rph bahasa melayu tahun 2

23
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MELAYU TAHUN 1 Mata pelajaran : Bahasa Melayu Tarikh : 9 Julai 2013 Tahun : 3 Amanah Bilangan murid : 23 orang Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi Tema : Kesihatan dan Kebersihan Tajuk : Mari Bersenam Menyihatkan Badan Kemahiran : Murid dapat mengetahui cara-cara untuk bersenam supaya tubuh badan menjadi sihat. Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melakukan aktiviti pergerakan senaman Standard kandungan : 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan dengan betul Standard pembelajaran : 2.5.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan bukan grafik dengan betul

Upload: niesyacikdin

Post on 22-Oct-2015

718 views

Category:

Documents


5 download

TRANSCRIPT

Page 1: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR BAHASA MELAYU TAHUN 1

Mata pelajaran : Bahasa Melayu

Tarikh : 9 Julai 2013

Tahun : 3 Amanah

Bilangan murid : 23 orang

Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi

Tema : Kesihatan dan Kebersihan

Tajuk : Mari Bersenam Menyihatkan Badan

Kemahiran : Murid dapat mengetahui cara-cara untuk bersenam

supaya tubuh badan menjadi sihat.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melakukan aktiviti pergerakan senaman

Standard kandungan : 2.5 Membaca, memahami dan menaakul untuk

memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai

bahan dengan betul

Standard pembelajaran : 2.5.2 Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik

dan bukan grafik dengan betul

Objektif pengajaran : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini,

murid berupaya:

i. Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang

betul serta memahami perkara yang dibaca

ii. Menyampaikan maklumat dalam latihan mengisi tempat

kosong dengan betul

Page 2: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

iii. Membaca, memahami dan menaakul bahan grafik dan

bukan grafik bertujuan menyatakan maksud untuk

memindahkan maklumat dengan betul

Pengisian kurikulum : Ilmu – Muzik, Sains, Pendidikan Jasmani dan Kesihatan

Nilai murni – Kebersihan fizikal dan mental, prihatin,

rasional, kerjasama

Patriotisme & Kewarganegaraan – Berbangga

sebagai rakyat Malaysia, cinta akan bahasa dan

bangsa.

Peraturan sosiobudaya – Kesantunan bahasa, laras

bahasa dan perbahasa dalam kalangan masyarakat

Malaysia.

Sains dan teknologi – Kemahiran saintifik dan

penggunaan teknologi dalam aktiviti P&P

Kreativiti & Inovasi – Membangunkan dan

mengembangkan tahap potensi kreativiti dan inovasi

mengikut keupayaan individu murid

Teknologi Maklumat & Komunikasi – Penggunaan

internet dan lain-lain dapat meluaskan penerokaan ilmu

pengetahuan dalam urusan kehidupan.

Strategi Pengajaran : Kemahiran berfikir

Didik Hibur

Page 3: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

Pembelajaran Koperatif

Pembelajaran Kontekstual

Kemahiran Cara Belajar

Kajian Masa Depan

Pembelajaran Akses Kendiri (PAK)

Sistem Bahasa : Morfologi – Imbuhan awalan

Sintaksis :- Ayat terbitan atau ayat majmuk.

Bahan Sumber P&P :

(BSPP) II- Komputer dan LCD.

III- Lagu hari kemerdekaan (Jalur Gemilang & Keranamu

Malaysia)

IV- Bahan bantu mengajar (BBM)

Page 4: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

LANGKAH

/MASA

KANDUNGAN/

ISI PELAJARAN

AKTIVITI PENGAJARAN

& PEMBELAJARANCATATAN

Set Induksi

(5 minit)

i. Lagu senaman ‘IM4U’

ii. Lirik lagu ‘IM4U’

iii. Soalan cadangan

1. Apakah itu

senaman?

2. Pernahkah kamu

bersenam?

3. Apakah tujuan kita

bersenam?

i. Guru menunjukkan

video senaman ‘IM4U’

berserta lirik lagu.

ii. Guru dan murid

membuat pergerakan

sambil berdiri diiringi

lagu senaman ‘IM4U’

bersama-sama.

iii. Guru dan murid

bersoal jawab

mengenai pengalaman

membuat senaman

pergerakan dalam lagu

senaman ‘IM4U’.

iv. Murid disoal mengenai

tujuan senaman

dilakukan.

v. Guru dan murid

mengaitkan aktiviti

dengan tajuk

pembelajaran.

