rph bahasa melayu- copy

Upload: rezamriz

Post on 06-Apr-2018

296 views

Category:

Documents


1 download

TRANSCRIPT

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    1/28

    SEMESTER 1 SESI 2011/2012

    KOD & NAMA KURSUS

    KPD 3026 : PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 2

    TAJUK : RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

    KUMPULAN : EL- D03

    DISEDIAKAN OLEH:

    NAMA NO.ID NO.TELEFON

    MOHAMAD ZAMRI BINISMAIL

    D20102042431(D042431)

    0199378256

    NAMA TUTOR ELEARNING : DR. ABD KADIR BIN ARIFIN

    TARIKH SERAHAN : 15 DISEMBER 2011

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    2/28

    Rancangan Pengajaaran Harian Bahasa Melayu

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Kelas : 6 Amanah

    Tarikh : 07 November 2011

    Masa : 9.15-10.15 ( 60 minit)

    Bilangan Murid : 30 Orang

    Tajuk : Keunikan Kuda Laut

    Kemahiran :

    Fakus: 5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengan sebutan dan intonasi yang betul dan lancar serta memahami perkara yang

    dibaca.

    Aras 1(i): Membaca bahan berunsur ilmu dengan sebutan dan intonasi yang betul.

    Fokus Sampingan : 6.1 Membaca dan merujuk pelbagai sumber untuk mendapatkan maklumat bagi tajuk yang sedang dikaji termasuk

    maklumat daripada internet.

    Aras 1(i): Merujuk kamus untuk mencari makna,sebutan yang betul ,ejaan dan perkataan yang tepat.

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    3/28

    Objektif pembelajaran: Di akhir sesi pembelajaran ini murid dapat:

    A. Menguasai isi kandungan:

    1. Membaca ayat dalam teks diberi dengan sebutan dan intonasi yang betul sekurang-kurangnya satu perenggan.

    2. Memberi sukurang-kurangnya 3 daripada 4 makna perkataan yang dihitamkan dalam teks.

    3. Menjawab 4 daripada lima soalan pemahaman yang diberi dengan jawapan betul.

    B.Membina kemahiran saintifik,berfikir dan strategi berfikir

    1. Mengenal pasti susunan abjad permulaan perkataan bagi memudahkan mendapatkan maklumat dalam kamus.

    C.Mengamalkan nilai murni

    1.Bekerjasama dalam mendapatkan maksud perkataan dalam kamus.

    2. Menghargai cipaan tuhan.

    Kemahiran bahasa:

    a.Kemahiran mendengar

    b.Kemahiran membaca

    c.Kemahiran menulis

    d.Kemahiran lisan

    Sistem bahasa : ayat tunggal

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    4/28

    Kosa kata : abdomen, sperma, spesies,rumpair

    Pengisian kurikulum :Ilmu- Pendidikan sains,pendidikan sivik dan kewarganegaraan

    Nilai Murni : bekerjasama dan menghargai ciptaan tuhan

    Kemahiran benilai tambah:

    1.Kemahiran belajar cara belajar

    2.Kemahiran bacaan

    3.Pembelajaran masteri

    4.Kemahiran teknologi maklumat

    Konsep/prinsip/hukum/teori : Ayat dasar, Sinonim,organ

    Bahan,peralatan dan bahan sumber:

    1. Teks bacaan 33 keping

    2. Slide(power point)

    3. Komputer dan penayang video

    4. Lembaran kerja 33 keping ( soalan pemahaman)

    5. Lembaran kerja 5 keping( senarai perkataan untuk mencari maksud)

    6. Buku Kamus pelajar 10 buah

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    5/28

    7. Kad ayat dasar

    Langkah berjaga-jaga:

    Berhati-hati dengan peralatan di bilik komputer.

    Pengetahuan sedia ada:

    Murid telah dibiasakan dengan pembelajaran sains tentang alam hidupan (haiwan).

    Fasa Isi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembeajaran

    NotaAktiviti guru Aktiviti Murid

    Set Induksi

    (5 minit)

    Lagu Kuda Hitam 1.Guru menayangkan lagu

    Kuda Hitam kepada kelas.

    2.Guru mengemukan soalan:

    a. Apakah tajuk lagu yang

    dinyanyikan?

    b.Senaraikan jenis kuda yang

    kamu ketahui?

    3.Guru memperkenalkan tajuk

    pembelajaran.

    1.Melihat dan mendengar dengan

    teliti nyayian yang ditayang.

    2. Murid memberi jawapan

    kepada soalan yang dikemukakan

    oleh guru dengan meyenarai

    jenis-jenis kuda yang diketahui.

