rph pml panduan praktikum

Upload: jia-wen-j-w

Post on 06-Mar-2016

248 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

pdf

TRANSCRIPT

  • IPG KAMPUS KENINGAU 2011

    1

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KELAS PEMULIHAN KHAS

    Tarikh: 3 Mac 2011

    Hari: Khamis

    Masa:10.30-11.30 pagi (60 minit)

    Tahun/Kelas: 3 Cempaka dan 2 Dahlia

    Jumlah Murid: 10 orang (3 kumpulan)

    Mata Pelajaran: Pemulihan (Bahasa Melayu)

    Tema: Alam Benda

    Nilai: Kerjasama, keterampilan, Berani, Teliti

    Unsur Kemahiran Berfikir: Menyusun urutan dan Mengkategori

    KUMPULAN 1 2 3

    MURID Salma, Ratna, Wahid Azlan, Azri, Amira Chua, Flora, Siti, Joy

    KEMAHIRAN Vokal (a,e,i,o,u) Suku kata (KV) Perkataan (KV+KV+KV)

    HASIL

    PEMBELAJARAN/

    OBJEKTIF

    1. Murid dapat memadankan 5 vokal

    dengan gambar (benda) yang

    bermula dengan bunyi vokal.

    2. Murid dapat menyusun vokal

    a, e, i, o, u seperti yang

    ditunjukkan dalam contoh.

    1. Murid dapat membunyikan 5

    daripada 9 suku kata dengan

    betul berdasarkan kad yang

    ditunjukkan.

    1. Murid dapat menulis suku kata

    (KV+KV+KV) yang bermakna dengan

    betul di lembaran kerja.

    PENGETAHUAN

    SEDIA ADA

    Murid telah mempelajari vokal a, e, i

    pada pengajaran sebelumnya.

    Murid telah mengenal vokal dan

    beberapa konsonan.

    Murid telah menguasai kemahiran

    perkataan KV+KV

    BBM Video, gambar, kad huruf (vokal),

    lembaran kerja, set permainan

    monyet-monyet.

    Video, dadu, kad suku kata, buku

    bergaris empat.

    Video, lembaran kerja, set permainan

    pancing, kad gambar

  • IPG KAMPUS KENINGAU 2011

    2

    LANGKAH

    /MASA

    AKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN CATATAN

    Set Induksi

    (5 Minit)

    Guru menayangkan video mari mengeja dan mengajak murid menyanyi sambil bertepuk tangan.

    Guru bertanya huruf-huruf yang mereka lihat daripada video.

    Guru meminta murid mencari huruf yang mereka kenal di sekitar kelas (bahan-bahan yang

    dilekat di dinding, meja dan kerusi).

    BBM: Video

    Kumpulan 1

    (Vokal a,i,e,o,u)

    2

    Suku kata (KV)

    3

    Perkataan (KV+KV+KV)

    INTERAKSI DENGAN GURU PERMAINAN

    Dadu Suku kata

    LATIHAN (menulis)

    Langkah 1

    (15 minit)

    1. Guru mengulang semula

    aktiviti pelajaran

    sebelumnya iaitu

    menunjukkan huruf vokal (a,

    i, o) sambil membunyikannya.

    2. Murid diperlihatkan satu

    persatu gambar dan

    menyebut bunyi vokal

    mengikut bunyi gambar.

    Aktiviti ini dilakukan dalam

    kumpulan diikuti secara

    individu.

    1. Murid bermain buah dadu

    yang mengandungi suku kata

    ba, ca, da, bi, di.

    Contoh bahan:

    Murid melambung buah dadu

    dan memadankan suku kata

    yang terdapat di permukaan

    dengan suku kata yang

    disediakan di kad suku kata.

    Aktiviti ini dilakukan dalam

    kumpulan.

    1. Murid mengisi tempat

    kosong untuk

    melengkapkan perkataan

    yang mengandungi

    KV+KV+KV berpandukan

    gambar.

    Contoh bahan:

    BBM

    K1:Kad

    gambar dan

    vokal

    K2:Buah dadu

    dan kad suku

    kata KV

    K3:Lembaran

    kerja

    PENCAPAIAN

    OBJEKTIF:

    kumpulan 3

  • IPG KAMPUS KENINGAU 2011

    3

    Contoh bahan:

    3. Guru meminta murid memilih

    kad huruf yang mengandungi

    vokal sambil menyebut

    bunyinya secara individu.

    Contoh bahan:

    Contoh bahan:

    LATIHAN (menulis) INTERAKSI DENGAN GURU PERMAINAN

    Pancing suku kata

    BBM

    K1: lembaran

    kerja

    K2: kad suku

    kata

    Langkah 2

    (15 minit)

    1. Murid secara individu

    memadankan huruf-huruf

    vokal dengan gambar yang

    sesuai di lembaran kerja.

    1. Guru menunjukkan 9 suku

    kata KV sambil

    membunyikannya diikuti

    oleh murid secara kumpulan

    dan individu.

