rph dr.ros lengkap

Upload: jonathan-dunleavy

Post on 13-Jan-2016

19 views

Category:

Documents


0 download

DESCRIPTION

Exampe RPH yang lecturer ajar..

TRANSCRIPT

PenutupKeunikan penghasilan karya menggunakan media-media tersebut adalah sesuatu yang tidak boleh dipertikaikan lagi menguasai medi ini merupakan sesuatu yang perlu dikuasai oleh pelajar bidang seni visual. Sesuatu media yang mudah dan murah tetapi boleh menghasilkan karya yang mengkagumkan.Jumlah = 20 markahDokumen Kurikulum Standard Sekolah Rendah (KSSR) , Pendidikan Seni Visual (PSV) pada Tahap 2, memberi peluang kepada murid untuk menghasilkan karya seni visual melalui empat bidang iaitu Menggambar, Membuat Corak dan Rekaan, Membentuk dan Membuat Binaan, serta Mengenal Kraf Tradisional.Anda dihendaki menjayakan satu pengajaran bertajuk Akuarium Saya menggunakan teknik Mozek. Sediakan satu rancangan pengajaran harian yang lengkap berdasarkan tajuk di atas untuk tahun 4. Contoh Rancangan pengajaran harianMata Pelajaran: Pendidikan Seni VisualTahun : 4 ArifBidang : MenggambarTajuk : Akuarium sayaTeknik : MozekMasa : 9.30 10.30 pg: BBMAlat gunting BBBKB:Strategi: KonstrukKP:

Hasil pembelajaran :Di akhir p&p murid dapat:1. menjelaskan konsep mozek dan menyenaraikan asas seni reka yang dipelajari (Kognitif)2. menjelaskan alat dan bahan yang dipelajari (Kognitif)3. menghasilkan karya mozek berdasarkan tajuk mengikut kreativiti masing-masing (psikomotor)4. menjayakan apresiasi tentang karya mereka atau rakan (afektif

Standard Pembelajaran

1. Persepsi estetik : Murid dapat mengenal, memahami dan menyatakan bahasa seni visual yang terdapat pada gambar teknik Mozek.i. Unsur Seni :Rupa organic dan geometriWarna primer, skunderJalinan sentuh ii. Prinsip-prinsip rekaanKontra warnaKepelbagaian warna

2. Aplikasi seni : murid dapat mengaplikasikan pengetahuan bahasa seni visual media, proses dan teknik dalam penghasilkan gambar teknik mozek

Mengenal dan menyatakan jenis-jenis mediaAlat GuntingBahan Kertas lukisan , kertas warna dan gam Teknik Mozek

3. Ekspresi Kreatif : Murid dapat mengaplikasikan pengetahuan dan kemahaman Bahasa seni visual, media serta proses dan teknik dalam penghasilan gambar teknik Mozek secara kreatifi.. Memilih dan memanipulasikan bahan secara kreatifii. Menggunakan Bahasa seni visual dalam penghasilan karyaiii. Mengaplikasikan proses dan teknik yang sesuai

4. Apresiasi seni : Murid dapat membuat apresiasi terhadap karya sendiri dan rakan dengan menumpukan pada aspek Bahasa seni visual i. Mempamerkan karya yang dihasikaniii. menghargai dan menceritakan karya sendiri dan rakan secara lisan

Masa / Langkah AktivitiHuraian / Ilustrasi Aktiviti P&PCatatan

Set Induksi(5 min)1. Nyanyian lagu anak ikanCatatan:BBMAudio klip, video gambar-gambarBBBKBMembuat hipotisisKP:Muzik/ VisualStrategi P&PPengajaran mediatif, inkuiri

Nilai: Rasional

Langkah 1 Persepsi estetik

(10 Minit)

(Teori Seni)Konsep MozekAlat &bahan mozek

1. Guru menayangkan video gambar-gambar ikan dalam akuarium. 2. Guru menayangkan slaid Power Point tentang konsep, definisi dan ciri-ciri, serta contoh-contoh Mozek dan asas seni reka yang diterapkan.3. Guru bersoal jawab berkaitan bahasa seni visual.Unsur-unsur seniRupa Organik dan GeometriWarnaJalinan SentuhPrinsip-prinsip rekaanKontra warnaKepelbagaian warnaBBM: Contoh-contoh hasil karya mozek, video, pwt

KB Menjana idea

Strategi P&P Pengajaran direktif, deduktif, konstruktivism

Nilai: Ingin tahun

Langkah 2(10 Minit)

Aplikasi Senidemosntrasi mghasilkan mozek

1. Murid diperkenalkan alat dan bahan yang akan digunakan.2. Guru menunjukkan cara menghasilkan mozek melalui carta proses yang ditampalkan pada papan tulis.2.12.23.23. Guru melakukan demonstrasi memotong dan menampal kertas warna dengan teknik mozek.

Alat dan Bahan:Gunting, gam, kertas warna, kertas lukisan( ilustrasi )KB Mencetus idea

Strategi P&P Pengajaran direktif, demonstrasi, tunjuk cara & konstruktivism

Nilai: mendengar arahan (patuh)

Langkah 3(30 Minit)Ekspresi kreatifMurid-murid menghasilkan karya dengan teknik mozekLangkah 1- Murid melakar gambar ikan terlebih dahulu.- Murid memilih kertas warna untuk gambar ikan dan rumpai.- Contohnya warna hijau muda, hijau tua, kuning, jingga dan biru.

Langkah 2- Murid memotong kertas warna yang dipilih kepada rupa geometri seperti segi empat sama dan disimpan dalam plastik warna ikan dan rumpai.Langkah 3- Murid menampal kertas warna berbentuk segi empat sisi berdasarkan susunan mozek. Susunan kertas ditampal dengan menjarakkan sedikit antara satu sama lain.-Guru memantau dan memberi bimbingan

KB menghubung kait

Strategi P&PBelajar cara belajar

Nilai: Berdikari, rajin

Apresiasi Seni

1. Murid mempamerkan hasil karya masing-masing khasnya karya terbaik, sederhana dan agak lemah.2. Penutup sosial: Guru memasangkan lagu-lagu ikan Kekek dan meminta murid menyanyikan bersama-sama dengan iringan muzik latar.

Kekemasan:1. Murid mengemaskan barang-barang ke tempat yang telah disediakan.2. Murid membersih kawasan dalam bilik darjah sehingga kemas.KB MIIntrapersonal & Interpersonal

Strategi P&PBelajar cara belajar

Nilai:Bekerjasama, tolong-menolong, kebersihan, menghargai karya sendiri & rakan-rakan.

Penutup(5 Mins)Pengukuhan teoriRumusan muridNyanyianKekemasan