contoh rph bahasa melayu

34
RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU TAHUN 4 (KBSR)

Upload: nik-zarina-yunus

Post on 18-Nov-2015

434 views

Category:

Documents


25 download

DESCRIPTION

contoh Rph Bahasa Melayu

TRANSCRIPT

RANCANGAN PENGAJARAN BAHASA MELAYU TAHUN 4

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYUTAHUN 4 (KBSR)1Tahun4 Alpha

2Tarikh / Masa09 Ogos 2012 / 10.10 pagi 11.10 Tengahari

3Bilangan murid30 orang ( 19 perempuan, 11 lelaki )

4Mata pelajaranBahasa Melayu

5TemaYang Baik Jadikan Teladan

6TajukMonyet Yang Pintar

7Fokus Utama2.1 Bercerita menggunakan kata, frasa, ayat serta sebutan dan intonasi yang baik dan jelas.Aras 3Mempersembahkan cerita dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.

8Fokus Sampingan5.2 Membaca kuat teks prosa dan puisi dengansebutan dan intonasi yang betul dan lancar sertamemahami perkara yang dibaca.Aras 1i) Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengan sebutan dan intonasi yang betul.

9ObjektifPada akhir pelajaran, murid dapat :1.Membaca lancar bahan sastera dan bukan sastera dengansebutan, intonasi yang betul, dangaya pnyampaian yang menarik.2.Mempersembahkan cerita & menghuraikan sesuatu yang didengar dengan intonasi yang betul dan penghayatan yang sesuai.3.Menyatakan watak dan perwatakan dalam karya.

10Kemahiran bahasa

Mendengar ; teks yang dibaca oleh rakan sekelasBertutur: Tanya jawab secara bertatasusilaMembaca : Petikan teks ceritaMenulis : Menjawab soalan pemahaman dan melengkapkan soalan yang diberi berdasarkan teks yang dibaca

11Sistem bahasaTatabahasa: Kata kerja

12Pengisian kurikulumIlmu : MoralNilai murni : Kerjasama, hormat menghormati, keberanian dan kebijaksanaan.i.Kemahiran berfikir : menilai, mencirikanii.Kemahiran teknologi maklumat dan komunikasi : Audio, pembesar suaraiii.Kemahiran belajar cara belajar : mendengar aktifiv.Kecerdasan pelbagai : muzik, verbal linguistik, interpersonal kinestetikv. Pembentukan Kontruktivismevi. Pembentukan Kontekstual

13MediaAudio bunyi-bunyi binatang, pembesar suara

14Pengetahuan sedia adaMurid mengetahui nilai-nilai murni dalam kehidupan seharian contohnya bekerjasama antara satu sama lain.

Langkah dan masaIsi kandunganAktiviti pengajaran dan pembelajaranCatatan

Set Induksi(5 minit)

1. Audio memperdengarkan bunyi-bunyi binatang.Contoh:MonyetSingaKambingArnabKijang1.Guru memperdengarkan bunyi-bunyi binatang.2.Murid dikehendaki mendengar dengan teliti.3.Guru menyoal tentang jenis binatang yang menghasilkan bunyi tersebut.Soalan:a.Apakah jenis binatang yang menghasilkan bunyi ini?Memperdengar bunyi-bunyi binatang.BBBBahan audio, pembesar suaraKP Muzik, verbal-linguistik.*Strategi berpusatkan bahan

PerkembanganLangkah 1Aktiviti MembacaPetikan teks Monyet Yang Pintar(Rujuk Lampiran 1)1.Murid dibahagikan kepada lima kumpulan.2.Guru mengedarkan teks Monyet Yang Pintar kepada setiap kumpulan.3.Guru memilih secara rawak daripada setiap kumpulan untuk membaca petikan teks dengan intonasi dan sebutan yang betul.4.Murid-murid yang lain dikehendaki untuk mendengar dan memahami teks yang disampaikan oleh rakan mereka. (Baca dalam hati).5.Kemudian guru membetulkan kesalahan (jika ada ) serta merta semasa murid membaca teks tersebut.Kesalahan : sebutan, tanda baca.Petikan teks cerita Monyet yang PintarBacaan mekanisBCB-mendengar aktifMurid lain diminta beri perhatian terhadap kesalan sebutanBBB:Teks petikan*Pendekatan Komunikatif*Teknik bercerita

Langkah 2Mempersembahkan cerita Monyet yang Pintar dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.

