rph

4
Rancangan Pengajaran Harian (Slot 30 Minit) Kumpulan 3: Fatma, Fanera, Grace, Maia Kelas : Tadika Seri Mawar Tarikh : 5 September 2012 Masa : 8.30 pagi -9.00 pagi (30 minit) Bilangan Pelajar : 15 orang murid ( 7 orang murid 5+ tahun, 8 orang murid 6+ tahun) Modul : Bertema Tunjang : Bahasa dan Komunikasi Kesepaduan Tunjang : Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai, Perkembangan Fizikal dan Estetika Tema : Alam Hidupan Sub Tema : Haiwan (Arnab, Kura-kura) Standard Kandungan : (BM 1.1) Mendengar dengan penuh perhatian (BM 2.2) Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi Standard Pembelajaran : (BM 1.1.13) Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan, permintaan, cerita dan lagu(5+). (BM 2.2.6) Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami (5+) Objektif : Pada akhir pengajaran, murid-murid dapat i) bercerita menggunakan ayat yang mudah ii) menyanyi mengikut mod lagu dengan perasaan gembira iii) membezakan bunyi setiap haiwan dengan betul Pengetahuan sedia ada : Murid-murid sudah mengenali jenis-jenis haiwan

Upload: fanera-jeffery

Post on 10-Nov-2015

264 views

Category:

Documents


7 download

DESCRIPTION

Pra

TRANSCRIPT

Rancangan Pengajaran Harian (Slot 30 Minit)Kumpulan 3: Fatma, Fanera, Grace, Maia

Kelas: Tadika Seri MawarTarikh: 5 September 2012Masa: 8.30 pagi -9.00 pagi (30 minit)Bilangan Pelajar: 15 orang murid ( 7 orang murid 5+ tahun, 8 orang murid 6+ tahun)

Modul: BertemaTunjang: Bahasa dan KomunikasiKesepaduan Tunjang: Tunjang Kerohanian, Sikap dan Nilai, Perkembangan Fizikal dan Estetika

Tema: Alam HidupanSub Tema: Haiwan (Arnab, Kura-kura)Standard Kandungan: (BM 1.1) Mendengar dengan penuh perhatian

(BM 2.2) Bersoal jawab melalui rangsangan yang diberi

Standard Pembelajaran: (BM 1.1.13) Mendengar dan memberi respon terhadap perbualan, permintaan, cerita dan lagu(5+).

(BM 2.2.6) Mengemukakan soalan yang sesuai dan mudah difahami (5+)

Objektif: Pada akhir pengajaran, murid-murid dapati) bercerita menggunakan ayat yang mudahii) menyanyi mengikut mod lagu dengan perasaan gembiraiii) membezakan bunyi setiap haiwan denganbetul

Pengetahuan sedia ada: Murid-murid sudah mengenali jenis-jenis haiwanKemahiran berfikir (KB): Menjana idea, menghubungkait, membanding beza, menganalisis

Penerapan nilai (PN): Tolong-menolong, mengikut giliran, teliti, memberi perhatian, berterima kasih, baik hati, yakin, patuh kepada arahan

Fokus MI: Kinestetik, Bahasa, Linguistik, Logik, MuzikBahan Bantu Mengajar (BBM): Komputer riba, LCD, CD lagu, pembesar suara, boneka, kad manila, gelang getahKosa Kata: Jerumun, jerat

Langkah/ MasaKandungan Pembelajaran/ Isi PelajaranAktiviti Pengajaran/ PembelajaranBBM/ Catatan

Set Induksi(5 minit) Tayangan video

Guru menceritakan dan memperkenalkan watak yang ada pada jalan cerita. Tajuk cerita ialah Kisah Sang Singa dengan Sang Tupai. Pemburu Beruang Tupai Singa

BBM: Komputer riba, LCD, pembesar suara, boneka

KB: Menjana idea

PG: Bahasa dan Komunikasi

MI: Bahasa, Linguistik

PN: Teliti, memberi perhatian

Langkah 1(6 minit)Mengecam bunyi-bunyi haiwan dan menyanyi mengikut muzik.

Lirik lagu:Ayuhlah tirukan suara singa aumm, aumm, aumm,

Ayuhlah tirukan suara tupai cik, cik, cik,

Ayuhlah tirukan suara beruang oum, oum,oum

Kita semua tiru, tiru dia,

Suara semua haiwan yang ada.

Guru memperkenalkan kanak-kanak dengan bunyi-bunyi haiwan

i) Singaii) Tupaiiii) Beruang

- Guru menyanyi dan murid diminta mengulang setiap nyanyian yang diperdengarkan.

- Guru memperdengarkan lagu berserta melodi.

-Guru meminta murid berdiri dan membuat pergerakan mengikut melodi lagu.

BBM: Komputer riba, LCD, CD lagu, carta lagu, pembesar suara

KB: Menjana idea, menganalisis

PG: Kerohanian, sikap dan nilai

PN: Yakin, bekerjasama

MI:Bahasa,linguistik, kinestetik, muzik

Langkah 2(10 minit)Memberi perhatian terhadap persembahan boneka. (Kisah pengajaran)

Persembahan boneka dengan menggunakan teknik bercerita.

1)Guru menyoal murid haiwan yang terdapat dalam persembahan tersebut.

2)Guru menyoal murid haiwan yang bersikap baik dan sombong.BBM: Boneka, kad manila

KB: Menjana idea, menghubung kait, menganalisis, membanding beza

PG: Fizikal dan estetika, kerohanian sikap dan moral

PN: Teliti, patuh kepada arahan

MI: Bahasa, Linguistik

Langkah 3(6 minit)Membuat topeng haiwan:

Kura-kura Arnab

Guru menunjukkan cara-cara membuat boneka topeng.BBM: Kad manila, gelang getah

KB: Menghubungkait, menjana idea, menganalisis

PG: Fizikal dan estetika, kerohanian,sikap dan moral

PN: Teliti, patuh kepada arahan, tolong-menolong

MI: Kinestetik, linguistik

Penutup(5 minit) Tressure Hunt Guru mengarahkan murid untuk mencari kad haiwan-haiwan yang dsembunyikan di kelas prasekolah.

BBM: Kad bergambar

KB: Menjana idea, menganalisis, membanding beza, menghubungkait

PG: Spatial

PN: Yakin, teliti, patuh kepada arahan

MI:Bahasa, linguistik bekerjasama

Refleksi murid:

Refleksi guru: