rph bahasa melayu sk tahun 2
DESCRIPTION
RPH Bahasa Melayu SK Tahun 2TRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian (RPH)
Bahasa Malaysia Tahun 2
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 2 Bestari
Tarikh/ Hari : 15 September 2015 (Selasa)
Bil Murid : / 34 orang
Masa : 10.50-11.50 pagi (1 jam)
Tema : Reka cipta
Tajuk : Kenderaan
STANDARD KANDUNGAN STANDARD PEMBELAJARAN
2.6 Membaca pelbagai bahan sastera dan
bukan sastera yang sesuai bagi memupuk
minat membaca.
2.6.1 Membaca pelbagai bahan kreatif yang sesuai untuk
menambah kosa kata dan meningkatkan kelancaran
bacaan.
Objektif pembelajaran :
Pada akhir pembelajaran ini, murid dapat :
1. Murid dapat membaca pelbagai bahan bukan sastera menggunakan intonasi yang betul dan lancar.
2. Murid dapat memahami dan mencatat sekurang-kurangnya 2 kosa kata baharu dengan betul.
Pengisian kurikulum
Ilmu : Dunia Sains Teknologi
Kemahiran Bernilai Tambah : Kemahiran Berfikir :
Menganalisis
Kecerdasan pelbagai :
Verbal linguistik, intrapersonal
Elemen merentas kurikulum :
- Kreativiti dan inovasi
Belajar cara belajar : Bacaan intensif
Sistem bahasa : kosa kata
Pengetahuan sedia ada : Murid boleh membaca pelbagai bahan bukan sastera.
Bahan Bantu Belajar (BBB) :
1 Buku Teks
2 Lembaran Kerja
3 Kad perkataan
4 Gambar pembahagian kumpulan
Langkah / masa Isi pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi
(5 minit) Pembahagian murid kepada 5
kumpulan.
Guru mengedarkan gambar-gambar
kenderaan.
Murid mengambil gambar tersebut
secara rawak.
Lima kumpulan telah dibentuk
berdasarkan gambar yang telah
BBB
- Gambar
pembahagian
kumpulan
diambil oleh murid tadi.
Guru memberitahu tajuk pada hari ini
iaitu mengenai kenderaan.
Langkah 1
(10 minit)
Petikan “Bas Teknologi Hijau”
(Buku Teks m/s154)
Murid membaca petikan daripada
Buku Teks.
Guru menilai dan membetulkan
bacaan murid.
Murid membaca secara mentalis.
Murid membaca petikan secara
mekanis mengikut kelas.
Murid membaca secara
berkumpulan.
Murid membaca secara individu.
BBB
- Buku Teks
Kemahiran
membaca
KP
- Verbal
linguistik
Langkah 2
(20 minit)
Mengenali kosa kata baharu
daripada petikan.
Contoh :
- Unik
- Solar
- Interaktif
- Demonstrasi
Peta buih
(rujuk lampiran)
Guru menunjukkan kad perkataan.
Murid menganalisis dan mencari
perkataan tersebut pada petikan
dalam Buku Teks.
Guru dan murid berbincang
mengenai makna perkataan.
Murid membaca dan mencatat
makna kosa kata yang mereka
baharu pelajari pada peta buih.
KBAT
BBB
- Kad
perkataan
- Lembaran
kerja (peta
buih)
KB :
Menganalisis
Langkah 3
(20 minit)
Membaca petikan daripada
bahan lain (dialog)
Petikan
(rujuk lampiran)
Guru mengedarkan petikan.
Murid membaca petikan secara
senyap.
Murid membaca petikan secara
mekanis mengikut kelas.
Murid membaca petikan secara
berkumpulan.
Kemahiran membaca
KP
- Verbal
linguistik
Langkah 4
(10 minit)
Murid melakonkan semula
watak daripada petikan
mengikut kumpulan.
Dengan kreativiti ahli kumpulan, murid
membuat persembahan lakonan
berpandukan petikan serta menambah
sendiri unsur didik hibur.
Guru membetulkan sebutan murid
mengikut intonasi dan nada yang betul
dan sesuai.
Kemahiran bertutur
Teknik :
- Lakonan
Penutup
(5 minit)
Kognitif:
Rumusan isi pelajaran.
- Apakah yang anda pelajari
hari ini?
Sosial :
Penerapan nilai murni
Murid diminta merumuskan hasil
pembelajaran yang telah dipelajari.
Guru memberikan pujian kepada
murid.
KP
- Verbal
linguistik
- Intrapersonal
Refleksi :
Ulasan guru pembimbing :
Ulasan pensyarah pembimbing :