    BBM:

    LCD /Komputer/Slide

    Power point

    Teknik:

    Bersoal jawab

    Langkah 1

    (15 minit)

    Membaca dengan

    intonasi teks

    Keunikan Kuda Laut

    1.Guru menunjuk cara

    membaca dengan sebutan dan

    intonasi yang betul.

    2.Meminta murid membaca

    secara individu dengan

    1. Mendengar bacaan guru

    dengan merujuk kepada teks

    bacaan diberi.

    2.Murid membaca teks dengan

    sebutan dan intonasi yang betul.

    BBM:

    Teks Edaran

    Slide power point, LCD

    Teknik:

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    6/28

    sebutan dan intonasi yang

    betul.

    3.Mendengar dan

    membetulkan bacaan dan

    sebutan murid.

    3.Membaca semula ayat-ayat

    yang diperbetulkan guru dengan

    intonasi yang betul.

    Tunjuk cara

    Latih tubi

    Langkah 2

    (7 minit)

    Mendapatkan

    maksud perkataan di

    senarai dalam

    lembaran:

    1.abdomen

    2.sperma

    3.speises

    4.rumpair

    1.Guru membahagikan murid

    kepada 5 kumpulan kecil.

    2. Guru mengedarkan

    perkataan yang disenarai

    dalam lembaran kepada setiap

    kumpulan.

    3.Guru meminta ketua

    kumpulan mengambil kamus

    yang disediakan.

    1.Murid mendapatkan maksud

    perkataan dengan merujuk

    kamus dalam kumpulan kecil.

    2.Menulis maksud perkataan

    dalam lembaran disediakan.

    3.Ketua setiap kumpulan

    mengambil buku kamus yang

    disediakan.

    BBM:

    Lembaran aktiviti

    kumpulan.

    Kamus Pelajar

    Slide power point

    LCD

    Teknik:

    Inkuiri

    Nilai:

    Bekerja sama

    Bertanggungjawab

    Langkah 3

    (5 minit)

    Perbincangan

    maksud perkataan

    1.abdomen

    2.sperma

    3.rumpair

    4.spesies

    1.Guru meminta murid

    memberi maksud perkataan.

    2.Guru menerangkan maksud

    perkataan menggunakan slide

    power point.

    1. Murid menyatakan maksud

    setiap perkataan yang diperolehi

    dengan merujuk kamus.

    2.Murid mendengar penerangan

    dan penjelasan daripada guru.

    BBM:

    LCD/Komputer

    Lembaran

    Teknik:

    Perbincangan

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    7/28

    Langkah 4

    (10 minit)

    Memahami isi teks

    dibaca melaui soal

    jawab.

    1.Apakah organ yang

    digunakan oleh kuda

    laut untuk bernafas?

    2.Mengapakah kuda

    laut dikatakan unik?

    1.Guru mengemukakan soalan

    secara lisan berdasarkan teks

    Keunikan Kuda Laut kepada

    kelas.

    2.Guru memilih pelajar untuk

    menjawab soalan secara lisan.

    3.Guru membetulkan kesilapan

    ayat dan sebutan murid.

    1.Murid mendengar soalan yang

    dikemukakan guru dengan teliti.

    2.Murid mengangkat tangan

    untuk menjawab soalan yang

    dikemukakan guru.

    BBM:

    Teks bacaan.

    Slide power point.

    Teknik:

    Bersoaljawab

    Penilaian:

    secara lisan dan

    bertulis.

    Nilai: Menghargai ciptaan

    Tuhan

    Langkah 5

    (10 minit)

    Ayat dasar atau ayat

    tunggal.

    Subjek +predikat

    1.mengeluarkan

    2.berlangsung

    3.mempunyai

    4.menggerakkan

    5.mengikut

    1.Guru menerangkan konsep

    ayat dasar dan memberi

    contoh merujuk kepada teks

    bacaan.

    a. Kuda laut jantan

    melahirkan anak.

    b. Kuda laut tergolong dalam

    jenis ikan.

    c. Kuda laut mempunyai

    mata yang unik.

    2.Guru mengedarkan lembaran

    1.Murid memberi perhatian akan

    penerangan daripada guru.

    2. Murid menulis ayat dasar

    dengan menggunakan perkataan

    diberi pada lembaran.

    3. Murid membaca ayat dasar

    yang dibina kepada kelas.

    4. Murid memberi perhatian pada

    ayat yang dibetulkan guru.

    BBM:

    Lembaran Kerja.