1.Murid dikekalkan dalam kumpulan yang sama.2.Guru memberikan contoh persembahan cerita dengan mengunakan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.3.Setiap kumpulan diberikan watak yang berbeza bagi melakonkan cerita Monyet Yang Pintar di hadapan kelas.4.Murid diberikan teks dialog (Rujuk Lampiran 2)bagi setiap watak.5.Murid dikehendaki mengajuk dan menghafaz dialog berdasarkan watak yang diberi.6.Murid dikehendaki memilih salah seorang daripada mereka untuk melakonkan watak yang telah diberikan.7.Murid berbincang dalam kumpulan tentang aktiviti lakonan yang akan dijalankan.8.Murid mempersembahkan lakonan di hadapan kelas dengan sebutan dan intonasi yang betul serta penuh dengan penghayatan.9.Guru memberi tunjuk ajar kepada setiap lakonan yang dipersembahkan.BBBKad watak berlidi, teks dialog.KP:Verbal-linguistik*Kaedah ajuk hafaz*Teknik drama-main peranan

Langkah 3

Watak & Perwatakan:Singa Ganas, kejamMonyet BeraniKijangPenyayangKambing tua Baik hati.Arnab-ingin tahu

1.Murid masih dikekalkan dalam kumpulan yang sama.2.Guru menyediakan satu kotak ajaib yang mengandungi watak-watak dalam cerita Monyet Yang Pintar.3.Murid dari setiap kumpulan dikehendaki mencabut salah satu watak dan menggayakannya di hadapan kelas tanpa bersuara.4.Kumpulan yang memerhatikan perlu meneka watak yang digayakan serta memberikan perwatakan watak tersebut dalam cerita Monyet Yang Pintar.5.Guru bertanyakan tentang watak yang menjadi pilihan mereka dan mengapa mereka memilihnya?BBB:Kotak ajaibKP:Kinestetik, intrapersonal, logik*Teknik drama-simulasi

PentaksiranSoalan pemahaman(Rujuk Lampiran 3)1.Murid membaca soalan pemahaman tersebut dan memahami kehendak soalan.2.Murid mencari dan menyemak semula petikan cerita Monyet Yang Pintar3.Murid menulis jawapan di ruangan yang disediakan.BBB:Lembaran kerjaKP:Menjana idea

PemulihanAktiviti MembacaPetikan teks Monyet Yang Pintar1.Guru memperbetulkan sebutan serta intonasi yang kurang sesuai digunakan oleh murid.BBB:Petikan Teks Monyet Yang Pintar

PengayaanMempersembahkan cerita Monyet yang Pintar dengan sebutan, intonasi dan penghayatan yang sesuai.1.Murid berbincang dalam kumpulan tentang aktiviti lakonan yang akan dijalankan.2.Murid mempersembahkan lakonan di hadapan kelas dengan sebutan dan intonasi yang betul serta penuh dengan penghayatan.

BBBKad watak berlidi, teks dialog.KP:Verbal-linguistik

PenutupRumusan pembelajaran1.Guru berbincang dengan murid berkaitan dengan isi pelajaran hari ini.2.Guru merumuskan isi pelajaran untuk hari ini.Murid memberi respon tentang pengajaran dan pembelajaran hari ini.