BSPP :

Video lagu

senaman ‘IM4U’

Lirik lagu

Komputer riba

Pembesar suara

LCD

Skrin

Kaedah dan Teknik

Didik Hibur

Kecerdasan

pelbagai

Pembelajaran

kontekstual –

Hubungkait

pengalaman

dalam

kehidupan

Strategi :

Bersoal jawab

Sumbang saran

Page 5: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

Langkah 1

(15 minit)

Keratan lirik lagu ‘IM4U’

Hanya untukmu

Negara yang tercinta

Sentiasa denganmu

Demi satu Malaysia

Berganding bahu seia

sekata

Kita bersatu aman

sejahtera

Demi Negara tercinta

Kukorbankan jiwa

Demi Negara dan bangsa

Kukorbankan raga

(Rujuk Lampiran A)

i. Guru membahagikan

murid kepada lima

kumpulan.

ii. Guru mengedarkan

keratan lirik lagu

kepada setiap

kumpulan dalam

bentuk puzzle.

iii. Murid diminta untuk

mencantumkan puzzle

untuk melengkapkan

keratan lirik lagu

tersebut.

iv. Murid diminta

membaca lirik lagu

yang telah siap

dicantum secara kelas,

kumpulan dan individu

dalam nada yang kuat.

v. Guru membimbing

murid semasa

melakukan aktiviti

tersebut.

BSPP :

Keratan lirik

lagu

Puzzle

Kaedah dan Teknik

Pembelajaran

koperatif

Pembelajaran

kontekstual

Kemahiran

interpersonal &

intrapersonal

Kemahiran

belajar cara

belajar –

Intonasi (ayat

penyata)

Strategi :

Bersoal jawab

Sumbang saran

Nilai

Perpaduan

Kerjasama

Page 6: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

Langkah 2

(15 minit)

Petikan teks dari keratan

akhbar Metro yang

bertajuk ‘Senaman Ubah

Gaya Hidup’

Gaya hidup akan menjadi

lebih aktif apabila

melakukan senaman

dalam aktiviti harian.  Kita

boleh memilih senaman

yang ringkas dan

memudahkan diri untuk

melakukannya…….

(Rujuk Lampiran B)

i. Guru mengedarkan

kepada setiap

kumpulan petikan dari

keratan akhbar yang

bertajuk ‘Senaman

Ubah Gaya Hidup’.

ii. Guru meminta murid

membaca petikan

secara senyap.

iii. Guru membaca teks

terlebih dahulu dengan

nada dan intonasi yang

betul.

iv. Murid membaca teks

secara bergilir-gilir

dengan sebutan dan

intonasi yang betul.

BSPP

Petikan dari

keratan akhbar

Kaedah dan Teknik

Pembelajaran

koperatif

Pembelajaran

kontekstual

Kemahiran

belajar cara

belajar –

Sintaksis

(membina ayat)

Strategi

Bersoal jawab

Sumbang saran

Kepelbagai Sumber

Bahan

Akhbar

Nilai

Kebersihan

fizikal dan

Mental

Kerjasama

Keberanian

Page 7: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

Langkah 3

(20 minit)

Penilaian i. Murid diberi lembaran

kerja yang berkaitan

membina ayat.

Contohnya:

Bina ayat berdasarkan

perkataan yang telah

ditampal di papan

putih.

Isi tempat kosong

dengan jawapan yang

betul.

(Rujuk Lampiran C)

ii. Guru menyemak hasil

kerja murid.

BSPP

Kad-kad

perkataan

Lembaran kerja

Kaedah dan Teknik

Kemahiran

menyelesaikan

masalah

Kemahiran

berfikir

Pembelajaran

Akses Kendiri

Strategi

Penilaian

Pengayaan

Nilai

Berdikari

Penutup i. Kognitif i. Murid diminta BSPP

Page 8: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

(5 minit) Menyoal mengenai

kebaikan

bersenam.

ii. Sosial

Pujian atas usaha

dan kejayaan.

Menyanyikan lagu

senaman ‘IM4U’

iii. Rumusan isi pelajaran

Membaca dengan

intonasi dan

sebutan yang betul.

menyanyikan lagu

senaman ‘IM4U’

dengan penuh

semangat berserta

pergerakan.

ii. Guru akan menyoal

murid tentang

kebaikan melakukan

aktiviti bersenam.

iii. Guru memberikan

pujian atas sikap murid

yang suka melakukan

aktiviti bersenam untuk

menjaga kesihatan.

iv. Guru merumuskan isi

pelajaran.

Komputer riba

Pembesar suara

LCD

Skrin

Video lagu

senaman IM4U’

Lirik lagu

Kaedah dan Teknik

Kemahiran

berfikir –

Penjanaan idea

Kemahiran

Belajar –

Merumus

Kajian masa

depan

Strategi

Soal jawab

Nilai

Kebersihan

fizikal dan

mental

Perpaduan

Kesyukuran

KELEBIHAN KAEDAH DAN TEKNIK PENGAJARAN

Page 9: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

Dalam setiap Rancangan Pengajaran Harian (RPH), sudah pasti guru

mengaplikasikan kaedah dan tekinik pengajaran yang paling berkesan ketika sesi

pengajaran dan pembelajaran (P&P) berlangsung di dalam kelas. Sama juga seperti

Rancangan Pengajaran Harian yang telah dirancang di ataas. Antara kaedah yang

digunapakai dalam langkah set induksi adalah kaedah didik hibur.

Didik hibur merupakan satu pembaharuan yang diperkenalkan kepada murid-

murid sebagai alternatif lain semasa proses pengajaran sesuatu subjek. Tujuannya

adalah supaya sesi pengajaran dan pembelajaran sesuatu subjek itu menjadi lebih

menarik seronok untuk diikuti oleh murid-murid. Menurut Dokumen Standard Kurikulum

Standard Sekolah Rendah (KSSR) Modul Teras Bahasa Malaysia Sekolah Kebangsaan

Tahan 1 yang dikeluarkan oleh Bahagian Pembangunan Kurikulum pada tahun 2012

pula, didik hibur adalah satu pendekatan di mana proses pengajaran dan pembelajaran

berlaku secara santai dan berhibur yang terancang dan bersistematik dengan

penekanan pelaksanaannya terhadap empat komponen sastera iaitu nyanyian,

bercerita, lakonan dan puisi. Fokus pelaksanaannya adalah kepada penguasaan

kemahiran asas sesuatu subjek dalam kalangan murid melalui pendekatan didik hibur.

Kaedah didik hibur yang dipilih untuk digunakan ketika set induksi adalah dengan

menunjukkan video senaman ‘IM4U’ kepada murid-murid.

Page 10: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

Dalam langkah empat iaitu langkah empat, penekanan kepada aspek penilaian

telah dipilih untk digunakan dalam RPH ini. Sejajar dengan matlamat KSSR,

penegasan kepada perlaksanaan kaedah pentaksiran berasaskan sekolah amat

diperlukan bagi menjadikan P&P lebih menyeronokkan dan tidak terlalu berorientasikan

kepada peperiksaan. Jadi, pentaksiran melalui kaedah penilaian yang diberikan di

dalam kelas ini mampu menguji tahap kefahaman murid mengenai topik yang telah

dipelajarinya. Aktiviti pemulihan, pengukuhan dan penggayaan dilaksanakan mengikut

keperluan murid bagi memastikan murid mencapai standard yang ditetapkan.

Bertepatan dengan dasa kedua Pelan Induk Pembangunan Pendidikan (PIPP)

iaitu membangunkan modal insan yang mempunyai pengetahuan dan kemahiran serta

penghayatan nilai murni, kurikulum kebangsaan telah dikaji semula bagi

memastikannya sentiasa holistik dan sentiasa relevan agar generasi ini akan sentiasa

dapat menangani cabaran semasa dan masa hadapan. Justeru, antara elemen nilai

tambah telah diperkenalkan dalam KSSR iaitu elemen teknologi maklumat dan

komunikasi (ICT) yang bertujuan memenuhi keperluan murid dalam membangunkan

modal insan yang holistik, berpengetahuan, berfikiran kreatif, kritis dan berinovasi,

berkemahiran tinggi serta berkeperibadian mulia. Rentetan daripada itu, elemen

kreativiti dan inovasi telah disuntik bagi membentuk transformasi KSSR yang bertujuan

melahirkan modal insan yang berkeupayaan berdaya tahan untuk menghadapi cabaran

yang mendatang. Alternatif yang boleh dilakukan oleh guru untuk mengaplikasikan

elemen ini adalah dengan menggunakan teknik ………………………

Usaha untuk menerapkan daya pemikiran kreatif dan inovasi bermula dari bangku

sekolah rendah kerana bukan semua murid dilahirkan dengan bakat namun bukanlah

mustahil untuk membentuk kemahiran tersebut sejak dari kecil.

Seperti elemen nilai tambah yang lain, kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi

akan diberi pengukuhan dan perlaksanaan secara eksplisit dalam perlaksanaan KSSR.

Murid akan didedahkan dengan kemahiran tersebut dalam proses P&P supaya dapat

meningkatkan tahap kemahiran murid untuk mendapatkan maklumat dengan berkesan.

Page 11: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

Memantapkan kemahiran murid berasaskan elemen ini juga dilihat mampu membuka

ruang kepada mereka untuk menerokai dunia tanpa sempadan dalam mendapatkan

pelbagai maklumat bagi tujuan pembelajaran dengan hanya berada di dalam bilik

darjah sahaja.

Penekanan kepada hands-on Teaming yang menggunakan kaedah seperti

pembelajaran secara konstruktivisme dan pembelajaran secara kontekstual amat

diperlukan bagi murid-murid ini untuk menjalani proses P&P yang lebih menarik. Hal ini

kerana guru perlu memberi penumpuan kepada pembelajaran yang berpusatkan

kepada murid dan menyediakan ruang serta peluang pembelajaran yang tidak terhad

kepada mereka. Pendekatan yang digunakan mesti memberi peluang pembelajaran

yang menyeronokkan serta mengambil kira kepelbagaian, kecerdasan murid-murid

tersebut.

Untuk memastikan murid memahami konsep perkataan suku kata terbuka dan

tertutup, guru memberikan soalan tugasan secara lisan sebagai latihan. Murid diminta

berbincang dalam kumpulan kecil yang setiap satunya dianggotai enam orang. Guru J

meminta murid berbincang dan menyenaraikan suku kata terbuka dan suku kata

tertutup dalam senarai nama buah-buahan yang diberi. Guru J juga memberi masa

untuk murid berbincang mencari jawapan. Tempoh menunggu jawapan dua minit

adalah bersesuaian dengan kebolehan dan keperluan murid termasuklah berbincang,

berfikir untuk mendapatkan jawapan. Selepas tempoh menunggu jawapan tamat, Guru

J meminta kumpulan membentang jawapan dihadapan kelas. Dalam kes ini, Guru J

meminta bantuan murid-murid lain untuk memastikan suku kata terbuka dan tertutup

dalam perkataan nama buah-buahan tempatan yakni jawapan yang diberi digolongkan

mengikut jenis suku kata yang betul.

Teknik Nyanyian

Teknik nyanyian digunakan Guru sebagai unsur didik hibur dan dijalankan di bahagian

penutup sesi P&P. Penggunaan teknik ini memberi pengalaman yang berbeza dan

menggembirakan murid apabila mereka menyanyi. Guru J menjelaskan:

Page 12: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

”...lagi ada dalam tu didik hibur. Saya selit dengan didik hibur dalam P&P. Tu yang ada

macam menyanyi. So, bila menyanyi tu mereka enjoy. Jadi kaitkan la dengan

kemahiran ni la (merujuk kepada teknik nyanyian).

Aktiviti menyanyi diulang dua kali dan di akhir teknik ini Guru J menyoal murid soalan

umum berkaitan perasaan mereka selepas menyanyi lagu. Sebagai kesimpulan, Guru J

juga mengemukakan pendapat serta alasan yang rasional di sebalik tindakannya

mengunakan pelbagai teknik pentaksiran formatif di dalam bilik darjah, iaitu atas

beberapa tujuan. Guru J menjelaskan:

“PBS ni kena banyak aktiviti, banyak teknik la. Sebab hari-hari kita buat pemerhatian

sebab nak tengok feedback daripada murid. Nak lihat pelbagai kemahiran murid. Latih

kemahiran mereka kena banyak guna teknik. Mula-mula kenalkan set induk sebab nak

kaitkan dengan tajuk pada hari ini, guna kad gores. Bila murid dah sebutkan nama

buah-buahan maka terus kaitkan dengan tajuk dan mula ajar. Masa ajar soal sebab nak

lihat kefahaman murid. Aktiviti memadan, sebut perkataan secara kuat, latihan

memadan gambar buah-buahan dengan perkataan, perbincangan kumpulan nak latih

murid berfikir. Nyanyi tu dalam bahagian penutup”. Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu

25 Malay Language Education Journal (MyLEJ)

“Setiap kali buat lembaran kerja atau aktiviti la, akan bagitau kat murid. ni akan buat

penilaian. Dari situ budak dah tahu. Takut tak dapat markah. Kalau murid sebelum ni

buat banyak aktiviti dia pun banyak main-main, tak serius. Yang ni (merujuk kepada

rekod pentaksiran) dibawa ke tahun enam. Mereka lebih serius la nak belajar. P&P

saya kena lebih terancang, banyak latihan. Banyak teknik sebab nak latih dan lihat

keseluruhan”.

Guru J juga berterus terang bahawa beliau turut memikirkan aras dalam soalan lisan

dan tugasan semasa membuat perancangan P&P supaya mentaksir hingga ke aras

tinggi. “Kaitkan dengan pengetahuan sedia ada atau yang pernah tahu benda tu,

pernah lalui, pernah kenal, mereka berfikir. Set induksi aras rendah. Pertengahan

aktiviti aras tinggi ada, selalunya pelbagai aras la.” Selain itu, beliau mengaku

memperolehi maklumat pentaksiran formatif melalui pemerhatian dan mencatat

Page 13: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

maklumat mengikut yang disarankan dalam amalan PBS, “Hari-hari kita buat

pemerhatian, dah tahu macam mana pencapaian murid, memang kita ikut la dalam

PBS tu.”

PERBINCANGAN

Rangkuman penggunaan pelbagai teknik pentaksiran formatif dalam proses P&P

Bahasa Melayu Guru J masih perlu dipertingkatkan amalannya termasuklah:

1. Memastikan penggunaan pelbagai teknik tepat dan sesuai dengan tahap dan

kebolehan murid (Hall & Burke, 2003). Ini penting dalam memastikan maklumat yang

diperoleh berkaitan pembelajaran murid benar-benar refleks dengan tahap kebolehan

dan kemahiran kognitif mereka (Black & Wiliam, 1998). Begitu juga ia membantu

memastikan maklumat pentaksiran diperoleh daripada pelbagai teknik. Hal ini sangat

dituntut kerana maklumat pentaksiran perlu mempunyai kesahan konstruk yang tinggi

(Brookhart, 2009). Maklumat yang mempunyai kesahan konstruk yang tinggi

membolehkan guru membuat keputusan yang lebih tepat dan berkualiti berkaitan

pembelajaran serta dan merancang pembelajaran akan datang (Black & Wiliam, 1998).

Selain itu, guru juga boleh mendapatkan maklumat tentang kualiti pembelajaran yang

dilalui murid dan kualiti pengajaran yang guru sampaikan (Hall & Burke, 2003). Guru

perlu memastikan penggunaan teknik pentaksiran dijalankan selepas mengajar isi dan

konsep pelajaran (Fisher & Frey, 2007).

2. Guru memahami fungsi pemerhatian sebagai cara untuk mengumpul data

pentaksiran dan bukan sebagai salah satu teknik pentaksiran formatif. Ini jelas apabila

guru sendiri yang melakukan pemerhatian dan mencatat hasil pemerhatian

mengunakan borang senarai semak PBS dan membuat laporan berdasarkan data

pemerhatian tersebut.

