rph perpuluhan.docx

9
(3) Rancangan Pengajaran Harian Matematik- Operasi Darab Perpuluhan Mata Pelajaran : Matematik Tahun : 5B Masa : 60 minit Tarikh : 2 April 2013 Tajuk : Operasi Darab Perpuluhan Objektif Pembelajaran : Pendaraban nombor perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan dengan nombor bulat 10,100 dan 1000 Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran- pembelajaran, murid-murid boleh; Aras 1 a) Mendarab nombor perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan dengan nombor bulat 10. Contoh : 5.283X10 =52.83 10X3.455=34.55 Aras 2 a) Mendarab nombor perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan dengan nombor bulat 100. Contoh : 0.097X100=9.7 100X5.613=561.3 Aras 3 a) Mendarb nombor perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan dengan nombor bulat 1000 Contoh :6.176X1000=6176

Upload: phoebe-ooi

Post on 26-Oct-2015

662 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

contoh rancangan harian

TRANSCRIPT

Page 1: RPH  perpuluhan.docx

(3) Rancangan Pengajaran Harian Matematik- Operasi Darab Perpuluhan

Mata Pelajaran : Matematik

Tahun : 5B

Masa : 60 minit

Tarikh : 2 April 2013

Tajuk : Operasi Darab Perpuluhan

Objektif Pembelajaran : Pendaraban nombor perpuluhan hingga tiga tempat perpuluhan

dengan nombor bulat 10,100 dan 1000

Hasil Pembelajaran : Pada akhir proses pengajaran-pembelajaran, murid-murid

boleh;

Aras 1

a) Mendarab nombor perpuluhan hingga tiga tempat

perpuluhan dengan nombor bulat 10.

Contoh : 5.283X10 =52.83

10X3.455=34.55

Aras 2

a) Mendarab nombor perpuluhan hingga tiga tempat

perpuluhan dengan nombor bulat 100.

Contoh : 0.097X100=9.7

100X5.613=561.3

Aras 3

a) Mendarb nombor perpuluhan hingga tiga tempat

perpuluhan dengan nombor bulat 1000

Contoh :6.176X1000=6176

1000X3.265=3265

Pengetahuan Sedia Ada : Murid-murid telah belajar nombor-nombor berkaitan dengan

perpuluhan dan telah mahir operasi asas darab perpuluhan.

Penerapan Nilai : Peka terhadap persekitaran

Tolong-menolong

Bekerjasama

Kecerdasan Pelbagai : Logikal

Interpersonal

Intrapersonal

Page 2: RPH  perpuluhan.docx

Penyerapan ilmu : Pendidikan Moral dan Kemahiran Hidup

Kemahiran Generik

KBKK : i. Menterjemah

ii Menyusun atur

iii Menyelesaikan masalah

iv Memproses secara mental

BBM : i. Lembaran kerja

ii Power Point

iii Video

iv Penimbang

v Tali

vi Bola

vii Kad nombor

Page 3: RPH  perpuluhan.docx

Langkah/

Masa

(Peristiwa

Pengajaran)

Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan

Pembelajaran

Kemahiran Generik

Set Induksi

3 minit

(Menarik

perhatian)

Memahami

topik

perpuluhan

yang akan

diajar

1. Guru menunjukkan tali dan

meminta murid-murid mengarang

bola dengan tali-tali itu.

2. Pelajar dipilih secara rawak untuk

mengarang bilangan bola sesuka

hati.

3. Guru meminta murid-murid

membaca nombor perpuluhan itu

lalu masuk ke topik operasi darab

perpuluhan.

BBM:

Tali, bola.

Langkah 1

10 minit

(Menyampaika

n objektif)

Mendarab

nombor

perpuluhan

hingga 3

tempat

perpuluhan

dengan 10

1. Guru mengemukakan masalah

harian yang melibatkan konsep

pendaraban perpuluhan.

Soalan:

i. Apakah berat seikat sayur

yang ditunjukkan dalam

penimbang?

ii. Berat 10 ikat sayur yang

sama adalah ______.

2. Guru memanggil beberapa orang

pelajar untuk menunjukkan

langkah penyelesaian di papan

hitam.

3. Murid-murid tampil ke hadapan

kelas untuk menunjukkan cara

penyelesaian.

KBKK

Memproses

secara

mental

Menterjemah

Menyelesaik

an masalah

Kecerdasan

pelbagai

Logikal

Intrapersonal

Interpersonal

BBM:

Penimbang, kad

nombor.

Page 4: RPH  perpuluhan.docx

4. Murid-murid cuba jaya.

5. Guru membimbing

pelajar untuk mendapatkan

jawapan.

6. Guru menunjukkan teknik darab

mudah.

i) darab dengan

nombor 10-gerak 1 kali ke

kanan.

darab dengan

ii) nombor 100-gerak 2 kali ke

kanan..

iii) darab dengan

nombor 1000-gerak 3 kali

ke kanan.

Teori:

Teori Pembelajaran

Kognitif Ausubel

Kaedah/ Teknik:

Ekspositori

Langkah 2

12 minit

(Memberi

bimbingan)

Mendarab

perpuluhan

dengan

nombor bulat

10,100 dan

1000

1. Guru mengagihkan kad-

nombor 5,.,9,1,dan 4.

2. Murid-murid tampil ke

depan untuk memegang kad-kad

nombor masing-masing.

3. Guru menunjukkan bagaimana

mendarab perpuluhan dengan

nombor bulat 10,100 dan 1000

dan menerangkankan langkah-

langkah penyelesaian dengan

bimbingan slaid.

4. Murid-murid mendengar

penerangan dengan teliti daripada

guru berkaitan dengan langkah-

langkah melaksanakan

pendaraban nombor perpuluhan

dengan nombor bulat10,100 dan

1000.

KBKK

Memproses secara

mental

Kecerdasan

pelbagai:

Logikal

Interpersonal

BBM:

Kad nombor, Slaid

Power Point

Teori:

Teori Pembelajaran

Behaviorisme-

Pelaziman Klasik

Kaedah/ Teknik:

Demonstrasi

Page 5: RPH  perpuluhan.docx

5. Guru mengingatkan murid-murid

bahawa mereka cuma perlu

bergerak ke kanan sebanyak 1 kali

kerana bilangan 0 cuma ada 1

sahaja.

6. Manakala mereka perlu bergerak

2langkah ke kanan untuk

pendarab 100 dan seterusnya 3

kali untuk pendarab 1000.

7. Murid-murid membuat demo

tentang cara pemindahan titik

perpuluhan berkaitan dengan

10,100 dan 1000.

Langkah 3

10 minit

Pengukuhan

Melengkap

kan

Jawapan-

jawapan

berkaitan

dengan

pendaraban

nombor

10,100 dan

1000.

1.

Murid-murid dibahagikan lima

kumpulan dan guru mengedarkan

lembaran kerja kumpulan.

Contoh

2 Pelajar menyelesaikan masalah

yang dikemukakan secara

kumpulan.

3 Guru merangsang pelajar supaya

dapat melengkapkan jadual

matematik berkaitan dengan

pendaraban perpuluhan.

Penerapan Nilai :

Tolong menolong

Berhati-hati

BBM:

Lembaran kerja

berjadual

Teori:

Teori

Konstruktivisme,

Behavior- Pelaziman

Operan

Kaedah/ Teknik:

Teknik Koperatif,

Perbincangan

X10 X100 X1000

0.502

0.005

5.106

12.13

Page 6: RPH  perpuluhan.docx

4 Guru memberi ganjaran kepada

kumpulan yang menjawab

dengan cepat dan tepat.

Langkah 4

20 minit

Penilaian

kuiz

Mendarab

nombor

perpuluhan

hingga tiga

tempat

perpuluhan

dengan

nombor bulat

10,100 dan

1000.

1. Guru mengadakan permainan

kuiz.

2 Murid-murid cuba menjawab

soalan-soalan kuiz tahap 1,2,3,4

dan bonus.

3 Guru memberi rangsangan dan

galakan kepada murid-murid.

4 Murid-murid belajar sambil

bermain dengan seronoknya.

KBKK

Memprosese secara

mental

Kecerdasan

perbagai:

Logikal Matematik.

BBM:

Kuiz

Teori:

Teori Pembelajaran

Kognitif- Bruner

Kaedah/ Teknik:

Teknik Berpusatkan

Media

Penutup

5 minit

Kepentingan

titik

perpuluhan

1. Guru menayangkan video

berkenaan dengan video

“Perpuluhan”.

2 Guru membuat kesimpulan dan

murid menyedari kepentingan titik

perpuluhan.

3 Guru memberi latihan untuk

menjamin penguasaan.

Penerapan Nilai :

Berhati-hati

BBM:

Vedio

Kaedah/ Teknik:

Teknik Latihan tubi