    1. Setiap murid dibekalkan

    pancing magnet.

  • IPG KAMPUS KENINGAU 2011

    4

    Contoh bahan:

    2. Murid menulis bentuk vokal

    di lembaran kerja secara

    individu.

    Contoh bahan:

    Contoh bahan:

    2. Murid secara individu

    memilih secara rawak kad

    suku kata dan

    membunyikannya.

    2. Murid memancing kad suku

    kata yang dilekatkan pin

    (supaya melekat dengan

    magnet).

    3. Murid akan memadankan

    suku kata yang berjaya

    dipancing untuk

    membentuk perkataan

    yang bermakna.

    4. Gambar (kereta, perahu,

    perigi )di sediakan sebagai

    panduan

    Contoh bahan:

    K3: set

    permainan

    pancing,

    lembaran

    kerja.

    KB:

    Mengkategori

    PENCAPAIAN

    OBJEKTIF:

    Kumpulan 1

    Kumpulan 2

  • IPG KAMPUS KENINGAU 2011

    5

    PERMAINAN

    monyet-monyet

    LATIHAN (menulis) INTERAKSI DENGAN GURU

    Langkah 3

    (15 minit)

    1. Murid diberikan 30 kad yang

    mengandungi vokal.

    2. Seorang murid akan

    mengagihkan kad secara

    rawak kepada rakan lain.

    3. Murid yang mendapat vokal

    lengkap dan menyusun urutan

    seperti yang ditunjukkan

    dalam contoh dikira sebagai

    pemenang.

    4. Aktiviti ini boleh diulang-

    ulang.

    Contoh panduan:

    Contoh Kad:

    1. Murid menulis suku kata

    yang telah dipelajari di

    buku yang bergaris empat.

    Contoh bahan:

    1. Guru meminta murid

    menyebut benda yang

    terdapat dalam gambar

    satu demi satu.

    Contoh gambar:

    2. Guru menunjukkan kad

    suku kata yang sesuai

    dengan bunyi benda

    secara membatang.

    3. Murid mengulang aktiviti

    yang sama tanpa bantuan

    guru.

    4. Murid bergilir-gilir

    melakukan aktiviti yang

    sama.

    5. Guru membimbing murid

    dengan membetulkan

    sebutan yang padan

    dengan gambar.

    BBM

    K1:set

    permainan

    K2:Buku

    bergaris

    empat

    K3: Gambar

    KB: Menyusun

    ikut urutan

    PENCAPAIAN

    OBJEKTIF:

    Kumpulan 1

  • IPG KAMPUS KENINGAU 2011

    6

    Penutup/Penilaian

    (5 Minit)

    Guru mengedarkan lembaran kerja yang mengandungi aktiviti latihan untuk disiapkan oleh

    murid berdasarkan kemahiran yang telah dipelajari tadi.

    Guru menayangkan video :mari mengeja sambil menyanyi dan bertepuk tangan.

    BBM: Video

    Refleksi

    1. Kekuatan/Keistimewaan:.

    2. Kelemahan:.

    3. Cadangan penambahbaikan:

    Tandatangan Pelajar Tandatangan Guru Pembimbing/Pensyarah Penyelia

    _________________ _____________________________________

  • IPG KAMPUS KENINGAU 2011

    7

    Makluman tambahan:

    1. Aktiviti tanpa guru seperti permainan dan latihan (menulis) adalah contoh aktiviti yang boleh diubah suai. Aktiviti yang

    dilaksanakan itu mestilah saling berkaitan atau kesinambungan dengan aktiviti dalam setiap langkah.

    2. Guru boleh menyediakan aktiviti atau bahan tambahan bagi mengelakkan gangguan murid dari kumpulan lain semasa

    pengajaran dilaksanakan.

    3. Objektif setiap kumpulan tidak semestinya satu, malah boleh ditambah berdasarkan aktiviti dalam langkah.

    4. Kemahiran yang dipilih adalah berdasarkan kelemahan murid yang telah dikesan melalui ujian diagnostik. Ujian ini lazimnya

    dilakukan pada awal tahun dan direkodkan dalam fail murid. Guru pelatih perlu merujuk fail tersebut semasa merancang

    kemahiran yang sesuai untuk murid dalam satu sesi pengajaran. Sekiranya tiada rekod berkaitan ujian tersebut, guru

    pelatih perlu melaksanakannya. Keputusan ujian diagnostik merupakan maklumat yang penting dan perlu dirujuk semasa

    merancang dan menulis RPH.

    5. Agihan murid mengikut kumpulan adalah berdasarkan daerah kelemahan murid. Murid yang telah didiagnosis mempunyai

    kelemahan yang sama atau hampir sama lazimnya akan dimasukkan dalam kumpulan yang sama. Namun demikian, agihan

    kumpulan bukanlah satu kemestian, kerana terdapat situasi dalam satu kumpulan (misalnya 5 orang murid) yang memiliki

    daerah kelemahan yang sama. Dalam kes ini, guru boleh menulis RPH tanpa membuat lajur kumpulan.