rph mat wang kerja kursus
DESCRIPTION
rph wangTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian Matematik
Matapelajaran : Matematik
Kelas : Tahun 1 Amanah
Tarikh / Hari : 20 Ogos 2015 (Khamis)
Masa : 9.00-10.00 pagi (60 minit)
Bilangan Murid : 16 orang murid
Bidang Pembelajaran : Nombor dan operasi
Tajuk : Wang
Standard Kandungan :4.1 Mengenal pasti ringgit dan sen
Standard Pembelajaran : Mengenal pasti mata wang Malaysia dalam bentuk syiling dan wang
kertas.
Hasil Pembelajaran Eksplisit : Pada akhir pembelajaran murid dapat:
a) Mengenal pasti mata wang Malaysia dalam bentuk syiling dan
wang kertas.
b) Mencari mata wang Malaysia dalam bentuk syiling dan wang
kertas dengan betul.
Kaedah Pembelajaran : Pembelajaran koperatif, Pembelajaran interaktif, Tunjuk cara
Kemahiran Berfikir : Menjana idea, Mengembang idea, mengumpul, mencari dan mengkelaskan
Pengetahuan sedia ada : Murid pernah menggunakan mata wang Malaysia dalam kehidupan seharian.
Kosa Kata/ terminology : Ringgit Malaysia (RM),
1
Bahan Bantu Belajar(BBB) :Tanda harga, alat tulis, sampul surat, wang syiling dan wang kertas Malaysia
dan luar negara.
Proses : Berkomunikasi, menaakul dan menyelesaikan masalah
Kemahiran : Matematik, menganalisis
Nilai :Kerjasama, Kerajinan, Berjimat-cermat
Elemen Merentas Kurikulum (EMK) : Kreativiti dan inovasi, Penaakulan
2
Fasa Isi Kandungan
Pelajaran
Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Catatan
Set induksi
5 minit
1. Guru meletakkan beberapa barang seperti
buku, pembaris, pemadam, dan pensel warna di
atas meja dengan tanda harga.
2. Guru akan mengarahkan dua orang murid untuk
tampil ke hadapan.
3. Dua orang murid itu akan melakonkan satu
situasi jual beli barang di sebuah kedai alat tulis.
4. Guru menyoal murid beberapa soalan.
5. Guru mengaitkan set induksi dengan isi
pelajaran hari ini.
6. Guru menyuruh murid mengeluarkan wang
saku yang dibawa dan meletakkan di atas meja.
7. Guru memeperkenalkan tajuk ‘wang’ kepada
murid.
BBM:-
Tanda harga,buku,
pembaris,pemadam,
pensel, pensel
warna,meja, wang
kertas dan duit syiling.
Nilai:-
Kerjasama
EMK :-
Kreativiti
KBKK:-
Menjana idea
Persediaan
( 15 minit)
Slide
Powerpoint
1. Guru menayangkan slide powerpoint yang
bertajuk wang.
BBM:-
Slide poweroint.
3
Pemerhatian dan
analisis
Wang Syiling
Malayisia
Wang Kertas
Malayisia
Wang kertas negara asing
2. Murid memerhati tayangan slide tersebut.
3. Guru memaparkan perkataan ringgit dan sen
serta menerangkan maknanya dengan contoh.
3. Murid memerhati gambar duit syiling,wang
kertas Malaysia
4. Guru menunjukkan beberapa wang negara
asing.
5. Guru menyatakan ciri-ciri wang kertas Malaysia.
Nilai:-
Kerajinan
EMK :-
Teknologi maklumat
dan komunikasi
KBKK:-
Mengembang idea
Imaginasi
(15 minit)
Penjanaan idea
dan sintesis idea
Wang syiling
Malaysia
Wang kertas
Malaysia
1. Guru memberi beberapa wang syiling, wang
kertas Malaysia kepada murid.
2. Murid diberi kertas A4.
3. Murid menekap wang syling dan menyurih wang
kertas dengan menggunakan pensel.
4. Murid menulis nilai wang syiling dan wang
kertas di bawa selepas menekap dan menyurih.
BBM:-
Sampul,wang syiling,
wang kertas,kertas A4
Nilai:-
Kerajinan, kerjasama,
rasional
4
Kertas A4
EMK :- Kreativiti
KBKK:- Menjana idea
Perkembangan
(15 minit)
Penambahbaikan
Menilai
Sampul surat
Wang kertas dan wang syling
Malaysia
Wang kertas Luar Negara
1. Guru mengagihkan murid kepada beberapa
kumpulan.
2. Guru membuat satu permainan.
3. Setiap kumpulan akan diberi dua sampul yang
berisi wang syiling dan wang kertas daripada
pelbagai negara.
3. Guru meminta murid untuk mencari wang
Malaysia dalam bentuk wang syiling dan wang
kertas.
4. Murid menampal wang kertas dan wang syiling
Malaysia yang dicari di atas kad manila.
5. Murid membaca nilai matawang negara
BBM:-
Sampul surat, wang
kertas Malayisa dan
luar negara, wang
Syiling Malaysia dan
luar negara, kad
manila.
Nilai:-
Kerjasama, kerajinan
5
Kadbod
Malaysia yang ditampal apabila guru bertanya.
5. Guru menilai hasil kerja murid.
EMK :-
Kreativiti
KBKK:-
Mengumpul, mencari
dan mengkelaskan
Tindakan
(5 minit)
Pelaksanaan Amalan
Berterusan
1. Guru mengedarkan lembaran kerja kepada
murid.
2. Murid-murid dikehendaki mengenalpasti wang
malaysia dan mengguntingkannya dan
menampalkan wang tersebut pada ruangan
yang disediakan iaitu ruangan wang kertas dan
wang syiling.
3. Guru dan murid berbincang jawapan bagi
soalan di lembaran kerja.
4.Murid membuat pembetulan bagi setiap
kesalahan yang dilakukan.
BBM:-
Lembaran kerja
Nilai:-
Kerajinan, berdikari
EMK :-
kreativiti
KBKK:-
Mengembang idea
Penutup Lagu 1.Guru dan murid berbincang mengenai apa yang BBM:-
Lirik lagu ,Tayangan
6
(5 minit) duit..oh duit…
Lirik laguIkan emas ikan
kelisaCantik lagi si dia
Melihat duit di atas meja
Ku ambil sikit beligula-gula.....
yang telah dipelajari sepanjang sesi pengajaran
dan pembelajaran.
2. Guru memaparkan lagu di slaid powerpoint
yang bertajuk ‘duit..oh duit..’.
3. Murid menyanyi lagu tersebut dengan
bimbingan guru.
4. Guru menerangkan kepada murid kepentingan
wang dan pentingnya kita berjimat cermat.
5. Murid menerangkan cara berjimat cermat iaitu
dengan menabung.
6. Guru merumuskan pelajaran pada hari itu.
slide powerpoint
Nilai:-
Berjimat-cermat
EMK :-
Keusahawanan
KBKK:-
Menjana idea
7