rph nombor berarah 4

Upload: christina-wheeler

Post on 20-Feb-2018

268 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    1/8

    Mata Pelajaran : Matematik

    Hari : Selasa

    Masa : 8.40 pagi 9.50 pagi (2 masa)

    Tarikh : 20 Oktober 2015

    Tingkatan : 2 Tin

    Bilangan pelajar : 22

    Tajuk : Bab 2: Kuasa Dua, Punca Kuasa Dua, Kuasa Tiga

    dan Punca Kuasa Tiga

    Objektif pembelajaran : Murid akan diajar untuk

    2.1Memahami dan menggunakan konsep kuasa dua

    suatu nombor.

    Hasil Pembelajaran : Di akhir pembelajaran, pelajar akan dapat :

    i. Menyatakan suatu nombor yang didarab dengan nombor yang sama sebagai

    kuasa dua nombor tersebut dan begitu juga sebaliknya.

    ii. Menentukan kuasa dua suatu nombor tanpa menggunakan kalkulator.

    iii. Menganggar kuasa dua suatu nombor.

    iv. Menentukan kuasa dua suatu nombor menggunakan kalkulator

    Pengetahuan sedia ada : Pelajar telah mengenali nombor integer

    Alat bantu mengajar : Slide Ms Powerpoint (lampiran 2, lampiran 1,

    lampiran3 dan lampiran 4

    KBKK : Membuat refleksi, menjana idea, membuat perkaitan,

    membuat analisis, dan kesimpulan.

    Nilai-nilai murni : Bekerjasama, berkeyakinan, konsentrasi dan

    menghargai ahli sejarah matematik.

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    2/8

    Langkah/

    Masa

    Kandungan Aktiviti (Perbincangan) Strategi /

    Kaedah/

    ABM/ KBKK/

    Nilai Murni

    Peranan guru Peranan

    pelajar

    Langkah 1

    Set induksi

    (15 minit)

    Pengenalankepada tajuk

    hari ini -

    Konsep

    kuasa dua

    Guru meminta semua pelajarmembersihkan lantai dan

    mengosongkan tong sampah.

    Guru menayangkan gambar

    CicakMan kepada pelajar.

    (LAMPIRAN 1)

    Guru menyoal pelajar dengan

    soalan-soalan seperti berikut;

    a) Siapakah watak wira ini?

    b) Pernahkan anda

    menonoton cerita

    CicakMan?

    c) Apa beza wira denganmanusia lain?

    d) Apakah KUASA yang ada

    pada CicakMan?

    e) Jika anda diberikan KUASA

    seperti CicakMan, adakah

    anda akan menjadi wira

    yang baik?

    Guru memberitahu pelajar apa

    yang akan dipelajari pada hari ini

    Pelajarmebersihka

    n lantai dan

    mengosong

    kan tong

    sampah.

    Pelajar

    memberiperhatian.

    Pelajar

    menjawab

    soalan

    Strategi :

    Kedah :

    Soal jawab,

    kaedah

    pendedahan

    ABM :

    Gambar

    CicakMan

    KBKK:

    Menjana

    idea

    Nilai murni :

    konsentrasi

    Langkah 2

    Perkemban

    gan

    pembelajar

    Penerangan

    asas konsep

    kuasa dua

    suatu

    nombor dan

    Guru meminta pelajar membuat

    kumpulan yang mempunyai 4

    orang ahli.

    Guru menayangkan video

    pembelajaran dari laman youtube

    Pelajar

    membentuk

    kumpulan

    Pelajar

    mendengar

    Strategi :

    Mengenal

    pasti pola

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    3/8

    an

    (40 minit)

    menentukan

    kuasa dua

    suatu

    nombor

    tanpa

    menggunaka

    n kalkulator

    Aktiviti

    berkumpulan

    https://www.youtube.com/watch?v

    =PDyyvPdi1tIsambil

    menerangkannnya kepada

    pelajar.

    Guru menerangkan kepadapelajar bagaimana menentukan

    kuasa dua suatu nombor.

    Pelajar diberikan kertas soalan

    (LAMPIRAN 2)

    Setiap pelajar dikehendaki

    menjawab soalan dan dibenarkan

    berbincang sesama ahli

    kumpulan.

