.1 Menyatakan maksud prasejarah. 3.1.2 Menyatakan lokasi prasejarah. K3.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;1. Memberikan maksud prasejarah. 2. Menyatakan lokasi prasejarah. 3. Menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah.
EMKNilai Murni bersyukur, menghargai KPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asal- usul negara.KB Menjana idea, mengelaskan
Bahan Bantu BelajarKomputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, kad tugasan
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Set Induksi (5 minit)1. Guru menunjukkan gambar dalam BT m/s 69.2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan gambar tersebut.g) Apakah yang dapat dilihat dalam gambar tersebut?h) Apakah alatan yang digunakan oleh manusia dalam gambar tersebut?i) Mengapakah mereka menggunakan alatan tersebut?j) Bagaimana kehidupan mereka dan apakah perasaan anda melihat gambar tersebut?
3. Murid menjawab soalan guru secara lisan4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
KPS:Membuat interprestasiKB: Menghubung kaitPedagogi:MI: Visual, LinguistikNilai Murni- bersyukur
BBM-Komputer riba, LCD
Langkah 1 (10 minit)1. Guru menghuraikan contoh tulisan dan jenis tulisan.2. Guru menerangkan maksud prasejarah dengan mnggunakan slaid PPT.3. Guru menerangkan cara yang digunakan mengesan kewujudan manusia prasejarah.4. Guru menjalankan aktiviti teka silang kata.
KPS:Mencari buktiMembuat imaginasiKB: Menghubung kaitPedagogi:KontekstualMI: LinguistikNilai Murni- bersyukur
Langkah 2( 10 minit)1. Guru menunjukkan hieraki zaman prasejarah mengikut kronologi.2. Murid menjalankan permainan mix and match mengikut tiga kategori iaitu nama zaman, masa dan alatan.
KPS:Memahami kronologiKB: Menghubung kaitPedagogi:KontekstualMI: VisualNilai Murni- bersyukur
Gambar hieraki
Langkah 3 (15 minit)1. Murid mengkaji lokasi petempatan prasejarah dengan menggunakan peta Malaysia.2. Murid menghasilkan peta minda berkaitan lokasi penempatan mengikut zaman prasejarah.3. Murid diedarkan kad nama petempatan prasejarah dalam empat zaman prasejarah.4. Murid seterusnya menampalkan kad petempatan mengikut lokasinya di peta Malaysia.
KPS:Membuat interprestasiMemahami kronologiKB: MengelaskanPedagogi:MI: Visual, LinguistikNilai Murni- bersyukur
Peta Kad nama lokasi prasejarah
Langkah 4 (15 minit)1. Guru menyediakan tiga stesen. Setiap stesen disediakan gambar-gambar dan kad arahan2. Murid dibahagikan kepada 3 stesen berikut: Stesen 1 maksud prasejarah Stesen 2 empat zaman prasejarah Stesen 3 lokasi petempatan zaman prasejarah.3. Murid akan bergerak ke setiap stesen yang ditetapkan. Murid akan menjawab soalan dalam kad arahan.4. Murid mencatatkan jawapan.5. Murid membentangkan hasil jawapan yang dicari.KPS:Membuat interprestasiKB:Menghubung kaitMenjana ideaPedagogi:MI: Visual, LinguistikNilai Murni- bersyukur
BBMGambar
Penutup (5 minit)1. Guru menunjukkan gambar tinggalan sejarah.2. Murid diminta menyatakan kepentingan menghargai tinggalan sejarah.3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini.NilaiMenghargaiBersyukur
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Hijau
Tema/TajukKerajaan Melayu Awal
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 4.1 Kedudukan kerajaan-kerajaan Melayu Awal
Standard Pembelajaran: 4.1.1 Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu awal. 4.1.2 Mengenal pasti lokasi kerajaan-kerajaan Melayu pada peta Malaysia.
