rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

16
[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR] 08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (Fasa-fasa Pembangunan Sistem Maklumat) HASIL PEMBELAJARAN : Di akhir sesi pembelajaran, pelajar dapat: 1. menyenaraikan 6 fasa yang terdapat dalam fasa pembangunan sistem maklumat mengi 2. menerangkan secara lisan proses yang terdapat dalam setiap fasa dengan betul. BAHAN BANTU MENGAJAR : 1. Tayangan video masterchef digunakan ketika set induksi 2. Slide presentation powerpoint sebagai penerangan tentang fasa pembangunan siste 3. Tali. 4. Marker Pen. 5. Stapler. digunakan untuk aktiviti berkumpulan. 6. Bahan bercetak. PENGETAHUAN SEDIA ADA : 1. Pelajar mengetahui tentang hubungan atau ciri-ciri yang terdapat di dalam pangkalan data seperti "primary key" dan "foreign key" serta kepentingan hubun dalam pembangunan sistem maklumat. 2. Pelajar dapat mengetahui dan mengenalpasti "table", "query", "form" dan "report yang merupakan objek/peralatan pengkalan sisitem maklumat. MATA PELAJARAN : INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY Tingkatan : 5 Ilmuwan Tempat : Makmal komputer Tarikh : 13 Disember 2012 Masa : 11.30 a.m hingga Topik : 6.3.1.1 Phases of Systems Development

Upload: eim-mira

Post on 06-Aug-2015

236 views

Category:

Documents


3 download

DESCRIPTION

lesson plan 6.3.1

TRANSCRIPT

Page 1: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR]08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

(Fasa-fasa Pembangunan Sistem Maklumat)

HASIL PEMBELAJARAN :

Di akhir sesi pembelajaran, pelajar dapat:

1. menyenaraikan 6 fasa yang terdapat dalam fasa pembangunan sistem maklumat mengikut urutan.

2. menerangkan secara lisan proses yang terdapat dalam setiap fasa dengan betul.

BAHAN BANTU MENGAJAR :

1. Tayangan video masterchef digunakan ketika set induksi

2. Slide presentation powerpoint sebagai penerangan tentang fasa pembangunan sistem maklumat.

3. Tali.

4. Marker Pen.

5. Stapler. digunakan untuk aktiviti berkumpulan.

6. Bahan bercetak.

PENGETAHUAN SEDIA ADA :

1. Pelajar mengetahui tentang hubungan atau ciri-ciri yang terdapat di dalam

pangkalan data seperti "primary key" dan "foreign key" serta kepentingan hubungan tersebut

dalam pembangunan sistem maklumat.

2. Pelajar dapat mengetahui dan mengenalpasti "table", "query", "form" dan "report"

yang merupakan objek/peralatan pengkalan sisitem maklumat.

MATA PELAJARAN : INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY

Tingkatan : 5 Ilmuwan Tempat : Makmal komputer

Tarikh : 13 Disember 2012 Masa : 11.30 a.m hingga 12.00 p.m.

Topik : 6.3.1.1 Phases of Systems Development

Page 2: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR]08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065

Page 3: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR]08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065

PELAKSANAAN PENGAJARAN

Isi KandunganPengetahuan/Kemahiran

yang perlu dikuasai

1. Set induksi 1. Pelajar dapat memberi kaitan set induksi dengan

topik yang akan diajar oleh guru

2. Penerangan tentang fasa pembangunan sistem maklumat.

i) Penerangan tentang perbezaan/perbandingan i) Pelajar dapat memahami konsep yang terdapat

antara fasa pembangunan sistem maklumat, dalam fasa pembangunan sistem maklumat.

fasa pembangunan multimedia dan fasa

pembangunan "programming"

ii) Penerangan tentang 6 fasa yang terlibat ii) Pelajar dapat menyatakan 6 fasa yang terlibat

dalam fasa pembangunan sistem fasa pembangunan sistem maklumat dengan betul.

maklumat mengikut urutan yang betul.

iii) Pelajar dapat membezakan fasa-fasa yang

terdapat dalam pembangunan sistem maklumat,

pembangunan multimedia dan fasa

pembangunan "programming".

Page 4: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR]08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065

diaplikasikan kepada pelajar.

iii) Kaedah Mneumonik "ADITDM"

Page 5: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR]08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran CatatanPengenalan :Set Induksi: Masa : 5 miniti. Guru memaparkan video yang berdurasi 3 minitii. Pelajar menonton video yang ditayangkan. BBM : Videoiii. Guru menutup video, dan bertanya apa yang pelajar lihativ. Pelajar menjawab soalan guru Nilai:v. Guru bertanyakan kepada pelajar topik yang telah dipelajari minggu lepas i) Penyelesaian dan mengaitkannya dengan topik hari ini berdasarkan tayangan video Masalah

ii) Kerajinan

Perkembangan Pengajaran :Masa : 10 minit

2. Pelajar di pilih secara rawak untuk menjawab setiap perkataan mneumonik tersebut.3. Guru menerangkan tentang konsep pembangunan sistem dengan BBM : Slaid Power menggunakan contoh set induksi dan mencatat di papan putih. Point4. Guru menerangkan proses yang berlaku dalam setiap fasa secara ringkas.5. Pelajar mendengar penerangan guru. Nilai:6. Guru menyoal pelajar tentang apa yang mereka lihat pada slide yang ditayangkan. Ketekunan7. Pelajar memberi respons kepada pertanyaan guru tentang topik yang dipelajari.

Aktiviti 1:1. Guru memberi lembaran kerja kepada pelajar. Masa : 10 minit2. Pelajar menjawab soalan dalam masa 3 minit. BBM : Kad manila

Tali, Stapler,

Aktiviti 2:1. Pelajar dibahagikan kepada 6 kumpulan (5 - 6 orang)2. Ketua kumpulan diminta mengambil sampul dari guru 3. Guru menerangkan syarat permainan kepada pelajar terlebih dahulu.4. Setiap kumpulan perlu menyusun dan "stapler" keratan-keratan yang terdapat di dalam sampul di tali yang telah disediakan mengikut kreativiti ahli kumpulan masing-masing mengikut turutan dalam masa 5 minit.5. Setelah masa tamat, guru meminta pelajar menggantungkan hasil kerja mereka di tempat yang disediakan oleh guru di papan putih.6.Guru dan pelajar melakukan perbincangan bagi aktiviti 1 dan aktiviti 2.7.Setiap kumpulan memperolehi ganjaran sebagai motivasi untuk pelajar

1. Guru bertanya kepada pelajar tentang konsep mneumonik "ADITDM".

Page 6: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR]08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065

Penutup :

1. Guru bertanyakan kepada pelajar tentang 6 fasa pembangunan sistem maklumat. Masa: 4 minit2. Pelajar memberi jawapan.3. Guru meminta 2 orang pelajar merumuskan pengajaran.4. Guru merumuskan semula pengajaran berdasarkan rumusan yang diberi oleh pelajar.

Tugasan :

1. Guru memberi pelajar tugasan mengenai fasa-fasa pembangunan sistem Masa: 1 minit

maklumat secara bercetak dan internet.

Refleksi Kendiri :

Catatan/Tugas-tugas Lain :

Masa Aktiviti Pengesahan

Page 7: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem

[KPD 4046: KAEDAH MENGAJAR]08-022ROSE BINTI HANIFAH -LP111065

Page 8: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem
Page 9: rph 6.3.1 fasa pembangunan sistem