rph kad

7
Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tarikh : 11 Julai 2012 (Khamis) Tahun : 6 Tekun Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit) Bilangan Murid : 23 Orang Bidang : Membuat Corak dan Rekaan Tajuk : Kad Ucapan Hari Raya untuk ibu bapa dan guru Teknik : Hiasan Permukaan 2D dan 3D Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat : i. Mengenali motif geometri yang boleh digunakan untuk PSV ii. Memahami teknik lipatan dan guntingan bagi menghasilkan corak yang menarik iii. Dapat menghasilkan kad ucapan dengan menggunakan corak lipatan dan guntingan ABM : Laptop, LCD Projector, BBM : kertas warna, kertas bunga, riben, warna crayon, bunga telur, pen, pisau, pensil, gam, double sided

Upload: ummi-zafran

Post on 30-Jul-2015

133 views

Category:

Documents


7 download

TRANSCRIPT

Page 1: rph kad

Mata Pelajaran : Pendidikan Seni Visual Tarikh : 11 Julai 2012 (Khamis)

Tahun : 6 Tekun Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi (60 minit)

Bilangan Murid : 23 Orang

Bidang : Membuat Corak dan Rekaan

Tajuk : Kad Ucapan Hari Raya untuk ibu bapa dan guru

Teknik : Hiasan Permukaan 2D dan 3D

Objektif : Pada akhir pembelajaran, pelajar dapat :

i. Mengenali motif geometri yang boleh digunakan untuk PSV

ii. Memahami teknik lipatan dan guntingan bagi menghasilkan corak yang menarik

iii. Dapat menghasilkan kad ucapan dengan menggunakan corak lipatan dan guntingan

ABM : Laptop, LCD Projector,

BBM : kertas warna, kertas bunga, riben, warna crayon, bunga telur, pen, pisau, pensil, gam, double sided

Pengetahuan sedia ada murid:

i. Murid pernah melihat corak-corak terancang pada pembalut hadiah, penanda buku dan

sebagainya.

ii. Murid mahir menampal kertas dalam menyiapkan kad ucapan berkonsepkan kolaj.

iii. Murid pernah melihat kad-kad ucapan dalam buku-buku, majalah dan dalam kehidupan mereka.

Page 2: rph kad

LANGKAH/MASAISI PELAJARAN/

KEMAHIRAN

AKTIVITI PENGAJARAN DAN

PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi

(10 minit)

1. Menyaksikan video

“Iklan Raya Petronas

2011”

1. Guru meminta murid untuk menyaksikan

video terlebih dahulu.

2. Guru menanyakan apa yang pelajar

faham tentang iklan tersebut.

3. Guru menyatakan kepada pelajar tentang

nilai moral yang kita dapat dalam video

tersebut

4. Guru mengaitkan set induksi dengan

pembelajaran hari ini.

Kecerdasan pelbagai:

Verbal linguistik,

Inter/ intrapersonal video

Langkah 1

(20 minit)

1. Guru memperkenalkan

konsep kad ucapan

kepada murid.

2. Guru menerangkan

konsep kad ucapan

menggunakan teknik

tampalan, lipatan dan

guntingan

3. Memperkenalkan bahan-

bahan untuk

menghasilkan mobail

mudah

4. Membuat tunjuk cara.

Aras 1

Menggunakan motif geometri untuk

menghasilkan corak

Guru membuat langkah tunjuk cara untuk

menghasilkan corak dengan menggunakan

konsep kolaj.

Guru mengarahkan murid untuk membentuk

5 kumpulan, 4 kumpulan terdapat 4 orang

ahli manakala 1 kumpulan terdapat 5 orang

ahli.

Kecerdasan pelbagai:

Verbal linguistik,

ABM/BBM:

Hasil kerja guru.

Kertas warna, kertas bunga,

gunting, gam, dan pisau.

Page 3: rph kad

Langkah 2

(20  minit )

Menghasilkan corak dan

rekaan

Aras 2

Mengetahui langkah-langkah untuk

menghasilkan kesan corak dengan

menggunakan gunting dan kertas warna

Aras 3

Menampal corak pada kad ucapan dengan

kemas dan tepat

Murid menggunting kertas dengan bentuk seperti bulat,segi empat dan sebagainya.

Murid menggunakan konsep kolaj untuk mereka dan membentuk kad hari raya

Guru membimbing murid menghasilkan kad.

Kecerdasan pelbagai:-

Kinestetik,

KBKK:

Membanding beza, Menjana

idea

ABM/BBM:

Kertas warna, kertas bunga,

gunting, gam, dan pisau.

Nilai:

Kreatif, keseronokan, kasih

sayang terhadap ibu bapa dan

guru, kepatuhan, ketelitian,

kekemasan.

Langkah 3

( 5  minit )

Peneguhan dan penilaian Aras 4

Mempamerkan hasil kerja

Guru meminta murid membentangkan hasil

kerja masing- masing.

Kecerdasan pelbagai:-

Intra/ interpersonal, verbal

linguistik

Nilai:

Keyakinan, Keberanian

Penutup Penutup Murid menyanyikan lagu hari raya secara Kecerdasan Pelbagai:

Page 4: rph kad

( 5  minit ) Menyanyikan lagu hari raya beramai-ramai dengan iringan muzik Muzik

Refleksi Pencapaian Hasil Pembelajaran:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kekuatan dan faktor penyebab:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kelemahan dan faktor penyebab:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Cadangan memperbaiki proses P&P:

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------