K4.1.5 Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu awal.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;0. Menamakan kerajaan-kerajaan Melayu awal 0. Mengenal pasti lokasi kerajaaan-kerajaan Melayu pada peta Malaysia0. Menyatakan keistimewaan kerajaan-kerajaan Melayu awal.
Aktiviti17. Menonton tayangan video 18. Permainan lucky draw.19. Membentangkan jawapan berdasarkan kad arahan yang diberikan.
EMKNilai Murni bersyukur, banggaKPS - Perbandingan Masa LaluDimensi Kewarganegaraan perkongsian sejarah TMK belajar melalui TMK
Bahan Bantu BelajarKomputer, LCD,DVD, slaid powerpoint, kad arahan
Penilaian Pengajaran dan PembelajaranDSPB1D2E1 , band 2, band 4
Refleksi
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Permulaan (5 minit)1. Guru memaparkan peta Malaysia.
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan dengan peta Malaysia:
a. Di manakah negeri Selangor? b. Di manakah negeri Kedah?
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
Nilai Murni-bersyukur- bangga
-TKPVisual ruang, InterpersonalKB-Menjana Idea-menghubung kaitBBM-Komputer riba, LCD, DVD
Langkah 1 (15 minit)1. Guru menayangkan slaid powerpoint di kelas. 2. Guru menerangkan tentang konsep kerajaan awal Melayu. TKP Visual ruang Interpersoanl
KBMenghubungkait
Langkah 2 (20 minit)1. Guru menjelaskan keistimewaan setiap kerajaan Melayu awal.
Contoh soalan yang ditanya: Di manakah terletak kerajaan Beruas pada masa sekarang? Adakah kerajaan ini masih wujud masa abad 21?
2. Guru sediakan aktiviti lucky draw. Murid yang terkena lucky akan menjawab soalan yang dkemukakan.
NilaiBersyukur EMKICT
KBPerbandingan masa lalumemberi sebabmenjelas
Aktiviti 3 (15 minit)1. Guru membahagikan murid kepada 4 kumpulan. Setiap kumpulan akan dibagi peta Asia Tenggara dan enam helai peta kerajaan Melayu awal. Murid-murid perlu menampal lokasi kerajaan Melayu awal di tempat yang betul dan menamakan.
2. Setiap kumpulan perlu membentangkan hasil kumpulan masing-masing. EMK
KBMenjelasMenyatakan
BBMManila kas Puzzle peta Marker pen
Penutup (5 minit)1. Murid diminta menyatakan nama kerajaan Melayu awal.
2. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini.NilaiBersyukur
Contoh : Kad/ gambar untuk stesen
8 PISMP PS/PJ/PC Lee Kah Yan dan Ooi Ke Sin
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANSEJARAHMata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 M
Tema/TajukTokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 5.1 Tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka
Standard Pembelajaran: 5.1.3 Menyatakan peranan jawatan tokoh terbilang dalam membangunkan Kesultanan Melayu Melaka.K5.1.6 Menyatakan kepentingan menghargai tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;0. Menyatakan sekurang-kurangnya dua peranan jawatan Sultan. 0. Menyatakan sekurang-kurangnya dua kepentingan menghargai tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat.
Aktiviti20. Menonton tayangan video (TMK)21. Bercerita tentang peranan jawatan Sultan dan kepentingan menghargai tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat. 22. Murid membuat lakonan.23. Lembaran kerja diberi kepada murid.
EMKNilai Murni bersyukur, taat setia, hormat-menghormati KPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan kesultanan negara.TMK belajar melalui TMK
Bahan Bantu BelajarKomputer, LCD, video, slaid powerpoint, topi, keris, lembaran kerja, kad cabutan bertuah, kotak cabutan bertuah.
Penilaian Pengajaran dan PembelajaranDSPB1 B2Menyatakan peranan jawatan Tokoh Terbilang.Menyatakan kepentingan menghargai Tokoh Terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat.
