rph dunia muzik tahun 1 kssr

Upload: syazalina83

Post on 09-Apr-2018

327 views

Category:

Documents


0 download

TRANSCRIPT

  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    1/10

    96

    Mata Pelajaran Pendidikan Muzik

    Tahun 1 Cemerlang

    Hari / Tarikh Isnin / 8 Mac 2010

    Masa 60 Minit (8.40 - 9.40 pagi)

    Fokus Ekspresi: - tempo cepat dan lambat

    Standard Kandungan Pengalaman Muzikal1. Menyanyi pelbagai repertoir secara solo atau berkumpulan.

    2. Membuat gerakan mengikut muzik.

    Standard Pembelajaran 1. Menyanyi mengikut tempo cepat dan lambat.

    2. Membuat gerakan berdasarkan dinamik, pic, tempo danbunyi.

    Objektif Pengajaran Pada akhir pengajaran murid dapat:

    1. Menyanyi Lagu Selamat Pagi mengikut tempo.

    2. Menepuk detik lagu Selamat Pagi.

    Pengalaman Sedia Ada Murid pernah menyanyi lagu kanak-kanak.

    Bahan Bantu Mengajar CD 1 : Track 01 (Selamat pagi vokal)

    Track 02 (Selamat Pagi instrumental)

    CD 2 : Track 01 (Tanggal 31

    tempo cepat)Track 02 (Pahlawan Ku tempo lambat)

    Kad ikon : askar dan orang tua

    Penyerapan Nilai Berdisiplin mengikut arahan

    Kemahiran Berfikir Membezakan tempo cepat dan lambat.

    EMK (Elemen MerentasKurikulum) KreativitiMenyanyi dengan mengubah tempo secara kreatif

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    2/10

    97

    Masa/Langkah

    Isi Kandungan AktivitiPengajaran & Pembelajaran

    Strategi P&P/ABM/Nilai

    Set Induksi(5 minit)

    Tempo cepatdan lambat

    1. Guru mempamerkan gambaraskar.

    Gambar askar

    2. Guru meminta murid menunjukkancara askar berkawad.

    Murid berkawad seperti askar.

    3. Guru mempamerkan gambarorang tua

    Gambar orangtua

    4. Guru mempamerkan gambarorang tua berjalan.

    5. Guru meminta murid menunjukkanorang tua berjalan.

    6. Murid berjalan seperti orang tua.

    7. Guru menyoal murid.Contoh:Apakah perbezaan antara caraaskar berkawad dengan orang tua

    berjalan?Andaian Jawapan : askar berka-wad cepat. Orang tua berjalanlambat.

    KemahiranBerfikir :membandingbeza

    Langkah1

    (10 minit)

    Menepuk detik 1. Murid mendengar dan memberitumpuan kepada lagu SelamatPagi.

    CD 1 Track 01

    2. Murid mendengar dan menepuk

    detik lagu Selamat Pagi denganbimbingan guru.(Catatan : guru mempelbagaikanaktiviti menepuk detik sepertimenepuk peha, bahu dan pipi).

    CD 1 Track 02

    Langkah 2(10 minit)

    Menyanyi men-gikut tempo

    1. Guru membimbing murid men-yanyikan lagu Selamat Pagi.

    CD 1 Track 01

    2. Murid menyanyikan lagu SelamatPagi mengikut tempo.

    CD 1 Track 02

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    3/10

    98

    Masa/

    Langkah

    Isi Kandungan Aktiviti

    Pengajaran & Pembelajaran

    Strategi P&P/ABM/

    Nilai

    Langkah3

    (10 minit)

    Gerakan men-gikut tempo

    1. Murid mendengar dan memberitumpuan kepada lagu Tanggal 31.

    CD 2 Track 01

    2. Murid membuat gerakan cepatdengan iringan lagu. Contoh: ber-kawad.(Catatan : guru mempelbagaikan

    aktiviti gerakan cepat)

    CD 2 Track 01

    3. Murid mendengar dan memberitumpuan kepada lagu PahlawanKu.

    CD 2 Track 02

    4. Murid membuat gerakan lambatdengan iringan lagu. Contoh : ber-jalan seperti orang tua.(Catatan : guru mempelbagaikanaktiviti gerakan lambat)

    CD 2 Track 02

    Langkah

    4(10 minit)

    Menepuk detik

    mengikuttempo cepatdan lambat

    1. Guru mempamerkan kad ikon

    askar.

