rph sains tahun 5c-sumber elektrik

4
Tarikh 12 April 2012 Masa 11.15-12.15 pagi Kelas 5 Cerdas Bilangan 29 Orang Tema Menyiasat Daya dan Tenaga Tajuk Sumber –sumber elektrik Objektif Pembelajaran Mengetahui sumber-sumber elektrik Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat : I. Menamakan sekurang-kurangnya 2 dari 5 sumber elektrik semasa sesi soal jawab. II. Menjelaskan 3 kegunaan tenaga dalam kehidupan seharian mereka semasa sesi soal jawab. III. Memadankan 5 sumber-sumber elektrik dengan menggunakan kad perkataan dan gambar semasa sesi latihan. Pengetahuan Sedia Ada Murid mengetahui beberapa sumber-sumber elekrtik yang berada di rumah mereka. Pendekatan Kontrukstivisme Strategi P&P Perbincangan,Soal Jawab Kemahiran Proses Sains Berkomunikasi, Meramal Kemahiran Berfikir Menghubungkait , Menganalisis, Mencirikan Nilai Murni I. Yakin dan berdikari. II. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling. III. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara untuk memahami alam. Sumber ABM Kad Perkataan ,Gambar,Bahan Maujud,

Upload: nazlaili

Post on 04-Aug-2015

562 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH SAINS TAHUN 5c-sumber elektrik

Tarikh 12 April 2012

Masa 11.15-12.15 pagi

Kelas 5 Cerdas

Bilangan 29 Orang

Tema Menyiasat Daya dan Tenaga

Tajuk Sumber –sumber elektrik

Objektif Pembelajaran Mengetahui sumber-sumber elektrik

Hasil Pembelajaran Di akhir pengajaran dan pembelajaran,murid mesti dapat :

I. Menamakan sekurang-kurangnya 2 dari 5 sumber elektrik semasa sesi soal jawab.

II. Menjelaskan 3 kegunaan tenaga dalam kehidupan seharian mereka semasa sesi soal jawab.

III. Memadankan 5 sumber-sumber elektrik dengan menggunakan kad perkataan dan gambar semasa sesi latihan.

Pengetahuan Sedia

Ada

Murid mengetahui beberapa sumber-sumber elekrtik yang berada di

rumah mereka.

Pendekatan Kontrukstivisme

Strategi P&P Perbincangan,Soal Jawab

Kemahiran Proses

Sains

Berkomunikasi, Meramal

Kemahiran Berfikir Menghubungkait , Menganalisis, Mencirikan

Nilai Murni I. Yakin dan berdikari.

II. Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

III. Menyedari bahawa sains merupakan satu daripada cara

untuk memahami alam.

Sumber ABM Kad Perkataan ,Gambar,Bahan Maujud,

Page 2: RPH SAINS TAHUN 5c-sumber elektrik

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

SetOrientasi

5 minit

Tajuk :Sumber-sumber Elektrik

1. Guru menunjukkan sebuah kotak yang berwarna warni.

2. Murid datang ke hadapan dan membuka kotak tersebut.

3. Guru menyoal murid untuk mengenal pasti pengetahuan sedia ada mereka.

4. Guru memperkenal tajuk pengajaran pada hari ini.

ABMKotakLampu picit

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMengenal pasti

Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

PencetusanIdea

15 minit

Pengetahuan sedia ada murid.

1. Guru menunjukkan sebuah kamera dan kalkulator kepada murid.

2. Murid menamakan sumber elektrik yang mereka tahu berdasarkan bahan rangsangan yang diberi.

3. Murid menulis sumber-sumber elektrik yang mereka tahu di papan hitam.

ABMKameraKalkulator

KPSBerkomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkaitMengenal pasti

Nilai Murni Yakin dan berani

Fasa Pembelajaran Isi Kandungan

Aktiviti Pengajaran & Pembelajaran Cacatan

Page 3: RPH SAINS TAHUN 5c-sumber elektrik

Pengstrukturan Idea

20 minit

Sumber-sumber elektrik Sel kering Bateri Cas Semula Dinamo Akumulator Sel suria Kuasa Hidroeletrik

1. Murid ditunjukkan dengan gambar-gambar sumber elektrik.

2. Murid menampal kad perkataan pada gambar yang betul.

3. Guru menjelaskan jenis dan kegunaan sumber-sumber elektrik.

4. Guru bersoal jawab dengan murid tentang fungsi setiap sumber elektrik.

ABMGambar Bahan Maujud

KPSMemerhatiKomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Aplikasi Idea15 minit Peta Minda

Nota

1. Murid menyalin peta minda yang ditulis guru di papan hitam.

2. Guru berbincang dengan murid sebagai pengukuhan

*Murid dikehendaki menyalin nota pada masa yang berlebihan.

KPSBerkomunikasi

Nilai MurniMinat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.

Refleksi 5 minit

Soalan guru :

Apakah yang telah kita pelajari pada hari ini?

I. Murid ke hadapan dan membuat kesimpulan tentang apa yang dipelajari pada hari ini.

II. Guru membimbing murid membuat kesimpulan.

KPSMemerhatiKomunikasi

Kemahiran BerfikirMenghubungkait

Nilai Murni Minat dan bersifat ingin tahu tentang alam sekeliling.