LAMPIRAN 1MONYET YANG PINTARBinatang-binatang kecil di hutan tidak senang hati dengan kedatangan singa di tempat mereka. singa itu mengaku dirinya raja walaupun sebenarnya dia bukan raja di hutan itu. Singa itu sangat ganas. Binatang-binatang yang lemah sering menjadi mangsanya. Oleh itu, binatang-binatang di hutan tersebut mencari jalan untuk menghapuskan singa itu. "Biar saya yang pergi berjumpa dengan singa itu. Saya akan merayu kepadanya agar tidak menangkap haiwan di hutan ini lagi," kata kambing tua kepada kawan-kawannya. Dia sanggup berkorban nyawa demi keselamatan rakan-rakannya. Semasa pertemuan dengan kambing, singa itu berkata dengan angkuh. "Kalau kamu tidak mahu aku menangkap binatang di hutan ini lagi, kamu hendaklah mempersembahkan makanan kepada aku setiap hari." Terdiam semua binatang apabila kehendak singa itu disampaikan oleh kambing tua kepada mereka. Naik darah kijang mendengar kata-kata singa itu. Dia berfikir sejenak lalu berkata dengan marah. "Jangan beri muka kepada singa yang kejam itu. Ada hati dia mahu makan kita. Kita mesti membunuhnya sebelum kitamenjadi mangsa seterusnya." "Tapi bagaimana, kijang?" sampuk arnab yang hanya berdiam diri sejak tadi. "Kita masih ada jalan. Biar saya yang menjadi mangsanya yang pertama," kata monyet dengan berapi-api. Esoknya, monyet pergi menyerah diri kepada singa itu. "Mengapa lambat, ha? Engkau tahu tak, aku lapar?" herdik singa."Ma... ma ... maafkan patik tuanku, semasa dalam perjalanan ke sini, patik telah ditangkap oleh seekor singa yang mengaku dirinya raja," sembah monyet pura-pura ketakutan. "Apa? Raja? Hanya aku raja di hutan ini! Tunjukkan kepadaku tempat si bedebah itu. Biar aku tamatkan riwayatnya!" kata singa dengan bengis. Panas hati singa mendengar penjelasan monyet. Monyet pun membawa singa ke sebuah perigi. Apabila tiba di tepi perigi tersebut, monyet pun berkata, "Itu dia singa yang mengaku dirinya raja, tuanku," Monyet menunjukkan bayang-bayang singa di dalam perigi itu. Tanpa membuang masa, singa pun terjun ke dalam perigi tersebut untuk membunuh Sang Singa yang dilihatnya itu. Monyet riang kerana rancangannya berjaya. Semenjak hari itu, binatang-binatang di hutan tersebut hidup dengan aman dan bahagia.LAMPIRAN 2Nama: _______________________Tarikh: _______________Jawab semua soalan yang diberikan berdasarkan teks petikan Monyet Yang Pintar yang telah anda baca.1.Berapakah jenis binatang yang terlibat dalam cerita ini?______________________________________________________________2.Kedatangan siapakah yang membuatkan binatan-binatang kecil tidak puas hati?______________________________________________________________3.Apakah sikap singa yang membuatkan binatang lain mahu menghapuskannya?______________________________________________________________4.Siapakah yang pandai memperdayakan singa?______________________________________________________________5.Apakah pengajaran yang anda peroleh daripada cerita ini?__________________________________________________________Contoh RPH Bahasa Malaysia

RPHRancangan Pengajaran Harian Tahun 2 - Tema Sihat dan CerdasRANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata pelajaran: Bahasa MelayuKelas: Tahun 2 PintarTarikh: 28 Mac 2012Masa: 10.30-11.30 pagi ( 60 minit )Bilangan murid: 25 orangBidang pembelajaran: Sihat dan CerdasObjektif: ~Menaakul gambar dan berbual dengan bertatasusila ~Memahami cara mencuci tangan dan keperluan mencuci tanganHasil Pembelajaran : Di akhir sesi pembelajaran ini, murid dapat: A Menguasai isi kandungan ~ Berbual tentang 7cara mencuci tangan berpandukan gambar ~Simulasi mencuci tangan dengan betul B Membina kemahiran saintifik, berfikir dan strategi berfikir ~ Menyatakan keperluan mencuci tangan C Mengamalkan sikap saintifik dan nilai murni ~ Melibatkan diri secara aktif dalam perbincangan dan perbualan ~ Menyedari kepentingan menjaga kebersihanKonsep/prinsip/teori: Tangan a. perlu dijaga kebersihannya b. tempat bakteria suka membiak c. anggota tubuh yang penting d. mudah kotorBahan,peralatan dan bahan sumber: komputer riba LCD Skrin putih Lembaran kerjaLangkah berjaga-jaga:Pembaziran air dan sabun ketika mencuci tanganPengetahuan sedia ada:~Murid-murid pernah melihat gambar/ poster 7 cara mencuci tangan di kantin .~Murid juga mempunyai miskonsepsi bahawa kuman boleh membiak di telapak tangan Fasa

Isi KandunganAktiviti Pengajaran dan Pembelajaran Nota

Aktiviti GuruAktiviti Murid

Permulaan/ Mencungkil idea( 5 minit )Keperluan mencuci tanganBuat kaitan dengan pengetahuan sedia ada murid Berbual tentang keperluan dan waktu yang perlu untuk mencuci tangan.Murid memberi respons.