    Kad ikon askar.

    2. Guru membimbing murid untukmenepuk detik mengikut tempocepat.

    3. Murid menepuk detik mengikuttempo cepat.

    4. Guru mempamerkan kad ikonorang tua berjalan.

    Kad ikon orangtua berjalan

    5. Guru membimbing murid menepukdetik mengikut tempo lambat.

    6. Murid menepuk detik mengikuttempo lambat.

    5. Murid menepuk detik berdasarkangambar ikon yang ditunjukkan

    oleh guru.

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    4/10

    99

    Masa/Langkah

    Isi Kandungan AktivitiPengajaran & Pembelajaran

    Strategi P&P/ABM/Nilai

    Langkah 5(10 minit)

    Bergerak men-gikut tempocepat dan lam-bat

    1. Guru membahagikan kelaskepada 2 kumpulan. Kumpulan 1menepuk detik manakala kumpu-lan 2 membuat gerakan.

    2. Murid melakukan aktiviti menepukdetik dan gerakan berdasarkangambar ikon yang dipamerkanoleh guru.

    Penutup(5 minit)

    Guru berbincang bersama muridtentang perubahan tempo yangdialami semasa menyanyi danmembuat gerakan.

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    5/10

    1. Mendemonstrasi warna ton suara manusia

    dengan betul.

    2. Mengajuk pic dengan tepat.

    CD 1

    Track 03 : Mari Menyanyi (vokal)

    Track 04 : Mari Menyanyi (instrumental)

    CD 2

    Track 03 : Audio pic tinggi dan rendah

    Track 21 : Pic tinggi dan rendah

    1. Lampiran 1 Unit 2

    2. Borang pentaksiran ms. 88

    3. CD 2 Track 21

    (pic tinggi dan rendah)

    Warna Ton

    Penerokaan suara manusia iaitu suara

    bercakap, suara menyanyi, suara me-

    manggil dan suara berbisik

    - intonasi

    - pic tinggi dan rendah

    Pengalaman Muzikal

    Menyanyi pelbagai repertoir secara solo dan

    berkumpulan.

    1. Mendengar dan mengajuk warna tonsuara manusia seperti bercakap,

    memanggil, berbisik dan menyanyi.

    2. Menyanyi lagu Mari Menyanyi.

    (CD 1 Track 03 dan 04)

    3. Mendengar dan mengajuk pic tinggi

    dan rendah.

    (CD 2 Track 03)

    4. Pentaksiran. Lampiran 1 Unit 2.

    1. Menggunakan suara yang sesuai mengikut situasi.

    Contoh semasa di pasar dan bilik darjah.

    2. Membuat pergerakan menunjukkan pic tinggi dan rendah berpandukan lagu

    Mari Menyanyi.

    3. Membuat pergerakan menunjukkan pic tinggi atau rendah secara kreatif.

    4. Soal jawab tentang warna ton. Contoh soalan:

    Antara suara berbisik dengan suara memanggil, suara mana yang lebihlembut?

    6

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    6/10

    CD 1 Track 03

    7

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    7/10

    CD 1 Track 04

    8

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    8/10

    CD 1 Track 04

    9

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    9/10

    68

    picrendah pic tinggi

    Pentaksiran Unit 2

    CD 2 Track 21 ( Pic tinggi dan rendah )

    Arahan

    1. Dengar DUA pic yang dibunyikan.

    2. Bulatkan gambar untuk pic kedua yang didengar sama ada pic tinggi

    atau pic rendah

    1

    2

    3

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/
  • 8/8/2019 RPH Dunia Muzik Tahun 1 KSSR

    10/10

    Bergerakme

    ngikuttempo

    cepatdanla

    mbat

    Mengenalpa

    stipictinggi

    danrendah

    Memainkan

    perkusi

    mengikutde

    tik

    Mengenalpastiwarnaton

    suaramanusialelakidan

    perempuan

    Mendengar

    danmengenal

    pastidinamikkuatdan

    lembut

    JUMLAHSKOR

    PENTAKSIRAN UNIT 1- 5

    88

    BIL NAMA

    UNIT

    1 2 3 4 5

    SKOR 3 3 2 2 3 13

    http://syazalina83.blogspot.com

    http://syazalina83.blogspot.com/http://syazalina83.blogspot.com/