rph

11
TAHUN 3

Upload: chuamoihong

Post on 05-Aug-2015

645 views

Category:

Documents


6 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH

TAHUN 3

Page 2: RPH

2

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia

Tahun : 3E

Bilangan murid : 30 orang

Tema : Sains dan Teknologi

Tajuk : Alat Ciptaan Sains

Tarikh : 10.10.2012 ( Rabu )

Masa : 11.00 -11.30 pagi (30 minit )

Objektif : Pada akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat

1. Membaca perkataan-perkataan nama alatan ciptaan sains dengan betul.2. Menyatakan 5 daripada 10 kegunaan peralatan ciptaan sains dengan betul.3. Menyesuaikan dengan betul 4 daripada 6 peralatan ciptaan sains dengan kegunaannya

.

Hasil pembelajaran : 3.2 Aras 1 (i)

Mengemukkan pendapat tentang sesuatu topic dengan menyatakan sebab.

Page 3: RPH

3

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

: 5.1 Aras 1 (i)

Membaca perkataan, frasa dan ayat yang mengandungi ayat tunggal dan ayat

majmuk dengan sebutan dan intonasi yang betul.

Kemahiran bahasa : Kemahiran membaca dan menulis

Sistem Bahasa : Tatabahasa : Kata nama am dan kata kerja

Kosa kata : komputer riba, kamera digital, telefon bimbit, alat kawalan jauh

Pengisian : i.Ilmu: Sains, Kemahiran Hidup

ii.Nilai: Berfikiran kritis, berdikari dan bersyukur kepada Tuhan.

iii. KBT – KB : Mengenal pasti

Pengetahuan sedia ada : 1. Murid-murid telah mengenali alatan ciptaan sains melalui pembacaan dan bahan

maujud.

2. Murid-murid biasa melihat dan menggunakan peralatan ciptaan sains dalam

kehidupan seharian.

Bahan Sumber Pendidikan : bahan maujud contoh alatan ciptaan sains, gambar alatan ciptaan sains, kad-kad

perkataan dan rangkai kata, buku teks tahun tiga (muka surat 49) dan lembaran kerja.

Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti Guru Aktiviti Murid

Page 4: RPH

4

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

Set induksi /

mencungkil idea

( 5 minit)

1. Melihat simulasi pergerakan kereta permainan menggunakan alat kawalan jauh.

2. Menyusun kad-kad huruf untuk membentuk tajuk pelajaran.

3. Membaca tajuk pelajaran yang telah disusun secara nyaring.

1. Guru menunjukkan simulasi pergerakan kereta permainan menggunakan alat kawalan jauh.

2. Meminta murid menyusun kad-kad huruf dan meneka rangkai kata yang di-paparkan untuk mengetahui tajuk pelajaran hari ini.

3. Meminta murid mem-baca tajuk pelajaran yang dipaparkan hari ini iaitu ‘ALAT CIP-TAAN SAINS’.

1. Murid memerhatikan simulasi pergerakan kereta permainan menggunakan alat kawalan jauh.

2. Menyusun kad-kad huruf dan meneka rangkai kata yang dipaparkan untuk mengetahui tajuk pelajaran hari ini.

3. Murid membaca dengan nyaring tajuk pelajaran hari ini iaitu ‘ALAT CIP-TAAN SAINS’.

Kaedah/Teknik:Simulasi, soal jawab dan menyusun kad huruf

KBKK:Mengenal pasti

BSP:Kereta permainan kawalan jauh, kad-kad huruf dan ‘power point’.

Langkah 1( 8 minit )

1. Membaca nama beberapa jenis alat ciptaan sains pada tayangan slaid dan melihat dengan teliti gambar barangan tersebut.

Contoh barangan yang ditunjukkan:

1. Memaparkan kepada murid beberapa jenis alat ciptaan sains pada tayangan slaid.

2. Meminta murid melihat

dengan teliti gambar

1. Murid memerhatikan beberapa jenis alat ciptaan sains pada tayangan slaid.

2. Murid membaca

Kaedah/Teknik:*Perbincangan*Mengingatkan semula

KBKK:Mengenal pasti

T A L A

A I C T P A N

N S S I A

Page 5: RPH

5

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

a. komputer ribab. kamera digitalc. telefon bimbitd. radioe. alat kawalan jauhf. kipas anging. kereta mainan kawalan

jauhh. mesin pengisar

2. Melihat gambar alat ciptaan sains dan membaca petikan yang terdapat di dalam buku teks. (muka surat 49)

barangan yang dipaparkan dan membaca perkataan-perkataan nama beberapa jenis alat ciptaan sains.

3. Guru menyuruh murid melihat gambar alat ciptaan sains dan membaca petikan

yang terdapat di dalam

buku teks. (muka surat 49)

4.Guru menyoal murid isi kandungan petikan yang dibaca.

perkataan-perkataan nama beberapa jenis alat ciptaan sains.

