10.8(ii)rph

Upload: anis-shafie

Post on 04-Apr-2018

223 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/29/2019 10.8(ii)rph

    1/4

    [RANCANGAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 3] 18 OKTOBER 2012

    1 Mata Pelajaran Matematik

    2 Tarikh 18 Oktober 2012

    3 Kelas 3 Cerdik

    4 Tema 10. Masa Dan Waktu

    4 Tajuk Menyelesaikan masalah harian

    5 Masa 9.00

    10.00 am6. Standard Kandungan 10.8 Menyelesaikan masalah harian

    6 Standard Pembelajaran Murid berupaya untuk:

    ii) Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan operasi

    tambah, tolak, darab dan bahagi berkaitan masa dan

    waktu.

    7 Objektif Pembelajaran Pada akhir pembelajaran dan pengajaran murid-murid

    dapat:

    7.1 Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan

    operasi tambah,tolak, darab dan bahagi berkaitan

    masa dan waktu dengan betul sekurang-kurangnya

    8/10.

    8 Aktiviti Pembelajaran Dan

    PengajaranPersediaan

    1. Murid membuat pemerhatian terhadap aktiviti

    yang ditunjukkan oleh guru melalui slaid mspoint dan bersoal jawab dengan guru.

    Bermain bola (2jam)

    Menonton televisyen ( 1jam)

    i. Terangkan kepada cikgu apa yang kamunampak.

    ii. Murid menyampaikan cerita.

    2. Murid dibimbing mereka cerita ayat matematikseperti berikut.

    Amir meluangkan masa 2 jam untukbermain bola dan 1 jam untuk menontontelevisyen.Berapakah jumlah masa yang telahdigunakan oleh Amir?

  • 7/29/2019 10.8(ii)rph

    2/4

    [RANCANGAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 3] 18 OKTOBER 2012

    3. Minta murid menyatakan ayat matematikberkaitan cerita di atas.

    4. Arahkan murid membuat operasi yangberkaitan seperti contoh di bawah

    2 jam+ 1 jam

    3 jam

    Imaginasi1.Edarkan kad yang tertulis ayat matematik

    seperti berikut:

    5 jam 3 jam = 2 jam2. Cungkil idea murid untuk mereka cerita

    berkaitan ayat matematik di atas. Murid pilih

    operasi yang perlu digunakan.

    3. Bincangkan cerita yang direka dan pilihyang terbaik.

    i. Siapa dapat mereka cerita berdasarkan kad ini?ii. Siapa yang boleh mereka cerita lain berdasarkan

    kad ini?

    4. Ulang aktiviti dengan contoh soalanoperasi yang lain.

    3 jam 5 = 15 jam120 minit 45 minit = 75 minit2 jam 30 minit 2 = 1 jam 15 minit

    Perkembangan

    5. Guru mengemukakan soalan seperticontoh di bawah:

    Tinie menggunakan 3 jam untukmengemas rumah manakala Iskandarmenggunakan 2 jam untuk mencuci

    kereta.Kira jumlah masa yang telah digunakanoleh mereka?

    6. Minta murid menulis ayat matematik danmenyelesaikan operasi tersebut.

    7. Guru membentuk 4 kumpulan.Setiap kumpulan diarahkan untuk mereka cerita

  • 7/29/2019 10.8(ii)rph

    3/4

    [RANCANGAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 3] 18 OKTOBER 2012

    mengikut kategori di bawah:

    (i) Kumpulan AJam dengan jam dan minit denganminit (operasi tambah dan tolak)

    (ii) Kumpulan BJam dan minit & minit dan saat(operasi darab dan bahagi)

    (iii) Kumpulan CJam dengan jam dan minit denganminit (operasi darab dan bahagi)

    (iv) Kumpulan DJam dan minit & minit dan saat(operasi tambah dan tolak)

    Tindakan

    8. Edarkan lembaran kerja.( Murid menjawab secara individu).

    9. Perbincangan hasil kerja.

    9 Elemen Merentas Kurikulum(EMK) 9.1 Nilai Murni : Berkeyakinan, semangat kekitaan,

    bekerjasama,9.2 Keusahawanan: Bertanggungjawab terhadap

    keputusan.

    10 Bahan Bantu Belajar 10.1 Komputer

    10.3 Slaid/power point

    10.4 kad gambar

    11 Penilaian P & P Berdasarkan keupayaan murid menjawab soalandalam lembaran kerja dan soalan yang dikemukakanoleh guru/kumpulan murid.

    12 Impak / Refleksi 12.1 8/10 murid telah mencapai objektif/ menguasai iaitu

    telah dapat menjawab semua soalan dengan betul

    10/10.

    12.2 02 murid yang belum menguasai diberi bimbingan

    12.3 Murid yang telah menguasai akan diberi latihan

    pengayaan.12.4 Murid-murid seronok dan mengambil bahagian/ aktif

    menjawab.

  • 7/29/2019 10.8(ii)rph

    4/4

    [RANCANGAN HARIAN MATEMATIK TAHUN 3] 18 OKTOBER 2012

    N ama: _________________________________ Kelas: _____________

    Selesaikan masalah di bawah.

    Aqilah mengambil masa 25 minit untuk membuatlatihan matematik dan 30 minit untuk

    menulis karangan.

    Hitung jumlah masa yang diambil olehnya?

    Ayat matematik:

    Johari mengambil masa 2 jam untuk

    membersihkan kebunnya dalam sehari.

    Berapakah masa yang diambil olehnya untuk

    membersihkan kebun dalam masa seminggu?

    Ayat matematik:

    Danish melayari internet selama 1 jam 15 minit.

    Batrisyia pula mengambil masa melayari internetselama 2 jam 25 minit. Cari beza masa yang

    diambil oleh mereka?

    Ayat matematik: