rph modal

7
MODEL KOPERATIF Sekolah: SMK Kuala Kubu Bharu Tingkatan: Satu Rancangan Khas Bilangan Pelajar: 30 orang Tarikh: 2 Ogos 2013 Masa: 8.10 pagi hingga 9.30 pagi (80 minit) Tema: KOMSAS Tajuk: Cerpen Kasut Kelopak Jantung Bidang: Estetik Hasil Pembelajaran Huraian Hasil Pembelajaran 10.0 Memahami dan memberikan respons peribadi tentang karya sastera 10.4 Menyatakan jenis, ciri, tema dan persoalan, pemikiran, nilai dan pengajaran. Aras 3 (ii) Menganalisis nilai dan pengajaran dalam karya. Objektif : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat;

Upload: nornadiya

Post on 23-Jun-2015

164 views

Category:

Documents


3 download

TRANSCRIPT

Page 1: Rph modal

MODEL KOPERATIF

Sekolah: SMK Kuala Kubu Bharu Tingkatan: Satu Rancangan Khas

Bilangan Pelajar: 30 orang Tarikh: 2 Ogos 2013

Masa: 8.10 pagi hingga 9.30 pagi (80 minit)

Tema: KOMSAS

Tajuk: Cerpen Kasut Kelopak Jantung

Bidang: Estetik

Hasil Pembelajaran Huraian Hasil Pembelajaran

10.0 Memahami dan memberikan respons peribadi

tentang karya sastera

10.4 Menyatakan jenis, ciri, tema dan

persoalan, pemikiran, nilai dan

pengajaran.

Aras 3 (ii)

Menganalisis nilai dan pengajaran

dalam karya.

Objektif : Pada akhir pembelajaran pelajar dapat;

i) menyatakan sekurang-kurangnya 3 daripada 4 nilai yang

terdapat di dalam cerpen Kasut Kelopak Jantung.

Kemahiran Bahasa : Mendengar, membaca, menulis dan bertutur.

Sistem bahasa : kosa kata, perbendaharaan kata

Pengabung jalinan : 8.4 aras 2 (i. Menyusun isi dan idea yang terdapat dalam

maklumat dengan sistematik berdasarkan kriteria tertentu).

Page 2: Rph modal

Objektif Fasa dan Kandungan

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan

Induksi set (3 minit)

- Menarik perhatian pelajar.

- Meransang minat pelajar untuk mengetahui apa yang akan diajar pada hari tersebut.

- Guru memulakan kelas dengan ucapan salam dan bertanya khabar pelajar.

- Guru menayangkan beberapa keeping gambar kepada murid.

- Guru meminta beberapa orang murid untuk menyatakan pandangan mereka mengenai gambar yang ditayangkan.

- Guru mengaitkan pendangan yang diberikan oleh murid dengan isi pelajaran pada hari ini, iaitu tajuk yang berkaitan dengan gambar tersebut.

BBM:- Video

KBKK:- Membuat inferens

melalui pemerhatian

NILAI:- Keberanian

- Bekerjasama

- Keyakinan

FASA 1Memberitahu (7 minit)

- Pengenalan dan pembinaan isi kandungan pengajaran.

- Sinopsis cerpen

- Maksud nilai murni

- Guru menerangkan cerpen yang akan diajar pada hari tersebut.

- Guru bertanya sama ada pelajar sudah membaca cerpen tersebut atau belum.

- Jika sudah, guru meminta salah seorang pelajar menjelaskan kefahamannya mengenai cerpen tersebut.

- Guru bercerita secara ringkas berkenaan cerpen Kasut Kelopak Jantung.

- Guru menerangkan tentang nilai murni.

- Guru meminta pelajar menyatakan pandangan mereka berkaitan nilai murni.

- Guru membahagikan pelajar kepada tiga/empat kumpulan.

BBM:Buku Antologi

KBKK:- Kefahaman dan

mendapatkan maklumat.

NILAI:- Keberanian

FASA 2Transisi (5 minit)

- Guru mengedarkan sebalang bintang berwarna.

