rph

4
Rancangan Pengajaran Harian Mata Pelajaran: Matematik Pemulihan Kelas: 2A Tarikh: 7/9/2015 (Isnin) Masa: 11.15 pagi – 12.15 tengah hari Bilangan Pelajar: / 3 orang Tidak Hadir: Tajuk: 10. Operasi tambah dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula Kemahiran: 10.1.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan gandaan 10 dalam bentuk lazim. 10.2.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam bentuk lazim. Pengetahuan Sedia Ada: 1. Murid sudah mengenal simbol tambah. 2. Murid boleh menambah dalam lingkungan 18 tanpa mengumpul semula. Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat 1. Menambah 7 daripada 9 daripada sebarang 2 nombor 1 digit dan gandaan 10 dalam bentuk lazim secara individu dengan betul. 2. Menambah 7 daripada 9 daripada 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam bentuk lazim secara individu dengan betul. Kemahiran Berfikir: Mensintesis, menilai, menjana idea

Upload: lilians-foo

Post on 06-Dec-2015

229 views

Category:

Documents


6 download

DESCRIPTION

RPH Matematik Pemulihan

TRANSCRIPT

Page 1: RPH

Rancangan Pengajaran Harian

Mata Pelajaran: Matematik Pemulihan

Kelas: 2A

Tarikh: 7/9/2015 (Isnin)

Masa: 11.15 pagi – 12.15 tengah hari

Bilangan Pelajar: / 3 orang Tidak Hadir:

Tajuk: 10. Operasi tambah dalam lingkungan 50 tanpa mengumpul semula

Kemahiran: 10.1.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan gandaan 10 dalam bentuk lazim.

10.2.2 Menambah 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam bentuk lazim.

Pengetahuan Sedia Ada: 1. Murid sudah mengenal simbol tambah.

2. Murid boleh menambah dalam lingkungan 18 tanpa mengumpul

semula.

Hasil Pembelajaran : Pada akhir pembelajaran, murid dapat

1. Menambah 7 daripada 9 daripada sebarang 2 nombor 1 digit dan

gandaan 10 dalam bentuk lazim secara individu dengan betul.

2. Menambah 7 daripada 9 daripada 2 nombor 1 digit dan 2 digit dalam

bentuk lazim secara individu dengan betul.

Kemahiran Berfikir: Mensintesis, menilai, menjana idea

Penerapan Nilai: Berhati-hati, kesungguhan

Bahan Bantu Mengajar: Kad nombor, Lembaran kerja, pembilang, Kuiz Matematik

Langkah /

masa

Isi Pelajaran Aktiviti pengajaran dan pembelajaran Catatan

Set Induksi

(± 5 minit)

Menyusun

turutan nombor

dari kecil ke

1. Guru memberikan kad-kad nombor

kepada pelajar.

2. Guru meminta murid agar menyusun kad-

BBM:

kad nombor

Page 2: RPH

besar

contoh:

1,2,3,4,5,6,7,8

9,10

kad nombor tersebut menjadi tertib

menaik.

3. Guru mengaitkan dengan isi pelajaran

hari ini, iaitu penambahan yang

melibatkan nilai menjadi semakin besar /

banyak.

Langkah 1

(± 15 minit)

Menambah

nombor dalam

bentuk lazim

dalam

lingkungan 50

tanpa

mengumpul

semula

contoh:

23

+ 16

___ _

1. Guru menunjukkan pada murid cara

meletakkan pembilang pada kad nilai

tempat.

2. Murid menggunakan pembilang untuk

mendapatkan jawapan.

3. Murid dibimbing oleh guru untuk

menyelesaikan soalan-soalan tersebut.

BBM:

pembilang,

kad nilai

tempat

KB:

mensintesis,

menjana idea,

menilai

Nilai:

kesungguhan,

berhati-hati

Langkah 2

(± 20 minit)

Menyelesaikan

operasi tambah

dalam bentuk

lazim dalam

lingkungan 50

tanpa

mengumpul

semula.

contoh:

23

+ 16

___ _

1. Guru mengagihkan helaian lembaran

kerja kepada murid.

2. Guru memainkan muzik semasa murid

menjawab lembaran kerja.

3. Murid dikehendaki untuk menyelesaikan

operasi tambah secara individu.

4. Selepas itu, guru menyemak jawapan

murid bersama-sama di papan putih.

5. Guru menanya kepada murid: ” Mengapa

kita mesti belajar operasi tambah?”

BBM:

helaian

lembaran

kerja, muzik

Nilai:

kesungguhan,

berhati-hati

KMD

Page 3: RPH

Langkah 3

(± 15 minit)

Penilaian

Operasi tambah

dalam bentuk

lazim dalam

lingkungan 50

tanpa

mengumpul

semula.

1. Murid dikehendaki untuk mencabut 1

daripada 10 poket yang terdapat pada

papan putih.

2. Kemudian, murid tersebut dikehendaki

untuk menjawab soalan yang terdapat

dalam poket tersebut.

3. Murid diberi peluang untuk mencabut

poket secara bergilir-gilir.

4. Sekiranya murid dapat menjawab dengan

betul, guru akan memberi tahunya haiwan

apakah yang tersembunyi dalam gambar

tersebut, dan murid dikehendaki untuk

mewarnakannya.

5. Murid yang gagal menjawab soalan

dengan betul akan diberi peluang untuk

mencuba sekali lagi.

BBM:

kuiz

Matematik

Nilai:

kesungguhan,

berhati-hati

Penutup

(± 5 minit)

Penutup

Aktiviti

Pengukuhan:

Menyelesaikan

operasi tambah

dalam bentuk

lazim dalam

lingkungan 50

tanpa

mengumpul

semula.

1. Guru meminta murid untuk merumus balik

apa yang telah dipelajari pada hari ini.

2. Murid diminta untuk menyiapkan latihan

pengukuhan yang diberi oleh guru secara

individu dan dibincang pada pelajaran

yang seterusnya.

2. Guru meminta murid untuk mewarnakan

latar kertas yang telah diagihkan dengan

cantik.

3. Guru memberitahu murid untuk

melindungi haiwan yang semakin pupus.

BBM:

lembaran

Nilai:

Kesungguhan

PAS