Strategi/TeknikPenyoalan seluruh kelas menggunakan gambar bakteria pada tangan yang kotor daripada komputer riba.

Menstruktur/ menstruktur semula( 30 minit )

Cara-cara mencuci tangan dengan betul.

Guru menayangkan slaid 7 cara mencuci tangan sambil memberi penerangan secara simulasi.Minta murid membuat simulasi mencuci tangan secara kumpulan dan individu di depan kelas.DebriefingTaksir kefahaman murid secara simulasi- Murid yang telah menguasai maju ke fasa seterusnya, manakala yang tidak, di kumpulkan dan diberi penerangan .Murid menaakul gambar sambil mendengar penerangan guru.Murid melakukan cara mencuci tangan berpandukan arahan yang telah dipelajari.Aktiviti Pemulihan:Murid diberi penerangan semula.Strategi/TeknikPeneranganSikap saintifik dan nilai murni:Penglibatan aktifSumber pengajaran:Gambar daripadaKomputer ri

Lampiran 1NAMA:____________________________TAHUN 2:_________________________Lengkapkan ayat berpandukan gambarBasahkan tangan dengan __________dan_____________.Gosok _________________ tangan dengan ___________.Gosok __________________________________.Gosok __________________ pada telapak tangan.Gosok ____________________ tangan dengan jari.Rancangan Pengajaran Harian ( Bahasa Melayu Tahun 4 )Mata Pelajaran: Bahasa MelayuTahun: 4 PintarMasa:8.40 9.40 pagiBilangan murid: 30 orangTajuk:Pencemaran alamFokus utama:3.1 Aras 3 (ii)Membentang maklumat yang diperoleh dengan ayat yang tepat.Fokus sampingan:9.2 Aras 2 (i)Mencatat nota dalam bentuk grafikObjektif:Pada akhir pelajaran,murid dapat :1.Membentang maklumat yang diperoleh dengan ayat yang betuldan tepat.2.Mencatat nota dalam bentuk grafik.Sistem bahasa:Kemahiran bahasa: Lisan dan tulisanTatabahasa:Kata nama am dan kata kerjaKosa kata:pencemaran, sisa toksid, pembakaran, pembangunanPengisian kurikulum:i)Ilmu: Sains,Pendidikan Sivik Kewarganegaraan,Agama Islamii)Nilai murni : prihatin,cinta akan alam sekitar,bekerjasama,jujur,hormat-menghormatiKemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Teknologi Maklumat dan KomunikasiKemahiran berfikirKajian masa depanBahan bantu mengajar ;Slaid gambar-gambar pencemaran air, udara dan bunyiSkrin / laptopBorang pengurusan grafikPengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat pencemaran alam sekitar di kawasanmereka,di televisyan atau di surat khabar.Isi pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

1.Slaid gambar-gambar pencemaran air,udara dan air2.Bersoaljawab tentang pencemaran

Set induksi( 5 minit )1.Murid-murid melihat gambar-gambar pencemaran air,udara dan bunyi melalui persembahan slaid.(Rujuk lampiran B)2.Bersoaljawab dengan murid tentang pencemaran air,udara dan bunyiKP: Kecerdasan naturalisKB: Menghubung kaitBBB: Slaid pencemaran

1.Mencari maklumat tentang pencemaran air,udara dan bunyi2.Melengkapkan borang pengurusan grafikLangkah 1 ( 20 minit )1.Murid dibahagikan secara berpasangan.2.Murid diberikan tajuk tentang pencemaran air,udara dan bunyi.3.Murid diminta melayari internet untuk mencari maklumat tentang tajuk tersebut.(Rujuk lampiran C)4.Murid mengisi borang pengurusan grafik tentang pencemaran.(rujuklampiran E)

KBT:Kemahiran Teknologi Maklumat dan Komunikasi:Kemahiran berfikirBBB:InternetBorang pengurusangrafik

1.Membuat pembentangan tentangpencemaran air,udara dan bunyi.2.Mencatat nota tentang maklumat yang didengar.