Refleksi
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Permulaan (5 minit)Menonton tayangan video klip1. Murid menonton tayangan video klip Lion King
2. Guru bertanyakan soalan kepada murid berkaitan klip video yang ditayangkan:
k) Siapa pernah menonton video ini?Murid menjawab soalan guru secara lisanl) Apa yang anda dapat lihat dalam video ini?Murid menjawab secara lisanm) Apakah perasaan anda semasa melihat video ini? Murid menjawab soalan guru
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
Nilai Murni-bersyukur-taat setia-hormat menghormati
EMK-TKP-TMKKB-Menjana Idea-menghubung kaitBBM-Komputer riba, LCD, video
Aktiviti 1 (15 minit)1. Guru bercerita tentang peranan jawatan Sultan dan kepentingan menghargai tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat.2. Sesi soal jawab dijalankan bersama murid.a) Apakah peranan jawatan Sultan?b) Apakah kepentingan menghargai tokoh-tokoh terbilang Kesultanan Melayu Melaka dalam masyarakat?4. Pebincangan dijalankan bersama murid.EMK keusahawananNilai Bersyukur Taat setia Hormat menghormatiKBmenjana idea
BBM
Komputer riba, slaid Powerpoint
*DSP
Aktiviti 2 (20 minit)17. Murid dibahagi kepada 3 kumpulan.17. Setiap kumpulan menghantar wakil untuk mencabut giliran dan tajuk lakonan.17. Murid diberi masa untuk membuat perbincangan.17. Murid membuat lakonan.17. Guru membincangkan hasil lakonan bersama murid.17. Ganjaran diberikan kepada kumpulan yang terbaik.Nilai Bersyukur Taat setia Hormat menghormatiEMKKBmenjana ideamenghubungkaitBBM
Kad cabutan bertuah, kotak cabutan bertuah, topi, keris, pelekat.
Aktiviti 3 (15 minit)1.Lembaran kerja diberi kepada murid.2.Perbincangan jawapan dijalankan dengan murid.
EMKKBmenjana ideamenjelas
BBMLembaran kerja
*DSP
Penutup (5 minit)1. Guru menyuruh murid membuat rumusan PDP.
2. Guru menerapkan nilai murni kepada murid dengan slaid powerpoint.
3. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini.NilaiBersyukur, taat setia, hormat- menghormatiBBM:Komputer riba, LCD, Slaid Powerpoint.
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Exora
Tema/TajukParameswara Pengasas Melaka
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 5.2 Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka
Standard Pembelajaran: 5.2.1 Menyatakan latar belakang Parameswara sebagai pengasas Melaka. 5.2.2 Menjelaskan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka. K5.2.5 Menyatakan sifat-sifat kepimpinan tokoh yang boleh dicontohi.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;i. Mengetahui tentang Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka ii. Menerangkan tentang Parameswara sebagai pengasas Kesultanan Melayu Melaka dengan contoh iii. Menyatakan 2 sifat kepimpinan Parameswara
Aktiviti1. Melihat gambar kota A Famosa2. Menerangkan konsep raja, kerajaan dan kerajaan Melayu,lokasi asal Parameswara dan latar belakang Parameswara sebagai pengasas Melaka.3. Menjawab soalan kad tugasan secara pasangan.4. Melabelkan perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka.5. Permainan kuiz dijalankan secara kumpulan.
EMKNilai Murni bersyukur, taat setia, banggaKPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan berbangga dengan sejarah asal- usul negara.TMK belajar melalui TMK
Bahan Bantu BelajarKomputer riba, slaid, gambar, peta, peta kosong, kad soalan, soalan kuiz
Penilaian Pengajaran dan PembelajaranDSPB1D4E2 , B2D4E1Menceritakan latar belakang Parameswara.Menerangkan dengan ringkas rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka.
Refleksi
Aktiviti/PelaksanaanEMKCatatan
Set Induksi (5 minit)1. Guru menunjukkan gambar kota A Famosa.
2. Murid diminta meneliti gambar tersebut.
3. Berdasarkan gambar guru kemukakan soalan.a. Apakah yang anda dapat lihat?b. Namakan kota tersebut?c. Di manakah kota ini berada di Melaka?
4. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.KPS:Menerokai buktiMembuat interpretasi
KB:Menjana idea
Pedagogi:Pendekatan kontekstualSoal jawab
MIVisualLinguistikKomputer ribaSlaidGambar
Langkah 1(15 minit)1. Guru menerangkan konsep raja kerajaan dan kerajaan Melayu.
2. Guru menerangkan lokasi asal Parameswara dengan menggunakan peta dan latar belakang Parameswara sebagai Pengasas Kesultanan Melayu Melaka.
KPS:Menerokai buktiMembuat interpretasiPedagogi:Pendekatan kontekstualPembelajaran koperatif
MIVisualLinguistik
Nilai:Taat setiaBangga
KB:Membuat perbandinganPeta
Langkah 2 (10 minit)Guru menjalankan aktiviti.1. Murid diminta mencari pasangan.
2. Guru mengedarkan kad tugasan yang mengandungi soalan.
Soalan:1. Apakah maksud raja?2. Terangkan perbezaan kerajaan dan kerajaan Melayu.3. Terangkan asal usul Parameswara.
3. Murid berbincang dalam kumpulan masing-masing tentang soalan pada kad tugasan.
4. Guru meminta setiap ketua kumpulan untuk membentangkan hasil perbincangan di hadapan kelas.
5. Murid membentangkan hasil dapatan masing-masing.
6. Guru merumuskan pembentangan murid.KPS:Menerokai buktiMembuat interpretasi
KB:Menjana ideaMenghubungkaitMembuat rumusan
Pedagogi:Pendekatan koperatifInkuiri penemuan
MILinguistik
Nilai:Bersyukur
Kad soalan
Langkah 3 (15 minit)1. Guru menceritakan rentetan peristiwa perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka.
2. Guru mengedarkan peta kosong kepada setiap murid.
3. Murid dikehendaki melabelkan perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka.
4. Guru memilih beberapa orang murid secara rawak untuk membentangkan hasil peta mereka.
5. Guru akan memberi maklum balas berdasarkan pembentangan murid.KPS:Menerokai buktiMembuat interpretasi
KB:Menjana ideaMenghubungkait
Pedagogi:Inkuiri penemuan
MIVisualLinguistik
Peta kosong
Langkah 4 (10 minit)1. Guru menjalankan permainan kuiz kepada murid secara kumpulan.
2. Soalan kuiz akan dipaparkan melalui slaid power point.
3. Kumpulan yang memperolehi markah yang tertinggi dikira sebagai pemenang dalam permainan kuiz.KPS:Menerokai buktiMembuat interpretasi
KB:Menjana ideaMenghubungkait
Pedagogi:Pembelajaran koperatifMILinguistik
Nilai:BersyukurTaat setia
Slaid power pointSoalan kuiz
Penutup (5 minit)1. Murid diminta menyatakan 2 sifat kepimpinan Parameswara.
Jawapan:i. Berpandangan jauhii. Rasional*Mana-mana jawapan yang munasabah diterima.
2. Guru menerapkan nilai murni dan unsur patriotisme kepada murid.
3. Guru merumuskan isi pelajaran mengenai topik.
Nilai:Taat setiaBersyukur
Gambar Kota A Famosa
Peta Perjalanan Parameswara dari Palembang ke Melaka
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN SEJARAH
Mata Pelajaran dan KelasSejarah Tahun 4 Amanah
Tema/TajukTokoh-tokoh terbilang kesultanan Melayu Melaka
Masa8.40 9.40 pagi
Fokus Standard Kandungan: 5.3 Tun Perak Sebagai Bendahara Melaka
Standard Pembelajaran:
5.3.1 Menyatakan riwayat hidup Tun Perak.
5.3.4 Menyatakan peranan Tun Perak dalam membina kegemilangan Kesultanan Melayu Melaka.
Objektif Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid akan dapat;i. Menyatakan riwayat hidup Tun Perak. ii. Menghasilkan satu peta minda berkaitan dengan peranan Tun Perak dalam membina kegemilangan Kesultanan Melayu Melaka.iii. Menyatakan 1 contoh yang dapat menunjukkan nilai taat setia kepada negara.
