rph keselamatan.doc
TRANSCRIPT
RANCANGAN PENGAJARAN HARIANPENDIDIKAN KESIHATAN
TAHUN 2
Matapelajaran : Pendidikan Kesihatan
Tarikh : 03.09.2015
Masa : 8.00 pagi – 8.30pagi
Tahun : 2
Bilangan Murid : Lelaki 10 dan Perempuan 14
Tajuk : Keselamatan
Standard kandungan : 3.2 Mengetahui kepentingan menjaga keselamatan diri dan mendemonstrasi kemahiran kecekapan
psikososial dalam kehidupan seharian.
Standard Pembelajaran : 3.2.5 Mengamalkan langkah-langkah keselamatan untuk mengelak kemalangan, kecederaan dan situasi
tidak selamat di rumah, sekolah, taman permainan dan tempat awam pada setiap masa.
Hasil Pembelajaran : Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat mengenali langkah-langkah yang harus dipatuhi untuk
mengelakkan kemalangan.
Pengetahuan sedia ada : Murid dapat mempunyai pengetahuan tentang peraturan jalan raya seperti memakai topi keledar, tali
pinggang dan lain-lain lagi.
Penerapan Nilai : Elemen : Keusahawanan
Aspek : berorientasi idea
KBAT : Murid dapat berfikir secara kreatif dan kritis semasa mengeluarkan idea-idea sewaktu soal jawab.
Pengabungjalinan /
penyerapan : Matematik
Strategi utama : Kontekstual
Bahan Bantu Belajar :
Langkah / Isi Pelajaran Fokus Pembelajaran & Aktiviti Catatan
Bahan Sumber P& P Bilangan
Snake & Ladder 3 set
Dadu 3 biji
Penanda 3 set
Kad nombor 3 set
Kertas Soalan( quiz) 3 set
Crossword puzzle 3 set
Lembaran Kerja 24 pelajar
Masa
Set induksi
( 3 minit )
1) Kehadiran
2) Kesihatan
1. Guru memastikan bahawa
kehadiran bagi semua
pelajar direkodkan.
2. Guru juga mengenal
dahulu murid yang tidak
sihat sebelum memulakan
pengajaran dan
pembelajaran.
3. Guru meminta pelajar
supaya menyebut
peraturan-peraturan jalan
raya yang mereka tahu.
Ciri Strategi : Mengimbas kembali
Langkah 2
Aktiviti 1
( 10 minit)
Murid memberi maklum balas
berdasarkan klip video.
1) Guru menayangkan klip
video yang berkaitan
dengan kemalangan jalan
raya.
2) Guru bertanya beberapa
soalan kepada murid.
Bahan bantu Belajar :Video klip
Strategi : Berpusatkan murid
Perbincangan dua hala
Contoh :a) Apakah yang anda
lihat dalam video ini ?
b) Apakah yang kamu
perlu buat untuk
mengelakkan
kemalangan jalan raya?
3) Guru merumuskan
tentang video clip apabila
selesai bersoal jawab
dengan murid.
EMK :Keusahawanan
Aspek : Berorientasi masa depan
KBAT :
Murid akan berfikir secara
beraras tinggi semasa sesi soal
jawab dengan guru.
Langkah 3
Aktiviti 2
( 10 minit)
Crossword Puzzle
1) Guru memberikan kepada
pelajar 3 set snake &
ladder, crossword puzzle,
kad huruf yang
bernombor, dadu,
penanda kepada setiap
kumpulan.
2) Guru meminta murid
EMK : Keusahawanan
Aspek : Berorientasi idea
supaya melambungkan
dadu dan menggerakkan
penanda mengikut nilai
yang mereka dapat.
3) Kemudian, guru meminta
murid supaya membaca
soalan dan mengambil
kad huruf yang bernombor
jika mereka meletakkan
penanda dalam kotak
arahan.
4) Kemudian murid akan
membaca soalan dan
menyusun huruf supaya
menjadi perkataan yang
sesuai. Perkataan yang
mereka dapat mesti
relevan dengan soalan
yang dibaca.
5) Kemudian murid akan
menyusun dan menampal
huruf-huruf tersebut
mengikut arahan
melintang dan menegak
Strategi :Memusatkan bahan
Perbincangan dalam kumpulan
Nilai-Nilai Murni :Kerjasama, Teliti
seperti yang dicatat dalam
kertas crossword puzzle.
6) Murid perlu melengkapkan
crozzword puzzle dengan
menjawab 7 soalan yang
diberikan.
7) Kumpulan yang dapat
menyiapkan dengan cepat
akan digelar sebagai
pemenang.
8) Untuk permainan ini,
hanya diberi masa selama
8 minit.
Penutup
( 2minit)
Soal jawab dan rumusan isi
pelajaran.
1) Murid-murid memberi
pandangan dan menjawab
soalan-soalan bertumpu dan
bercapah mengenai
2) Antara soalan-soalan yang
dilontarkan adalah seperti
berikut:
Contoh :
a) Mengapakah kita perlu
mematuhi jalan raya ?
b) bagaimanakah perasaan
orang-orang yang sayangi
kita apabila kita terlibat dalam
kemalangan.
Ciri Strategi :
Perbincangan bersama murid dan
guru.
REFLEKSI PEMBELAJARAN:
1. Tahap penguasaan yang dicapai.
2. Tindakan pemulihan untuk murid yang tidak mencapai tahap penguasaan.
3. Tindkan pengayaan untuk murid yang mencapai tahap penguasaan.