2nd example of rph

Upload: malarvani-chennappen

Post on 02-Jun-2018

233 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/10/2019 2nd Example of Rph

    1/4

    RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN BAHASA MELAYU PENDIDIKAN KHAS

    BERMASALAH PEMBELAJARAN

    Kelas : Unit 2

    Mata Pelajaran : Bahasa Melayu

    Tarikh : 3 Julai 2013 (Rabu)

    Masa : 9.30 pagi -10.00 pagi (30 minit)

    Bilangan Murid : 6 orang

    BIL. NAMA MASALAH KEHADIRAN

    1 . Alif Aiman bin Ahmad Suhali Autisme

    2. Syafiq Irfan bin Saiful Azli Slow Learner3. Farah Nur Sabrina bt Mohamad Boriol Intelectual Imperment

    4. Iman Aisyah bt Ismail Autisme

    5. Ira Athika bt Mustapa Down Syndrome

    6. Yusra Athira bt Sinwan Down Syndrome

    Tajuk : Suku Kata

    Kemahiran : Bacaan

    3.1 Membunyi suku kata

    3.1.1 Membunyi suku kata KV

    Penggabungjalinan isi kandungan :

    4.1.1 Menulis suku kata KV

    Objektif :

    Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid dapat :

    1) menyebut sekurang-kurangnya tiga daripada lima suku kata terbuka yang

    diajar.

    2) mengecam sekurang-kurangnya tiga daripada lima suku kata terbuka.3) Menyalin dan menulis tiga daripada lima suku kata terbuka yang dipelajari.

    Pengetahuan sedia ada : Murid mengenal huruf A hingga Z

    Perentasan kurikulum : Pendidikan Moral

    Penerapan nilai : Kerajinan, mendengar arahan, keyakinan diri

    Unsur terapi : Main, Pertuturan

    BBM : Video suku kata, kad imbas, lembaran kerja

  • 8/10/2019 2nd Example of Rph

    2/4

    LANGKAH AKTIVITI FOKUS PEMBELAJARAN CATATAN

    Set Induksi

    (5 minit)

    Tayangan Video

    Lagu Suku Kata

    1) Murid dikehendaki

    menonton video lagu suku

    kata.

    2) Murid bersoal jawab

    dengan guru tentang video

    tersebut.

    3) Murid dikaitkan dengan

    tajuk yang akan dipelajari

    iaitu suku kata terbuka KV

    (ba, bi, bu, be, bo)

    Teknik: Tunjuk Cara

    Terapi: Pertuturan

    Nilai: Mendengar

    arahan

    BBM : Video suku

    kata

    Langkah 1

    (8 minit)

    Kenali Suku Kata

    Terbuka

    1) Murid diperkenalkan kad

    suku kata ba, bi, bu, be, bo

    oleh guru.

    2) Murid diajar menyebut

    suku kata dengan betul.

    3) Murid membuat latihan

    sebutan dan ejaan dengan

    guru menggunakan kad

    suku kata.

    Teknik: Mengecam

    Terapi: Pertuturan

    Nilai: Bekerjasama

    BBM : Kad imbas

    Langkah 2

    (7 minit)

    Aktiviti Menulis 1) Murid diedarkan sekeping

    kad imbas.

    2) Murid membuat latihan

    menulis suku kata KV.

    Teknik: Tunjuk Cara

    Terapi: Cara Kerja

    Nilai: Bekerjasama

    BBM : Kad imbas

    Langkah 3

    (7 minit)

    Lembaran Kerja 1) Murid diberi lembaran

    kerja suku kata.

    2) Murid dikehendaki

    menyiapkan lembaran

    kerja dalam masa yang

    ditetapkan.

    Teknik: Latih Tubi

    Terapi: Cara Kerja

    Nilai: Bekerjasama

  • 8/10/2019 2nd Example of Rph

    3/4

    BBM : Lembaran

    Kerja

    Penutup

    (3 minit)

    Tayangan Video dan

    Refleksi

    1) Murid menonton kembali

    video.

    2) Murid ditanyakan tentang

    apa yang telah dipelajari.

    Teknik: Mengecam

    Terapi: Pertuturan

    Nilai: Bekerjasama

    BBM : Kad imbas

  • 8/10/2019 2nd Example of Rph

    4/4

    Nama : _______________________________ Tarikh : _________

    Warnakan suku kata yang serupa.