Langkah 2 ( 20 minit )1.Murid membuat pembentangan di hadapan kelas secara berpasangan.2. Murid yang lain dikehendakimencatat nota tentang maklumat yang mereka dengar dari pembentangan rakan mereka.3.Guru mengemukakan soalan tentang pencemaran.(Kajian masa depan)(rujuk lampiran F)KP :Verbal linguistikNilai : Berkeyakinan,hormat-menghormati,prihatinKBT : Kajian masa depan

1.Membuat nota dalam bentuk grafik tentang pencemaran alam.

Langkah 3 ( 12 minit )1.Murid membuat nota atau isi-isi penting yang diperolehi dalam bentuk grafik.(secara kumpulan)(Rujuk lampiran G)2.Murid dibenarkan menggunakan pensel warna untuk membuat nota.3.Guru mempamerkan hasil kerja murid.

KP :Kecerdasan visualNilai : Bekerjasama,Tolong-menolong,hormat-menghormati

1.Rumusan isi pelajaran

Penutup ( 3 Minit )1.Murid diminta menyatakan isi pelajaran pada hari itu.2.Guru merumuskan pelajaran pada hari itu.3.Guru menunjukkan contoh nota dalam bentuk grafik dengan cetakan komputer.(rujuklampiran H)4.Murid diminta menyediakan nota dalam bentuk grafik dengan cetakankomputer.(dibuat di rumah sebagaiprojek dan dihantar pada minggu hadapan)

Nilai : Bersyukur,cinta akan alam sekitar

RANCANGAN PENGAJARAN HARIANMata Pelajaran: Bahasa MelayuTahun: 6 BijakMasa: 8.10 - 9.10 Pagi (60 minit)Bilangan Murid : 33 orangTema: Warisan AlamTajuk: Alam Penuh MisteriFokus Utama:5.2 Aras 1 (ii) Menjawab soalan kefahaman berdasarkan teks yang di baca.5.2 Aras 3 (i) Membaca teks pelbagai laras bahasa dengan lancar , sebutan dan intonasi yang betul serta gaya yang sesuai.Fokus Sampingan:8.2 Aras 1 (i) Membina ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan tajuk.Objektif :Pada akhir pengajarandan pembelajaran murid-murid dapat :1)Menjawab4 soalan kefahaman betul berdasarkan teks yang dibaca.2)Membaca teks pelbagai laras bahasa dengan lancar, sebutan dan intonasi yang betul serta gaya sesuai.3)Membina 5 ayat tunggal dan ayat majmuk berdasarkan gambar aktiviti perkhemahan yang ditunjukkan.Kemahiran Bahasa :Bacaan dan TulisanSistem Bahasa:i) Tatabahasa; Kata hubung, Kata ganda , ayat tunggal danayat majmuk.ii) Kosa kata;tenggiling, sumpah-sumpah, flora,fauna,reriang, halban, pulai dan cengal.Pengisian Kurikulum :i)Ilmu ; Kajian Tempatan, Sains dan Geografiii)Nilai Murni ; Bekerjasama , cinta akan alam sekitar, tolong-menolong dan semangat bermasyarakat.Kemahiran Bernilai Tambah:i)Kemahiran Berfikir : Membuat Keputusan, Merumusii)Kecerdasan Pelbagai : Interpersonal, Matematik, verbal-linguistik, naturalis.iii)Pembelajaran kontekstualBahan Bantu Mengajar :i)Petikan /slaid(Membaca cacatan)ii)Gambar perkhemahaniii)Borang pengurusan GrafikPengetahuan sedia ada murid: Murid pernah mengikuti dan pernah melihataktiviti perkhemahan di sekolah.Isi KandunganAktiviti pengajarandan PembelajaranCatatan

