rancangan pengajaran harian psv 3108

11
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN PENDIDIKAN SENI VISUAL KBSR Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual Tahun : 4 Bestari Tarikh : 10 Oktober 2011 Bil. murid : 32/32 Masa : 9.15 – 10.15 pagi Bidang kegiatan : Mengenal kraf tradisonal Aktiviti : Menghasilkan wau menggunakan teknik tampalan dan potongan. Tajuk : “Wau Hiasanku” Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat: 1) Eksplisit - Menghasilkan bentuk dan corak yang menarik menggunakan teknik tampalan dan potongan. 2) Implisit

Upload: mimi-habib

Post on 21-Dec-2015

257 views

Category:

Documents


5 download

DESCRIPTION

wau hiasan

TRANSCRIPT

Page 1: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

PENDIDIKAN SENI VISUAL KBSR

Matapelajaran : Pendidikan Seni Visual

Tahun : 4 Bestari

Tarikh : 10 Oktober 2011

Bil. murid : 32/32

Masa : 9.15 – 10.15 pagi

Bidang kegiatan : Mengenal kraf tradisonal

Aktiviti : Menghasilkan wau menggunakan teknik tampalan dan potongan.

Tajuk : “Wau Hiasanku”

Objektif : Di akhir pembelajaran, murid dapat:

1) Eksplisit

- Menghasilkan bentuk dan corak yang menarik menggunakan

teknik tampalan dan potongan.

2) Implisit

- Membuat wau pelbagai saiz, bentuk dan jenis serta

mengaplikasikan dalam kehidupan seharian mereka.

3) Estetika

- Menerapkan nilai-nilai kreativiti dan keselamatan dalam

penghasilan produk serta menekankan aspek kekemasan

sepanjang proses penghasilan.

Page 2: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

- Menerapkan sifat menghargai barangan kraf tradisonal

negara.

Pengetahuan sedia ada : Murid pernah melihat dan bermain wau atau layang-layang di

rumah dan persekitarannya.

Persediaan murid : i) Alat – Gunting, gam

ii) Bahan – Rainbow paper , mounting board, tali, benang bulu

kambing,

Bahan bantu mengajar : Contoh hasilan guru, video

KBKK : Murid dapat menjana idea dalam menghasilkanbentuk wau

yang kemas dan menarik.

Nilai : i) Memupuk sikap tolong-menolong, mementingkan

kekemasan dan ketelitian.

ii) Saling menghormati dan bertoleransi antara satu sama lain.

Page 3: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

PERKARA BUTIRAN ISI KANDUNGAN CATATAN

SET INDUKSI

(5 minit)

1) Guru

menayangkan

video

permainan wau

tradisional.

1) Murid-murid

dikehendaki menonton

video yang guru

tayangkan.

2) Guru bersoal jawab

dengan murid tentang

permainan wau.

Antaranya ialah:

- Adakah kamu pernah

bermain wau?

- Apakah wau yang

kamu paling suka?

3) Guru mengaitkan

aktiviti tersebut dengan

topik pembelajaran.

BBM

-Tayangan video

Teknik

-Soal jawab

Teori Kecerdasan

Pelbagai

-Verbal Linguistik

Teori pembelajaran

-Konstektual

KBKK

-Menghubungkaitkan

PERKEMBANGAN

( 40 minit)

1) Guru

menunjukkan

hasilan produk

guru iaitu wau

kepada murid-

murid.

2) Guru

menerangkan

proses

penghasilan

mengikut

1) Murid-murid melihat

contoh karya yang telah

dihasilkan oleh guru.

2) Guru menerangkan

proses penghasilan

wau. Langkahnya

adalah seperti berikut::

Langkah 1:

Sediakan alat dan bahan

(gunting, gam, Rainbow paper

Teknik

-Demonstrasi

Kemahiran

-Mendengar

-Memerhati

KBKK

-Kreatif

-Inovatif

-Menjana idea

Page 4: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

urutan langkah

yang betul.

3) Guru meminta

murid

menyediakan

alat dan bahan

yang

diperlukan

untuk

menghasilkan

wau mengikut

kreativiti

masing-

masing.

, mounting board, tali, benang bulu kambing)

Langkah 2:

Sediakan sekeping rainbow

paper. Lukiskan bentuk wau

yang diingini.

Langkah 3:

Kemudian, guntingkan bentuk

Teori Kecerdasan

Pelbagai

-Interpersonal

-Kecerdasan visual

ruang

Teori pembelajaran

-Konstruktivisme

Nilai

-Kerjasama

-Ketelitian

-Kekemasan

-Ketekunan

Page 5: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

wau tersebut.

Langkah 4:

Seterusnya, tampalkan bentuk

wau yang telah digunting pada

mounting board supaya tebal

dan keras.

Langkah 5:

Lukiskan corak/motif pada

kertas warna yang lain.

Kemudian, gunting dan

tampalkan pada wau tadi.

Page 6: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

Langkah 6:

Seterusnya, tampalkan tali

putih pada bahagian tepi/ garis

tepi wau supaya lebih kemas.

Langkah 7:

Kemudian, hiaskan bahagian

atas dan tepi wau dengan

benang nilon yang berwarna-

warni.

Page 7: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

Langkah 8:

Produk siap

3) Murid menghasilkan

karya dengan

bimbingan guru.

KEMUNCAK

(10 minit)

1) Proses

kemasan

2) Membuat

apresiasi dan

kritikan.

1) Murid-murid membuat

kemasan terakhir pada

karya masing-masing.

2) Guru memilih beberapa

orang murid untuk

membuat apresiasi dan

kritikan di hadapan

Teori Kecerdasan

Pelbagai

-Interpersonal

-Intrapersonal

Kecerdasan Verval-

linguistik

Page 8: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

kelas.

3) Semasa sesi ini, murid

membuat refleksi dan

menyatakan perasaan

serta pengalaman

mereka terhadap aktiviti

yang telah dijalankan.

4) Sesi apresiasi dan

refleksi kerja murid

dinilai menerusi skala:

i)Baik

ii)Sederhana

iii)Kurang mencapai

tahap

5) Guru membuat kritikan

membina dan membuat

rumusan tentang topik

pembelajaran.

KBKK

-Membanding beza

Nilai

-Menghargai

Pendekatan DBAE

-Apresiasi seni

PENUTUP

(5 minit)

1) Pamer hasil

murid

2) Perbincangan

1) Produk yang dihasilkan

dipamerkan di sudut

seni.

2) Guru dan murid

membuat perbincangan

mengenai topik hari

tersebut.

KBKK:

-Menjana idea murid

untuk lebih kreatif

Teori Kecerdasan

Pelbagai

-Intrapersonal

Nilai

-Menghargai

Page 9: Rancangan Pengajaran Harian Psv 3108

Refleksi:

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………

………………………………………………………………………………………………