rph hphone

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Sekolah : Sekolah Jenis Kebangsaan Tamil Ghandiji Subjek : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Upload: prema-ema

Post on 04-Jan-2016

227 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

school

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Hphone

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Sekolah : Sekolah Jenis Kebangsaan Tamil Ghandiji

Subjek : Teknologi Maklumat dan Komunikasi

Tarikh : 24 Oktober 2015

Page 2: RPH Hphone

Tahun : 5

Masa : 8:00am – 8.40 [40 minit]

Bilangan Murid : 27

Kehadiran : 26/27

Tajuk : Perekaan

Topik : Teknik perekaan imej grafik

Hasil Pembelajaran :

1. Mengenal pasti teknik perekaan imej yang digunakan dalam penghasilan karya grafik :-

• distortion

• huraian (elaboration)

• pembesaran (exaggeration)

• pecahan (fragmentation)

• juxtaposition

• pembesaran (magnification)

Page 3: RPH Hphone

• metamorfosis

• pengecilan (minification)

• penggandaan (multiplication/serialization)

• sudut pandangan (point of view)

• penghasilan semula (reproduction)

• pembalikan (reversal)

• putaran (rotation)

• permudahan (simplification).

2. Membentuk imej menggunakan teknik perekaan.

Objektif Pembelajaran:

- Pelajar dapat menggunakan perisian Photogrid dengan mahir untuk menggedit sesuatu gambar.

- Pelajar dapat menghasilkan sesuatu gambar dengan menggunakan teknik-teknik yang telah diterangkan.

Bahan Bantu Mengajar :

a. Handphone yang dilengkapi dengan perisian Photogrid

Page 4: RPH Hphone

b. Projektor

c. Contoh gambar

d. Video tutorial penggeditan gambar.

Langkah Pembelajaran

Langkah Kandungan Aktiviti Pembelajaran (Guru dan Murid) Bahan / Nota

Set Induksi

10minit

(8:00am –

8:10am)

Menayangkan video

penggeditan gambar.

Guru:

Menayangkan video penggeditan gambar.

Mengedarkan tutorial cara memanipulasi imej

/ membuat poster yang merangkumi isi

kandungan pelajaran.

Memberi penerangan serba sedikit mengenai

BBM : video, handphone,

komputer, projector

Nilai: Ketekunan, Minat

Teknik: Pendengaran, ramal,

Page 5: RPH Hphone

video yang ditayangkan dan teknik yang akan

digunakan.

Pelajar :

Menonton video

Mencatat isi penting.

perhati

dan terang.

Langkah 1

10 minit

(8:10am –

8:20am)

Demontrasi penggeditan

gambar

Guru:

Menunjukkan demonstrasi menggunakan

perisian Photogrid sambil memberi

penerangan untuk kefahaman murid.

Pelajar

Memerhati demontrasi sambil mencatat

langkah-langkah yang diajar oleh guru.

Merujuk kepada tutorial yang diberikan oleh

guru.

Memberi respon terhadap pertanyaan guru.

BBM: handphone, komputer,

perisian Photogrid , Video tutorial.

Nilai:

• Ketekunan

• Hormat

Pendekatan:

Demonstrasi.

Soal jawab

Langkah 2 Demonstrasi animasi 2D Guru: BBM: handphone, komputer,

Page 6: RPH Hphone

15 minit

(8:20am –

8:30am)

(mask) .

Langkah-langkah

menghasilkan Poster

dengan menggunakan

teknik :-

a) Pemotongan

gambar

menggunakan

“Photogrid”.

b) Penggunaan “Cut

n Edit”

c) Penerangan

mengenai “tool”

lain yang terdapat

dalam photogrid.

- Menunjukkan demonstrasi menggunakan perisian

Photogrid sambil memberi penerangan untuk kefahaman

pelajar.

Langkah-langkah menghasilkan poster / manipulasi

gambar.

Pelajar:

- Memerhati demonstrasi sambil mencatat

langkah-langkah yang diajar oleh guru

- Merujuk kepada tutorial yang diberikan

oleh guru

perisian Photogrid, tutorial

animasi 2D(mask).

Nilai:

Ketekunan

Hormat

Pendekatan

Membuat demonstrasi

Penutup

10 minit

(08:30am –

08:40am)

Penilaian hasil kerja murid

dan refleksi.

Guru:

- Membuat rumusan mengenai apa yang

dipelajari pada hari ini.

- Guru bertanyakan kepada pelajar adakah

mereka faham apa yang telah diajar.

Nilai :

• rajin

• fokus

Page 7: RPH Hphone

- Memberi tugasan untuk pelajaran yang akan

datang dengan meminta pelajar membuat

satu karya grafik teknik-teknik yang telah

diajar

Pelajar :

- Pelajar mencatat apa yang guru terangkan.

- Mendengar dengan teliti apa yang

disampaikan oleh guru.

Refleksi:

1. Murid menunjukkan minat yang mendalam untuk menghasilkan karya grafik dan minat mereka semakin menebal setelah

diinspirasikan oleh guru melalui video penghasilan karya grafik yang ditayangkan

2. Murid telah tahu menggunakan perisian Photogridp dan penggunaan konsep grafik serta mempunyai pengetahuan

bagaimana untuk menghasilkan konsep grafik yang mudah.