rph muzik
DESCRIPTION
rph mzTRANSCRIPT
Rancangan Pengajaran Harian
Noor Hafizah bt Md Ali RPH tahun 2PISMP Muzik (B)
Rancangan Pengajaran Harian Mata pelajaran Pendidikan Muzik
Tahun2 Cerdik
Bil. Murid20 orang
Umur8 tahun
Tarikh24 Julai 2009
Masa8.30-9.30 pagi
TopikPersepsi Estetik
Topik kecilCorak irama
1. nilai not panjang
2. nilai not pendek
Konsep muzik1. tekanan
2. tempo
Hasil pembelajaranDi akhir pembelajaran dan pengajaran, murid dapat :
1. murid dapat mengetahui nilai-nilai not dalam skor lagu.
2. murid dapat membezakan nilai-nilai not.
3. murid dapat mengecam not panjang dan not pendek.
Pengetahuan sedia ada 1. murid dapat mengecam jenis ikon haiwan yang digunakan sebagai mewakili nilai not.
2. murid pernah mendengar pelbagai jenis bunyi
3. murid mengetahui untuk mengira nombor.
Kemahiran generik1. murid dapat melakukan improvisasi
2. murid dapat mengetahui bunyi yang diperdengarkan.
Penerapan nilai murni1. bekerjasama
2. disiplin
3. berkeyakinan diri
Langkah-langkah : LangkahIsi PelajaranAktiviti P&PABMCatatan
Set induksi
(5 minit)
Persepsi Estetik- guru menjengkitkan kaki dan dengan langkah yang kecil, guru berjalan dengan laju. -guru menyuruh murid meneka jenis haiwan yang berjalan seperti itu.
- guru berdiri dengan normal dan berjalan dengan langkah yang besar dan perlahan. - guru meminta murid meneka jenis haiwan yang berjalan seperti itu. - berkeyakinan diri
Langkah 1
(20 minit)Nilai not pendek - guru memaparkan skor melodi mudah yang mempunyai 2 bar bagi nilai not kecil dengan menggunakan ikon haiwan iaitu katak (krocet). -guru menepuk tangan mengikut corak irama tersebut.
- kemudian, murid mengikut guru menepuk tangan. - guru memainkan corak irama menggunakan kibod dan murid menepuk tangan mengikut corak irama tersebut.
- guru memainkan kibod dan murid memainkan alat perkusi iaitu kerincing
- guru meminta 2 orang murid ke hadapan untuk memainkan corak irama tersebut sambil guru mengiringi dengan kibod. - kibod- LCD- komputer
- kerincing- kerjasama- berkeyakinan diri
- disiplin
Langkah 2
(20 minit)Nilai not panjang- guru memaparkan skor melodi mudah yang mempunyai 2 bar dengan menggunakan ikon haiwan iaitu gajah (minim).
- guru menepuk tangan mengikut corak irama tersebut
- guru meminta murid menepuk tangan mengikut corak irama tersebut bersama-sama.
- guru memainkan corak irama tersebut menggunakan kibod dan murid menepuk tangan
-guru memainkan kibod dan murid memainkan alat perkusi iaitu kastenet.
- guru meminta 2 orang murid ke hadapan untuk memainkan corak irama tersebut sambil guru mengiringi dengan kibod.- kibod-komputer
- kastenet
- LCD- kerjasama- berkeyakinan diri
- disiplin
Langkah 3
(10 minit)Nilai not pendek dan not panjang- guru memaparkan skor melodi mudah sebanyak 4 bar
- guru menepuk tangan mengikut corak irama skor tersebut
- guru meminta murid menepuk tangan bersama guru mengikut corak irama skor tersebut.
- guru membahagikan murid kepada 2 kumpulan
(not pendek dan not panjang)
- murid yang bermainkan not pendek akan menggunakan alat perkusi kerincing
- murid yang bermainkan not panjang akan menggunakan alat perkusi kastenet.
-guru memainkan kibod dan murid bermain alat perkusi masing-masing mengikut corak irama skor tersebut. - komputer
-LCD
- kibod
-kerincing
-kastenet- berkeyakinan diri- disiplin
- bekerjasama
Penutup
(5 minit)Persembahan - murid memainkan corak irama yang mempunyai not panjang dan not pendek dengan alat perkusi masing-masing. - komputer
-LCD
- kibod
-kerincing
-kastenet- berkeyakinan diri
- disiplin
- bekerjasama