3. Murid melihat gambar

alat ciptaan sains dan

membaca petikan yang terdapat di dalam buku teks. (muka surat 49)

4. Murid menjawab soalan yng dikemukakan oleh guru.

BSP:Buku teks (m.s. 49)

Langkah 2( 12

minit )

1. Memadankan kad-kad perkataan nama-nama alat ciptaan sains dengan kegunaannya yang betul.(lihat lampiran)

1. Guru memilih beberapa orang murid secara rawak untuk menyusun kad-kad perkataan nama-nama alat ciptaan sains dengan kegunaannya yang

1. Murid dipilih secara rawak untuk menyusun kad-kad perkataan nama-nama alat ciptaan sains dengan kegunaannya yang betul.

Kaedah/Teknik:*Perbincangan*Mengingatkan semula

KBKK:Mengenal pasti

Page 6: RPH

6

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

betul.

2. Murid diminta berbin-cang secara kelas un-tuk mendapatkan jawapan yang betul dan memberikan peneguhan kepada mereka.

3. Murid diminta mem-baca perkataan yang telah disusun.

2. Murid berbincang secara kelas untuk mendapatkan jawa-pan yang betul dan diberikan peneguhan.

3. Murid membaca semula nama alatan dan kegunaannya dengan tepat yang telah dibincangkan.

BSP:kad-kad perkataan nama-nama alat ciptaan sains dan kegunaannya.

Penutup( 5 minit )

Memadankan kad perkataan nama-nama peralatan sains dengan peralatan sains yang betul. Melengkapkan lembaran kerja (pengukuhan).-rujuk lampiran

Membuat rumusan tentang perkara yang telah dipelajari.

1. Guru meminta murid Memadankan kad perkataan nama-nama peralatan sains dengan peralatan sains yang betul.

2. Guru mengedarkan

lembaran kerja dan memberikan pen-

1. Murid memadankan kad perkataan nama-nama peralatan sains dengan peralatan sains yang betul.

2. Murid mengambil lembaran kerja

Pengukuhan Kognitif

Page 7: RPH

7

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

Menekankan nilai murni menghargai alat ciptaan sains dan berusaha mencipta peralatan sains baharu.

erangan seterusnya meminta murid menyiapkan latihan yang diberi di rumah.

3. Guru menerapkan ni-lai murni menghargai alat ciptaan sains dan berusaha men-cipta peralatan sains baharu.

yang diberikan dan mendengar pen-erangan daripada guru seterusnya menyiapkan latihan yang diberi di rumah.

3. Murid menyatakan isi pelajaran pada hari ini dan berusaha mencipta peralatan sains baharu.

alat ciptaan sains kegunaan alat ciptaan sains

1.

2.

3.

4

mendengar muzik dan lagu

digemaritelefon bimbit

melayari internet dan menaip

maklumatmengambil dan merakam gambar

melumatkan makanan dan

membuat jus

komputer riba

kamera digital

radio

Page 8: RPH

8

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

5.

6.

kipas angin

mendapatkan udara yang nyaman

menghubungi orang lain yang jauh

mesin pengisar

Alat Ciptaan Sains

Alat-alat ciptaan sains ini dicipta untuk memudahkan kerja yang dilakukan oleh

manusia. Penggunaan alat ciptaan sains dapat mengurangkan tenaga dan masa

untuk melakukan kerja. Pada masa kini, penciptaan alat-alat tersebut juga

mengambil kira penjimatan ruang. Oleh itu, alat-alat tersebut dicipta bersaiz kecil

dan mudah dibawa ke mana-mana.

Page 9: RPH

9

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

komputer riba kamera digital telefon bimbit radio

alat

kawalan jauh kipas angin kereta mainan kawalan jauh mesin pengisar

Alat Ciptaan Sains

Alat-alat ciptaan sains ini dicipta untuk memudahkan kerja yang dilakukan oleh

manusia. Penggunaan alat ciptaan sains dapat mengurangkan tenaga dan masa

untuk melakukan kerja. Pada masa kini, penciptaan alat-alat tersebut juga

mengambil kira penjimatan ruang. Oleh itu, alat-alat tersebut dicipta bersaiz kecil

dan mudah dibawa ke mana-mana.

Page 10: RPH

10

CHUA MOI HONG (D20112053766) EL-B02

Padankan alatan-alatan ciptaan sains di bawah dengan kegunaanya yang betul.

Kad perkataan kad ayat

1.

2.

3.

4.

5.

6

mendengar muzik dan lagu

digemari

telefon bimbit

kipas angin

melayari internet dan menaip

maklumatmengambil dan merakam gambar

mendapatkan udara yang nyaman

melumatkan makanan dan

membuat jus menghubungi orang lain yang jauh

komputer riba

kamera digital

radio

mesin pengisar