rph

9
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Matematik Tahun 2 dan 3 Nama Guru : En. Hasim Sekolah : SK Paya Kemunting, Jitra. Bil. Murid : 5 orang Kelas : 2 Ixora Tarikh : 15 Oktober 2015 (Khamis) Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30 - 9.30 pagi PERKARA TAHUN 2 TAHUN 3 NAMA MURID Nur Ayuni Noor Asykin Kamal Mohd Ahmad bin Ramlee Muhd. Halifie bin Manja Saifudin bin Julaihi TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan 1000 Operasi Tambah dalam lingkungan 10 000 STANDARD KANDUNGAN 2.3 Menyelesaikan masalah tambah. 2.3 Menyelesaikan masalah tambah

Upload: ongyennee

Post on 04-Jan-2016

233 views

Category:

Documents


2 download

DESCRIPTION

rph

TRANSCRIPT

Page 1: RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Matematik Tahun 2 dan 3

Nama Guru : En. Hasim

Sekolah : SK Paya Kemunting, Jitra. Bil. Murid : 5 orang

Kelas : 2 Ixora Tarikh : 15 Oktober 2015 (Khamis)

Matapelajaran : Matematik Masa : 8.30 - 9.30 pagi

PERKARA TAHUN 2 TAHUN 3NAMA MURID Nur Ayuni

Noor Asykin KamalMohd Ahmad bin Ramlee

Muhd. Halifie bin ManjaSaifudin bin Julaihi

TAJUK Operasi Tambah dalam lingkungan 1000 Operasi Tambah dalam lingkungan 10 000

STANDARD KANDUNGAN

2.3 Menyelesaikan masalah tambah. 2.3 Menyelesaikan masalah tambah

STANDARD PEMBELAJARAN

i. Mereka cerita berdasarkan ayat tambah yang diberi.

ii. Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penambahan 2 nombor.

i. Mereka cerita berdasarkan ayat tambah yang diberi.

ii. Menyelesaikan masalah harian yang melibatkan penambahan 3 nombor.

OBJEKTIF P & P Pada akhir pengajaran dan pembelajaran,murid-murid sekurang-kurangnya dapat:

Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid murid sekurang-kurangnya dapat:

Page 2: RPH

1. Mengenalpasti konsep tambah dan simbol tambah dan sama dengan.

2. Menyelesaikan 5 daripada 8 ayat matematik bagi operasi tambah dengan betul.

3. Menyelesaikan 6 daripada 10 operasi tambah dalam bentuk lazim dengan betul.

1. Menyelesaikan 8 daripada 8 ayat matematik bagi operasi tambah dengan betul.

2. Menyelesaikan 8 daripada 8 operasi tambah dalam bentuk lazim dengan betul.

3. Dapat menjawab dengan betul 7 daripada 8 bagi penyelesaian masalah operasi tambah.

PENGALAMAN SEDIA ADA

Menguasai penambahan sebarang 2 nombor dengan menggunakan abakus.

Menguasai penambahan sebarang 3 nombor dengan menggunakan abakus.

ALAT BANTU MENGAJAR

-Komputer riba-Guli-PermainanMemancing-Carta

-Komputer riba-Guli-Permainan Menembak Belon Air-Carta

PENERAPAN NILAI

BekerjasamaKesungguhan

Kreativiti

KEMAHIRAN BERFIKIR

Penyelesaian masalah secara relatifPenyesuaian

Penggabungan

SET INDUKSI Guru meminta murid-murid duduk mengikut kumpulan masing-masing.

Page 3: RPH

(8 MINIT) Guru dan murid menyanyikan lagu “Pancake Manor”. Murid mengayakan gerak badan mengikut rentak muzik.

Langkah 1(15 minit)

Interaksi:1. Guru menunjukkan penyelesaian operasi

tambah dalam ayat matematik kepada bentuk lazim.

2. Guru menggunakan roda ayat matematik bagi menukaran ayat matematik kepada bentuk lazim.

3. Guru menyoal murid dan meminta murid menunjukkan jawapan di papan putih.

4. Murid menulis ayat matematik kepada bentuk lazim di papan putih.

5. Guru menyemak jawapan murid dan memperbetulkannya.

Contoh:

Permainan:1. Guru menyediakan permainan memancing ikan magnet yang disusun di suatu sudut kelas kepada murid.2. Murid dikehendaki memancingkan magnet di dalam air besen yang mengandungi penyelesaian masalah. 3. Murid perlu menyelesaikan masalah matematik yang terdapat pada magnet tersebut.4. Murid yang dapat menyelesaikan masalah matematik yang terbanyak dan betulakan dianggap pemenang.

Contoh:

2315 + 45205040 + 2119 3389 + 1254

Page 4: RPH

Langkah 2(15 minit)

Latihan:1. Guru mengedarkan latihan kepada murid

dan mengarahkan murid untuk menyelesaikan operasi tambah dalam bentuk lazim.

2. Murid-murid membuat latihan dengan mengisi tempat kosong tersebut.

Interaksi:1. Guru menyediakan serta menerangkan soalan dan

contoh bagi penyelesaian masalah operasai tambah dalam lingkungan 10000.

2. Murid mendengar dan memberi respon kepada penerangan guru.

3. Guru menyoal murid secara giliran dan tatih tubi bagi memperkukuhkan pemahaman mereka.

4. Murid menjawab soalan dengan menulis jawapan di papan putih. 5. Guru akan menyemak jawapan murid dan

315 406

221 214

502 196

158 385

7516 + 2698

4721 + 1824 6643 + 3005

Page 5: RPH

memperbetulkannya. Langkah 3(15 minit)

Permainan:1. Guru menyediakan permainan menembak

belon air di dalam besen kepada murid.2. Murid dikehendaki menembak belon air

di dalam besen. 3. Murid perlu menyelesaikan ayat

matematik dalam bentuk lazim yang terdapat dalam belon tersebut.

4. Murid yang dapat menyelesaikan ayat matematik yang terbanyak dan betul akan dianggap pemenang.

Contoh:

Latihan: 1. Guru mengedarkan latihan kepada murid dan mengarahkan murid untuk menyelesaikan penyelesaian masalah bagi operasi tambah.

2. Murid-murid membuat latihan dengan menulis jawapan dalam tempat jawapan yang disediakan.

PENUTUP(7 minit)

Guru menyoal setiap kumpulan mengenai tajuk yang telah dipelajari. Guru menyampaikan hadiah ekonomi token kepada murid yang mendapat banyak bintang. Guru dan murid menyanyikan semula lagu “Pancake Manor” sebelum bersurai.

Refleksi guru:

Page 6: RPH

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________