BBM- Bintang berwarna

Page 3: Rph modal

- Guru menjelaskan bagaimana kumpulan perlu dibentuk.

- Tiga/empat kumpulan akan dibentuk.

- Kumpulan dibentuk dalam keadaan senyap.

- Guru menjelaskan kerja yang perlu dilakukan oleh setiap kumpulan.

- Pelajar diberi kebebasan untuk memilih satu bintang yang disukai.

- Guru membahagikan kumpulan mengikut warna bintang yang dipilih.

- Guru mengedarkan kertas A4.

- Guru memberikan nilai yang perlu dibincangkan kepada setiap kumpulan.

- Guru meminta wakil kumpulan menulis hasil perbincangan di papan tulis.

- Kertas A4

NILAI- Mendengar arahan

- Bekerjasama

- Keyakinan

FASA 3Kerja kumpulan (10 minit)

- Guru memantau kerja kumpulan pelajar.

- Guru membantu pelajar.

- Setiap kumpulan diminta berbincang tentang nilai yang diberi oleh guru.

- Guru memantau setiap kumpulan pelajar semasa sesi perbincangan dijalankan.

- Guru meminta pelajar menghantar wakil ke hadapan.

- Pelajar perlu membentangkan hasil kerja mereka di hadapan kelas.

- Guru bersoal jawab dengan pelajar tentang jawapan yang dibentangkan.

- Murid-murid juga perlu melakonkan nilai yang diperoleh berdasarkan cerpen yang dikaji tadi.

BBM- Papan tulis

- Gambar

NILAI- Keberanian

- Keyakinan

- Kesopanan

- Kerjasama

KBKK

- Kemahiran memberikan jawapan yang tepat

- Kemahiran berkomunikasi.

- Kemahiran mendapatkan jawapan.

OBJEKTIF:- Guru dapat

Page 4: Rph modal

mengetahui objektif tercapai atau tidak berdasarkan jawapan pelajar yang dibentang.

FASA 4Penilaian (12 minit)

- Guru memberi soalan sebagai pengukuhan

- Guru mengedarkan kertas soalan.

- Guru mengadakan aktiviti sampul tunjuk-tunjuk.

- Guru memasang muzik, seiring itu sampul bergerak.

- Sampul akan berhenti apabila muzik berhenti.

- Pelajar yang memegang sampul diminta memilih seorang kawan kelasnya untuk menjawab soalan.

- Semasa memilih rakan, pelajar dikehendaki mengucapkan kata . “ saya tunjuk, saya tunjuk, saya tunjuk dia!.” Sambil menunjukkan jari kea rah rakan yang dipilih.

- Soalan dilontarkan oleh guru berdasarkan warna kertas yang dikeluarkan oleh pelajar yang memegang sampul.

BBM:- Laptop

- Pembesar suara

- Sampul surat

- Kertas berwarna

NILAI:- Kerjasama

- Keberanian

KBKK- Kemahiran

menjawab soalan.

PENILAIAN:- Guru menilai

kemahiran verbal pelajar berdasarkan jawapan pelajar.

- Guru memastikan objektif pengajaran tercapai melalui soalan-soalan yang dikemukakan dan kertas soalan yang diedarkan.

-RUMUSAN (3 minit)- Merumus dan

menyimpulkan pengajaran pada hari itu.

- Mesej: kita hendaklah

- Guru menyatakan mesej dan nilai daripada cerpen tersebut kepada pelajar.

- Pelajar dan guru merumuskan pengajaran pada hari itu secara ringkas.

- Guru mengaitkan nilai yang telah dipelajari dengan peribadi diri.

- Guru meninggalkan pelajar dengan

PANTUN:Anak ayam disambar helang,Mati seekor tinggal lima,Harimau mati meninggalkan belang,Manusia mati meninggalkan nama.

Page 5: Rph modal

menyayangi tanah tumpah darah kita.

serangkap pantun. - Pelajar harus mengamalkan nilai yang baik dalam kehidupan seharian kerana nilai tersebut akan memberi kesan kepada nama baik pelajar.

PENGGABUNGJALINAN:- Golongan kata nama:

kata nama khas