3. Kerap mengunakan teknik soal jawab lisan dalam ketiga-tiga peringkat P&P (Black

dan Wiliam, 1998; Fisher & Frey, 2009, Stiggins, 2001). Dicadangkan guru supaya

menambah baik kualiti atau aras soalan supaya ia lebih menguji kebolehan dan

kemahiran kognitif serta menggalakkan pemikiran murid. Di

Page 14: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

26 ISSN: 2180-4842, Vol. 2, Bil. 1 (Mei 2012): 17-30

peringkat permulaan P&P teknik soal jawab lisan digunakan untuk melihat kesediaan

murid untuk belajar, menarik perhatian murid kepada P&P, mencungkil pengetahuan

umum dan sedia ada serta memperkenalkan tajuk P&P dan pembelajaran (Black &

Wiliam, 1998). Teknik ini berjaya meningkatkan fungsi teknik kad gores, padanan,

tugasan dan perbincangan. Semasa pertengahan sesi P&P, teknik soal jawab lisan

digunakan untuk mendapat maklumat mengetahui status kefahaman semasa, menarik

penyertaan murid dalam aktiviti pembelajaran, mengekalkan perhatian murid kepada

pembelajaran, menggalakkan murid berfikir, serta meningkatkan pembelajaran murid.

Teknik soal jawab di peringkat penutup berfungsi mendapat maklumat keseluruhan

kefahaman murid. Hal ini bermakna ia digunakan sebagai mendapatkan pengesahan

bahawa murid telah melalui pembelajaran dan memperoleh pengetahuan baharu.

4. Adanya prapentaksiran yang dijalankan dalam set induksi dengan menggunakan

teknik soal jawab dan teknik kad gores. Aktiviti dalam prapentaksiran lebih tertumpu

kepada menyatakan nama buah-buahan sahaja. Guru sepatutnya turut perkenalkan

hubung kait nama buah-buahan tempatan dengan suku kata supaya turut dapat

mengesan kurang faham murid berkaitan konsep suku kata terbuka dan tertutup. Ini

penting kerana fungsi strategi prapentaksiran adalah untuk tujuan diagnos.

Menjalankan prapentaksiran mempunyai kelebihan, iaitu semua kelemahan dan salah

faham murid akan diajar semula dan kefahaman konsep akan dipertingkat melalui

proses pengajaran semasa (McTighe & O’Connor, 2005). Namun begitu, menggunakan

sumber yang dekat dengan diri murid, iaitu buah-buahan tempatan telah berjaya

membawa pemikiran murid kepada tajuk P&P.

5. Teknik nyanyian digabungkan dengan pergerakan badan dan irama, mewujudkan

pembelajaran pelbagai kebolehan. Penggunaan teknik ini kelihatan berfungsi untuk

berhibur, tetapi tidak fungsi didik. Bagaimanapun, guru hanya mendapat maklumat

berkaitan emosi dan afektif murid-murid melalui pergerakan badan, ruang, irama muzik,

interpersonal dan intrapersonal (Hamm & Adams, 2009). Senikata lagu berunsur

Page 15: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

nasihat dan pengajaran berguna berkaitan buah-buahan tempatan boleh digunakan

oleh guru untuk pengayaan supaya murid menghayati dan memahami seni kata lagu

tersebut di samping menjana pemikiran murid ke aras lebih tinggi dengan baik bukan

sekadar fungsi hibur semata-mata.

6. Teknik menyebut perkataan secara kuat, latihan memadankan amat berkesan

apabila melibatkan penyertaan semua murid. Guru memberi soalan dan arahan yang

mudah diikuti menjadikan pembelajaran berjalan dengan baik. Teknik ini memberi

kelebihan murid merasai sendiri pengalaman pembelajaran yang menyeronokkan.

Namun begitu, aktiviti terlalu mudah dan kurang mencabar pemikiran murid kerana

hanya menguji pengetahuan dan kefahaman sahaja.

7. Penggunaan teknik tugasan dan perbincangan membolehkan murid mempamerkan

kefahaman dengan mengaplikasi konsep suku kata terbuka dan tertutup untuk

dihubungkan dengan nama buah-buahan. Ia turut melatih kemahiran komunikasi

kemahiran interpersonal dan intrapersonal murid (Hamm

Jurnal Pendidikan Bahasa Melayu 27 Malay Language Education Journal (MyLEJ)

& Adams, 2009). Teknik ini adalah berpusatkan murid (Cizek, 2010) dan melibatkan

penyertaan murid secara aktif (Black & Wiliam, 1998; Crooks, 1998; Hamm & Adams,

2009; Scherer, 2005; Stiggins & Chappuis, 2006) kerana merekalah yang berperanan

menjaya atau mengagalkannya. Bagaimanapun, penglibatan aktif murid dalam proses

perbincangan memudahkan mereka memahami pembelajaran dan berusaha mencapai

tujuan pembelajaran (Black & Wiliam, 1998).