    Contoh ayat dasar:

    Kuda laut jantan(subjek)

    +

    bertelur.(predikat)

    Teknik: Kuliah

    Penilaian:

    Pemerhatian dan bertulis

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    8/28

    yang mempunyai perkataan

    untuk membina ayat dasar.

    3.Guru meminta murid

    membina ayat dasar dengan

    perkataan sendiri.

    4. Guru meminta murid

    membaca ayat yang dibina dan

    membetulkannya.

    Penutup

    (3 minit)

    Bersoaljawab dan

    rumusan teks

    Keunikan Kuda Laut

    1.Guru mengemukakan soalan

    lisan berkenaan teks.

    2.Guru menerangkan secara

    ringkas kata ayat dasar.

    1.Murid mengangkat tangan dan

    menjawab soalan secara lisan.

    Releksi: Sesi pengajaran yang dijalankan lancar dan murid melibatkan diri dalam aktiviti dirancang. Beberapa kelemahan murid yang dapat

    dikesan semasa pengajaran dijalankan. Masih ada murid tidak dapat membaca teks diberi dengan intonasi yang betul. Selain itu kelemahan

    dalam tatabahasa jelas semasa murid menulis jawapan kepada soalan pemahaman. Masih ramai yang kurang mahir menggunakan huruf

    besar dalam ayat pada tempat yang betul. Saya fikir, saya perlu memberi tumpuan khusus kepada beberapa orang murid yang amat ketara

    kesilapan penggunaan huruf besar.

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    9/28

    Lampiran 1

    Teks Bacaan

    Keunikan Kuda Laut

    Benarkah kuda laut jantan melahirkan anak? Oh, tidak! Sebenarnya , kuda laut betina telah menempatkan lebih 100 biji telur ke dalam kantung

    pada abdomen kuda laut jantan. Kuda laut jantan kemudiannya mengeluarkan sperma ke dalam kantung itu untuk mensenyawakan telur

    berkenaan.

    Proses pengeraman akan berlansung selama dua hingga enam minggu. Hal ini bergantung kepada spesies kuda laut tersebut. Kuda laut

    jantan akan melahirkan anaknya yang kecil berukuran satu sentimeter panjang. Kuda laut jantan mengambil masa kira-kira 30 minit untuk

    melahirkan anak-anaknya yang sebanyak 15 hingga 100 ekor itu.

    Terdapat 35 spesies kuda laut di seluruh dunia. Ukurannya pelbagai, iaitu antara 5 hingga 36 sentimeter. Kuda laut tergolong dalam jenis ikan

    dan bernafas melalui insang. Kuda laut terkenal sebagai penyamar yang cekap di dalam air kerana mampu bersembunyi di celah-celah

    rumpairdan batu karang.

    Kuda laut mempunyai mata yang unik. Kedua-dua mata kuda laut dapat melihat dua benda yang berbeza pada masa yang sama tanpa perlu

    menggerakkan kepalanya ke kiri dan ke kanan. Badannya ada yang berwarna merah, kuning, hijau dan hitam. Yang menariknya, warna kuda

    laut dapat berubah mengikut berapa banyak cahaya matahari yang terkena pada tubuhnya

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    10/28

    Lampiran 2

    Bahasa Melayu (aktiviti Kumpulan )

    Kumpulan :.......................................................................

    Kelas :...................................................................

    Tarikh : ................ ............... ............... ................ .....

    Kelas :................................................................................................

    Arahan : Dengan merujuk kamus, dapatkan maksud perkataan yang disenaraikan di

    bawah.

    Bilangan Perkataan Maksud perkataan

    1 Abdomen

    2 sperma

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    11/28

    3 Spesies

    4 rumpair

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    12/28

    Lampiran 3

    Bahasa Melayu

    Nama :...............................................................

    Kelas :.............................................................

    Tarikh :..............................................................

    Arahan : Bina ayat dasar atau ayat tunggal menggunakan perkataan yang diberi.

    1. mengeluarkan

    ......

    2. berlansung

    .......

    3. mempunyai

    ......

    4. menggerakkan

    .......

    5. mengikut

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    13/28

    .......

    Lampiran 4

    Kad contoh ayat dasar

    1. Kuda laut jantanmelahirkan anak.

    Subjek + predikat

    2. kuda laut tergolong dalam jenis ikan.

    Subjek + predikat

    3. Kuda lautmempunyai mata yang unik.

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    14/28

    Subjek + predikat

    Laampiran 5

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    15/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    16/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    17/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    18/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    19/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    20/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    21/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    22/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    23/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    24/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    25/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    26/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    27/28

  • 8/2/2019 RPH Bahasa Melayu- Copy

    28/28