1. Guru merangsang minat murid dengan mempamerkan gambar Perdana Menter Malaysia yang ke-6.2. Guru menggunakan syair untuk memperkenalkan riwayat hidup Tun Perak.3. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan dan dikehendaki untuk menghasilkan 1 peta minda mengenai peranan Tun Perak dalam membina kegemilangan Kesultanan Melayu Melaka.4. Guru mengedarkan lembaran kerja.5. Guru menjalankan sesi soal jawab untuk merumuskan topik pelajaran hari ini.
EMKNilai Murni bersyukur, taat setia KPS - Elemen asas sejarah Dimensi Kewarganegaraan KesetiaanTMK belajar melalui TMK
Bahan Bantu BelajarKomputer, LCD, slaid powerpoint, buku latihan, alat tulis
STRATEGI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN
AKTIVITIEMKCATATAN
Permulaan (5 minit)1. Guru mempamerkan gambar perdana menteri Malaysia sekarang.2. Murid dikehendaki memerhati gambar tersebut dengan teliti.3. Guru mengemukakan soalan kepada murid.
n) Siapakah dalam gambar tersebut?(Dato Seri Mohd Najib Bin Abdul Razak) b) Apakah jawatan beliau?(Perdana menteri Ke-6) c) Apakah jawatan yang sama dengan perdana menteri semasa zaman kesultanan Melayu Melaka? (Bendahara)
3. Guru mengaitkan jawapan murid dengan tajuk pelajaran hari ini.
Nilai Murni-bersyukur
KB-Menjana Idea-menghubung kait
TKP:LinguistikVisual ruangBBM-Komputer riba, LCDgambar
Aktiviti 1 (15 minit)17. Guru menerang Riwayat Tun Perak dengan menggunakan sebuah syair.17. Murid dibahagikan kepada 5 kumpulan. Dalam kumpulan, murid diminta untuk melengkapkan jadual biodata Tun Perak yang disediakan oleh guru.17. Guru memilih murid secara rawak untuk membentangkan hasil kumpulan masing-masing.NilaiBekerjasamaTaat setia
KBmenjana idea
Pedagogi:Koperatif
TKP:LinguistikVisual ruangInterpersonal Kertas mahjongAlat tulis
Aktiviti 2 (20 minit)0. Guru menerangkan peranan Tun Perak sewaktu menjadi bendahara kesultanan Melayu Melaka secara terperinci.0. Murid dikehendaki membuat satu peta minda mengenai peranan Tun Perak terhadap Kesultanan Melayu Melaka.0. Guru meronda kelas dan memberi bimbingan yang sesuai.NilaiTaat setia
ICTKB-Menjana Idea-Menghubung kait
TKP:LinguistikVisual ruangKertas A4Alat tulis
Aktiviti 3 (15 minit)1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada murid.2. Murid dikehendaki menyiapkan lembaran kerja tersebut.3. Guru membincang jawapan dengan murid.
ICT
KBmenjana ideamenjelas
TKP:LinguistikVisual ruangBBMLembaran kerja
Penutup (5 minit)1. Guru merumuskan isi-isi penting dalam pelajaran hari ini dengan menggunakan sesi soal jawab.
2. Guru menyemaikan nilai taat setia dalam jiwa murid dengan mengemukakan soalan.
Soalan:2. Adakah anda seorang yang taat setia kepada negara seperti Tun Perak? Nyatakan contoh.
NilaiTaat setia