    Pelajar berbincang jawapan

    dengan guru.

    dengan

    teliti

    Setiap

    pelajar

    menontonsambil

    belajar

    Pelajar

    berbincang

    dan

    seterusnya

    menjawabsoalan

    tersebut

    dengan

    bantuan

    contoh dan

    bimbingan

    guru.

    Pelajar

    menyemakjawapan

    masing-

    masing

    Kedah :

    Kuliah,

    Pembelajara

    n koperatif-

    thinkshare,perbin

    cangan dan

    praktikal.

    ABM :

    Video

    Youtube

    KBKK:

    Menjana

    idea

    Nilai murni :

    Bekerjasam

    dan

    kosentrasi

    Langkah 3

    Perkembangan

    Pembelajar

    an

    (25 minit)

    Anggaran

    kuasa dua

    suatunombor dan

    menentukan

    kuasa dua

    suatu

    nombor

    menggunaka

    Pelajar kekal dalam kumpulan

    masing-masing.

    Guru memaparkan slideshow dari

    laman berikut

    http://www.slideshare.net/asyikinu

    nisza/anggarankuasadua-

    16730219

    Pelajar

    berada

    dalamkumpulan

    yang sama.

    Pelajar

    Strategi :

    -

    Kedah :

    Pembelajara

    n koperatif

    numbered

    head

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    4/8

    n kalkulator

    Setiap pelajar diberikan kertas

    soalan. (LAMPIRAN 3)

    Guru membincangkan jawapanbersama pelajar

    Guru memaparkan slideshow dari

    laman berikut

    http://www.slideshare.net/asyikinu

    nisza/carikuasaduakalkulator?relat

    ed=1

    Setiap pelajar dikehendakimengeluarkan kembali kertas

    soalan yang diberikan

    sebelumnya. (LAMPIRAN 2)

    Kali ini, pelajar menjawab dengan

    menggunakan kalkulator.

    Pelajar membina kesimpulan dari

    jawapan mereka.

    menjawab

    soalan

    secara

    individu

    Pelajarmenyemak

    jawapan

    masing-

    masing

    bersama

    guru

    together,per

    bincangan.

    ABM :

    Kertas Kerja

    KBKK:

    Membuat

    refleksi,

    menjana

    idea,

    membuet

    perkaitandan

    membuat

    analisis.

    Nilai murni :

    berkeyakina

    n

    Langkah 4

    penilaian

    Guru membuat penilaian

    berdasarkan latihan pelajar.

    Strategi :

    Kedah :

    ABM :

    KBKK:

    Nilai murni :

    Langkah 5

    Penutup

    (10 minit)

    Ringkasan

    pengajaran

    i. Konsep

    kuasa dua

    ii.

    Guru meminta pelajar untuk

    membuat refleksi tentang

    pembelajaran pada hari ini

    menggunakan kaedah soal jawab

    Guru bertanyakan soalan tentang

    pelajaran hari ini dan memilih

    Pelajar

    membuat

    refleksi

    tentang

    pembelajar

    an mereka

    Strategi :

    Kedah :

    Soal jawab

    ABM : Buku

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    5/8

    Menentukan

    kuasa dua

    iii. Anggaran

    kuasa dua

    iv

    Menentukan

    kuasa dua

    menggunaka

    n kalkulator

    ii. Kerja

    rumah

    pelajar secara rawak untuk

    menjawab

    Guru membincangkan tentang

    tajuk utama pembelajaran pada

    hari ini.

    Guru memberikan latihan kerja

    rumah dari soalan dalam buku

    teks

    pada hari

    ini

    menggunak

    an kaedah

    soal jawab.

    Pelajar

    mendengar

    dengan

    penuh

    perhatian

    danberbincang

    tentang

    pembelajar

    an hari ini.

    teks

    KBKK:

    Membuat

    refleksi dankesimpulan.

    Nilai murni :

    Bekerjasama

    ,

    berkeyakina

    n,

    menghargai

    ahli sejarah

    matematik

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    6/8

    LAMPIRAN 1

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    7/8

    LAMPIRAN 2

  • 7/24/2019 Rph Nombor Berarah 4

    8/8

    LAMPIRAN 3

    Anggarkan kuasa dua nombor berikut dengan mencari julatnya.

    a) 0.87

    2

    b) 6212

    c) 5.852

    d) 1292

    e) 0.912

    f) 0.72

    g) 982

    h) 1012

    i) 13.52

    j) 5.62

    k) 100.92