1. Gambar aktiviti perkhemahan.2. Murid bercerita tentang gambar dan pengalaman sedia ada merekaSet induksi ( 5 minit)1. Gurumenunjukkan gambar perkhemahan.2. Murid bercerita berkaitan pengetahuan sedia ada dan pengalaman mereka ketika menyertai perkhemahan.KP : interpersonalKB : MenghubungkaitBBM :Gambar Perkhemahan

Petikan (Catatan )Alam Penuh misteri1. Membaca senyap2. Membaca kuat secara kumpulan3. Membaca secara individu (Teknik teater pembaca)Langkah 1 ( 15 minit )1.Murid membaca petikansecara senyap.2. Murid membaca petikan perenggan-demi perenggan secara berkumpulan.3. Guru meminta 4 orangmurid membaca petikandengan nada, sebutandan intonasi yang betul secara individu di hadapan kelas. (Seorang murid satu perenggan)4. Aktiviti diulang oleh 4 orang murid lain yang dipilih secara rawak.

BCB : Bacaan secara Mentalis dan MekanisKP : intrapersonal,InterpersonalBBM : Petikan

1. Bersoaljawabisi penting petikan.2. Menjawabsoalan kefahaman secara lisan.Langkah 2 ( 8 minit)1. Guru bersoaljawab dengan muridberkaitan isi penting yang terdapat dalam petikan.2.Dua orang murid dikehendaki menjawab 2 soalan kefahaman berpandukan petikan secara lisan.3.Guru membuat ulasan berkaitan jawapan murid.

KP : verbal linguistik, interpersonal dan naturalisKB : Membuat keputusanKE : Bertanggungawab

Petikan (Catatan )Alam Penuh misteri1.Perbincangan ahli kumpulan.2. Pembentangan wakil kumpulan.4. Rumusan guru.Langkah 3 ( 12 minit )1. Murid dibahagikan kepada 4 kumpulan. Setiap wakil kumpulan diminta menjawab2 soalan kefahaman dalamborang garfikberpandukan petikan catatan yang dibaca.2. Setiap wakil kumpulan diminta membentangkan jawapan yang telah dibincangkan bersama ahli kumpulan masing-masing.4. Guru membuatrumusan hasil pembentangan murid.

KP : intrapersonal,InterpersonalBBM : Petikan catatan dan Borang Grafik.

1. Kata nama:Budak lelaki, budak perempuan, ahli pengakap2. Kata kerja :memasak, memasang khemah, mengumpul kayu api, mengangkatair, menyusun pinggan mangkuk.3. Membuat 5 ayat tunggal dan ayat majmukLangkah 4 (15 minit )1.Guru menunjukkan gambar aktiviti perkhemahan pengakap.2. Bersoaljawab berkaitan aktiviti yang terdapat dalam gambar.3. Murid dikehendaki menyenaraikan kata nama dan kata kerja yang terdapat dalam gambar.4. Murid dikehendaki membina lima ayat berdasarkan kata nama serta kata kerja yang berhubungkait dengan aktivitidalam gambar.5. Aktiviti latihan bertulis dalam buku latihan.i)Latihankefahamanii) Membuat ayat tunggal/majmuk

KP : verbal-linguistikNaturalisInterpersonalVisual ruangKB : Menjana ideaMenganalisis

Rumusan pelajaran hari ini..Penutup (5 minit )1. Guru membuat rumusan pelajaran hari ini.- sayangilah hutan.- bertanggungjawab terhadap hutan kita.KP : interpersonal

Rancangan Pengajaran Harian ( Bahasa Melayu Tahun 4 )Mata Pelajaran: Bahasa MelayuTahun: 4 BijakMasa:8.15 9.15 pagiBilangan murid: 30 orangTajuk:Pencemaran alamFokus utama:5.1 Aras 3 ( i )Membaca petikan dengan sebutan dan intonasi yang betul danmenarik.Fokus sampingan:8.2 Aras 1 ( i )Membina ayat majmuk berdasarkan tajuk.Objektif:Pada akhir pelajaran,murid dapat :1.Membaca petikan pencemaran alam sekitar dengan sebutan danintonasi yang betul dan menarik.2.Membina sekurang-sekurangnya tiga daripada lima ayat majmukberdasarkan borang pengurusan grafik.Sistem bahasa:Kemahiran bahasa: Bacaan dan tulisanTatabahasa:Kata nama am,kata kerja, ayat majmukKosa kata:tercemar,berbalam,serius,haluan,flora dan fauna.Pengisian kurikulum:iii)Ilmu: Sains,Pendidikan sivik kewarganegaraan,Pendidikan Moraliv)Nilai murni : prihatin,cinta akan alam sekitar,bekerjasama,semangatkerjasama.Kemahiran Bernilai Tambah:Kemahiran Berfikir:menjana idea , membuat kesimpulan,meramal,menghubungkait.Kecerdasan pelbagai : Interpersonal,verbal linguistic,naturalisPembelajaran kontekstualPembelajaran masteriPembelajaran koperatif.Bahan bantu mengajar ;Petikan pencemaran / slaidPantun / slaidSkrin / laptopBorang pengurusan grafikLembaran kerjaPengetahuan sedia ada: Murid pernah melihat kempen iklan tentang pencemaranalam sekitar di dalam televisyen.Isi pelajaranAktiviti Pengajaran dan PembelajaranCatatan

1.Slaid / carta pantun2.Murid berpantun bersama guruSet induksi( 5 minit )1.Murid membaca pantun yang ditunjukkan dengan bimbingan guru.Guru mengaitkan pantun dengan tajuk pelajaran hari ini.

KP: InterpersonalKB: Menghubung kaitBBB: Slaid / carta pantun

Petikan teks pencemaran1.Membaca senyap2.Membaca kuatsecara kumpulan3.Membaca secara individu.Langkah 1 ( 15 minit )1.Murid membaca petikan secara senyap.2.Murid membaca petikan perenggan demi perenggan secara berkumpulan.3.Guru meminta 3 orang murid membaca petikan dengan nada ,sebutan dan intonasi yang betul secara individu di hadapan kelas.(Seorang murid satu perenggan )4.Aktiviti diulang oleh 3 orang murid lain yang dipilih secara rawak.

BCB: Bacaan secara mentalis dan mekanis.KP:Intrapersonal,InterpersonalBBB: Petikan teks

1.Bersoal jawab isi penting petikan2.Menjawab soalan kefahaman secara lisanLangkah 2 ( 10 minit )1.Guru bersoal jawab dengan murid berkaitan isi penting yang terdapat dalam petikan.2.Dua orang murid dikehendaki menjawab soalan kefahaman berpandukan petikan secara lisan.3.Guru membuat ulasan berkaitanjawapan murid.

KBT : Kemahiran berfikir,KP :Interpersonal ,Intrapersonal,verbal linguistikNilai : Bekerjasama,Tolong-menolong,hormat-menghormati

1.Melengkapkan Borang Pengurusan Grafik2.Membina ayat majmuk.Langkah 3 ( 25 minit )1.Kelas dibahagiakan kepada lima kumpulan.2.Setiap kumpulan diminta menyelesaikan tugas yang diberikan oleh guru.3.Wakil daripada setiap kumpulan akan membentangkan hasil perbincanganmereka di hadapan kelas.4.Murid mengisi borang pengurusan grafik.5.Murid dikehendaki membina sekurang-kurangnya lima ayat majmuk secara individu berdasarkan borang pengurusan grafik.Kumpulan A : membina lima ayat majmuk .Kumpulan B : membina tiga ayat majmuk.Kumpulan C : mengisi tempat kosong ayat majmuk yang diberikan .( bergantung pada sekolah masing masing)

BBB: Borang pengurusan grafikStrategi : KonstruktivismeKBT : Kemahiran berfikir,kemahiran belajarKP :Interpersonal ,Intrapersonal,verbal linguistikNilai : Bekerjasama,Tolong-menolong,hormat-menghormati

1.Rumusan isi pelajaran2.Menyanyi lagu Rasa Sayang dan pantunPenutup ( 5 Minit )1.Murid diminta menyatakan isi pelajaran pada hari itu.2.Guru merumuskan pelajaran pada hari itu.3.Guru meminta murid menyediakan buku skrap tajuk pencemaran dan diberi tempoh masa selama 2 minggu.4.Murid dan guru bersama-sama menyanyikan lagu Rasa Sayang.

Nilai : Bersyukur,cinta akan alam sekitarBBB: Carta / slaid laguKBT : Muzik