8. Menggunakan teknik yang sesuai dan bertepatan dengan sasaran pembelajaran

yang ditetapkan (Brookhart, 2010; Black & Wiliam, 1998; Stiggins & Chappuis, 2006).

Bagaimanapun, fungsi setiap teknik boleh ditambah baik supaya benar-benar

memaksimumkan penggunaannya dalam usaha meningkatkan pembelajaran murid.

Page 16: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

9. Penggunaan pelbagai teknik oleh Guru J membuktikan bahawa guru sekolah rendah

mahir menggunakan pelbagai teknik pentaksiran formatif dalam usaha mereka untuk

mentaksir pembelajaran murid (Hall & Burke, 2003).

Bahagian A

Dalam konteks pengajaran asas membaca, kaedah pandang dan sebut adalah

kaedah yang paling sesuai untuk diaplikasikan dalam aktiviti pengajaran dan

pembelajaran bagi murid Tahap 1 di sekolah rendah. Menurut Khairuddin Mohamad

(2011) dalam tulisannya yang berjudul Literasi Bahasa Melayu, kaedah pandang dan

sebut merupakan kaedah di mana melibatkan dua aktiviti utama iaitu membunyikan

perkataan atau suku kata berdasarkan gambar dan membunyikan ayat berdasarkan

gambar yang mengandungi cerita. Kaedah pengajaran yang memerlukan murid-murid

menyebut perkataan yang disebut oleh guru terlebih dahulu setelah ditunjukkan gambar

atau perkataan tersebut.

Kepentingan utama yang dapat dikenalpasti melalui kaedah ini adalah kaedah ini

dapat menjimatkan masa murid untuk mengeja perkataan dan masa yang ada boleh

digunakan untuk pemahaman apa jua yang dibaca. Hal ini berikutan kerana

pengajaran dimulakan dengan memperkenalkan perkataan dan bukannya huruf atau

suku kata. Murid tidak diajar menghafal bunyi-bunyi kerana mereka akan diperkenalkan

perkataan melalui gambar terlebih dahulu dan kemudiannya barulah diajar mengenali

huruf dan suku kata. Kebiasaannya, guru akan memperkenalkan beberapa perkataan

dahulu dan menyebutnya berulang-ulang. Perkataan-perkataan tersebut disertakan

gambar dan murid belajar secara pandang (visual) untuk mengecam perkataan. Kad

Page 17: RPH Bahasa Melayu Tahun 2

perkataan boleh digunakan bagi melatih murid untuk menyebut perkataan yang

dipaparkan oleh guru secara cepat dan pantas tanpa perlu mengeja terlebih dahulu.

Hal ini berikutan dapat mempertingkatkan keupayaan murid untuk membaca. Oleh itu,

jelaslah di sini bahawa kaedah ini tidak menggunakan aktiviti mengeja  sama sekali

seterusnya dapat menjimatkan masa murid untuk mengeja.

Sekiranya guru memilih untuk menggunakan kaedah pandang dan sebut dalam

pengajarannya, maka guru hendaklah tetap dengan langkah-langkah yang disaran

dalam kaedah ini dengan sepenuhnya. Umumnya, keupayaan membaca di kalangan

kanak-kanak adalah berbeza-beza dan guru hendaklah memberi perhatian terhadap

hakikat ini. Oleh itu guru hendaklah memperkemaskan diri dalam menyampaikan

pengajaran kemahiran membaca. Pengetahuan tentang kaedah-kaedah mengajar

bacaan semata-mata tidak mencukupi, sebaliknya guru perlu mempunyai kreativiti

dalam penyampaian pengajarannya. Kaedah pandang dan sebut ini adalah lebih

berkesan dan lebih memudahkan guru untuk mengajar dan murid juga murid untuk

menguasai kemahiran membaca tanpa rasa jemu untuk membaca di samping

memendekkan masa untuk mengeja kecuali bagi kanak-kanak yang mengalami

masalah bacaan yang teruk dan juga untuk kanak-kanak berkeperluan khas.